Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VOLVO FH-12 - Ciekawa usterka oświetlenia

jakobs66 19 Lut 2016 18:40 966 7
  • #1 19 Lut 2016 18:40
    jakobs66
    Poziom 6  

Witam!
    Mam ciekawy przypadek w moim FH-12 z '97r solówka 3 osie.
    Usterka wystąpiła nagle i dotyczy prawego kierunkowskazu,świateł pozycyjnych prawych i świateł cofania.
    Jak włączam wsteczny to zapala mi się prawa pozycja,jeśli włączam pozycyjne to włącza mi się tylny prawy kierunek (światło ciągłe) i światła cofania,jeśli włączam prawy kierunek to miga z prawą pozycją i oświetleniem zegarów. Jak włączam pozycje i lewy kierunek to przestaje świecić kontrolka kierunkowskazów na desce rozdzielczej. Wszystkie światła w.w. świecą mocnym prądem nie jak w przypadku braku masy.
    Co to może być.
    Kto mi to naprawi w trójmieście.
    Z góry dziękuję za pomoc !
    Miłego Weekendu :D

0 7
  • Pomocny post
    #3 19 Lut 2016 20:49
    carrier
    Specjalista - Alarmy Samochodowe

jakobs66 napisał:
    nie jak w przypadku braku masy
    i tu się mylisz, klasyczny problem z masą w lampie

0
  • Pomocny post
    #4 19 Lut 2016 20:49
    Staszek49
    Poziom 34  

Zwarcia nie można wykluczyć, chociaż nie podajesz o przepalaniu się bezpieczników. Może zwarcie występuje pomiędzy przewodami dot. różnych odbiorników. Przypomnij sobie, czy w aucie były prowadzone naprawy instalacji elektrycznej, bądź inne i czy te objawy nie wystąpiły po tych pracach. Czy ostatnio nie montowano w aucie dodatkowych lamp lub innych odbiorników. Sprawdź jednak dokładnie, czy wymienione przez Ciebie "usterkowe odbiorniki" mają poprawną "masę".

0
  • #5 20 Lut 2016 10:19
    jakobs66
    Poziom 6  

...no właśnie ostatnio nic nie było robione. Lampy tylne wymieniałem jakieś pół roku temu,ale nawet jak je odłączę to problem pozostaje.

Dodano po 4 [minuty]:

W pon. sprawdzę jeszcze raz masę. A może ktoś wie gdzie jest przyłącze masy,bo w puszce za tylnym mostem wygląda ,że jest OK.

0
  • Pomocny post
    #6 20 Lut 2016 20:18
    carrier
    Specjalista - Alarmy Samochodowe

dla testu podaj na krótko masę z ramy bezpośrednio na cokół żarówki i zobacz co będzie

1
  • Pomocny post
    #7 21 Lut 2016 01:18
    saron22
    Specjalista - Samochody Ciężarowe

A jeszcze lepiej bezpośrednio z akumulatora.

0
  • #8 23 Lut 2016 18:47
    jakobs66
    Poziom 6  

...no więc zagadka rozwiązana. Najpierw walczyłem na krótko z masą,ale to nic nie dało. W końcu okazało się ,że winne jest gniazdo przyczepy nie używane od 10 lat. Tak skorodowało,że jak je chwyciłem to się rozsypało. Ciekawe,że kable zwierały,a bezpieczniki nie przepalały się .
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc.
    Pozdrawiam.

0