Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wymiana pieca węglowego na elektryczny kocioł C.O.

AZUKS 21 Feb 2016 19:45 31839 65
Bosch
    AZUKS
    Level 16  
    Szukam opinii, porady osób w kwestii wymiany pieca c.o. miałowego na c.o. elektryczny.
    Dlaczego chcę zmienić ?
    Zamontowałem Panele fotowoltaiczne o mocy 4,3 kW, mam licznik dwukierunkowy w taryfie G-12 (dwutaryfowy), rozliczenie za energię mam w okresie od 1.sty - 30. czer i 1. lip - 31.grud.(czyli jeśli coś zużyję zimą to będę mógł oddać latem). Zastanawiam się czy w tej sytuacji ogrzewanie elektryczne domu cenowo nie będzie porównywalne do miału. Obecnie płacę 3500zł na sezon za miał, a ogrzewam 180 m\2.
    Czy ktoś ktoś z Was ma wiedzę jakiej mocy piec będzie mi potrzebny i jakie będą w przybliżeniu koszty ogrzewania?
    Dom ma 18lat, jest budowany z podwójnej ściany (pustak MAX 20cm w środku, 8 cm styropianu, sylikat 12 cm z zewnątrz i jeszcze ocieplenie styropianem 5 cm). Instalacja CO wykonana rurami Cu i grzejniki 11 szt po 3 l wody, w łazienkach i kuchni podłogówka.
    Jeśli ktoś ma wiedzę na temat kosztów takiego ogrzewania, to proszę o podzielenie się nią.
  • Bosch
    karolark
    Level 42  
    To 4,3 kW to może być jako wspomagające - zapomnij o ogrzewaniu prądem.
  • Bosch
    AZUKS
    Level 16  
    karolark wrote:
    To 4,3 kW to może być jako wspomagające - zapomnij o ogrzewaniu pradem.

Zdaję sobie sprawę, że wspomagające, ale w słoneczny zimowy dzień wyprodukowałem 18 kWh , a to już jest coś sumując cały rok to będzie ładnych parę kWh.
    karolark
    Level 42  
    Zgadza się ale jak będzie pochmurno to będziesz ogrzewał prądem?
    Finansowe zabójstwo, zostaw stary piec a prąd z paneli do grzałek w zasobniku.
    AZUKS
    Level 16  
    karolark wrote:
    Zgadza się ale jak będzie pochmurno to będziesz ogrzewał prądem?
    Finansowe zabójstwo, zostaw stary piec a prąd z paneli do grzałek w zasobniku.

Starego pieca już nie zostawię bo ma 18 lat i był 2 razy spawany więc muszę zmienić, dlatego chcę się dowiedzieć o kosztach ogrzewania prądem , jakie jest mniej więcej zużycie energii na sezon.
    karolark
    Level 42  
    Załóż temat na systemach grzewczych - tam są fachowcy i doradzą nowy kocioł ale o C.O na prąd zapomnij :cry:
    jas67
    Level 22  
    @karolark Chyba nie całkiem zrozumiałeś o co autorowi chodzi. Nie chce z tych paneli ogrzewać domu. Ale je wspomagać a latem tym co odda energetyce rekompensować zużycie energii zimą. Chodzi teraz o to by policzyć ile zużyje zimą odejmując swój wkład i ile odsprzeda latem.
    @AZUKS Dobrze mówię? Czy może ja źle zrozumiałem?
    karolark
    Level 42  
    jas67 wrote:
    @karolark Chyba nie całkiem zrozumiałeś o co autorowi chodzi. Nie chce z tych paneli ogrzewać domu. Ale je wspomagać a latem tym co odda energetyce rekompensować zużycie energii zimą. Chodzi teraz o to by policzyć ile zużyje zimą odejmując swój wkład i ile odsprzeda latem.

Ależ zrozumiałem - ale nie sądze aby bilans wyszedł rozsądny w każdym razie nie przy 4,3kW
    Ja teraz zużywam w ocieplonym dobrze pawilonie 30m2 dziennie około 15kW od 8 -16. A jest ciepła zima po pracy temperatura spada do 10stopni więc pomyśl iole pójdzie na dom 180m2 i utrzymanie stałej 18-20
    AZUKS
    Level 16  
    jas67 wrote:

Dokładnie o to mi chodzi jas67
    Moje średnie dzienne zużycie energii elektrycznej w obu taryfach wynosi 10 kWh, średnio za energię elektryczną płacę ok 2200 zł\rok, z moich wyliczeń wynika, że panele powinny pokryć koszty zużycia tej energii. Czyli 2200 zł zostaje mi w kieszeni abym mógł opłacić część ogrzewania w zimę.
    2200 oszczędność z całego roku + 3500 za miał więc mam 5700 na energię do ogrzania domu, bilans roczny jest ten sam a do pieca nie chodzę i mam czysto w domu. To są moje przypuszczenia, ale nadal nie wiem ile energii zużywa taki piec przez zimę i czy 5500 zł wystarczy?
    jesion40
    Level 27  
    AZUKS wrote:
    Czy ktoś może ma kocioł CO elektryczny 18 kW i może podać wydatki za energię , albo ile zużywa energii dobowo /tygodniowo/miesięcznie , a może ktoś obsługuje gdzieś taki piec i ma wiedzę w tym temacie?
    Źle się zabierasz do takich obliczeń. Przy piecach elektrycznych nieważne jest jaki stosujesz piec, bo praktycznie zawsze możesz przyjąć sprawność 100%, czyli dostaniesz (w postaci ciepła) tyle, za ile zapłacisz. Zupełnie inaczej, niż w przypadku gazu, gdzie sprawność liczona od wartości na rachunku z gazowni (gdzie teraz podają kWh) do ciepła w wodzie ma się baaardzo różnie i w szczególności sporo zależy od typu kotła.

Jeżeli masz różne możliwości wytworzenia energii cieplnej, to niezależnie od tego, z którego korzystasz to zapotrzebowanie budynku określi, ile energii zużyjesz. Zawsze taniej wyjdzie jeżeli będzie korzystał z tańszego źródła. A prąd z pewnością do tanich nie należy - choć w niskiej taryfie nie jest to aż taka przepaść. Opłaca się stosować prąd, ale jedynie w połączeniu z wysokowydajnymi pompami ciepła lub tam, gdzie zaletą jest precyzyjne grzanie w określonym miejscu i czasie.

Teraz kwestia rozliczeń za prąd. Kiedyś interesowałem się tym tematem i jak pamiętam zakład energetyczny miał płacić za wyprodukowaną "zieloną" energię po znacznie wyższych stawkach niż za "czarną". Pytanie więc, czy w ogóle opłaca ci się zużywać ją na własne potrzeby?
    AZUKS
    Level 16  
    jesion40 wrote:
    Teraz kwestia rozliczeń za prąd. Kiedyś interesowałem się tym tematem i jak pamiętam zakład energetyczny miał płacić za wyprodukowaną "zieloną" energię po znacznie wyższych stawkach niż za "czarną". Pytanie więc, czy w ogóle opłaca ci się zużywać ją na własne potrzeby?
    .
    Niestety nie jest tak jak piszesz, wyprodukowaną energię zakład będzie odkupował po 0,17zł za kWh, więc lepiej zużyć niż sprzedać.

Ala po kilku analizach mam inny pomysł, czyli piec elektryczny 18 kW , który będzie podgrzewał wodę w buforze ciepła ok 1000l (tylko 2 taryfa) , a dodatkowo grzałki o mocy 3,5 kW w buforze, która podgrzeją wodę z paneli fotowoltaicznych podczas dnia , oczywiście odpowiednie sterowniki montowane w odpowiednich miejscach, zawory mieszające, termostaty przy grzejnikach, które już mam zamontowane, może ktoś się odniesie do takiej wizji.
    jesion40
    Level 27  
    AZUKS wrote:
    mam inny pomysł, czyli piec elektryczny 18 kW , który będzie podgrzewał wodę w buforze ciepła ok 1000l (tylko 2 taryfa) , a dodatkowo grzałki o mocy 3,5 kW w buforze, która podgrzeją wodę z paneli fotowoltaicznych podczas dnia
    Można i tak, ale wydaje mi się, że kolega nie docenia wszechstronności energii elektrycznej i trochę ją chce marnować.

Bufor wodny to patent wtedy, gdy mamy do dyspozycji źródła energii które trudno kontrolować a przy tym mają charakter źródła ciepła właśnie. Przykłady to piec węglowy, kominek, kolektory a nawet w pewnym stopniu pompa ciepła powietrze-woda czy grunt-woda. Kolektory grzeją, kiedy chcą, piec czy kominek można rozpalić, ale ich moc i czas, jaki dają moc po rozpaleniu trudno kontrolować. Pompa ciepła powietrze woda jest tu szczególnym przypadkiem, jest pod kontrolą, ale oddaje ciepło a jej COP może zależeć od temperatury a cena energii (zakupywanej) jest poza kontrolą. Dlatego warto ciepło gromadzić w czasie, kiedy mamy go w nadmiarze aby wykorzystać je gdy go braknie.

