Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Netis WF2780 - Jak poprawnie skonfigurować jako repeater/wzmacniacz

pirates69 21 Feb 2016 12:56 39492 36
    pirates69
    Level 12  
    Jak poprawnie skonfigurować Netis WF2780 jako repeater/wzmacniacz wifi.
    Czy jest możliwość nazwania wzmacniacza tak samo jak routera Huawey, w moim przypadku nazwa sieci B593-9493? Wifi 2,4G czy 5G?
    Czy można by korzystać z adresów puli 192.168.1. ….. ? Tak, żeby urządzenie mobilne trzymało się jednaj nazwy sieci. Poniżej wkleiłem zrzuty z mojej konfiguracji.
    Działa jako most.

1. status

2. status c.d.

3. siec WAN

4. siec LAN

5. IPTV nieczynny

6. rezerwacja adresów; (mam kilka zapisanych na sztywno)

7. tryb pracy; jak włączę to na sekundę wskakuje

a następnie ……. i działa jako most

8. konfiguracja wifi 2.4G

9. konfiguracja wifi 2.4G filtrowanie MAC

10. konfiguracja wifi 2.4G ustawienia WPS

11. konfiguracja wifi 2.4G wiele SSID

12. konfiguracja wifi 2.4G zaawansowane

13. konfiguracja wifi 2.4G lista klientów

14. konfiguracja wifi 5G

15. konfiguracja wifi 5G filtrowanie MAC

16. konfiguracja wifi 5G ustawienia WPS

17. konfiguracja wifi 5G wiele SSID

18. konfiguracja wifi 5G zaawansowane

19. konfiguracja wifi 5G lista klientów

20. przepustowości

21. przekierowania

22. przekierowania DMZ

23. przekierowania UPnP

24. przekierowania wyzwalanie portów

25. przekierowania port prywatny FTP

26. kontrola dostępu

27. kontrola dostępu filtrowanie MAC

28. kontrola dostępu filtrowanie domen

Dynamiczny DMZ – wyłączony

Resztę, nie wiem, czy ważne, mogę dołączyć :D

Moderated By jimasek:

Temat poprawiłem

Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    kamil.ck13
    Level 9  
    Tak na przyszłość, nie musisz robić z wszystkiego zrzutów, bo prawie każdy producent ruterów udostępnia coś takiego jak symulator. http://www.netis-systems.com/en/Support/1607.html

A do rzeczy:
    2,4G czy 5G jeśli twój główny ruter wspiera pasmo 5G to go wybierz, szczególnie jeśli mieszkasz w bloku i jest dużo innych ruterów. Rozumiem, że adres głównej sieci to 192.168.1.0/24 Zapewne adres rutera głównego to 192.168.1.1/24 ? Zacznij najlepiej od zresetowanie wzmacniacza do ustawień fabrycznych. Tak więc jeśli chodzi o konfigurację to w sieć->WAN zmieniasz na "Bezprzewodowa", nazwę rutera nie wpisujesz! z palca tylko wyszukaj i wybierz. Wybierz typ zabezpieczeń posiadanej sieci. Wszelkie ustawienia typu zabezpieczeń muszą być zgodne z ustawieniami głównego rutera (powtarzam wszystko musi być identyczne! to ważne!). W ustawieniach sieci WAN zmieniasz na "statyczny IP" i wklepujesz:
    adres ip: np. 192.168.1.254
    maska: 255.255.255.0
    brama domyślna i DNS: 192.168.1.1(czyli adres głównego rutera)

sieć->LAN
    DHCP wyłączasz (przydzielaniem adresów ip zajmuje się główny ruter)

sieć->tryb pracy wybierz "most" i "statyczny adres ip"
    brama domyślna i DNS: 192.168.1.1(czyli adres głównego rutera)

w zakładach:
    2,4->sieć bezprzewodowa
    5->sieć bezprzewodowa
    ustawiasz:
    typ radia: wzmacniacz(repeater)
    konfiguracja: automatyczna
    wyszukujesz swój ruter główny i wpisujesz hasło poniżej

To powinno być wszystko. Reszta opcji cię nie interesuje, bo wszystkim zajmuje się główny ruter. Ten wzmacniacz będzie tylko służył jako dodatkowa antena wzmacniająca zasięg. W razie problemów pisz do mnie.]Link[/url]
    pirates69
    Level 12  
    kamil.ck13 wrote:
    2,4G czy 5G jeśli twój główny ruter wspiera pasmo 5G to go wybierz, szczególnie jeśli mieszkasz w bloku i jest dużo innych ruterów

