Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Motoreduktor Dunkermotoren 62.0x80-2 do napędu rolet przesuwnych Jaki sterownik?

20 Lut 2016 23:40 1026 4
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie i zwracam się z prośbą o podpowiedzi.
    Otóż posiadam wspomniany motoreduktor Dunkermotoren DR 62.0x80-2 i chciałbym za jego pomocą zrealizować napęd rolet zewnętrznych przesuwnych w moim domu. Ma to być konstrukcja podwieszana nad oknem na profilu bramowym i przesuwana za pośrednictwem łańcucha lub paska zębatego. roleta powinna mieć 2 wyłączniki krańcowe O i Z. Załączanie może być z łącznika ściennego lub pilota, obojętnie.
    Moje wątpliwości dotyczą sterowania, ponieważ ten silnik ma napięcie zasilania 400v a niemal wszystkie gotowe sterowniki bramowe (taki chciałbym wykorzystać ze względu na przystępną cenę i dostępność) mają napięcie 24 lub 230V(?).
    Czy mogę go podłączyć pod kondensator i zasilić wtedy napięciem 230V aby był obsługiwany przez sterownik na 230V
    Czy ma sens wykorzystanie tego motoreduktora czy lepiej poszukać i kupić coś gotowego/innego. Proszę o podsunięcie mi jakiegoś pomysłu na realizację sterowania tym ustrojstwem.
    Swoją drogą dlaczego silnik o tak małej mocy jak ten (86W) jest zasilany trójfazowo?
    Będę wdzięczny za każdą podpowiedź, jestem amatorem.
    W załączeniu dane techniczne silnika.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Nie za bardzo wiem do czego ma służyć ten motoreduktor...
    Nie znam pojęcia rolet przesuwnych. Roleta( niem. roladen, ang. shutter) są to elementy rolowane/zwijające się.Co chcesz zasłaniać, na jakiej powierzchni, czym i w jakiej płaszczyźnie?
    Można zastosować sterowanie na 230V i poprzez styczniki dopasować do motoreduktora 400V tylko po co? Są też centrale sterujące obsługujące bez przeróbek silniki trójfazowe.
    Silniki małej mocy trójfazowe są stosowane głównie do obiektów przemysłowych, aby zwiększyć ich sprawność ( częstotliwość cykli pracy)
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Kolego M. jeśli koniecznie chce robić to niech robi - zawsze lepiej trochę pociąć, pospawać i pomyśleć niż wieczory spędzać przy browcu pod telewizorem.
    Tylko autor musi przemyśleć faktycznie samo podejście - fabryczne rolety zwijane (konstrukcja zwijana poza napędem np z silnika od wkrętarki z dwoma planetarkami jedna za drugą - we własnym zakresie jest właściwie nie do zrobienia) zajmują b. mało miejsca i nie wystają poza obrys okna.
    Twoje wyglądałyby jak duże rozsuwane okiennice - jeśli to pasuje do stylistyki chałupy i jest estetycznie przemyslane - zgoda, ale możesz też trwale zeszpecić elewację.
    Tak w uproszczeniu coś takiego:
    Motoreduktor Dunkermotoren 62.0x80-2 do napędu rolet przesuwnych Jaki sterownik?

Przy czym doły okiennic tez musiałyby jeździć w prowadnicy (albo chociaż być stabilizowane wysięgnikami jeżdżącymi w prowadnicy dla ukrycia umieszczonej np na krawędzi parapetu).

Motorek z racji małych wymiarów można upchnąć w standardowej szynie 10x10 napędzając zębatkę przez przekładnię kątową od np małej spalonej szlifierki kątowej. Można też napęd zrealizować nie łańcuchem (paskiem) ale długą śrubą trapezową zestawioną z dwóch z gwintem prawym i lewym (okiennice mają poruszać się przeciwbieżnie) i reduktor napędzałby bezpośrednio śrubę pociągową.

Pozostaje kwestia dopasowania przełożeń - nie napisałeś jakie obroty ma twój napęd.
    Elektrycznie akurat ten silnik może pracować jako rewersyjny z kondensatorem na 220V - schemat jest w instrukcji (druga strona u dołu po lewej)
    W tym przypadku sterowanie dowolną centralką do silnika 220V - jest ich mnóstwo - są nawet dedykowane do rolet z wbudowanym w logikę częściowym otwarciem. Krańcówki - to już dowolność konstrukcyjna. Jeśli użyjesz sterownika który akceptuje na wejściu krańcówek sygnały niskonapięciowe to można użyć nawet standardowych mikroswitchy z blaszkami.
  • Poziom 2  
    Rolety, choć geneza tego słowa może na to wskazywać nie koniecznie muszą być rolowane, ten kto szukał ten wie. Nieważne. Moje pytanie nie dotyczy tego jaką powierzchnię i z jakim wypełnieniem pociągnie posiadany motoreduktor, tylko jaki zastosować sterownik, aby ten motoreduktor wykonywał opisane przeze mnie zadania. Piszesz, że są centrale sterujące silniki trójfazowe, podaj proszę jakieś przykłady, linki itp.
    Twój sarkazm faktycznie był zbędny i nie na temat, nie uważam że moje pytanie jest głupie, dalsza dygresja o stosowaniu markowych podzespołów i niemajstrowaniu samemu też nie jest trafiona i wkładam ją między straszydła, które słyszę codziennie- nie rób bo nie wyjdzie, po co lepiej kupić gotowe- takie podejście nie przystoi zaawansowanym użytkownikom tego forum jak Ty Marku J.
    Motoreduktor, który posiadam jest elementem markowym, nowym i nie zdechnie za 3 dni, zresztą ja o to nie pytam. Pytam o logiczne zrealizowanie sterowania, tzn w rozsądnej cenie, żeby faktycznie nie okazało się, że lepiej kupić fabryczny zestaw napęd+ sterowanie.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Sorki koledzy, poniosło mnie....Każdemu zdarza się gorszy dzień ( tylko nie każdy się do tego przyznaje)...
    Przepraszam.
    Co do central na 230 to kotbury już napisał. Centrale na 400v też są dostępne tylko sporo droższe. Szukaj takich od automatyki na 400V do bram przesuwnych lub segmentowych. Np Faac 844T. Można kupić inne czasem na OLX z demontażu, albo jak pisałem dorzucić dwa styczniki z cewką na 230V do centrali jednofazowej.