Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zdjąć koło pasowe z silnika frani?

Pitol2710 19 Lut 2016 09:32 945 10
  • #1 19 Lut 2016 09:32
    Pitol2710
    Poziom 3  

Nie mam pomysłu jak sie za to zabrać. Na wałku jest klin, potrzebny bedzie ściągacz czy wystarczy troche siły i młotek? Rok produkcji silnika 1977, 180W

0 10
  • #2 19 Lut 2016 09:39
    Qbuś
    Poziom 38  

Ściągacz oczywiście, każdy warsztat samochodowy ci to zdejmie, za "parę groszy", używanie młotka może spowodować nieodwracalne uszkodzenia silnika.

0
  • #3 19 Lut 2016 09:42
    ^ToM^
    Poziom 33  

Pitol2710 napisał:
    Nie mam pomysłu jak sie za to zabrać. Na wałku jest klin, potrzebny bedzie ściągacz czy wystarczy troche siły i młotek? Rok produkcji silnika 1977, 180W

Było kilka wersji, na klin, na śrubę, na śrubę i klin. Zobacz czy nie masz gdzieś śruby między kołem a obudową silnika. Poza tym koło plastikowe powinno zejść po delikatnym opukaniu młotkiem, a aluminiowe jak się "przytarło" do wała to może i ściągacz być konieczny. Na szybko to co można poradzić, napuść otwór w kole jakimś penetratorem i lekko pukaj młotkiem dokoła (najlepiej gumowym albo drewnianym) to może bez ściągacza Ci to zlezie.

Powodzenia!

0
  • #5 19 Lut 2016 10:43
    ^ToM^
    Poziom 33  

Pitol2710 napisał:
    Dziękuje za odpowiedzi. Dla rozjaśnienia dodaje zdj, może to coś wniesie do dyskusji

No, więc spróbuj to koło wsadzić do wrzącej wody i przez kilka min gotuj, a później weź jakiś potężny wkrętak albo breszkę i wsadź między koło a obudowę silnika, może Ci to puści.

Pzdr!

0
  • #6 19 Lut 2016 10:48
    robokop
    Moderator Samochody

Jeśli ośka nie skorodowała, to palcami da się je ściągnąć. Tylko trochę siły trzeba mieć. Ew. pożyczyć od kogoś byle ściągacza 3-ramiennego.

0
  • #7 19 Lut 2016 10:50
    Pitol2710
    Poziom 3  

A czy przy takim używaniu siły nic złego nie stanie sie z wałkiem czy wirnikiem?

0
  • #8 19 Lut 2016 11:01
    ^ToM^
    Poziom 33  

robokop napisał:
    Jeśli ośka nie skorodowała, to palcami da się je ściągnąć. Tylko trochę siły trzeba mieć. Ew. pożyczyć od kogoś byle ściągacza 3-ramiennego.

To jest stary plastik i ściągaczem je natychmiast uszkodzi. Zatem to nie jest dobry pomysł.
    Ja bym je mocno nagrzał we wrzątku i lekko po obwodzie opukiwał gumowym młotkiem aż się ruszy.

Pzdr!

0
  • #9 19 Lut 2016 11:04
    Pitol2710
    Poziom 3  

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, aktualnie maluje silnik więc gdy tylko skończe i wezme sie za zdejmowanie.

0
  • #10 19 Lut 2016 12:52
    robokop
    Moderator Samochody

^ToM^ napisał:

To jest stary plastik i ściągaczem je natychmiast uszkodzi. Zatem to nie jest dobry pomysł.
    Lepszy niż pomysł z klinem.
    Cytat:

Ja bym je mocno nagrzał we wrzątku i lekko po obwodzie opukiwał gumowym młotkiem aż się ruszy.

Te kółka były wsuwane na wcisk, więc trzeba równo po obwodzie je naprężyć. Popukując je, pęknie najprędzej, a na pewno nie poluzuje się. Jeśli dostała się korozja, to i tak popęka i tak.

0
  • #11 19 Lut 2016 14:12
    Pitol2710
    Poziom 3  

O dziwo wystarczyło zalać dobrze środkiem penetrującym :D Jakie było moje zdziwienie gdy bez większego wysiłku zdjąłem koło za pomocą płaskiego śrubokręta. Dzięki. Zamykam temat

0