Router zainstalowany jest na uboczu, tak że wystarczy tylko 2,4GHz. Huawei B593S-22 chyba ma radio tylko z pasmem 2,4G.

kamil.ck13 wrote:
    Rozumiem, że adres głównej sieci to 192.168.1.0/24 Zapewne adres rutera głównego to 192.168.1.1/24

Adres głównego routera to 192.168.1.1

kamil.ck13 wrote:
    Zacznij najlepiej od zresetowanie wzmacniacza do ustawień fabrycznych

Zresetowałem do ustawień fabrycznych i wgrałem najnowsze firmware

kamil.ck13 wrote:
    Tak więc jeśli chodzi o konfigurację to w sieć->WAN zmieniasz na "Bezprzewodowa", nazwę rutera nie wpisujesz! z palca tylko wyszukaj i wybierz. Wybierz typ zabezpieczeń posiadanej sieci. Wszelkie ustawienia typu zabezpieczeń muszą być zgodne z ustawieniami głównego rutera (powtarzam wszystko musi być identyczne! to ważne!)

wg zaleceń ustawiam sieć>WAN na bezprzewodowa, skanuję, wpisuję hasło do niej i zapisuję. Zakończone sukcesem. Ale jak chcę dalej przejść to łapie mi ustawienia poprzedniej konfiguracji, tak jak bym przywracał kopię zapasową, adres 192.168.0.1
    Próbowałem od innej strony. Ale zawsze wraca do 192.168.0.1
    pirates69
    Level 12  
    Minęło kilka dni. Sprzęt spełnia swoje zadanie. Dziękuję koledze @kamil.ck13 z pomocą zdalną. Odwalił kawał dobrej roboty. Próbowaliśmy metodą, którą Kamil opisywał wcześniej. Coś jednak nie wychodziło.

W routerze głównym 192.168.1.1 zmieniliśmy sposób szyfrowania. WPA2-PSK pozostał bez zmian ale szyfrowanie WPA zmieniliśmy na zalecane, AES.

W Netisie zaczęliśmy od ustawienia w Sieć >> Tryb Pracy jako Most. Zmieniliśmy z DHCP na Statyczny adres IP i wpisaliśmy ustawienia poniżej:

Następnie w Konfiguracja WiFi 2.4G >> Włączamy, Tryb połączenia >> Repeater. Naciskamy skanowanie punktu dostępowego i po wyszukaniu naszej sieci wpisujemy hasło i OK, zatwierdzamy. Mamy już sieć na częstotliwości 2,4G

Konfiguracja WiFi 5G przebiega podobnie. Różnica jest w skanowaniem punktu dostępowego. Nic u mnie nie wyszukiwało. Wpisałem (kopiuj/wklej) punkt dostępu i hasło. Zatwierdziłem i wszystko.

Mamy taki status:

Jeszcze raz duże piwko dla Kamila :spoko: . Serdeczne dzięki.
    zlotowinfo
    Level 16  
    Też mam netisa, ale WF2710, pewnie te same oprogramowanie i też most zrobiłem.
    Niestety klientom wifi są podawane złe dane.

Główny router 10.0.0.20, netis most, po kablu, 10.0.0.200, wifi: ap.

I tu zaczyna się problem, nie ma nigdzie opcji wyłączenia netisowi dhcp dla wifi.
    Sam netis jest ustawiony statycznie, 10.0.0.200, brama i dns 10.0.0.20.

Ale userom netis podaje: brama 10.0.0.200, dhcp 10.0.0.200, dns 10.0.0.20/10.0.0.200
    Dopiero po wklepaniu bramy i dns na 10.0.0.20 wszystko dziala prawidłowo.
    jwasow
    Level 11  
    pirates69 wrote:
    Minęło kilka dni. Sprzęt spełnia swoje zadanie. Dziękuję koledze @kamil.ck13 z pomocą zdalną. Odwalił kawał dobrej roboty. Próbowaliśmy metodą, którą Kamil opisywał wcześniej. Coś jednak nie wychodziło.

W routerze głównym 192.168.1.1 zmieniliśmy sposób szyfrowania. WPA2-PSK pozostał bez zmian ale szyfrowanie WPA zmieniliśmy na zalecane, AES.

W Netisie zaczęliśmy od ustawienia w Sieć >> Tryb Pracy jako Most. Zmieniliśmy z DHCP na Statyczny adres IP i wpisaliśmy ustawienia poniżej:

Hej!
    Prośba o info - o ile przed zmianą na Most łączę się na Netis na 192.168.0.1, to po ustawieniach jak w Twoim zrzucie ekranu (192.168.1.100 itd), po restarcie Netisa (co jest konieczne po podaniu danych do Mostu) - tracę możlowość podłączenia się do urządzenia aby dalej skonfigurować 2,4G i 5G. Co robię źle?

