Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdka - brak prądu na bezpieczniku

19 Lut 2016 09:49 1386 5
  • Poziom 4  
    Witam,
    Szanowni koledzy, przejrzałem forum i internet i nie znalazłem podobnego problemu a ewentualne awarie których rozwiązania zostały tutaj podane w moim przypadku nie pomogły.
    W dniu wczorajszym bez przyczyny, znikł prąd w gniazdkach w dwóch pokojach. Bez przyczyny ponieważ nagle zgasł telewizor i lampka nocna bez wybicia korków w mieszkaniu.
    Sprawdziłam napięcie i probówka elektryczna nie wskazywała dojścia żadnego prądu w zaznaczonych na żółto bezpiecznikach.
    Ponieważ dokładnie tydzień temu miałem podobne zajście ale tym razem sprawa dotyczyła całego górnego oświetlenia. W tym wypadku jednak nastąpiło wybicie korka w domu, a wina nie dochodzącego prądu leżała w zabezpieczeniach przedlicznikowych, tam "wypaliło" korek topikowy. (Zabezpieczenie te znajduje się w piwnicy) Po wymianie, prąd na dojściu do bezpiecznika w mieszkaniu wrócił.
    W przypadku gniazdek, niestety sprawdzenie i wymiana na wszelki wypadek korków przedlicznikowych nic nie dała. Dalej nie ma prądu.
    Z tego co kiedyś się dowiedziałem zabezpieczenie przedlicznikowe (mam identyczne jak na zdjęciu), ma podpięte, osobno całą łazienkę, osobno całe oświetlenie i osobno całe gniazdka. Co by się nawet zgadza w odniesieniu do sytuacji z przed tygodnia.
    Jeżeli więc w domu w pozostałych gniazdkach jest prąd to gdzie może leżeć przyczyna. Przepalił się jakiś przewód gdzieś przed bezpiecznikami w mieszkaniu że tego prądu nie ma ?
  • Poziom 38  
    Ewidentnie brakuje Ci jednej fazy, zgłoś ten fakt do administratora budynku. Problemem może być już brak fazy na zabezpieczeniu przedlicznikowym, a może i nawet uszkodzenie licznika i wtedy zgłosić musisz to do zakładu energetycznego. Jaki masz licznik ? Może na liczniku masz wskaźniki obecności faz.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Kolego zdecydowanie faza L2 nie przychodzi już na licznik, skoro bezpieczniki przedlicznikowe zostały już wymienione to sam nic nie zdziałasz. Sprawa dla administratora budynku lub energetyki.
  • Poziom 4  
    Dziękuje za pomoc. Jestem na dziś już umówiony z elektrykiem który sprawdzi i oceni w ramach swoich możliwości co może tutaj zrobić.
  • Poziom 38  
    Powiedz elektrykowi żeby sprawdził wszystkie zaciski śrubowe w twojej rozdzielnicy.
    Bo na zdjęciu widać tak jakby jedna tulejka nie była odpowiednio dokręcona w zacisku wyłącznika?
    Druga sprawa to możesz wymienić zabezpieczenie przedlicznikowe na tzw "Ogranicznik Mocy Umownej" 3sztuki jednofazowe np ETIMAT T. Są znacznie bardziej funkcjonalne.
    Oczywiście zabezpieczenie główne zostaje topikowe ;)