Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CZY STOSOWAĆ REZYSTORY PODCIĄGAJĄCE?

20 Cze 2005 22:24 3185 17
 • Poziom 14  
  Mam wielką prośbę do praktyków o poradę w zakresie stosowania rezystorów podciągających o wartości np: 4.7 kohm do plusa - piny wejściowe.
  Chodzi mi o to czy w warunkach przemysłowych ( elektrozawory, przekaźniki żarówki ) należy stosować podziąganie czy też ktoś ma doświadczenie i przede wszystkim pewność 100% że nie stosowanie jest bezpieczne dla działania projektu. Codzi mi o mikrokontrolery AVR
  Bardzo dziękuję za podzielenie sie doświadczeniem.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 28  
  AVRy maja juz same w sobie "rezystory" podciagajace jezeli zadeklarujesz pin jako wejscie i wlaczysz podciaganie. Wiec stosowanie zewnetrznych mija sie raczej z celem no chyba ze podlaczone urzadzenie tego wymaga.
  Pozdro
  Dexter
 • Relpol przekaźniki
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie bardzo rozumiem, które piny chcesz podciągać?

  Piszesz o wejściowych, ale jakich konkretnie? Po to są wewnętrzne pull-upy żeby zewnętrzne potrzebne nie były
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  1. Tytułu nie pisze się duzymi literami.
  2. W zastosowaniach przemysłowych przy tak nikłej wiedzy z µC bym się nie pchał w programowanie czegokolwiek, tymbardziej w środowisku Bascom, przemysłówka to za duża odpowiedzialność finansowa w wypadku potencjalnej awarii, a to środowisko progr. jest zbyt mało elastyczne aby za jego pomoca dostatecznie opanować programowanie mikrokontrolerów.
  3. Rezystory stosuje się tylko w wypadku, gdy te wewnętrzne nie są wystarczające, bądź podciągnięcie musi istnieć przez cały czas, nawet w wypadku resetowania się układu.
 • Poziom 21  
  Mi się wydaje, że jeśli uważasz, że zakłócenia na wejciu z powodu włączającego się "dużego czegoś" w okolicy mogą zakłócić stan na jakims wejściu, to rozwiązaniem może być podpiecie kondensatora 100n, bo wtedy to już będzie musiało być mega zakłócenie, aby stan został źle odczytany. No ale taki duży kondenstator musisz uwzględnić przy przełączaniu itd. No i to co pisał Light'I , pullupy się wyłączaja podczas resetu.

  A dlaczego podejrzewasz, że mogły by nie wystarczyć ?? co mogło by być tego powodem ??
 • Poziom 14  
  Chodzi mi o podciąganie wejść. Tranzystory podciągające na wejściach można porównać do rezystorów o wartości około 30kΩ. Czy to nie jest zbyt mało dla zakłóceń? Jeśli przewód który jest podłączony do wejścia będzie o długości powyżej 1mb. to czy ktoś w praktyce sprawdził brak potrzeby dołączania rezystorów? AVR - y poprawnie działają w przemyśle tylko są wrażliwe na zakłócenia (czyli prawie poprawnie).
  Pozdrawiam.
 • Poziom 26  
  To lepiej dać na wejściu filtr RC. Szeregowy rezystor o wrtości kilku kR i kondenstaor do GND. Wartość kondensatora zalezy od częstotliwości zakłóceń, generalnie im większa częstotliwość, tym mniejszy kondensator. W dokumentacji producentów kondensatorów jest taki wykres: impedancja w funkcji częstotliwości. Jak zobaczysz na wykresie, przy odpowiednio dużej częstotliwości, kondensator przestaje być pojemnością. Typowe wartości, które ja stosuję jako przeciwzakłóceniowe, to 1n.
  Jeżeli taki filtr nie wystarcza, to mozna dołączyć ferryt, podłączyć inaczej masy, ekran kabla, dodać ekran z blachy stalowej lub miedzianej....
  Tak naprawdę, zrobienie urządzenia odpornego na zakłócenia w środowisku przemysłowym jest sprawą dosyć skomplikowaną.
 • Poziom 33  
  Roman Szemik napisał:
  ... AVR - y poprawnie działają w przemyśle tylko są wrażliwe na zakłócenia (czyli prawie poprawnie).
  Pozdrawiam.


  W technice nie ma prawie poprawnie!!! Albo działa dobrze albo źle. Jak napisał Light'I z taka wiedzą ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1593796#1593796 ) lepiej się nie pchać w takie rzeczy, bo to się może źle skończyć.
  Słyszałes kiedyś o kompatybilności elektromagnetycznej? Układ, który działa "prawie dobrze, jest tylko mało odporny na zakłócenia" nie ma najmnjieszych szans na pozytywne przejście badań kompatybilności.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jak w całej cyfrówce - mamy dwa tsany 1-działa dobrze 0-jest bezużytecznym złomem.

  A nie mi tu jekieś analogowe wartości wprowadzacie ;)
  AVRy nadają się do zabawy, do domciu itd. Ale nie do przemysłu, są mimo wszystko zawodne, o czym pisze sam Atmel, że jego reset może niezadziałać, co prawda raz na ileśdziesiąt tysięcy, ale co będzie jak właśnie wtedy nie zadziała blokowanie gilotyny, a w środku siedzi człowiek??

