Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa i zasada działania oraz wybuch zabezpieczenia RCBO.

And! 19 Lut 2016 17:52 3927 1
 • Autor prezentuje budowę zabezpieczenia różnicowo-prądowego z członem nadprądowym. Przy otwartej obudowie, udaje się zarejestrować moment zadziałania zabezpieczenia termicznego oraz elektromagnetycznego.
  Przedstawiona została budowa i przeznaczenie komory gaszeniowej.
  Ostatecznie przez zabezpieczenie przepływa prąd o wartości znacznie przekraczającej zdolność rozłączeniową, efekt jest dość rozrywkowy :)


  Link

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Offline 
  Specjalizuje się w: elektronika cyfrowa, mikrokontrolery, transmisja i przetwarzanie danych
  And! napisał 7792 postów o ocenie 446, pomógł 174 razy. Jest z nami od 2002 roku.
 • #2
  sstasinek
  Poziom 12  
  Jeżeli dobrze zrozumiałem, autor zwraca uwage na "złe" zaprojektowanie komory gaszeniowej, która jest zbyt daleko i zbyt duża by wogóle spełniła role. Na komorach sie nie znam ale już na pierwszy rzut oka wydała mi sie przesadnym marnotrastwem materiału - drogocennej miedzi, które można by wykorzystać na ulepszenie innych cześci konstrukcji. Tym bardziej że różnicówka przestała spełniać najważniejsze role - różnicówki dlatego rozebrał. Gdyby nie przycisk "Test", nieświadomy użytkownik używał by jej nadal co stwarzało by poważne zagrożenie życia.

  Rezystor w zasilaniu elektroniki który sie przegrzał to typowe dla tak prostych zasilaczy. Mało miejsca zostało na podzielenie go na dwie sztuki lub wiekszy gabaryt. Poza tym fakt że można załaczyć z uszkodzeniem elektroniki jest kolejnym dowodem że to nie jest idealnie zaprojektowane. Nadal jest pole do popisu :)