Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zephyr - system czasu rzeczywistego dla urządzeń Internetu Rzeczy

ghost666 21 Lut 2016 13:50 1893 0
 • Zephyr - system czasu rzeczywistego dla urządzeń Internetu Rzeczy
  Linux Foundation - organizacja non-profit odpowiedzialna za promowanie otwartego oprogramowania (open-source) - ogłosiła powstanie i wejście w życie projektu Zephyr. Projekt ten jest wynikiem współpracy firm z wielu sektorów przemysłu, a jego celem jest stworzenie systemu czasu rzeczywistego (RTOS) dla systemów Internetu Rzeczy (IoT). W skład konsorcjum pracującego nad Zephyrem wchodzą między innymi Intel Corporation (wraz z zakupionymi przez niego firmami: Altera Corporation i Wind River), NXP Semiconductors N.V. (wraz z Freescale, z którym się połączył), Synopsys, Inc. oraz UbiquiOS Technology Limited. Konsorcjum skupione wokół tego otwartego projektu zaprasza do udziału także inne zainteresowane systemami IoT firmy.

  Urządzenia Internetu Rzeczy, niezależnie, czy dedykowane do systemów domowych czy przemysłowych, wymagają oprogramowania, które jest łatwe do skalowania oraz zapewnia bezpieczne i bezszwowe połączenie z innymi elementami sieci. Deweloperzy oprogramowania muszą wprowadzać innowacyjne rozwiązania dedykowane dla modułowych platform, które łatwo integrują się z systemami embedded, niezależnie od architektury. Linux okazał się być bardzo dobrze dopasowanym do tych zadań systemem operacyjnym. Doskonale sprawdza się on w systemach embedded, ale niektóre układy wymagają systemów czasu rzeczywistego, które pozwolą im pracować przy bardzo niewielkim wykorzystaniu pamięci operacyjnej. Systemy Linux typu RTOS sprawują się doskonale w systemach akwizycji danych, automatyce przemysłowej i innych instalacjach w których zależności czasowe są istotne. Tego rodzaju systemy stosowane są bardzo często w wielu krytycznych miejscach największych światowych systemów komputerowych i przemysłowych.

  "Twórcy oprogramowania mają teraz wiele wyborów, jeśli chodzi o platformy. Projekt Zephyr ma za zadanie oferować modułowy system operacyjny o jak najmniejszych wymaganiach, dedykowany do urządzeń IoT. Zapraszamy deweloperów do współpracy nad projektem Zephyr, aby pomóc nam stworzyć zaawansowany, elastyczny system embedded czasu rzeczywistego, dedykowany do zaawansowanych systemów IoT" - mówi Jim Zemlin dyrektor Linux Foundation.

  Modułowa budowa i wysoki poziom zabezpieczeń są kluczowymi aspektami, jakie brane są pod uwagę podczas konstruowania systemu do embeddowanych urządzeń Internetu Rzeczy. Priorytetami projektu Zephyr są funkcje zapewniające łatwość wykorzystania systemu RTOS poprzez możliwość dopasowania systemu do danej platformy i wymagań aplikacji. Aspekty związane z bezpieczeństwem systemu opierają się o prace grupy programistów specjalnie dedykowanej do stworzenia unikatowych rozwiązań dla zabezpieczenia komunikacji. Ta ostatnia jest niezwykle istotna w opisywanym projekcie. Projekt przewiduje implementację wielu standardów, rozpoczynając od Bluetooth, Bluetooth Low Energy oraz IEEE 802.15.4. Dalsze prace nad systemem mają zwiększyć ilość obsługiwanych protokołów.

  Projekt ma zamiar wziąć pod uwagę sugestie środowiska programistów open-source oraz systemów embedded, a także zachęcić ich do współpracy nad tym RTOSem. Projekt ma na celu stworzenie także zestawu narzędzi do tworzenia aplikacji na systemy embedded. Zephyr ma wspierać wiele różnych platform sprzętowych. Początkowo zaplanowano wsparcie dla następujących modułów:

  * Arduino 101 (Moduł Intel Curie, Moduł zawierający procesory x86 i rdzeń Synopsys ARC EM).
  * Arduino Due (oparte o procesor Atmel SAM3X8E ARM Cortex-M3).
  * Moduł Intel Galileo drugiej generacji.
  * Płytka rozwojowa NXP FRDM-K64F Freedom (z mikrokontrolerem Kinetis K64F ARM Cortex-M4).

  Na targach Embedded World 2016 w Norymberdze w Niemczech projekt Zephyr prezentować będzie demonstrację swoich możliwości. Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na: www.zephyrproject.org.  System RTOS stworzony w ramach projektu Zephyr ma potencjał bycia następnym krokiem w rozwoju ekosystemu urządzeń embedded dedykowanych do Internetu Rzeczy. System ten integrować w sobie będzie bezpieczeństwo i wiele interfejsów komunikacyjnych, co umożliwi dostosowywanie go każdorazowo do konkretnej aplikacji. Wiodący producenci sprzętu dla IoT bardzo pochlebnie wypowiadają się o projekcie:

  Firma Intel wierzy, że projekt Zephyr może mieć istotny wpływ na systemy embedded. Zapewni on skalowalne, elastyczne i bezpieczne rozwiązanie typu open-source; projekt Zephyr będzie w stanie spełnić wymagania ewoluujących systemów sieciowych. "Planujemy współpracować ze środowiskiem twórców tego systemu, aby stworzyć najlepszy system operacyjny, który posuwa innowacje naprzód" - mówił Mark Skarpness, dyrektor grupy oprogramowania i usług firmy Intel i inżynier systemów operacyjnych embedded.

  "Spodziewamy się, że Zephyr stanie się jedną z wiodących, łatwych do wykorzystania platform Internetu Rzeczy, zaprojektowaną ze szczególnym skupieniem się na bezpieczeństwie systemów sieciowych. Mamy na celu dostarczenie programistom na całym świecie najlepszych narzędzi i wsparcia, jakie potrzebne są do tworzenia najbardziej innowacyjnych rozwiązań na świecie" - komentuje projekt Geoff Lees wicedyrektor i główny menadżer pionu mikrokontrolerowego firmy NXP.

  "Projekt Zephyr wycelowany jest w rosnącą potrzebę wspartego przez przemysł otwartego systemu typu RTOS, który spełnia wymagania najnowszych systemów IoT o wysokim poziomie bezpieczeństwa komunikacji. Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się wejść do projektu i pracować nad tym zaawansowanym systemem, zapewniając wsparcie dla systemów IoT Synopsys opartych o układy ARC" - mówi John Koeter z Synopsys.

  Źródła:
  http://blog.atmel.com/2016/02/19/the-zephyr-project-is-building-an-rtos-for-the-internet-of-things/
  http://www.linuxfoundation.org/news-media/announcements/2016/02/linux-foundation-announces-project-build-real-time-operating-system
  https://www.zephyrproject.org/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9501 postów o ocenie 7546, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • flexghzflexghz