Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w Niemczech - Jakie dokumenty do odbioru instalacji?

Tom-el 19 Lut 2016 22:53 3351 19
  • #1 19 Lut 2016 22:53
    Tom-el
    Poziom 6  

Witam, dostałem zlecenie na wykonanie instalacji w nowym domku w Niemczech. Na domek nie mam projektu (wszystko mam być tak jak sobie zażyczy inwestor) i nie wiem jak to potem jest z odbiorami. Robił już ktoś coś takiego. Czego oni tam wymagają. Może ktoś mi to objaśnić żeby nie narobić wstydu za granicą (nie tylko sobie ale i całej braci z Polski). Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie sensowne odpowiedzi.

1 19
  • Pomocny post
    #2 20 Lut 2016 12:04
    elninio1
    Poziom 9  

Na pewno muszą być wykonane pomiary i odbiór przez osobę do tego uprawnioną. Jeżeli nie masz nostryfikowanego dyplomu to raczej sam nic nie podpiszesz. Niemcy wykonują instalacje w trochę inny sposób niż w PL.

0
  • #3 20 Lut 2016 12:54
    Tom-el
    Poziom 6  

Mam skończone technikum elektryczne oraz dyplom technika do tego uprawnienia sep. Co bym musiał zrobić żeby mieć ten "nostryfikowany dyplom"? I jeśli możesz coś więcej powiedzieć o różnicach w wykonaniu instalacji w Niemczech.

1
  • Pomocny post
    #4 20 Lut 2016 13:18
    elninio1
    Poziom 9  

Jako elektryk w Niemczech z polskim dyplomem możesz tylko wykonać instalacje i nic więcej. Aby nostryfikować dyplom musisz zgłosić to do odpowiedniego urzędu.
    https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/pl/
    Gdy przebrniesz nostryfikacje to będziesz widział co możesz a co nie. Generalnie w Niemczech gdy masz już dyplom nostryfikowany to przepisy są bardziej elastyczne niż w pl, np. gdy masz zrobione meisterschule elektrotechnik możesz już projektować instalacje jak i je odbierać bez innych uprawnień, oczywiście podpis zobowiązuje.
    Polskie uprawnienia SEP nie mają w Niemczech swojego odpowiednika i nic im nie mówią.
    Instalacje w DE są wykonywane bez puszek łączeniowych a więc z gniazdka do gniazdka czy też do włącznika. nie dzieli się obwodów osobno na gniazdkowe i oświetleniowe. B16 na 1.5mm kw. 2,5 mm kw. stosuje się tylko na gniazdka w kuchni i łazience. Moim zdaniem ich instalacje są słabsze niż Polskie, za to są wykonywane prościej.

0
  • #5 20 Lut 2016 13:37
    Tom-el
    Poziom 6  

Czyli jeśli dobrze rozumiem jeśli nie mam projektu na instalacje to jest problem. Zastanawiam się jak to jest że w projekcie budowlanym nie ma instalacji elektrycznej. Czy to jest u nich norma? A swoją drogą to wychodzi na to że jest mniej obwodów u nich. Jak to się ma do ilości np gniazd i wyłączników na obwodzie?

0
  • #6 20 Lut 2016 13:52
    kokapetyl
    Poziom 43  

elninio1 napisał:
    nie dzieli się obwodów osobno na gniazdkowe i oświetleniowe.

Moim zdaniem, nie jest to tak oczywiste. W większości przypadków są te obwody jednak rozdzielane (pomijam mieszkania socjalne)
    elninio1 napisał:
    2,5 mm kw. stosuje się tylko na gniazdka w kuchni i łazience.

Z tym też nie jest tak do końca 2.5 mm² to do wszystkich odbiorników o zwiększonej mocy (pralka, suszarka, zmywarka, itp.) do każdego urządzenia oddzielna linia, no i do tych gdzie długość linii przekracza 40m.
    Dołożę do tego iż w salonach, sypialniach do gniazd są prowadzone kable 5x1.5mm², często w tych pomieszczeniach stosuje się gniazda załączane włącznikiem i wówczas istnieje taka możliwość bez wymiany instalacji.

Dodano po 4 [minuty]:

Tom-el napisał:
    A swoją drogą to wychodzi na to że jest mniej obwodów u nich

Chyba nie, w myśl tego co napisałem wyżej.
    Tom-el napisał:
    k to się ma do ilości np gniazd i wyłączników na obwodzie?

Chyba tak samo jak u nas. (wyłączników, to masz na myśli punktów świetlnych)

0
  • #7 20 Lut 2016 15:52
    elninio1
    Poziom 9  

kokapetyl napisał:
    elninio1 napisał:
    nie dzieli się obwodów osobno na gniazdkowe i oświetleniowe.