  Do przemysłu lepiej nadają się PICe, są pewniejsze niż AVRy, ale najczęściej stosuje się Motorole - troche innej klasy sprzęt.
 • Poziom 14  
  Poprawnie - gdyż nie spotkałem się z problemem (nie działa nie wiadomo dlaczego) w środowisku bez zakłóceń;
  Prawie - gdyż w paru procentach projekty były zawodne w środowiskach gdzie były stosowane jak wcześniej pisałem przekaźniki, elektrozawory (jak ktoś woli konkrety to mikrokontrolery AVR teoretycznie mogą być zdyskwalifikowane).
  Moje pytanie było zadane do czytających i doradzających praktyków z dwóch powodów:
  -oszczędności miejsca i kosztów (może i są niewielke ale zawsze to więcej np. otworów w płytce dłuższy czas lutowania itp. )
  -jako że nikt z nas nie jest omnibusem i może ktoś w praktyce znalazł podobny problem i ma wększe doświadczenie rozwiązał go i podzieli się swoim doświadczeniem.
  Wszyskim odpowiadającym dziękuję i pozdrawiam
 • Poziom 33  
  Roman Szemik napisał:
  ...jak ktoś woli konkrety to mikrokontrolery AVR teoretycznie mogą być zdyskwalifikowane). ...


  Dziwna teoria, stosuje mikrokontrolery AVR w urządzeniach w przemyśle, w układach, gdzie w odległości kilkudziesięciu centymetrów biegną szyny prądowe (nawet kilkaset amper), styczniki przełaczają (włączają dosyć spore silniki), napięcie zasialania całego urządzenia jest kiepskie (wachania +/-20% to norma, przysiady przy starcie silników bywają znacznie większe) i jeszcze mi się nie zdażyło, żeby się AVR zresetował niepotrzebnie...
 • Poziom 26  
  Moim zdaniem, to jaki kontroler się stosuje nie ma większego znaczenia - każdy ma swoje plusy i minusy. Sam używałem już kilku różnych. Badania EMC przechodziły wszystkie
  Najważniejsza sprawa to taka, że reszta układu musi być zrobiona dobrze - a właściwie dobrze dla tego kontrolera.

  A poza tym bardzo często w grę wchodzi cena - i to nie tylko procków, ale i kompilatora, układów dodatkowych etc...
 • Poziom 14  
  Panie TDV. Szanuję Twoją rozległą wiedzę i Twoje gigantyczne doświadczenie. Napisz mi tylko bo chyba w rozpędzie zapomniałeś czy stosować te przeklęte rezystory czy też nie. Nie masz problemów technicznych z mikrokontrolerami gdyż je stosujesz czy też wręcz przeciwnie.
  Jeżeli już stosujesz rozwiązania w przemyśle to czy używasz kabli ekranowanych, a sam sterownik w jakiś sposób ekranujesz?
 • Poziom 33  
  Roman Szemik napisał:
  Panie TDV. Szanuję Twoją rozległą wiedzę i Twoje gigantyczne doświadczenie. Napisz mi tylko bo chyba w rozpędzie zapomniałeś czy stosować te przeklęte rezystory czy też nie. Nie masz problemów technicznych z mikrokontrolerami gdyż je stosujesz czy też wręcz przeciwnie.
  Jeżeli już stosujesz rozwiązania w przemyśle to czy używasz kabli ekranowanych, a sam sterownik w jakiś sposób ekranujesz?


  Czy dać rezystory to wróżenie z fusów jak się nie widzi schematu... Zazwyczaj nie są takie potrzebne (za wyjątkiem tego do resetu, o czym było w innym wątku).
  Kabli ekranowanych nie stosuje, uC nie pracują w sterownikach tylko w urządzeniach pomiarowych i zabezpieczeniach, obudowy też nie sa ekranowane (są na płytkach wypełnienia masą i Vcc).
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Stosować - nie stosować - oto jest pytanie... ;) Cały sęk w tym, że nie ma uniwersalnych regułek, którymi można zastąpić niedobór samodzielnie przemyślanej wiedzy. Ta przychodzi tylko z czasem i praktyką, trzeba się uzbroić w cierpliwość i nie iść po najmniejszej linii oporu.
 • Poziom 14  
  Reasumując całą burzę muzgów.
  Nie trzeba stosować rezystorów jeżeli:
  - projekt nie ma do czynienia z urządzeniem na którym pracuje człowiek,
  - kiedy układ ma krótkie przewody dołączone do wejść (poniżej 1mb),
  - projekt pracuje w środowisku o małych zakłóceniach,
  - styki np. na przyciskach nie są narażone na warunki atmosferyczne,
  - i to już chyba wszystkie sugestie

  We wszystkich innych rozwiązaniach rezystory należy stosować dla przede wszystkim naszego jak i innych spokoju i zdrowia.
  Dzięki za fakty Powodzenia
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  No niestety, nie ma tak różowo, jak by sobie to szanowny pan życzył, wszystko zależy od indywidualnego podejścia, nawet w podobnych urzadzeniach może byc różnie z powodu innych czynników i nie można tego łatwo usystematyzować...
 • Poziom 26  
  Witam!

  Pytanie tylko - co Kolega będzie podłączał do linii? Może stosuje szynę I²C, lub 1-Wire? A wtedy rezystory (tranzystory) w strukturze mikrokontrolera będą miały zbyt dużą wartość by przeładować pojemności ścieżek i linii, a może i zasilić układ 1-Wire w przypadku zasilania "z linii".

  Ja stosuję takie rezystory tylko w w/w przypadkach, oraz przy połaczeniach dłuższych niż 0,5m (dla pewności, rzadko są potrzebne). No i oczywiście tam, gdzie stan musi być ustalony podczas resetu.

  Pozdrawiam!