Prąd można wykorzystać na wiele sposobów, nawet gdy ograniczamy się do ogrzewania. Przykłady to piece akumulacyjne, pompy ciepła. Proponowałbym więc to jeszcze przemyśleć, a gdyby już użyć zasobnika 100l, to w połączeniu z pompą ciepła powietrze-woda.
    AZUKS
    Level 16  
    jesion40 , wszystko się zgadza co piszesz, ale mnie inne typy ogrzewania (piece akumulacyjne, pompy ciepła itp) nie interesują , konkretnie mnie interesuje kocioł elektryczny . O buforze ciepła myślałem, gdyż mógłbym go nagrzać w czasie II taryfy - czyli taniej, a ciepło oddać w czasie trwania pierwszej taryfy, a biorąc pod uwagę, że mam energię z paneli, to chciałbym ją dodatkowo wykorzystać do podgrzania bufora w ciągu dnia . I nie ma tu nigdzie marnowania energii elektrycznej, gdyż jeśli jej nie wykorzystam, to oddam jej nadmiar do sieci za 17 gr. Cały czas chcę się dowiedzieć jakie będę miał zużycie energii i czy warto w to inwestować, bo jeśli sezon mnie będzie kosztował 10 000zł to wymienię piec na eko groszek ,a zainwestuję w większy bojler na wodę i ją będę podgrzewał z paneli + sprzęt elektryczny domowy.
    Marksrz
    Level 22  
    Tematów o ogrzewaniu szukaj na innych forach np. info-ogrzewanie wujek google ci podpowie
    zupełnie nie orientujesz sie jakie zapotrzebowanie energi ma twoja chata
    masz własny prad to spróbuj ogrzac jedno wybrane pomieszczenie prze tydzien, m-c grzejnikiem elektrycznym np olejak , bedziesz miał jakis obraz jakiej energi potrzebujesz na cały dom , uzyj prosty licznik zuzycia energi el.
    Kazdy obiekt jest inny i inne sa wymagania uzytkowników , wiec nie licz na opinie innych .
    Zasobnik -bufor 1000 l to znikoma pojemnosc by gromadzic energie z własnego pradu
    wiecej wpakujesz w podłogówke ale to musi byc powierzchnia co najmniej połowy domu
    WędkarzStoLica
    Level 31  
    AZUKS wrote:
    Cały czas chcę się dowiedzieć jakie będę miał zużycie energii i czy warto w to inwestować,
    Dwa bardzo zimne miesiące i będziesz musiał grzać non-stop jeśli chcesz mieć ciepło w domu. 18kW przez dwa miesiące ciągłego grzania, zeżre Ci 26tyś kWh.

Nie wiem jaka jest cena przy drugiej taryfie, ale zakładając 40gr = 10.000zł - przez tylko dwa najzimniejsze miesiące.

Przez cały okres grzewczy zużycie prądu może wynieść 2-3 razy tyle.
    edziu
    Level 29  
    Jak chcesz koniecznie ogrzewać pądem to tylko pompa ciepła.
    AZUKS
    Level 16  
    Z tego co przeczytałem, wychodzi, że mam sobie dać spokój z elektrycznym ogrzewaniem, gdyż będą ogromne koszty. Poczekam, jednak, może znajdzie się użytkownik, który ma zamontowany kocioł elektryczny i poda realne koszty jakie ponosi.
    Co do sprawdzenia grzejnikiem elektrycznym to dobry pomysł, ale takowego nie posiadam, znalazłem jednak na OLX kocioł 18 kW Kospela za 350 zł więc chyba go kupię i wepnę w instalację zakręcę zawory na stary piec CO i sobie sprawdzę zużycie , chcąc kupić grzejnik np 2 000 W przenośny, też muszą dać podobne pieniądze, ale przy kotle będzie to bardziej precyzyjne.
    jesion40
    Level 27  
    AZUKS wrote:
    znalazłem jednak na OLX kocioł 18 kW Kospela za 350 zł więc chyba go kupię i wepnę w instalację zakręcę zawory na stary piec CO i sobie sprawdzę zużycie ,
    I to jedyny pożytek, jaki będziesz z tego miał. Swoją drogą chętnie dałbym 350zł za możliwość realnego sprawdzenia zużycia energii w mojej instalacji, bo te przeliczenia z gazowni wydają mi się hmmmm.... niewiarygodne. Problem w tym, że do tego trzeba dołożyć sporo roboty, której sam nie zrobię, dodać licznik 3 fazowy....
    AZUKS wrote:
    Mam 19 kW i 40 A
    ....i zastanowić się czy nie będzie konieczne użycie np. przełącznika priorytetowego? Przecież mając taką instalację coś już chyba do niej podłączyłeś?
    karolark
    Level 42  
    Bezwzględnie przełącznik priorytetowy - chociaż i tak ciemność widzę jak włączy się kocioł :-(
    jesion40
    Level 27  
    karolark wrote:
    Bezwzględnie przełącznik priorytetowy - chociaż i tak ciemność widzę jak włączy się kocioł :-(
    Tylko pod co go podpiąć? Rezerwa mocy zostanie tak uszczuplona, że każdy większy odbiornik to już problem. Więc chyba trzeba by go zapiąć na liniach zasilających całość (za odgałęzieniem na piec CO) i ustawić czułość na odpowiednim poziomie?