Dzięki za info, Jacek
    zlotowinfo
    Level 16  
    Jeżeli chcesz zrobić z niego AP od głównego routera:
    to łączysz gniazda LAN głównego routera i dodatkowego, na dodatkowym wyłączasz tylko DHCP w LAN.

Jeżeli chcesz zrobić z niego repeatera:
    poprostu włącz funkcję repeater w sekcji wifi, podaj SSID i hasło, i też wyłącz DHCP w LAN.

Nie rób mostem, to zbyteczne utrudnienie.
    Przed zmianami najlepiej zresetuj do ustawień fabrycznych.
    jwasow
    Level 11  
    Planowane połączenie jako repeater.

W tym celu:
    1. reset do ustawień fabrycznych
    2. Network >> WAN -> tu brak zmian
    3. Network >> LAN >> DHCP Server -> ustawienie na Disable
    4. Wireless 2.4G -> Radio Mode : Repeater | Configuration : Automatic | Remote AP Name : wybór z listy | Password : wiadomo
    5. Wireless 5G -> (prawie jak dla 2.4G, za wyjątkiem konieczności ustawienia Manual bo lista nie widzi 5G) Radio Mode : Repeater | Configuration : Manual| Remote AP Name : wpisany ręcznie | Authentication Type : WPA2-PSK| Encryption Type : AES| Key Mode : ASCII | Password : wiadomo

Żródłowym routerem jest UPC, Horizon.

Czy coś pominąłem w ustawieniach?

pzdr,
    Jacek
    zlotowinfo
    Level 16  
    Chyba jeszcze IP LAN w zakresie wykorzystywanym przez router główny w LAN.
    Dodaj poza zakresem DHCP lub zarezerwuj na DHCP.
    5GHz ustaw w tryb AP.

Pamiętaj, gdy modyfikujesz opcje konfiguracji, ten durny router potrafi sobie sam spowrotem włączyć DHCP, więc sprawdzaj po zmianach konfiguracji.
    jwasow
    Level 11  
    Z pamięci - DHCP na Horizon zaczyna się od 192.168.1.10, bodajże ...
    Czy to by oznaczało że na Netise w sekckcji Network >> LAN koniecznie jest ustawienie IP Address na np. 192.168.1.5? Czy też adres IP LAN dla Netis powinien być z innej zupełnie podsieci? Subnet Mask w takim wypadku powinien pozostać 255.255.255.0?
    Zauważyłem fakt, że nie zawsze zapisuje konfiguracje :-(.
    A dlaczego 5GHz powinno pozostać w trybie AP? Są jakieś ograniczenia na Repeater dla 5GHz?

Podsumowując:
    Network >> LAN: IP Address : 192.168.1.5 oraz wyłączenie DHCP
    Wireless 2.4G: Tryb Repeater
    Wireless 5G: Tryb AP lub wyłączenie

Zgadza się?

J.
    jwasow
    Level 11  
    Teoretycznie jest to opisane tu Link .
    Dam znać wieczorem co i jak.

J.
    zlotowinfo
    Level 16  
    Nie wiedzialem że takie coś wogóle robią, fajny opis.
    Ja próbowałem jeszcze trybu wisp i działał, zastanawiam się czy nie jest on korzystniejszy.
    Ale nie mogę już w pracującym środowisku grzebać.

W trybie WISP chyba jeden kanał wykorzystywany na przychodzące, a drugi na wychodzące.
    Bo po włączeniu 40MHz przestaje działać.

Gdzieś czytałem że w 40MHz mamy teoretycznie więcej sygnału/transferu ale niestety też i więcej szumów.

Fajnie było jakbyś mógł przetestować i porównać transfery WISP-n150 vs repeater-n300.
    jwasow
    Level 11  
    WISP jest opisany tu Link . Dla sprawdzenia "na sucho" można skorzystać z emulatora, szczegóły tu Link .

Podsumowując (UPC IP_Horizon 192.168.1.1):
    W trybie Repeater nie ruszamy Network >> WAN, IP_Netis ustawiamy z zakresu DHCP głownego urządzenia (w moim przypadku Horizon UPC, Netis ustawiony np. na 192.168.1.2), Wireless w trybie Repeater.

