Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elwro 144 [1975 r.; problem z przycskami]

Piotr5286 22 Feb 2016 17:46 1077 1
 • #1
  Piotr5286
  Level 7  
  Grossus wrote:
  Witam,

  Jestem w posiadaniu leciwego już kalkulatora ELWRO 144 (rocznik 1985).

  Stan techniczny urządzenia określam jako dobry pomimo upływu lat. Niestety staruszkowi przypałętała się dziwna sprawa. Po wduszeniu przycisku z cyfrą 3, 5, a czasami 4 wyskakują od razu na wyświetlaczu dwie cyferki.

  Kalkulator rozebrałem, ale by dostać się do przycisków to już trochę wyższa szkoła. Oprócz przykręcenia 4 nakrętkami to jeszcze widzę zgrzewanie na ciepło elementy mocujące płytkę w obudowie. Nie chcę metodą prób i błędów uczyć się na tym kalkulatorze naprawy elektroniki, dlatego proszę o jakieś wskazówki jak usprawnić te przyciski.

  Pozdrawiam


  Witam, mam podobny problem jak kolega powyżej. Możecie mi jakoś pomóc jak naprawić te przyciski?
 • Helpful post
  #2
  jankomuzykant
  Level 14  
  Klawiaturę trzeba rozebrać (tworzywo, które na zgrzewach utrzymuje płytkę klawiatury, wyciąć nożykiem na tyle - i nie więcej - żeby dało się wyjąć płytkę), zdemontować blaszki (ostrożnie), następnie dokładnie usunąć resztki gąbki (odkurzacz, pędzel), umyć płytkę rozpuszczalnikiem, jeśli jest choćby lekko matowa, przetrzeć bardzo drobnym papierem ściernym, zwłaszcza w miejscach kontaktów blaszek, umyć ponownie. Blaszki przemyć, wrzucając do rozpuszczalnika, przyjrzeć się stykom, wyczyścić w razie potrzeby (gumka do mazania, ostatecznie bardzo drobny papier ścierny). Polecam przy okazji wszystkie przyciski i plastikowe elementy wykąpać w ciepłej wodzie z proszkiem do prania. Zakładamy blaszki i sprawdzamy jakość styków (uwaga, 230V na wierzchu przy wyłączniku). W końcu należy złożyć klawiaturę z powrotem, zgrzewając kołki plastikowe za pomocą ostrego końca lutownicy (robią się "grzybki", małe, ale wystarczające). Niestety drugi raz już takiej klawiatury nie złożymy - kołki do zgrzewania nie będą miały zapasu.

  Wyczyściłem tak trzy klawiatury, zupełnie nie pracowały, a teraz działają sprawnie. Acz sama ich konstrukcja nie jest zbyt precyzyjna, już dużo lepiej pracują rosyjskie klawiatury w biurkowych kalkulatorach, mimo siermiężnego wyglądu.