Moim zdaniem, nie jest to tak oczywiste. W większości przypadków są te obwody jednak rozdzielane (pomijam mieszkania socjalne)
    elninio1 napisał:

Z tym też nie jest tak do końca 2.5 mm² to do wszystkich odbiorników o zwiększonej mocy (pralka, suszarka, zmywarka, itp.) do każdego urządzenia oddzielna linia, no i do tych gdzie długość linii przekracza 40m.
    Dołożę do tego iż w salonach, sypialniach do gniazd są prowadzone kable 5x1.5mm², często w tych pomieszczeniach stosuje się gniazda załączane włącznikiem i wówczas istnieje taka możliwość bez wymiany instalacji.

Dodano po 4 [minuty]:

Tom-el napisał:
    A swoją drogą to wychodzi na to że jest mniej obwodów u nich

Chyba nie, w myśl tego co napisałem wyżej.
    Tom-el napisał:
    k to się ma do ilości np gniazd i wyłączników na obwodzie?

Chyba tak samo jak u nas. (wyłączników, to masz na myśli punktów świetlnych)

Nie spotkałem się aby w instalacjach mieszkaniowych/domowych rozdzielano obwody świetlne z gniazdkowymi, nie wykluczam że tak może ktoś robi jeżeli projekt każe inaczej.

Cytat:
    elninio1 napisał:

Urządzenia te w większości przypadków znajdują się : kuchnia, łazienka, piwnica. No i do każdego oczywiście osobny bezpiecznik i linia.
    Co do 5x1.5mm² to oczywiście jeżeli sobie zażyczą to tak. Bywa to stosowane np do grzejników elektrycznych.

Dodam jeszcze tylko że każdy obiekt to osobny projekt do którego trzeba się dopasować, a więc elastyczność wymagana (oczywista oczywistość). Kuchnie z reguły są dokładnie zaplanowane trzba zwracać uwagę na urządzenia jakie będą podłączane: zmywarka, lodówka (gniazdo na górze czy na dole), płyta grzewcza + piekarnik (czy osobno czy razem i jaka moc, bywa że trzeba/należy 5x4mm²), gniazda robocze.

Jeżeli występuje ogrzewanie sterowane automatycznie należy porozciągać z centralki grzewczej przewody 5x1.5mm² do termostatów ściennych i samą centralkę zasilić 3x1,5mm².

Gdy wykonywaliśmy domek jedno rodzinny to obwody były dzielone na pomieszczenia np.: na piętrze, 3 pokoje, korytarz z klatką schodową + łazienka,
    a więc na każde pomieszczenie 3x1,5mm² zasilanie, zawsze na włącznik i z niego już na gniazdka i światło. a więc jednym bezpiecznikiem wyłączało się całe pomieszczenie. Do każdego trafiał też termostat a centralka grzewcza była na korytarzu zasilona osobno.

Dodam jeszcze że musiało to być zgodne z ich standardami skoro firma jest na rynku 20 lat.
    Jak pytałem o rozdzielanie obwodów świetlnych od gniazdkowych to maślane oczy robili i mówili że nie trzeba. Osobiście uważam wyższość (lepsza jakość) naszych Polski instalacji nad niemieckimi.

Jest to tylko z grubsza napisane, projekty są różne i będziesz musiał się dopasować.

0
  • Pomocny post
    #8 20 Lut 2016 16:27
    kokapetyl
    Poziom 43  

elninio1 napisał:
    Jak pytałem o rozdzielanie obwodów świetlnych od gniazdkowych to maślane oczy robili i mówili że nie trzeba.

Zgadza się, nie ma u nich takiego przepisu. Wszystko zależy od projektu, wymagań i kasy zleceniodawcy.
    I dla przykładu podam, że robiliśmy instalacje w domach przeznaczonych jako mieszkania socjalne i na cale mieszkanie bylo okolo, tylko sześć linii zasilających, gdzie przy wyższych standardach (mieszkania na sprzedaż) do samej kuchni jest prowadzonych ich więcej.

0
  • #9 20 Lut 2016 23:40
    Tom-el
    Poziom 6  

A tak z ciekawości ile kasowaliście za taką robotę robota na domku jednorodzinnym około 160 m kw pytam bo nie chce wam psuć rynku.

0
  • #10 21 Lut 2016 00:06
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Tom-el napisał:
    A tak z ciekawości ile kasowaliście za taką robotę robota na domku jednorodzinnym około 160 m kw pytam bo nie chce wam psuć rynku.

Chyba kolega żartuje. Kwotę można oszacować na podstawie projektu lub od bidy - wizji lokalnej.

