Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz cyfrowy DIY, 4 kanały, WiFi

Papix95 20 Lut 2016 15:01 6147 7
  • Woltomierz cyfrowy DIY, 4 kanały, WiFi

Witam, chciałbym zaprezentować mój niedawno wykonany projekt woltomierza. Przejdę od razu do rzeczy...

Flagowe założenia projektu:
    - dokonywanie pomiaru w tym samym czasie na 4 kanałach ADC mikrokontrolera AVR ATmega328p;
    - dźwiękowy wykrywacz zwarć na jednym z kanałów, jak w powszechnych, uniwersalnych miernikach;
    - możliwość wyświetlania pomiarów na ekranie telefonu komunikując się z urządzeniem przez WiFi;
    - program do urządzenia napisany w języku C;
    - płytka zaprojektowana w programie Altium Designer;
    - program na telefon napisany w języku Basic for Android;
    - pomiar napięć w zakresie 0-32 V;
    - własne źródło zasilania w postaci akumulatora Li-po 4,2 V z możliwością ładowania.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie jest to mega dokładne urządzenie, błąd pomiarowy jest na poziomie około +- 50 mV, oraz zdaję sobie sprawę, że można zastosować różnego rodzaju wzmacniacze, można byłoby uzależnić pomiary od temperatury otoczenia i dodać masę innych rzeczy, jednak dla moich potrzeb w zupełności wystarcza to, co sobie założyłem.

Poniżej zamieszczam główne części schematu do urządzenia, zawierające blok z mikrokontolerem, oraz dwa bloki z wyjściami na sondy pomiarowe.

Woltomierz cyfrowy DIY, 4 kanały, WiFi Woltomierz cyfrowy DIY, 4 kanały, WiFi Woltomierz cyfrowy DIY, 4 kanały, WiFi

Jest to moje drugie podejście do stworzenia takiego urządzenia, za pierwszym razem poddałem się na etapie programowym, jednak po zdobyciu nowej wiedzy postanowiłem zacząć od nowa i zrobić projekt od początku do końca. Ideą projektu nie była sama potrzeba na woltomierz, bo równie dobrze mógłbym kupić pierwszy lepszy i na pewno wyszłoby mi to taniej w sklepie. Jednak chciałem zdobyć doświadczenie w zakresie obróbki obudowy, programowania w dwóch językach oraz projektowania. ;) Zobaczcie sami, jaka różnica jest pomiędzy pierwszym modelem a wersją finalną.

Przyznam, że najwięcej czasu zajęło mi programowanie (spośród wszystkich czynność potrzebnych do stworzenia takiego projektu od 0), gdyż wiele musiałem się nauczyć, poniżej zdjęcie z etapu testowania. Pomiary dokonywane są w odpowiednich przerwaniach mikrokontrolera ATmega328p, wewnętrzne napięcie odniesienia wynosi 1,1 V, dzięki czemu można uzyskać moim zdaniem całkiem niezłą dokładność jak na projekt DIY.

W celu prezentowania danych na urządzeniu zastosowałem wyświetlacz oparty o sterownik PCD8544. Programowo stworzyłem warstwy, kolejno: główna (wyświetla bieżące pomiary ze wszystkich kanałów), cztery oddzielne warstwy na każdy kanał z osobna, ponadto warstwa prezentująca stan akumulatora oraz w razie połączenia przez WiFi - warstwa informująca o połączeniu.

Wyszedłem z założenia, że podczas komunikacji z telefonem (z systemem Android), wszystkie czynności na samym urządzeniu zostają zablokowane w celu sterowania woltomierzem z poziomu właśnie telefonu. Poniżej zrzuty ekranu z wyglądu programu na telefon.

Woltomierz cyfrowy DIY, 4 kanały, WiFi Woltomierz cyfrowy DIY, 4 kanały, WiFi

W przybliżeniu koszt wykorzystanych części wynosi około 300 zł. Projekt wykonałem hobbystycznie w celu zdobycia nowej wiedzy, zaś samo urządzenie bardzo mi się przydaje do testowania innych urządzeń. Jestem bardzo zadowolony z wykonanego projektu oraz z błędów, jakie popełniłem w trakcie tworzenia, gdyż na błędach najwięcej się uczymy prawda? ;)

Po szerszy opis urządzenia, gdzie przedstawiłem m.in. całą relację z procesu powstawania projektu zapraszam na mojego bloga: Link

Fajne!
  • #2 20 Lut 2016 17:44
    djarecki
    Poziom 14  

Bardzo dobry, estetycznie wykonany projekt. W jakim środowisku pisałeś aplikację?