W trybie WISP ustawiamy Network >> WAN ze wskazaniem na nadrzędny AP, IP_Netis przestawiamy na adres spoza segmenty sieci UPC (np. na 192.168.2.1), nie majstrujemy w ustawieniach Wireless (ale uwaga ... wtedy zapewne Netis będzie publikował swoje własne SSID, inne niż SSID głównego AP). W efekcie uzyskam (zawężając do 2,4Ghz) SSID_Horizon + SSID_Netis, traktowane przez urządzenia całkowicie osobno. Natomiast w trybie Repeater będzie widoczne wyłącznie SSID_Horizon, niezależnie od tego, czy pochodzi bezpośrednio z Horizona czy też jest dystrybuowane przez Netis.

Jeżeli nie pomyliłem się co do WISP i działa jak wyżej (osobne SSID) to tryb Repeater wygląda bardziej zachęcająco.

Sprawdzę wieczorem.

Jacek
    zlotowinfo
    Level 16  
    Ja wiem jak to ustawić, poprostu nie mogę tego zmieniać by nie przerywać działania sieci, a ty dopiero swoją budujesz więc możesz przetestować.
    Chodzi o faktyczne różnice i stabilność w transferach WISP (N150+N150) vs repeater(n300).
    jwasow
    Level 11  
    W takim razie zerknij proszę na to co napisałem o obu konfiguracjach i daj znać, czy czegoś nie brakuje. Będę wdzięczny.

J.
    zlotowinfo
    Level 16  
    Repeater:
    - DHCP musi być wyłączone (IP będzie przydzielać główny router)
    - WAN IP: np. 192.168.2.1, spoza zakresu LAN
    - LAN IP: np. na 192.168.1.2 (z zakresu DHCP głównego routera)
    - SSIS: będzie widoczne kilka urządzeń z tym samym, po zasięgu widać które
    - kanały: praca w trybie dwukanałowym n300

WISP
    - DHCP musi być włączone (IP będzie przydzielać automatycznie z WISP)
    - WAN IP: np. na 192.168.1.2 z zakresu DHCP głównego routera
    - LAN IP: np. 192.168.2.1, spoza zakresu WAN
    - SSID: publikuje niezależne SSID, ale może być ta sama nazwa
    - kanał przychodzący: narzucony przez urządzenie do którego jest połączony
    - kanał wychodzący: ustawić by był inny o conajmniej 3 od przychodzącego

Zależnie od warunków tryb WISP mógłby osiągać wyższe transfery dzięki pracy na różnych kanałach.
    jwasow
    Level 11  
    zlotowinfo wrote:
    Repeater:
    - DHCP musi być wyłączone
    tu chyba jasne, Network >> LAN >> DHCP Status : Disabled, zgadza się? Czy po takim zabiegu (Zmiana LAN IP na 192.168.1.2 + wyłączenie DHCP) będę musiał ręcznie wpisać ustawienia karty sieciowej w Windows aby móc się połączyć po kablu do Netisa? Chyba tak ...?

zlotowinfo wrote:
    WISP
    - DHCP musi być włączone
    Network >> LAN >> DHCP Status : Enabled, zgadza się?
    zlotowinfo wrote:
    - WAN ustawiamy z zakresu DHCP głównego urządzenia (np. na 192.168.2.1)
    Pytanie - czy z zakresu czy poza zakresem? Urządzenie główne to 192.168.1.1.
    zlotowinfo wrote:
    - SSID: publikuje niezależne SSID może być nazwa ta sama,
    ale wskazane
    - kanały: jeden przychodzący, drugi wychodzący, wskazane by kanały były różne o conajmniej
    Jak wskazać który kanał jest przychodzący a który wychodzący? Tego nie widzę w ustawieniach.
    jwasow
    Level 11  
    Jasne - pozostaje mi w takim razie popróbować wieczorem. Ostatnia sprawa - wyłączenie DHCP w trybie Repeater będzie wymagało ręcznego wpisu parametrów karty sieciowej - zgadza się?
    zlotowinfo
    Level 16  
    To zależy w jakiej kolejności będziesz wykonywał czynności.
    Pamiętam że przy moich próbach konfoguracji nie raz musiałem ustawiać IP i resetować.
    Potem jak już wszystko było poprawnie to IP przydzielane automatycznie.

Mimo tego sam sobie ustawiłem sobie ustawiłem IP statyczne, ale i tak rezerwując je w konfiguracji DHCP by czasem ktoś inny go nie dostał (wtedy zaczynają się konflikty IP).

Co było powodem tego działania?
    Uruchamiam na starcie program Miranda NG, i zawsze pokazywał się błąd aktualizacji, gdy mam sztywne IP nie ma tego problemu.

