Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz z regulacją napięcia i ograniczeniem prądu na L200

19 Lut 2016 22:33 11676 28
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie!
    Potrzebuję płytki z możliwością regulacji napięcia i prądu(ograniczeniem prądu). Jest mi potrzebny do zasilania pewnych rzeczy elektronicznych a i ogólnie rzecz biorąc na warsztacie się przyda. Moje wymogi do dotyczące układu to napięcie wyjściowe 12V i prąd maksymalny 5A.
    Wydaja mi się, że najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie płytki na układzie L200. Poszperałem w Internecie i natrafiłem na ten schemat:

Wydaje się być ok. Elementem wykonawczym będzie tutaj tranzystor T1.
    Jedynie zostaje dodać ograniczenie prądowe oraz zamiana tranzystorów i kondensatorów na odpowiednie napięcie.
    Oto schemat i elementy zaznaczone do przeróbki:

Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    Wydaje się być ok. Elementem wykonawczym będzie tutaj tranzystor T1.
    Jedynie zostaje dodać ograniczenie prądowe oraz zamiana tranzystorów i kondensatorów na odpowiednie napięcie.
    Oto schemat i elementy zaznaczone do przeróbki:

Pierwszy schemat jest sensowny, (poza tym jest to dokładna kopia Figure 30 z noty aplikacyjnej* )
    Ale regulowanego ograniczenia prądowego łatwo w nim nie zrobisz, przynajmniej nie przez zmianę R3, prostym sposobem było by wstawienie potencjometru pomiędzy R1 i T2 ale ta metoda daje regulację w bardzo ogranczonym zakresie.
    Innym prostym sposobem jest przełączanie różnych wartości R1 wg ciagu zblizonego do geometrycznego co pozwala objąć szeroki zakres niewielką ilościa rezystorów (np tak aby uzyskać progi 10mA-30mA-100mA-300mA-1A-3A...)
    Jeśli chcesz mieć regulacje bezstopniową i w szerokim zakresie to trzeba sygnał z R1 wzmocnić, najprościej wzmacniaczem operacyjnym tak jak na Figure 36 z noty*
    W tym układzie nie podoba mi sie zwiększony minimalny spadek napiecie na stabilizatorze, można to ominąć stosując układ opisany w datasheet "Figure 23. Programmable Voltage and Current Regulator." dodając do tego zewnętrzny tranzystor PNP wg Figure 29 z noty aplikacyjnej*

*A DESIGNER’S GUIDE TO THE L200 VOLTAGE REGULATOR
  • Poziom 13  
    jarek_lnx napisał:
    Pierwszy schemat jest sensowny, (poza tym jest to dokładna kopia Figure 30 z noty aplikacyjnej* )
    Ale regulowanego ograniczenia prądowego łatwo w nim nie zrobisz, przynajmniej nie przez zmianę R3, prostym sposobem było by wstawienie potencjometru pomiędzy R1 i T2 ale ta metoda daje regulację w bardzo ogranczonym zakresie.
    Innym prostym sposobem jest przełączanie różnych wartości R1 wg ciagu zblizonego do geometrycznego co pozwala objąć szeroki zakres niewielką ilościa rezystorów (np tak aby uzyskać progi 10mA-30mA-100mA-300mA-1A-3A...)
    Jeśli chcesz mieć regulacje bezstopniową i w szerokim zakresie to trzeba sygnał z R1 wzmocnić, najprościej wzmacniaczem operacyjnym tak jak na Figure 36 z noty*
    W tym układzie nie podoba mi sie zwiększony minimalny spadek napiecie na stabilizatorze, można to ominąć stosując układ opisany w datasheet "Figure 23. Programmable Voltage and Current Regulator." dodając do tego zewnętrzny tranzystor PNP wg Figure 29 z noty aplikacyjnej*

*A DESIGNER’S GUIDE TO THE L200 VOLTAGE REGULATOR

Z noty 29 nie ma żadnego tranzystora.
    W nocie katalogowej schemat 24 "High Current Regulator with NPN PassTransistor." pozwala tylko na regulację prądu prawda, napięcia już nie ma?
    Ew. zrobić to na LM300 o maksymalnym prądzie 3A.
    Znalazłem jeszcze coś takiego:

Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że napięcie wejściowe mam stabilizowane z zasilacza komputerowego zatem stabilizacji jako tako nie potrzebuję.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Proszę, płynna regulacja prądu już od 30mA. Kontrola przeciążenia (zapala się dioda LED)
    Napięcie wyjściowe już od 0V.
    Zasilacz możesz trochę podrasować dodając tranzystor PNP, w swoim rozwiązaniu mam 30V/ 5A. (od 30mA do 5A regulowane płynnie)
    L200 to wspaniały, aczkolwiek niedoceniany układ. Jest kapryśny; owszem, ale staje się barankiem jak go dobrze osprzężysz kondensatorami stałymi po stronie wejścia i wyjścia.

Moderowany przez Dzimi:

Proszę zamieścić załącznik bądź w lepszej jakości, bądź w innym formacie. Załączony, nie pozwala na odczyt elementów.

• Poziom 13  
    nawracająca zgaga napisał:
    Proszę, płynna regulacja prądu już od 30mA. Kontrola przeciążenia (zapala się dioda LED)
    Napięcie wyjściowe już od 0V.
    Zasilacz możesz trochę podrasować dodając tranzystor PNP, w swoim rozwiązaniu mam 30V/ 5A. (od 30mA do 5A regulowane płynnie)
    L200 to wspaniały, aczkolwiek niedoceniany układ. Jest kapryśny; owszem, ale staje się barankiem jak go dobrze osprzężysz kondensatorami stałymi po stronie wejścia i wyjścia.

Znalazłem obrazek w większej rozdzielczości:
    Zapewne P1 regulacja prądu P2 i P3 do regulacji napięcia zgadza się?
    Dodając tranzystor mocy powinienem uzyskać większy prąd?

Oto co znalazłem na rosyjskiej stronie:
  • Poziom 20  
    Tak. Regulację napięcia masz rozdzieloną na dwa manipuladła. Regulacja pierwszym to duży przyrost wartości w funkcji ruchu, regulacja drugim to sytuacja odwrotna. Pozwala to dokładnie ustawic oczekiwaną wartość.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Z noty 29 nie ma żadnego tranzystora.

Nie czytasz uważnie, w tym miejscu chodziło o notę aplikacyjną "
    *A DESIGNER’S GUIDE TO THE L200 VOLTAGE REGULATOR" a nie o notę katalogową L200.

Cytat:
    W nocie katalogowej schemat 24 "High Current Regulator with NPN PassTransistor." pozwala tylko na regulację prądu prawda, napięcia już nie ma?
    Regulacja napięcia jest tregulacji prądu nie zrobisz w prosty sposób.

Cytat:
    Ew. zrobić to na LM300 o maksymalnym prądzie 3A.
    Chyba chodziło ci o LM350 w porównaniu z L200 trudniej tam zrobić regulowane ograniczenie prądowe.

Cytat:
    Znalazłem jeszcze coś takiego:
    W teorii wykonalne w praktyce potencjometr do regulacji prądu o takiej rezystancji i maksymalnym prądzie równym pradowi zasilacza będzie trudnodostępny i kilkukrotnie droższy od wszystkich pozostałych elementów.

A DESIGNER’S GUIDE TO THE L200 VOLTAGE REGULATOR
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Schemat z regulacją wyjściowego napięcia i ograniczenia prądu.
    Zasilacz z regulacją napięcia i ograniczeniem prądu na L200 Zasilacz z regulacją napięcia i ograniczeniem prądu na L200 Zasilacz z regulacją napięcia i ograniczeniem prądu na L200 Zasilacz z regulacją napięcia i ograniczeniem prądu na L200
  • Poziom 31  

To zrobiłem 6x 2SC5200 jak T2 Na wyjściu i 10A spokojnie wyciąga.
    Regulacja ograniczenia prądu płynna chyba od 0A .

• VIP Zasłużony dla elektroda
    DJ ANNUS napisał:

To zrobiłem 6x 2SC5200 jak T2 Na wyjściu i 10A spokojnie wyciąga.
    Regulacja ograniczenia prądu płynna chyba od 0A .

