Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Listwa zasilająca - brzęcząca listwa zasilająca

20 Lut 2016 22:16 2577 11
  • Poziom 6  
    Witam,
    kupiłem nową listwę zasilającą EVER Premium pro. Po podłączeniu komputera do listwy, cały czas słychać ciche, niemniej dosyć irytujące buczenie/brzęczenie (dźwięk wydobywa się z listwy). Jest słyszalne nawet po wyłączeniu komputera. Wcześniej miałem podłączoną do tego samego gniazdka i komputera listwę Acar F5 i żadnego brzęczenia nie było. Co może być przyczyną tego brzęczenia? Czy może listwa jest uszkodzona i oddać ją do sklepu?

Pozdrawiam
    Artur
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    W listwie nic nie powinno brzęczeć. Reklamuj w sklepie.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 6  
    Dzięki za odpowiedź, w takim razie będę reklamował.

A ta listwa EVER Premium Pro jest w miarę przyzwoita i trafiła mi się felerna sztuka czy ogólnie lepiej poszukać jakąś inną? A jeśli inną to jaką? Wolał bym nie przekraczać za bardzo tych 60 zł.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Zwykłe tanie listwy mają zwykle bezpiecznik i warystory w środku. Tu dołożono jeszcze filtr EMI oraz człony nazwy takie jak "premium" i "pro", dzięki czemu zamiast 25-35 złotych płacisz 60 ;-)
    Czy to dobra listwa? Ja nie mam takiej więc ciężko mi oceniać. Dużo zależy od tego jakiej charakterystyki filtr EMI zastosowano - opis na stronie producenta o tym nie wspomina.
  • Poziom 6  
    a np. takie listwy firmy Lestar za około 60 zł, to która byłaby lepsza?:
    Lestar LXARM 810 1.5m
    Lestar LF 2001A 2.5m
    Szczerze mówiąc nie do końca się orientuje na jakie parametry zwracać uwagę. Pierwsza ma więcej gniazdek co dla mnie akurat jest na plus ale ta druga posiada filtr EMI (tak na marginesie co on daje?). Czy może kupić np. Lestar LX 810 za nie całe 40 zł i na to samo wyjdzie pod względem "ochrony" sprzętu?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Kocur-92 napisał:
    Witam,
    kupiłem nową listwę zasilającą EVER Premium pro. Po podłączeniu komputera do listwy, cały czas słychać ciche, niemniej dosyć irytujące buczenie/brzęczenie (dźwięk wydobywa się z listwy). Jest słyszalne nawet po wyłączeniu komputera. Wcześniej miałem podłączoną do tego samego gniazdka i komputera listwę Acar F5 i żadnego brzęczenia nie było. Co może być przyczyną tego brzęczenia? Czy może listwa jest uszkodzona i oddać ją do sklepu?

Witam,
    brzęczenie może być winą niezabezpieczonych cewek w filtrze lub też powodem może być jakieś silne zakłócenie w okolicy. U mnie osobiście brzęczał filtr przeciwzakłóceniowy w pralce, gdy wieczorem lub w nocy wchodziłem do łazienki słychać było brzęczenie ok 500-1000Hz. Początkowo wymontowałem filtr w celu sprawdzenia(podwójna cewka z kondensatorami zalana w żywicy). Jednak coś mnie tknęło i podłączyłem trafo małej mocy w miejsce pralki i sprawdziłem oscyloskopem co jest na wyjściu. Okazało się że na sinusa nałożone były szpile ok 150 - 200Vpp o okresie ok 1ms. Po zgłoszeniu energetyce przyjechali z analizatorem zasilania i po 5 minutach stwierdzili że 3 i 5 harmoniczna ma poziom ok 20%. Ruszyli na słupy i po dokręcali zaciski u mnie i sąsiadów na linii i problem znikł. Gdzieś nie łączyło a że do trafo mam ok 300m to na tym odcinku tak się indukowało. Dlatego dobrze by było podpiąć analizator sieci i zobaczyć czy coś strasznie nie sieje w okolicy np. spawarka wirowa itp.
  • Poziom 6  
    Niestety nie posiadam oscyloskopu ani żadnego sprzętu pomiarowego, żeby sprawdzić to o czym piszesz więc musiał bym wezwać jakiegoś elektryka. W poniedziałek spróbuje najpierw wymienić listwę w sklepie i zobaczę czy inna też tak będzie brzęczeć.

A czy gdyby u mnie też był podobny problem z siecią, to dobrze rozumiem, że można by zauważyć objawy w postaci brzęczenia z innych sprzętów elektrycznych? Zapomniałem chyba jeszcze dodać na wstępie że listwa głośniej brzęczy pod obciążeniem, nie wiem czy to ma znaczenie?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 6  
    tak wiem, czytałem już gdzieś o tym że takie listwy nie są specjalnie skuteczną ochroną ale obecnie nie mam wolnej kasy żeby kupić przyzwoity UPS, a komputer do czegoś podczepić muszę. Interesuje mnie bardziej kwestia czy taka listwa za powiedzmy 60 zł z filtrem ma sens, czy kupując zwykłą listwe za 30 zł uzyskam ten sam efekt prowizorycznej ochrony?
  • Poziom 1  
  • Poziom 26  
    Jedne z lepszych listw ( przedłużaczy ) ma firma Legrand. Dlaczego ? a dlatego że przekrój kabla jest 1,5mm2 i mają mocne zaciski w gniazdach.
  • Poziom 40  
    Kocur-92 napisał:
    tak wiem, czytałem już gdzieś o tym że takie listwy nie są specjalnie skuteczną ochroną ale obecnie nie mam wolnej kasy żeby kupić przyzwoity UPS,
    Dobrze słyszałeś. UPS do ochrony powinien być on-line.
    Zastosuj kontroler napięcia, będziesz miał zabezpieczone wyszystkie gniazdka na tej fazie.