Tym bardziej sztywne parametry będą korzystne przy urządzeniach WIFI.
    Pamiętając o zmianie gdy wyjdziemy gdzieś korzystając z innej sieci.
    jwasow
    Level 11  
    Sztywne parametry tylko na potrzeby konfiguracji. Po uruchomieniu raczej nie będzie konieczności wchodzenia po kablu. Tym niemniej w tej instrukcji http://www.netis-systems.com/Suppory/faq_detail/id/17.html nie wspominają o konieczności ręcznego wyłączenia DHCP, wręcz jest napisane, że tryb Repeater powinien go wyłączyć automatycznie:
    [...] Note: If your main router’s IP is 192.168.1.1, please change your netis router to another IP to avoid web conflict, for example 192.168.1.2. And after you set your netis router to repeater mode, the netis router will disable its DHCP Server automatically, so you’d better set the router’s LAN IP to the same network segment with your main router. For example, your main router’s IP is 192.168.1.1, then change netis router’s IP to 192.168.1.X (X is between 2~254) . [...]

Ale to już będę musiał sprawdzić na żywo.
    zlotowinfo
    Level 16  
    Ujmę to tak, z tak upierdliwym routerem nie mialem jeszcze doczynienia. Zamiast jak piszesz wyłączać tryb dhcp, to on sobie go przy zmianach konfiguracji sam włącza spowrotem. Po każdej drobnej zmianie zawsze sprawdzam czy DHCP nadal jest wyłączone.

A sztywne parametry to jednak szybsze podłączenie do sieci, szczególnie jak już wspomniałem dla programów startujących z systemem.

Powtórzę jeszcze raz, po zawsze sprawdzaj czy DHCP jest nadal wyłączone jeśli używasz repeatera.

Jeśli dobrze pamiętam, w trybie repeatera (odległego ok. 50m) komputer podpięty do repeatera po:
    1. wifi osiągał max. 13MB/s
    2. lan osiągał ok. 40MB/s
    jwasow
    Level 11  
    Dzięki za radę :-).
    Zrobię jak sugerujesz - na sztywne podepnę się przez LAN na czas konfiguracji. Później sztywne połączenie tylko w ramach akcji serwisowych ;-)

J.
    zlotowinfo
    Level 16  
    Źle mnie zrozumiałeś, sztywne IPki zalecam zawsze (z rezerwacją w DHCP), w szczególności userom WIFI.
    A korzystanie z DHCP głównego traktuję jako akcję serwisową sprawdzającą poprawność sieci.
    jwasow
    Level 11  
    Rozumiem powody, jednakże wymaga to skoordynowanej rodzinnej akcji "usztywniania" IP dla wszelkich smartfonów/tabletów itp. Na razie muszę po prostu wzmocnić siłę wifi i to jest priorytetem. Pozostałe eksperymenty później.
    Więc w tym wypadku sztywne IP (przynajmniej chwilowo) to akcja serwisowa, a regularny dostęp przez DHCP. Po załatwieniu głównego problemu (sygnał wifi) przyjdzie czas na kolejne zmiany, łączne ze stałymi IP.

J.
    zlotowinfo
    Level 16  
    Pierwszy etap usztywniania, rozpoznawania urządzeń to stałe przypisania w DHCP.
    Wiesz kto siedzi na necie, i zależnie od routera: widzisz co ogląda, ile transferu zużywa, przycinasz transfer jak zamula neta, itp.
    A czy istotny jest drugi etap usztywnania na urządzeniach końcowych? No ja to robię tylko sobie oraz jednemu komputerkowi który udaje że mu ciągle pada sieć (coś namotane w systemie, ewidentnie do reinstalacji).
    jwasow
    Level 11  
    Stałe przypisanie mam tylko do drukarki i TV, pozostałe są w sumie swobodne. Teraz dojdzie do tego przypisanie Netis'a, aby uniknąć wszelkich konfliktów IP. Z drugiej strony masz racje, stałe przypisanie w DHCP nie jest jakąś wielką pracą i lepiej to mieć niż nie mieć. Zabiorę się za to po skonfigurowaniu wzmacniacza.

J.
    jwasow
    Level 11  
    Na razie wynik pierwszego testu:
    - LAN zmienione IP
    - WiFi 2,4 GHz ustawione w tryb Repeater
    - WiFi 5GHz wyłączone
    ---------------
    Po restarcie wszystko działa, wyłączenie DHCP bez mojej ingerencji.

pzdr,
    Jacek