• #3 20 Lut 2016 17:53
    shadow0013
    Poziom 34  

Przydatny woltomierz, wystarczający zakres do większości zastosowań (przynajmniej dla mnie).
    Jak z liniowością pomiarów w całym zakresie?

• #4 20 Lut 2016 19:15
    pawel1148
    Poziom 17  

Musze przyznać że jeden z bardziej interesujących (mnie) projektów elektrody. Co do dokładności To podchodziłbym do tego raczej z dystansem. Szczególnie że w tym przypadku sama Atmega wprowadza błąd +-2cyfr(ponad 60mV). Minusem konstrukcji jest niska impedancja wejściowa. W przypadku mierzenia zasilania nie będzie problemu bo przy pomiarze źródła o impedancji 50ohm, błąd z tego powodu będzie w zakresie 30mV(i proporcjonalnie wiecej dla większych impedancji). Ta niska impedancja czasami sie przydaje, by wyeliminowac zakłócenia (przy pomiarach elektrycznych np. multimetry które mają zwykle ~10Mohm oszukują dużo bardziej niż Twoja konstrukcja, bo często zmierzone zostaje zakłócenie, a nie prawdziwa wartość napiecia). Pozostałe zakłócenia jak offset wzmacniacza przy tych podanych są raczej niewielkie. A tak pozatym Jakiej klasy rezystory użyłeś ? To może również mieć spory wpływ na błąd pomiaru.
    Kończąc narzekanie, jest to całkiem dobry projekt.

• #5 22 Lut 2016 12:35
    byrrt
    Poziom 21  

Nikt się nawet nie spyta jak zestawiane jest połączenie wifi? Przez ESP?

• #6 22 Lut 2016 17:05
    gosztekseba
    Poziom 31  

byrrt napisał:

Nawet nie pofatygował się kolega odwiedzić bloga.

Papix95 napisał:
    Po szerszy opis urządzenia, gdzie przedstawiłem m.in. całą relację z procesu powstawania projektu zapraszam na mojego bloga: Link

• #7 22 Lut 2016 17:37
    byrrt
    Poziom 21  

gosztekseba napisał:
    Nawet nie pofatygował się kolega odwiedzić bloga.

Nie i nie zamierzam, niedługo zaczniecie wrzucać tylko linki na elkę.. Podstawowe rzeczy mógłby autor napisać skoro już postanowił się pochwalić.

• #8 22 Lut 2016 21:38
    Papix95
    Poziom 2  

djarecki napisał:
    W jakim środowisku pisałeś aplikację?

Dziękuję. Program do mojego urządzenia pisałem w języku C, korzystając ze środowiska Eclipse Mars. Jeżeli chodzi o aplikację na androida, korzystałem z B4A.
    shadow0013 napisał:
    Jak z liniowością pomiarów w całym zakresie?

Tu nie przeskoczę pewnych możliwości związanych z przetwornikiem ADC w byle procku AVR. Można zajrzeć do noty pdf dowolnego procka i zobaczyć wszystkie błędy przetwornika. To jest tylko projekt na przykładzie, którego uczyłem się tego zagadnienia od strony programistycznej, a na samej elektronice analogowej jeszcze aż tak się nie znam.
    pawel1148 Dokładnie tak jest, jak piszesz z tymi niedokładnościami pomiarów. Jeżeli chodzi o rezystory to użyłem najzwyklejszych pięcio procentowych rezystorów jakie miałem pod ręką.
    byrrt napisał:

Nikt się dokładnie nie spytał jaki moduł użyłem, ale ja chętnie odpowiem. Nie jest to ESP, ale moduł WiFi typu WIFI-HF-LPT100-10, dostępny np. na stronie firmy maritex - link]
    byrrt napisał:
    Podstawowe rzeczy mógłby autor napisać skoro już postanowił się pochwalić.

Racja, dlatego chętnie odpowiem na pytania, jeśli o czymś zapomniałem ;)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo