Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cewka Tesli 2x GU81 by miernik998

miernik998 22 Feb 2016 12:13 8733 13
  • Witam!!!
    Chciałbym przedstawić Wam swoją cewke Tesli wykonaną wiele lat temu, gdy miałem około 13 lat, lecz nigdy nie uruchomioną do czasu :-P Uczęszczam do technikum elektryczno-elektronicznego w Warszawie. W ramach pracowni i nudy jaka tam panuje postanowiłem przynieść swój niedokończony projekt. Cewka Tesli okazało się, że po wymianie MOTa ruszyła od razu :-D Jednakże jej osiągi nie były imponujące.

W cewce Tesli siedzą dwie lampy nadawcze GU81. Obwód został wystrojony do osiągnięcia jak najlepszych efektów, pracuje przy częstotliwości około 1.5 MHz, co zostało zmierzone oscyloskopem. Do zasilania użyty został jeden transformator od mikrofalówki. Niestety stwierdzam że przy tych parametrach obecnie, transformator nie wyrabia, mimo przykręconego radiatora i wymuszonego chłodzenia pokazy na pełnej mocy nie mogą trwać dłużej niż 3-4 minuty. Miałem kilka istotnych problemów z nią, często padały diody w zasilaczu, mimo zawyżonych parametrów. Została zmieniona żarówka w siatce, dzięki czemu efekty są bardziej piorunujące :-D
    Były też próby uruchomienia modulacji audio, w różny sposób. Od mosfeta w katodzie lamp, przez transformator głośnikowy podłączony do siatki. Żaden sposób nie dał uzyskać jakiejkolwiek jakości dźwięku.

Zmiany w przyszłości:
    Na pewno zmienić pojedynczy transformator z mikrofali na trzy większe i połączyć je pod trzy fazy.
    Dodać jeszcze dwie lampy GU81.
    Zmienić układ sterowania siatką.
    Dopracować modulacji audio.

Pozdrawiam!!!

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    miernik998
    Level 20  
    miernik998 wrote 491 posts with rating 48, helped 6 times. Live in city Piastów. Been with us since 2007 year.
    KJ
    Level 31  
    Proponuje się zainteresować czymś co się nazywa Staccato Controller. Efekty powinny być zdecydowanie bardziej piorunujące ;) Bo jak na razie to ośmielę się stwierdzić że są raczej marne jak na dwie lampy.
    miernik998
    Level 20  
    Właśnie myślałem o tym sterowniku, jednakże do momentu gdy nie zmienię transformatora od mikrofalówki to nie ma sensu :-) myślisz że dzięki temu kontrolerowi uda się uzyskać większe osiągi niż obecne 40cm?
    KJ
    Level 31  
    Myślę że tak ;) a przede wszystkim iskry zrobią się bardziej "lampowe" bo obecnie to przypomina raczej "sstc na sterydach" niż VTTC
    anonymousexd
    Level 24  
    A gdzie schemat, parametry wtórnego, itp? Chociaż trochę więcej informacji powinieneś podać. Ogólnie zamierzam w przyszłości też coś takiego złożyć, ale osobiście preferuję SSTC.
    Jak daleko od twojej Tesli świecą się już świetlówki?
    horik
    Level 14  
    GU81 to lampa-mocarz, więc jeśli masz taki efekt na dwóch (prędzej jednak spodziewałbym się "pół-mostka", push-pull), to coś jest nie tak i dodawanie kolejnych będzie tylko stratą pieniędzy i cennych lamp.

Spójrz, jaki efekt można uzyskać na jednej:
    https://www.youtube.com/watch?v=UVtH3T2AANY

Spójrz jaki efekt można uzyskać na zwykłej, malutkiej w porównaniu, 6p45s (EL509):
    https://www.youtube.com/watch?v=XkRJ1oDhX1s
    KJ
    Level 31  
    VTTC nie słyną z długich iskier. 30cm żadna rewelacja. Wynik raczej przeciętny. Do tego elementy składowe raczej trudne do zdobycia a jakakolwiek modulacja także trudna. Ogólnie moim zdaniem jeden z najmniej atrakcyjnych typów tesli.
    horik
    Level 14  
    Lampa to element czynny tak, jak tranzystor bipolarny czy MOSFET. Równie dobrze można zbudować pełny most na lampach (jedynie problem z napięciem żarnik-katoda górnej lampy, konieczność oddzielnego zasilacza) czy oscylator Royera. Wszystko jest kwestią jej sterowania. Modulację na lampach robi się tak samo jak w każdym innym układzie z tranzystorami, ba, jest nawet więcej opcji (sterowanie we wszystkich siatkach). Lampa GU81 to potężna pentoda mocy, więc jeśli układ na niej daje mierne rezultaty, tzn. że układ jest do kitu. I nie dziwi mnie to, bo w sieci krąży jeden i ten sam schemat generatora będący niczym innym jak... lampową wersją generatora wysokiego napięcia z 2N3055. Wszyscy znają ten układ i wiedzą, że "coś tam potrafi", ale prawdziwa zabawa to co najmniej pół-most (> 200W) i dobre nim sterowanie. No i wspominany przez Ciebie (plus!) kontroler staccato.
    slu_1982
    Level 26  
    Fajna cewka, cieszę się za każdym razem gdy widzę kolejną polską konstrukcję :)

Myślę że Staccato Controller ma sens, nawet bez zmiany transformatora mikrofalówkowego :)
    Skoro zastosowałeś dwie lampy to podejrzewam, że do ich zasilenia zastosowałeś podwajacz napięcia z kondensatorów i diod. Można by dołożyć dodatkowy kondensator który by się ładował do pełnego napięcia za podwajaczem. W krótkich impulsach czasowych by się rozładowywał przez obwód i zwiększyła by się trochę iskra, bo w tym momencie podejrzewam, że napięcie za podwajaczem mocno przysiada. Można by również przy założeniu chęci z korzystania z Staccato Controller zastosować potrajacz napięcia, ale pytanie czy lampy napięciowo to wytrzymają. Pewnie widziałeś jak działa wspomniany Staccato Controller więc domyślasz się, że w odstępach między wyładowaniami nagrzane elementy lamp mogą oddać sporo ciepła i tym sposobem można doładować więcej mocy :D
    miernik998
    Level 20  
    Ciekawa ta propozycja by zrobić z tego układu push pull, jednak szczerze przyznam że nie spotkałem się z schematem takiej konstrukcji. Miałem jeszcze pomysł by zrobić właśnie taki niby push pull w nieco inny sposób :-D mianowicie zrobić typowy sterownik elektroniczny np na TL494 bądź coś w tym stylu, dać dwa trafa malutkie separacyjne, z tym sygnałem wejść na dwie lampy Gu50 które by sterowały statkami GU81, nie wiem tylko jak z częstotliwością pracy itd.
    tomeks1992
    Level 20  
    Przyznam ze zainspirowala mnie ta konstrukcja do tego stopnia ze zamowilem lampe GU81M w Rosji, powinna byc u mnie okolo 14 Marca. W tym czasie kompletuje reszte elementow. Faktycznie w sieci krazy jeden schemat, 2 dni szukam i nie moge znalezc nic "bardziej rozbudowanego".
    miernik998
    Level 20  
    Witam! Przepraszam za długi brak odpowiedzi, mam pytanie, co myślicie o tym żeby zrobić push pull na 2x GU81 ze sterowaniem jak w klasycznym SSTC i dorobić odpowiedni stopień sterowania ?