Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka wzmacniacza Magnat - Dobór tranzystorów

22 Lut 2016 17:23 654 4
  • Poziom 5  
    Witam

Kupiłem po raz kolejny wzmacniacz Magnat Classic 360 z dwoma transformatorkami. Po raz drugi udało mi się kupić taki ze ma dodatkowe dziurki w płytce na dodatkowe tranzystory w końcówce mocy.

Kiedyś do tego pierwszego (kupiłem uszkodzony) wsadziłem tranzystory Toshiba 2SA1943 2SC5200 (były to akurat jeszcze te stare jeden był zielony nie pamiętam już ich symbolu). Dałem dwie pary w jeden kanał bo była taka możliwość grało to znakomicie w porównaniu z oryginałem KTD998 i KTB778 KEC.
    Te oryginalne spalone zostały tylko KTB778, KTD998 się spaliły.

Mój problem polega na tym ze chce teraz wsadzić też dwie pary w jeden kanał, ale chce zrobić tak dwa kanały i połączyć w mostek (wszystko oryginalnie tylko zmienione te tranzystory i ewentualnie wsadzę 2SC5171 2SA1930 jako sterujące. Dobry to wybór ?

Czy te tranzystory mogą pracować pod 2ohm ? W mostku podepnę głośnik 4ohm.

Na amp performance wyczytałem ze ten wzmacniacz oddaje 332 waty z tych 4 kanałów czyli zapas prądowy jest, przetwornica w miarę ogarnie. Jest tam tylko około 30 +/- po wyprostowaniu. Na oryginałach w mostku oddaje 193 watty. Ile mniej więcej odda więcej po wsadzeniu tranzystorów Toshiba.
  • Poziom 14  
    Moc wzmacniacza zależy od napięcia zasilania i impedancji na wyjściu. Sama zamiana pary tranzystorów nic nie da. Należało by zmniejszyć impedancję głośnika lub na nowo nawinąć transformator przetwornicy zwiększając przez to napięcie zasilające co oczywiście wiąże się z dalszymi modyfikacjami.
  • Poziom 5  
    No właśnie i dlatego chce zmostkować dwa kanały przez co będzie mniejsza impedancja na kanał. Dlatego pytam czy te tranzystory mogą pracować przy 2 ohm ?

Przewinięcie wchodziło by w grę jakbym miał taki sam nie potrzebny, wtedy można kombinować. Dalsze modyfikacje czyli co wymiana kondensatorów na wyższe napięcie itd. ?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Przy zmostkowanych 2 kanałach obciążając je 2 ohmami (dołożone dodatkowe tranzystory) teoretyczna moc wynosiła by 340W (moc ta rozłożyła by się na 4 tranzystory ), pobór prądu przy teoretycznej sprawności wzmacniacza 50% i zasilaniu 12V wynosił by około 56A to było by już katowanie przetwornicy, musiał byś zmodyfikować stopień kluczujący i prostujący napięcie. Zmostkowanie kolejnych 2 kanałów ( obciążenie 2x2ohm) na pewno się nie uda.

Ja osobiście został bym przy tej mocy 1x192W lub 2x160W dla pewności, że nic się nie stanie.
  • Poziom 5  
    Nawet nie próbuje myśleć o drugim kanale. W przetwornicy też mam otwory na dodatkowe irfz44 miejsca na kondensatory.

Też zostałbym czy oryginale ale kupiłem go uszkodzonego i tylko jeden tranzystor został sprawny.

Temat uważam za zamknięty.