Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wymiana pieca węglowego na elektryczny kocioł C.O.

AZUKS 21 Aug 2018 19:52 30048 65
Metalwork
    slawekslo
    Level 11  
    the_czapa wrote:
    1. PV - jakiej wielkości posiadasz instalację (moc paneli [kWp], moc inwertera) i jaką średnio ilość prądu udaje Ci się produkować rocznie [kWh], a jakie masz zużycie roczne [kWh] .

2. Akumulacja w podłodze - posiadasz wyłącznie podłogówkę, czy masz również grzejniki? Jaki jest udział % jednego do drugiego?

3. Jaką masz taryfę i jakie masz koszty [kWh] przy tej taryfie?

Instalacja 10 kWp wschód i zachód po 2,6 kWp i 4,6 kWp na południe inwerter fronius symo 7-3M i solis 2,5kW. To półrocze było słoneczne, na 21 sierpnia produkcja to 804 kWh/kWp.
    od przez rok pobrałem z sieci 5065 kWh w taryfie dziennej i 8840 w nocnej. Zapłaciłem za 500 kWh dziennej i 7500 kWh w taryfie nocnej. zużycie własne to 2600 kWh .
    Cały rok to 16505 kWh

parter jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe z kablami elektrycznymi, o mocy całkowitej 6 kW =, każdy pokój ma własne sterowanie i załączany jest tylko w nocnej taryfie. Teraz to wygląda tak, że podłoga włącza się o 2:30 rano i grzeje do 6 i dwie godziny od 13 do 15.
    W zależności jak są ustawione termostaty nie przekracza 24 stopni w podłodze.
    do tego są grzejniki no obu poziomach zasilane piecem elektrycznym 15 kW z indywidualnym sterowaniem na każde pomieszczenie. Przez znaczną część sezonu grzewczego używane są klimy jako CP. Także piec załącza się tylko kiedy temperatura spada znacznie lub jest taka potrzeba.
    Można sterować temperaturą w każdym pokoju osobno i ustawiać harmonogramy dla każdego pomieszczenia. Czujnik strefowy ma małą histerezę 0,3 stopnia co pozwala na łatwą kontrolę temperatury.

Taryfa G12 , gdyż G12 W jest nie opłacalna przy PV.
    za to półrocze od 1.1 do 30.06 koszt kW zapłaconego do ZE to 0,345 zł. a koszt faktycznie zużytego bezpośrednio oraz oddanej nadwyżki i rozliczonej jako 0,8 to 0,1702 zł wraz opłatami licznikowymi bez opłat to 0,1474 zł. Cały rok zamknął się 3260 zł
  • Metalwork
    AZUKS
    Level 16  
    Minął rok od mojego ostatniego wpisu, przyszedł rachunek za prąd okres 1.06.18r-30.12.18r.
    Dla przypomnienia:
    - Instalacja fotowoltaiczna 4,3 kW
    -Taryfa w zakładzie energetycznym G-12
    - W domu wszystko na prąd (zmywarka, kuchnia, bojler 1,5kW, podgrzewacz w kuchni 3,5kW i inne)
    -Temperatura ustawiona w taryfie dziennej 22,2 *C, w taryfie nocnej i dodatkowo w godz 19-21 ustawiłem na 22,4*C
    - histereza 0,4*C
    - kocioł 15 kW (ale grzeje na 13 kW)
    - Instalacja jest cały czas załączona, pierwszy raz załączyła się już w sierpniu jak temperatura spadła.
    - Metraż domu to dokładnie 151m/2
    - Największe dobowe zużycie energii przez piec to 110kWh (50 kWh w tar 1 i 60 kWh w tar 2), a najmniejsze, gdy był słoneczny dzień to 10 kWh (taryfa nocna)
    - Piec mam ustawiony na 53 *C
    To chyba wszystko, a teraz najważniejsze "
    Zapłaciłem 3440 zł. Gdyby tak było cały czas to na rok 7000 zł za cała energię.
    Tak że opinie kolegów z początku postu nijak się mają do realiów.
    Cieszę się że spróbowałem i mam nadzieję, że komuś ta wiedz i ten eksperyment pomoże w podjęciu decyzji (ile kosztuje ogrzewanie na prąd) . Ja nadal grzeję na prąd , ale również musiałem napalić groszkiem , żeby mój piec nie zgnił, a i mam alternatywę gdy nie będzie prądu.
  • Metalwork
    AZUKS
    Level 16  
    Minął rok od mojego ostatniego wpisu, przyszedł rachunek za prąd okres 1.06.18r-30.12.18r.
    Dla przypomnienia:
    - Instalacja fotowoltaiczna 4,3 kW
    -Taryfa w zakładzie energetycznym G-12
    - W domu wszystko na prąd (zmywarka, kuchnia, bojler 1,5kW, podgrzewacz w kuchni 3,5kW i inne)
    -Temperatura ustawiona w taryfie dziennej 22,2 *C, w taryfie nocnej i dodatkowo w godz 19-21 ustawiłem na 22,4*C
    - histereza 0,4*C
    - kocioł 15 kW (ale grzeje na 13 kW)
    - Instalacja jest cały czas załączona, pierwszy raz załączyła się już w sierpniu jak temperatura spadła.
    - Metraż domu to dokładnie 151m/2
    - Największe dobowe zużycie energii przez piec to 110kWh (50 kWh w tar 1 i 60 kWh w tar 2), a najmniejsze, gdy był słoneczny dzień to 10 kWh (taryfa nocna)
    - Piec mam ustawiony na 53 *C
    To chyba wszystko, a teraz najważniejsze "
    Zapłaciłem 3440 zł. Gdyby tak było cały czas to na rok 7000 zł za cała energię.
    Tak że opinie kolegów z początku postu nijak się mają do realiów.
    Cieszę się że spróbowałem i mam nadzieję, że komuś ta wiedz i ten eksperyment pomoże w podjęciu decyzji (ile kosztuje ogrzewanie na prąd) . Ja nadal grzeję na prąd , ale również musiałem napalić groszkiem , żeby mój piec nie zgnił, a i mam alternatywę gdy nie będzie prądu.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    AZUKS wrote:

