Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[L053R8 nucleo] - Brak opcji bibliotek StdPeriph

JQ 21 Lut 2016 02:33 855 7
  • #1 21 Lut 2016 02:33
    JQ
    Poziom 8  

Witam!

Przechodząc do rzeczy, postępowałem według kursu udostępnionego na stronie :

http://forbot.pl/blog/artykuly/programowanie/...-plytka-nucleo-konfiguracja-srodowiska-id4875

i po wybraniu mojej płytki (L053R8) w momencie wybrania biblioteki, nie mam możliwości wybrania Standard Peripheral Library (StdPeriph); opcja jest szara, nie można jej zaznaczyć.

Moje pytanie, jak uruchomić tę bibliotekę abym mógł podążać dalej tym kursem, bądź jak to obejść?

0 7
  • #2 21 Lut 2016 13:56
    tadzik85
    Poziom 38  

SPL umarł.

Weź płytkę z innym MCU. A raczej inny kurs. Polecam podręcznik szczywronka dostępny na elektrodzie.

0
  • #3 21 Lut 2016 14:47
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

A ja odradzam używanie AC6 do pierwszych projektów, a nawet do drugich - pliki startowe w AC6 są mocno niekompletne i jeśli chcesz pisać kod samemu, a nie generować pod CubeMX - czeka Cię sporo niespodzianek.

Jeśli zaczynasz przygodę z Cortexami - zaczynaj od Keila - zero problemów z konfiguracją, wszystko działa, a i paskudny SPL też jest w komplecie, jeśli ktoś chce się nim katować (po jaką ... ktoś chce pisać tak koszmarnie długie programy?)

0
  • #4 21 Lut 2016 15:07
    JQ
    Poziom 8  

Brzmi dobrze; tylko dlaczego nie mogę zaznaczyć opcji SPL dla mojej płytki ? Sprawdzałem, nie zależy to od rdzenia procesora, dla kilku innych płytek również ta opcja jest niedostępna.

0
  • #5 21 Lut 2016 15:40
    tadzik85
    Poziom 38  

JQ napisał:
    Brzmi dobrze; tylko dlaczego nie mogę zaznaczyć opcji SPL dla mojej płytki ? Sprawdzałem, nie zależy to od rdzenia procesora, dla kilku innych płytek również ta opcja jest niedostępna.

Przecież SPL dla L0 nie istnieje i nie powstanie. SPL umarł nim wypuścili L0.

0
  • #6 23 Lut 2016 13:18
    bgolab
    Poziom 22  

Ja używam na L053R8 nucleo CubexMX do wygenerowania driverów do peryferiów jak chce coś na szybko:
    http://www.st.com/web/en/catalog/tools/PF259242

Nie chcę powiedzieć, że jest optymalny ale jest. Używam go na F1/L1/L4.
    SPL umarł (ST nie inwestuje w niego już chyba więc pewnie trzeba się przestawiać).

Do optymalizacji pewnie lepiej wziąć STM32SnippetsL0 (nie używałem):
    http://www.st.com/web/catalog/tools/FM147/CL1794/SC961/SS1743/LN1898/PF260788

Jak ktos zaczyna to trudno mu pewnie rozczytywać sie po datasheetach.

0
  • #7 23 Lut 2016 13:25
    tadzik85
    Poziom 38  

bgolab napisał:
    Jak ktos zaczyna to trudno mu pewnie rozczytywać sie po datasheetach.
    A łatwiej rozczytać się w dokumentacji biblioteki o wątpliwej i dyskusyjnej jakości?

0
  • #8 23 Lut 2016 13:29
    bgolab
    Poziom 22  

Wszystko wymaga pracy. Zależy co chcemy zrobic, jaki mamy cel, czy tylko coś przetestowac na szybko. Trudno mówić co lepsze. Pewnie warto spróbować wielu rzeczy. Nie znam doświadczenia autora - jak jest elektronikiem pewnie będzie wolał datasheety (tak jak ja).

0