Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reguloany zasilacz warsztatowy do 12V na podzespołach ATX

20 Lut 2016 16:48 1008 7
  • Poziom 16  
    Witam.

Chciałbym wykonać zasilacz warsztatowy z regulacją napięcia wyjściowego do 12V (no może 13V dla pewności) i wydajności do max 12A (to taka wartość maksymalna, typowo jakieś 8A).

Od razu wpadł mi do głowy pomysł z wykorzystaniem podzespołów zasilacza ATX z komputera PC. Przeglądałem już internet w poszukiwaniu informacji na temat tego czy da się w ogóle regulować w takim zasilaczu napięcie i wychodzi an to, że się da.

Mam więc pytanie, czy dałoby radę zrobić taki zasilacz regulowany w zakresie 2V - 13V? Najlepiej byłoby mieć możliwość uzyskania nawet minimalnego napięcia wyjściowego wynoszącego 1,8V. Dzięki temu można by zasilać układy o takim napięciu, ale domyślam się, że jest to raczej niemożliwe. Najważniejsze dla mnie to móc uzyskać napięcia 3,3V, 5V oraz 12V a więc potrzebuję regulacji od ~3V do 12V.

Planuję wykonać nową płytkę PCB i wykorzystać na niej dławik, transformatory, diody oraz układ TL494 pochodzące ze starego zasilacza ATX.

Czy będzie bardzo ciężko wykonać taki zasilacz? Doświadczenie w elektronice mam, nawet z małymi przetwornicami DC/DC, ale nie z zasilaczami typu ATX. Sądzę jednak, że stopień trudności wykonania tego zasilacza mogę oszacować na średnio-zaawansowany ;P Póki co interesuje mnie czy to jest dobry pomysł i czy faktycznie uda się wykonać taką regulację napięcia?

P.S. I interesuje mnie uzyskanie tylko "jednego kanału" więc nie zamierzam z jednego ATX robić drugi na 3 różne napięcia. Potrzebuję tylko jedno napięcie od ~2V do 13V.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Kamil 1 napisał:
    Sądzę jednak, że stopień trudności wykonania tego zasilacza mogę oszacować na średnio-zaawansowany

No wymaga to trochę wiedzy i sporo "odwagi" ( w końcu jak coś pójdzie źle efekty mogą być zjawiskowe ;) )
    Kamil 1 napisał:
    Póki co interesuje mnie czy to jest dobry pomysł i czy faktycznie uda się wykonać taką regulację napięcia?

Da się, niektórzy już tak przerabiali zasilacz i uzyskiwali regulację zarówno w górę ja i w dół.

Tutaj masz ładnie wytłumaczone na czym polega taka przeróbka (niestety znajomość "English" jest potrzebna)
    http://www.qrp4u.de/docs/en/powersupply/
    A tutaj masz opis po polsku:
    http://tmankows.republika.pl/index1.html
  • Poziom 31  
    Przerabiałem zasilacze ATX ostatni ma symetryczne 2x 24V. Zasilacz musi być oparty o układ TL494(KA7500) Wywalasz zabezpieczenia, zmieniasz wartość paru elementów. Oczywiście trzeba uważać ponieważ po źle wykonanej przeróbce zasilacz może piszczeć, nie mieć "mocy" i może wywalać klucze ( tranzystory po stronie pierwotnej). Nie łatwiej kupić uniwersalny zasilacz z laptopa + impulsowy stabilizator DC-DC step down ?
  • PCBway
  • Poziom 16  
    Dziękuję za odpowiedzi i szczególnie za linki, na pewno się przydadzą :)

kassans napisał:
    Nie łatwiej kupić uniwersalny zasilacz z laptopa + impulsowy stabilizator DC-DC step down ?

No może i prościej ale typowy zasilacz od laptopa daje jakieś ~5A. To sporo, ale przydałoby się mieć zapas maksymalnie do 10A (a przynajmniej te 8A).