Proszę o schemat i druk lepszej jakości!
  • Poziom 23  
    W Praktycznym Elektroniku 12/1993 został opublikowany zasilacz na L200. Warto znaleźć i zapoznać się.
  • Poziom 43  
    aksakal w tym układzie są błędy - wzmacniacz kontroluje prad tylko jednego tranzystora i pracuje w układzie wtórnika - nie wzmacnia.

Znalazłem schemat który łaczy rozwiązanie z Figure 23 noty katalogowej i zewnętrzny tranzystor PNP - Figure 29 noty aplikacyjnej
    EDIT: widzę że zanim odkopałem ten schemat to zulusj23 juz o nim napisał, szkoda, że nie wcześniej zaoszczędził byś mi szukania :)

Schemat pochodzi z praktycznego elektronika 12/93 jest w sieci cały wraz z opisem działania, ale penie nie bedzie ci siechciało zajrzeć, więc zamieszczam tylko najistotniejszy fragment regulowane ograniczenie pradowe, regulację napięcie proponuję zrobić klasycznie zamiast elektronicznego przełączania jak w artykule, wyjścia czterozaciskowego też proponuję sie pozbyć jeśli zalety takiego rozwiazania nie są dla ciebie ważne.

Schemat kiepskiej jakości ale da sie przeczytać, lepszego w sieci nie znalazłem, mam papierową wersję dio sprawdzenia jakby coś było nieczytelne.
  • Specjalista - urządzenia lampowe

Dodano po 10 [minuty]:

Mam wszystkie numery czasopisma PE . Wskazany schemat w PE12/93 jest dosyć skomplikowany dla realizacji.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Mam wszystkie numery czasopisma PE . Wskazany schemat w PE12/93 jest dosyć skomplikowany dla realizacji.
    Schemat z PE ma ten sam układ regulacji prądu co ten który zamieściłeś powyżej, chciałem pokazać tylko ten fragment.

W schemacie kolegi aksakal jest regulacja od 0V, wygodna, ale trzeba mieć niezależne źródło napięcia -2,7V, jak ktoś nie ma mozna usunąć układ z LM317
  • Poziom 19  
    Mam problem z ograniczeniem prądowym w zasilaczu z PE12/93. Po prostu nie działa, próbowałem różnych stabilizatorów L200 i nic z tego. Zamiast BDP392 wstawiony mam BD250, z rezystorem R1=1om. Regulacja napięcia i część cyfrowa działa bez problemu, natomiast brak ograniczenia prądowego, cały czas na maxa 5A. Zrobiłem modyfikację tak jak u DJ ANNUS i dalej lipa. Spadek między 2, a 5 na L200 stały i wynosi 350mV.
  • Poziom 19  
    Sam sobie odpowiem. Po wielu próbach okazało się, że przyczyna tkwi we wzmacniaczu operacyjnym US2 (ULY7741). Ja w swoim zasilaczu użyłem UA741CN i to mnie zgubiło, ponieważ wychodzi na to, że nie działa on na zasilaniu pojedynczym, sprawdziłem to na 5 nowych sztukach. Dopiero wymiana na uA741 uruchomiła działanie ograniczenia prądowego. Także przetestowałem to na LM358N zmieniając połączenia pinów, ponieważ jest to podwójny wzmacniacz operacyjny i tutaj także działał poprawnie.
  • Poziom 11  
    Witam, Pomyślałem sobie, że w wolnym czasie sklecę jakiś prosty zasilacz i tutaj wybór padł na schemat przedstawiony przez kolegę HD-VIDEO. Oglądam sobie schemat, oglądam rysunek montażowy i mimo słabej jakości tego rysunku wychodzi mi, że jest tam błąd. Może mi się już coś mieni w oczach, bo długo nad tym siedzę, ale proszę zwrócić uwagę na połączenie rezystorów R7 i R6. Według schematu rezystory te są ze sobą bezpośrednio połączone na wyprowadzeniu 2 US1. Tymczasem płytka montażowa łączy je ze sobą na wyprowadzeniu 3 US1. Może ktoś rzuci na to oko, mylę się?

• Poziom 10  
    Źle oznaczyłeś wyprowadzenia na LM317 . ( odwrotnie). Porównaj z datasheet. :)
  • Poziom 11  
    Tak, źle oznaczyłem wyprowadzenia zasugerowany schematem. Płytka jest OK, ale na schemacie jest błąd. Zastanawia mnie, jak można coś opublikować i wcześniej nie sprawdzić. Jeszcze brali za to pieniądze. Przeglądam stare roczniki czasopism, które miały swój epizod w historii i wychodzi mi, że budowę jakiegoś układu należy rozpocząć od wstecznego przeglądania kilkunastu numerów w poszukiwania sprostowania. Oczywiście bez przeprosin.
    Ten zasilacz mam zmontowany i czeka na uruchomienie. Modlę się trochę nad nim. Jak uruchomię, to pokażę.
  • Poziom 12  
    Przerobiłem schemat z pierwszego postu w celu osiągnięcia prądu rzędu 10A. Czy wszystko jest ok czy coś przekombinowałem?

• Poziom 12  
    Zrobiłem ten zasilacz ale niestety maksymalny prąd który mogę osiągnąć to 0,22A .Podłączyłem do wyjścia zasilacza żarówke halogenową i wstępnie ustawiłem napi ęcie 3V. Prąd jak pisałem to 0,22A a napięcia już nie można dźwignąć potencjometrem.Co może być tego przyczyną.Acha napięcie zasilające mierzone na kondensatorze filtrującym wynosi 33V
  • Poziom 43  
    fred114 napisał:
    Zrobiłem ten zasilacz ale niestety maksymalny prąd który mogę osiągnąć to 0,22A
    Którą wersję? Bo można sie pogubić.
  • Poziom 30  
    fred114 napisał:
    Zrobiłem ten zasilacz ale niestety maksymalny prąd który mogę osiągnąć to 0,22A .

fred114 napisał:
    Zasilacz z regulacją napięcia i ograniczeniem prądu na L200 Tą wersję

Zmień połączenia elementów według rysunku poniżej.

A tak w ogóle to przy montażu tego układu zasilacza warto się wzorować schematami podobnymi z noty katalogowej stabilizatora L200.

• Poziom 12  
    Niestety zmiana zgodnie z poprawionym schematem zmniejszyła prąd do 180 mA.
    Czy sa jeszcze jakieś podpowiedzi ?
  • Poziom 30  
    fred114 napisał:
    Niestety zmiana zgodnie z poprawionym schematem zmniejszyła prąd do 180 mA.
    Czy sa jeszcze jakieś podpowiedzi ?

Fajnie tego się spodziewałem, moje poprawki dotyczyły błędnych połączeń na schemacie, ale nie miały bezpośredniego wpływu na zmianę regulacji prądu.

Czyli czekasz kolego nadal na gotowe rozwiązanie Twojego problemu.

A co sobie Ty podpowiedziałeś, aby uruchomić regulację prądu w powyższym układzie?

Wskazałem na tym schemacie dwa błędy w połączeniach elementów.
    Jeśli są dwa błędy w połączeniach to trzeba przyjąć, że mogą być jeszcze inne i dlatego trzeba to sprawdzić - podejść do tego praktycznie nie teoretycznie wspomagając się przy tym przede wszystkim informacjami i schematami zawartymi w nocie katalogowej L200.
    Na brak regulacji prądu mogą wpływać źle dobrane niektóre wartości rezystorów, chociaż brak regulacji prądu może także wynikać ze złej konfiguracji zastosowanych elementów i ich połączeń, co jest bardziej prawdopodobne.
    Załączyłem dwa schematy z noty katalogowej L200, gdzie układy regulacji prądu są podobne do ukladu w zasilaczu, który ty zrobiłeś. To też są jakieś wskazówki do rozwiązania Twojego problemu.

Jeżeli zmontowałeś ten zasilacz (już masz jakąś wiedzę na temat elektroniki) to na pewno orientujesz się (jest internet, jest nota katalogowa L200), które elementy i połączenia związane z ograniczeniem prądu trzeba sprawdzić i ewentualnie poprawić lub po prostu zmienić i zmontować inaczej.
    I na Twoim miejscu bym tak zrobił, a nie odwoływał się do kolegów z Elektrody w celu uzyskania gotowych rozwiązań (bo tak najłatwiej) unikając przy tym ze swojej strony jakichkolwiek prób znalezienia usterki.

