Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwna sprawa - mruganie światła w bloku.

Pro100wnik 18 Lut 2016 23:53 801 6
  • #1 18 Lut 2016 23:53
    Pro100wnik
    Poziom 8  

Witam serdecznie,

Mam pytanie ponieważ coś dziwnego dzieje się u mnie w bloku i nie wiem na czym polega problem.

Otóż dwa dni temu zauważyłem wieczorem jakieś drobne spadki napięcia w pokoju (mruganie lampki). Późnym wieczorem zauważyłem że mruganie delikatnie się nasila a jego zjawisku towarzyszy dźwięk z zasilacza mojego komputera stacjonarnego, przypominający cichy dźwięk zwarcia (komputer działa bez zarzutu) w rytmie tychże spadków - kilka mrugnięć przez 3-4 sekundy i spokój na kilka minut.

Muszę przyznać że wpadłem w delikatną panikę że zasilacz w komputerze mi się kończy i jeszcze tego samego wieczora zamówiłem nowy - komputer jest mi niezbędny do pracy.

Następnego ranka bzyczenie w zasilaczu praktycznie nie występowało (włączyłem lampkę na biurku żeby widzieć czy mruga), wszystko zaczęło się po południu. Gdy zrobiło się ciemno, dotarło do mnie że światło mruga w całym mieszkaniu. Efekt zaników napięcia coraz bardziej się pogłębiał z godziny na godzinę. Odłączyłem stacjonarkę od zasilania i ze zdumieniem zauważyłem że spadki dalej występują. Wraz z późniejszą porą światło coraz bardziej i częściej zaczęło mrugać, okazało się też że problem występuje także w innych mieszkaniach.

Obecnie jest prawie północ, komputer odłączony od sieci a światło dalej mruga, choć już mniej intensywnie. Kiedy włączam komputer do sieci od razu następuje mruganie i bzyczenie (postawiłem sobie hipotezę że jest tak dlatego, ponieważ włączam do układu dodatkowe 500 W?)

Pytanie co może być przyczyną tych zjawisk? Przyczyna zewnętrzna?

Czy zasilacz może wydawać takie dźwięki przy spadku napięć czy faktycznie się kończy?

Jeśli chodzi o blok to jest to wielka płyta z lat 60'. Jednak w 2013 roku były wymieniane wszystkie piony instalacji elektrycznej. U siebie w mieszkaniu, również mam wymienioną instalację 10 lat temu.

Jutro z samego rana będzie to zgłoszone do Administracji. Jakieś sugestie??

0 6
  • Pomocny post
    #2 19 Lut 2016 00:08
    haneb
    Poziom 23  

Pro100wnik napisał:
    Wraz z późniejszą porą światło coraz bardziej i częściej zaczęło mrugać, okazało się też że problem występuje także w innych mieszkaniach.
    Skoro problem jest także w innych mieszkaniach to znaczy, że jest gdzieś poza nimi. Może na klatce, może w złączu. Wieczorem ludzie wracają z pracy, obciążenie rośnie i jakiś luźny styk bardziej iskrzy. Być może upala się przewód neutralny i awaria może spowodować straty w sprzęcie. Masz 1 czy 3 fazy?

0
  • #3 19 Lut 2016 00:38
    Pro100wnik
    Poziom 8  

haneb napisał:
    (...) Masz 1 czy 3 fazy?

1 faza.

0
  • Pomocny post
    #4 19 Lut 2016 17:59
    jakubwaba
    Poziom 21  

Co z tego że kolega-autor ma w mieszkaniu 1 fazę skoro prawdopodobnie upala się przewód neutralny w pionie lub RG skoro problem występuje w kilku mieszkaniach. Dla bezpieczeństwa urządzeń lepiej odłączyć całą cenną elektronikę z gniazdek bo jak się zero upali to będzie po ptakach.

0
  • #5 19 Lut 2016 18:10
    CYRUS2
    Poziom 36  

haneb napisał:
    Być może upala się przewód neutralny i awaria może spowodować straty w sprzęcie. Masz 1 czy 3 fazy?
    Prawidłowy wniosek - ale on może tylko czekać -spali się,czy się nie spali.

0
  • #6 19 Lut 2016 18:45
    bartek_p
    Poziom 31  

Może też zgłosić do spółdzielni.

0
  • #7 20 Lut 2016 10:17
    Pro100wnik
    Poziom 8  

A więc tak, po tym jak napisałem posta sprawa została zgłoszona do administracji na numer 'alarmowy'. Wszystkie urządzenia ważniejsze mam na listwach przeciwprzepięciowych, i jeśli ich nie używam to są odłączane.

W nocy koło godziny 1, definitywnie brakło prądu. O 6 rano, przyszedł elektryk, okazało się że upalał się przewód przy bezpieczniku na klatce schodowej (co dokładniej to nie wiem, bo wtedy spałem - relacja sąsiada). W każdym razie, usterka została naprawiona, wszystko gra.

Ja zaś niepotrzebnie kupiłem zasilacz :D Trzeba będzie go zwrócić :) Dzięki za pomoc! :)

0