Przeglądał inne modyfikacje zasilaczy ATX i na ogół wszystkie opierają się na zmianie napięcia wyjściowego na inną wartość. Widzę, że na ogół nikt nie próbował zrobić regulacji napięcia. Czy ktoś wie jaki zakres można uzyskać na linii 12V? Oczywiście na okładach typu TL494. Gdzieś czytałem, że można zejść tylko do 20% czyli do jakichś 2,5V?

Najwyżej jeśli okaże się, że nie ma to sensu aby budować taki zasilacz na bebechach ATX to w ostateczności zrobię coś na zasilaczu od laptopa, ale wolałbym mieć trochę prądów w zapasie.
  • Poziom 31  
    Regulacja w locie na pinach TL494 jest dość niebezpieczna może doprowadzić do wzbudzenia przetwornicy.
  • Poziom 40  
    Kamil 1 napisał:
    Widzę, że na ogół nikt nie próbował zrobić regulacji napięcia. Czy ktoś wie jaki zakres można uzyskać na linii 12V? Oczywiście na okładach typu TL494. Gdzieś czytałem, że można zejść tylko do 20% czyli do jakichś 2,5V?

Co do osiągów zasilacza po takiej przeróbce w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11180879#11180879
    jest wypowiedź kolegi @adam313890:

adam313890 napisał:
    Jak dla mnie to żadna przeróbka. Ja osobiście grzebałem w elektronice - na zasilaczach starego typu AT dało się zrobić regulację napięcia wyjściowego na potencjometrze, po uprzednim usunięciu zabezpieczenia przed wzrostem napięcia, i wymianie kondensatorów wyjściowych na wyższe napięcie. Z wyjścia "12V" dało się czerpać od 2,5V do 30V przy prądzie do 8A (zasilacze 200W ze zmienionym zabezpieczeniem przeciwzwarciowym). Zasilacz stabilizował się na tyle dobrze że przy 8A napięcia na wyjściu przy 30V spadało o jakieś 0,5V. Taki zasilacz wykonałem koledze i jest z niego bardzo zadowolony. Natomiast inny kolega (heraklesi94) zrobił taki zasilacz z ATX 300W i dołożył mierniki napięcia, prądu, temperatury i sterowanie wentylatorem (PWM) z AT-MEGI 8. Niestety całkiem odłączył zabezpieczenie prądowe i przy długim obciążeniu (15A/24V) zasilacz poleciał. Pamiętam jakie były testy - podłączaliśmy żarówki samochodowe i parzyliśmy ile zasilacz daje prądu, maksymalnie było 13A, później napięcia spadało o 1V, Na zwarciu było 19A!.

Także jak widać da się uzsykać spory zakres regulacji, ale podejrzewam, że tutaj każdy przypadek zasilacza należy rozpatrywać indywidualnie...
  • Poziom 29  
    Robiłem również wiele przeróbek z zasilaczy ATX głównie do ładowania akumulatorów samochodowych na 14,4V.
    Tak jak koledzy wyżej pisali, trzeba zlikwidować zabezpieczenia napięciowe, a także zwarciowe, ponieważ działa na wyłączenie zasilacza, a przy innym zastosowaniu niż komputer potrzebne jest ograniczenie, czyli stabilizacja prądu.
    Jeżeli nie znasz zasady działania układu TL494 lub KA7500 to możesz mieć problemy z uruchomieniem. Co ciekawe na starych zasilaczach z większym transformatorem głównym można wyciągnąć więcej prądu niż na nowszych, bo coraz bardziej oszczędzali na nich.
    Odpadają zasilacze z układem coś tam 2003 lub 2005 ponieważ na nich nie da się zrobić stabilizacji prądu.

Dodano po 4 [minuty]:

Dodan jeszcze, że stabilizacja jest naprawdę bardzo dobra, a róznice na wyjściu wynikają praktycznie ze spadku napięcia na przewodach przy dużych prądach.
  • Poziom 16  
    kassans napisał:
    Regulacja w locie na pinach TL494 jest dość niebezpieczna może doprowadzić do wzbudzenia przetwornicy.

No właśnie a co z regulacją napięcia wyjściowego w trakcie pracy zasilacza? Czy faktycznie może to powodować jakieś wzbudzenia i uszkodzić zasilacz?