Temat otwarłem by zapytać, czy wnioski nadal są tak optymistyczne?
    MAJGI55
    Level 10  
    U mnie domek szkieletowy w szczerym polu (83m2 - użytkowe) jest ogrzewany / chłodzony prądem za pośrednictwem trzech pomp ciepła powietrze-powietrze (2,5 kW klimatyzator z funkcją grzania 3,8kW) od połowy kwietnia 2019r., do tego zamontowane od tamtej pory panele fotowoltaiczne 2,8kWp.
    Na koniec roku 2019 obliczyłem że do dopłaty za klimatyzację i ogrzewanie przez trzy kwartały wyszło 915,46zł (mam osobny podlicznik tylko na klimatyzatory). Z racji braku możliwości ogrzewania podłogowego to był najrozsądniejszy wybór, brałem pod uwagę ogrzewanie gazowe z grzejnikami ( klimę i tak bym musiał dołożyć) oraz piec na ekogroszek i grzejniki (kwestia dobudowania kotłowni i miejsca na składowanie opału), same grzejniki wpuszczane w podłogę i tak nie zabrałyby miejsca.
    W tym roku dokładam instalację fotowoltaiczną o kolejne 4kWp , myślę że pokryje w 100% zapotrzebowanie nawet przy mocniejszych mrozach i dużych upałach. Za całą energię w poprzednim roku musiałem dopłacić 2163,22zł, więc i tak nie jest źle. Temperatura w pokojach na poddaszu w dzień ustawiona na 22,5stC w nocy 19stC; salon z kuchnią i korytarzem w dzień 23stC, w nocy 18stC. Jedna klima działa w łazience więc nie jest cały czas używana - na 15min przed kąpielą temp. grzania na 26stC i po kąpieli na 1godź na osuszanie. Szybkość grzania / chłodzenia to duży plus, bo grzejnikami musiałbym dużo wcześniej zaczynać grzać co przekładałoby się na koszty zużycia... No i jeszcze była ważniejsza kwestia związana z przyłączem gazu, za które życzyli sobie ponad 8,5tys smoczych monet... prąd i tak musiałem podłączyć.
    Z racji dotacji na fotowoltaikę myślę, że coraz bardziej będzie się opłacać grzać prądem, na co mój domek jest przykładem, choć gdybym nie założył tych 2,8kWp paneli od razu, to rachunek za prąd by mnie pogrążył i zdecydowałbym się ogrzewać gazem.