Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik do sterowania oświetleniem

21 Lut 2016 12:42 2109 13
  • Poziom 9  
    Witam
    Proszę o poradę.
    Mam przekaźniki ff411 24V. Za ich pomocą steruje oświetleniem bez użycia dodatkowego sterownika.
    Coraz częściej mam problemy z gaszeniem światła. Wciskam włącznik a światło nadal świeci. Pomaga dopiero wyłączenie zasilacza 24V resetujące przekaźniki. Domyślam się że sklejają się styki.
    Chciałbym zmienić w/w rozwiązanie na inne, najlepiej o budowie modułowej (podstawka, przekaźnik).
    Co możecie polecić w moim przypadku, czy w ogóle dostępne jest rozwiązanie modułowe do takich zastosowań?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 20  
    To nie styki się sklejają bo zdjęcie 24VDC nic by na to nie
    pomogło. Po prostu ten przekaźnik bistabilny wysiada.
    Dzieje się tak na jednym czy innych obwodach też ?
  • Poziom 9  
    Czybyszew napisał:

Dzieje się tak na jednym czy innych obwodach też ?

W sumie mam około 15 przekaźników. z około 5 na razie są problemy.
    1 przekaźnik = 1 obwód
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 20  
    Przekaźniki sterowane masz za pomocą L czy N ?
    Wygląda na to, że masz coś w instalacji.
  • Poziom 9  
    Czybyszew napisał:
    Przekaźniki sterowane masz za pomocą L czy N ?
    Wygląda na to, że masz coś w instalacji.

Przekaźniki sterowane są minusem (-) z 24V.
    W instalacji od roku się nic nie zmieniło.
    Prawdopodobnie jest to uszkodzenie przekaźnika.
    Dlatego prosiłem o pomoc w doborze nowych, najlepiej o budowie modułowej. Załączane oświetlenie to głównie jarzeniówki.
    Jeśli ktoś może polecić coś trwałego do tego typu oświetlenia, to poproszę o jakieś typy.
  • Poziom 38  
    Przy świetlówkach przekażniki będą miały tendencje do sklejania. Zasteruj nimi włączniki triakowe lub przekażniki R 15, u mnie pomogło.
  • Poziom 20  
    Zbigniew 400 napisał:
    Przy świetlówkach przekażniki będą miały tendencje do sklejania. Zasteruj nimi włączniki triakowe lub przekażniki R 15, u mnie pomogło.

Jeśli by się faktycznie kleiły to nie pomagało by zdjęcie 24VDC tylko zdjęcie napięcia głównego.
  • Poziom 9  
    OK Panowie, to może zadam inaczej pytanie.
    Jakie polecacie przekaźniki modułowe do załączania impulsem (-24VDC) oświetlenia na świetlówkach jarzeniowych. Słyszałem, że przekaźniki WAGO (jaki model?) to dobry wybór i spełniają wymóg budowy modułowej. Czy potwierdzacie, czy jednak polecacie coś innego.
  • Poziom 20  
    Wago stosuję często w pracy. Generalnie jakość jest taka sobie. Zależy co wsadzą do środka, wago nie robi swoich przekaźników, do obudowy wkladaja panasonic, Phoenixcontact i inne.
    Wracając do tematu jeśli chcesz sie przekonac czy to kleja się styki to dodaj do tego bistabila stycznik i jesli to styki to się przekonasz.
  • Poziom 9  
    Czybyszew napisał:
    Wago stosuję często w pracy. Generalnie jakość jest taka sobie. Zależy co wsadzą do środka, wago nie robi swoich przekaźników, do obudowy wkladaja panasonic, Phoenixcontact i inne.
    Wracając do tematu jeśli chcesz sie przekonac czy to kleja się styki to dodaj do tego bistabila stycznik i jesli to styki to się przekonasz.

Odłączyłem od przekaźnika obwód z 230V. Po załączniu już nie szło go wyłączyć. Czyli chyba rzeczywiście to nie wina sklejania się styków.

Który konkretnie model WAGO możesz polecić do oświetlenia ze statecznikiem elektronicznym?
  • Poziom 38  
    Jeżeli przekażnik po odłączeniu zasilania nie wyłącza to ma styki z erozją i sprężyna nie może rozłączyć styków. Zalecam R 15.
  • Poziom 9  
    Zbigniew 400 napisał:
    Jeżeli przekażnik po odłączeniu zasilania nie wyłącza to ma styki z erozją i sprężyna nie może rozłączyć styków. Zalecam R 15.

Chyba coś teraz nie rozumiem. czyli twierdzisz że styki się sklejają?? Pisałem wcześniej, że jeśli załącze przekaźnik bez obciążenia, to też nie idzie go wyłączyć.

Prosiłem, o poradę, jakie przekaźniki kupić w zamian, żeby były mniej awaryjne. koniecznie na 24V i załączane impulsem. R15 wydaje mi się, że nie spełnia tych założeń??
  • Poziom 38  
    Stosowałem R 15 i nie było problemów.