Ogólnie rzecz biorąc, to za mocny piec do takiej instalacji.
    karolark
    Level 42  
    AZUKS wrote:
    Zgodnie z wyliczeniami z Kospela to 1 kW na 10 m\2.

Tak jest ale tu jest problem z zasilaniem.
    AZUKS
    Level 16  
    karolark wrote:

Zgodnie z katalogiem zabezp. jest potrzebne 32 A, a ten piec pełną mocą pracuje tylko przy uruchomieniu, a później dobiera sobie moc w zależności od różnych czynników , przeważnie pracuje na 12 kW a może nawet od 9 kW. Więc myślę, że nie powinno być problemów, ale dzięki za sugestię.
    jesion40
    Level 27  
    AZUKS wrote:
    karolark wrote:

Zgodnie z katalogiem zabezp. jest potrzebne 32 A, a ten piec pełną mocą pracuje tylko przy uruchomieniu, a później dobiera sobie moc w zależności od różnych czynników , przeważnie pracuje na 12 kW a może nawet od 9 kW. Więc myślę, że nie powinno być problemów, ale dzięki za sugestię.
    Obawiam się, że problem pozostaje. Po pierwsze skąd przekonanie, że czas pracy z pełną mocą pozostanie dostatecznie krótki, by był bez znaczenia? To nie rozruch silnika, który będzie trwał parę sekund, prawda? Po drugie jak ogranicza moc? Zmienia sposób wpięcia grzałek do sieci? Wyłącza poszczególne grzałki? Pracuje ze zmiennym współczynnikiem wypełnienia? Czy w ogóle znasz odpowiedź na te pytania?
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Średnio dobowo ( i to optymistycznie przy aktualnych zimach) potrzebujesz ok 50-70W/m2, czyli ok 55 zł/dobę ( jak byś grzał tylko w II taryfie), czyli 1650/miesiąc. Moim zdaniem pójdziesz z torbami . Lepiej już zainwestowac w "powietrzną" pompę ciepła, choć przy temp -10 i niżej tez będzie drogo.
    Najtaniej w tej chwili to gaz LPG z butli , ale to tez wymaga inwestycji rzędu 10kzł no i nie wiadomo, jak długo utrzyma sie taka tendencja z niskimi cenami .
    AZUKS
    Level 16  
    Zakupiłem stary kocioł 15 kW z pokojowym sterownikiem temperatury za 350 zł, mam zamiar go wpiąć w instalację i zobaczę jakie będzie zużycie. Póki co to temperatura na sterowniku w dużym pokoju jest 24-25 stopni, co prawda jest ciepło, ale przepalam w piecu tylko wieczorem 3-4 h na ciepłą wodę i wtedy temperatura wzrasta do 26 stop. Ustawiając 21-22 stopnie na sterowniku jest szansa , że piec nie będzie chodził zbyt długo, ale najlepiej to sprawdzić jak jeden z kolegów wcześniej sugerował , gdyż dom domowi nie równy . Jak coś będę wiedział to się odezwę.
    AZUKS
    Level 16  
    Witam po przerwie. Kocioł już podłączony jak na zdjęciu, założyłem licznik do pomiaru energii. Na sterowniku pokojowym ustawiłem 22 stopnie. Obecnie 2,5 h pracy i zużyłem 12kWh, na dworzu jest 10*C.
    Wymiana pieca węglowego na elektryczny kocioł C.O.
    Po 12 h 36kWh. Zawór mieszający ustawiony na 5 temperatura w domu 23*C
    Po 24 h 62 kWh. Zawór przestawiłem na 4 bo w domu za ciepło24*C. Nie wiem czemu piec nie reaguje na termostat pokojowy , może byłyby większe oszczędności. Spróbuję jeszcze przełączyć piec na 9 kW i zobaczę wtedy. W tej chwili pracował na 15 kW. Jeszcze podzielę się opinią odnośnie zasilania. Wyłącznik S 303B 25A zabezpiecza ten piec , zabezpieczenie główne 32A C, przez cały dzień normalnie funkcjonowałem i nie było problemu.