Zakładam, że ten zasilacz zmontowałeś poprawnie według schematu, zastosowałeś prawidłowe wartości elementów, dobrej jakości potencjometry, a stabilizator L200 jest sprawny nie uszkodzony.
    W takim razie należy sprawdzić najpierw, czy jest regulacja napięcia na gniazdach wyjściowych zasilacza od 0V do ustalonego max napięcia , ale podobno jest, bo napisałeś tak: "wstępnie ustawiłem napi ęcie 3V".
    Wiadomo (tak Ty twierdzisz), że nie ma regulacji prądu więc, aby się dowiedzieć, czy w ogóle da się obciążyć ten L200 prądem większym od 0,18...0,22A to trzeba nóżki 2 i 5 stabilizatora odłączyć od elementów połączonych z tymi nóżkami i między nóżki 2,5 wstawić np.rezystor 0,33R/5W, a nóżkę 2 podłączyć bezpośrednio do zacisku wyjściowego + .
    Następnie ustawić napięcie na wyjściu +12V i najlepiej podłączyć do wyjścia zasilacza żarówkę samochodową 12V/21W. Jeżeli L200 jest sprawny żarówka powinna zaświecić pełnym blaskiem.

W poście #23 napisałeś tak:

fred114 napisał:
    Zrobiłem ten zasilacz ale niestety maksymalny prąd który mogę osiągnąć to 0,22A .Podłączyłem do wyjścia zasilacza żarówke halogenową i wstępnie ustawiłem napi ęcie 3V. Prąd jak pisałem to 0,22A a napięcia już nie można dźwignąć potencjometrem.Co może być tego przyczyną.Acha napięcie zasilające mierzone na kondensatorze filtrującym wynosi 33V

Nie zwróciłem szczególnej uwagi na treść tego postu, gdyż bardziej zająłem się analizą podanego przez Ciebie schematu zasilacza.
    Nasuwa się pytanie: jaka to żarówka halogenowa na napięcie 3V? i dlaczego sprawdzałeś taką żarówkę przy napięciu 3V?
    Gdy żarówka nie świeci to zimne włókno - żarnik żarówki ma małą rezystancję, gdy żarówka świeci włókno żarówki rozgrzewa się i zwiększą znacznie swoją rezystancję.
    Podłączając żarówkę pod niższe napięcie niż jest przewidziane (żarówka nie świeci, a rezystancja włókna jest bardzo niska) możesz robić zwarcie na wyjściu zasilacza, co objawia się spadkiem prądu i napięcia - zadziałało zabezpieczenie przeciwzwarciowe, bo napisałeś tak: "Prąd jak pisałem to 0,22A a napięcia już nie można dźwignąć potencjometrem".
    Stabilizator L200 można maksymalnie obciążać prądem do 2A.
    Jeżeli zastosowałeś do testów żarówkę halogenową samochodową (12V) to taka żarówka pobiera prąd od 4,5A do 5,5A - zależy jeszcze od mocy żarówki - wyciągnij z tego wnioski sam.

Czy Ty kolego wiesz co robisz?...

Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Zasilacz z regulacją napięcia i ograniczeniem prądu na L200 Od ponad 30 lat używam zasilacza na L200 do radiostacji. Ogranicznik ustawiony na 10.5A /25V w celu zabezpieczenia tranzystorów mocy radiostacji 2 x KT931 /250 W mocy doprowadzonej. Można wykonać płynną regulację prądu i napięcia jak wyżej opisano. Zasilacz z regulacją napięcia i ograniczeniem prądu na L200
    Wszystkie zabezpieczenia, wyłącza się zgodnie z założonym projektem .nie udało mnie się jak do tej pory spalić tranzystorów mocy WCZ.
    Próba uszkodzenia zasilacza w komorze klimatycznej skończyło się uszkodzeniem zasilacza profesjonalnego/ impulsowego.
    Tranzystory wykonawcze wykonanie wojskowe,parowane 2 N 3792 mam zapas w/w tranzystorów.
    Pierwszy schemat- przykład/schemat zasilacza z internetu