0
  • #11 21 Lut 2016 02:52
    Tom-el
    Poziom 6  

wiem że nie da się tak oszacować pytam orientacyjnie żeby wiedzieć jaka jest różnica np 100 punktów w Polsce i tyle samo w Niemczech. Przy założeniu że nie interesuje nas materiał spanie itp koszty sama robocizna

0
  • #12 22 Lut 2016 19:19
    bartek_p
    Poziom 31  

Każdy elektryk kasuje inaczej.
    Jeden weźmie 15 zł , drugi 70 zł, a jeszcze inne w euro.
    A też każdy ma też inną definicję słowa "PUNKT"
    Musisz sam oszacować ile warta jest Twoja praca.
    Z doświadczenia podpowiem, że to co wymyślisz musisz pomnożyć x 2, wtedy jak się klient będzie targował to będziesz miał z czego zejść.

Polski elektryk w Niemczech dostaje ok. 8-12E/h
    Niemiecki dwa razy tyle.

0
  • #13 22 Lut 2016 19:39
    kokapetyl
    Poziom 43  

Tom-el napisał:
    A tak z ciekawości ile kasowaliście za taką robotę

Tak jak koledzy juz wspominali, wszystko zależy od konkurencji i Twojej siły przebicia.
    Wcześniej nie wiedziałem, ale dziś zaciągnąłem "języka" i wygląda to mniej więcej tak. Za gniazdko około 30, za łączniki trochę więcej, tablica rozdzielcza 1000 i do tego dochodzi instalacja media i innego typu.
    Za mały domek wychodzi około 6 tys.
    Są to wartości przybliżone i pewnie też różne w zależności od rejonu.

0
  • #14 22 Lut 2016 21:07
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Tom-el napisał:

Kolega założył temat dotyczący rynku niemieckiego, co ma cena polskiej robocizny do ich warunków.
    Gdyby myśleć kolegi argumentami musiał by kolega zarabiać 7- 8 tyś zł .

0
  • #15 22 Lut 2016 21:22
    kokapetyl
    Poziom 43  

@Krzysztof Reszka Nie wiem, czy to się ma odnosić do mojego postu, jeśli tak , to powinienem sprostować, sumy jakie podałem są podane w euro.
    Mój błąd, ale skoro z tematu wynika, że autor pyta o ceny nie w Polsce, ale w Niemczech to uznałem że jednostki są zrozumiałe.

1
  • #16 22 Lut 2016 21:30
    elninio1
    Poziom 9  

Na wschodnich landach płacą mniej niż na zachodnich i to znacznie.

0
  • #17 22 Lut 2016 21:35
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

kokapetyl napisał:
    Nie wiem, czy to się ma odnosić do mojego postu,

Nie nie dotyczył, przecież cytat podałem autora . Próbując przeliczać robociznę i ceny za nią tak dwóch odmiennych rynków do niczego nie dojdzie.

0
  • #18 23 Lut 2016 03:38
    Tom-el
    Poziom 6  

Witam dzięki za wypowiedzi. Co do porównania cen robocizny Polska - Niemcy pytałem z ciekawości. Wiem że życie w Polsce jest tańsze niż w Niemczech ale myślę(poprawcie mnie jeśli się mylę) tam jest chyba łatwiej uczciwie zarobić. W Polsce miałem już kilka razy wątpliwą przyjemność przejmowania budowy po elektrykach Rekordzista był koleś który brał 15 zł za punkt przy czym punktem była każda puszka pod gniazdo wyłącznik łączeniowa każdy wypust oświetlenia. Tacy ludzie psują rynek dlatego założyłem ten temat nie chcę żeby ktoś kto tam pracuje i wyrobił sobie jakąś pozycję na rynku musiał obniżać drastycznie ceny.

Dodano po 3 [minuty]:

A swoją drogą to szkoda że trzeba jechać do Niemiec i za pół ceny robić to samo co Niemiec. Ale jak patrzę na to co się dzieje w tym kraju to coraz bardziej zastanawiam się nad tym żeby spakować rodzinkę w busa i jechać "za chlebem" puki dzieciaki małe(córka 4 lata syn 2)

0
  • #19 23 Cze 2016 22:33
    wrotki
    Poziom 9  

W większości to są bzdury , mam wrażenie , że odpowiedzi są pisane przez ludzi którzy nie mają pojęcia o pracy elektryka w Niemczech ( 3x1,5 = 16 A , instalacja bez puszek , odbiory przez supermena ) elektryk w Niemczech robi wszystko ab A bis Z . Jestem w DE od 5 lat i pracuję jako elektrotechnik i mogę robić wszystko bez ograniczeń , a co do odbiorów to trzeba mieć nr instalatora z miasta ale to tylko dla nowych instalacji kiedy trzeba licznik zameldować . Amen

Dodano po 33 [minuty]:

Aaaaa co do se to pracę liczy się na godziny i to jest w granicach 35-55 euro , a do kalkulacji dla prężnej firmy to ile m2 tyle za godzinę . Jest tylko małe ale , trzeba rozpisać Aufmass tak aby nie przesadzić z stawką godzinową.

1