Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik trójfazowy - podłączenie i oznaczenie zacisków

22 Lut 2016 20:14 2076 8
  • Poziom 9  
    Witam.
    Wujek poprosił mnie o podpięcie silnika trójfazowego do nowego wyłącznika gwiazda-trójką model wyłącznika ŁK63. Silnik działał na starym wyłączniku z lat 70 ale niestety wyłącznik się rozsypał. Był już u tego jeden fachowiec ale tylko podpiął kable do silnika i zostawił.
    I teraz moje pytanie.
    Jakie oznaczenia mają górne bolce silnika a jakie dolne. Po przeszukaniu forum znalazłem że góra to U1,V1,W1 a dół to W2, U2, V2. Czy tak jest w moim przypadku?
    Czy mostkowanie przełącznika jest prawidłowe?
    Na silniku nie ma żadnej tabliczki znamionowej.
    W załączniku wstawiam zdjęcia zacisków silnika i wygląd przełącznika.
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 42  
    juhas77 napisał:
    Jakie oznaczenia mają górne bolce silnika a jakie dolne.
    Mają, albo nie mają. Niektóre kostki przyłączeniowe silników mają oznaczenia obok sruby, inne nie. Miernik do ręki i znając zasady, trzeba samemu ustalić i nazwać początki i końce uzwojeń silnika.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 42  
    juhas77 napisał:
    Był już u tego jeden fachowiec ale tylko podpiął kable do silnika i zostawił.
    A dlaczego uciekł od silnika?Krzysztof Reszkaschemat dobry, tylko juhas77jak się domyślam i tak nic z tego nie rozumie.
  • Moderator Elektrotechnika
    stanislaw1954 napisał:
    A dlaczego uciekł od silnika

Kolego Stanisławie ty wiesz i ja wiem że to nie był elektryk.
    stanislaw1954 napisał:
    jak się domyślam i tak nic z tego nie rozumie.

Co można to pomożemy .
  • Poziom 42  
    Krzysztof Reszka napisał:

Co można to pomożemy
    Staram się pomóc,ale ...nie do końca. Jak ktoś nie zna podstawowych pojęć to myślę, ze na tym trzeba zakończyć doradzanie.
  • Poziom 9  
    stanislaw1954 napisał:
    juhas77 napisał:
    Jakie oznaczenia mają górne bolce silnika a jakie dolne.
    Mają, albo nie mają. Niektóre kostki przyłączeniowe silników mają oznaczenia obok sruby, inne nie. Miernik do ręki i znając zasady, trzeba samemu ustalić i nazwać początki i końce uzwojeń silnika.

Jak dobrze wyczytałem na forum nie zrobię tego zwykłem elektronicznym miernikiem dlatego napisałem pytanie na forum czy dobrze rozumie oznaczenia par wymienione w moim pierwszym poście.

Co do Pana co próbował podpiąć - oczywiście że to nie elektryk, gdyż jak by był fachowcem w tej dziedzinie jak Panowie to nie było by tematu.

Dziękuje za odpowiedzi.
  • Poziom 42  
    juhas77 napisał:
    Jak dobrze wyczytałem na forum nie zrobię tego zwykłem elektronicznym miernikiem d
    To jednak nie czytałeś ze zrozumieniem. Do ustalenia końców uzwojeń używa się "zwykłego" omomierza.
    juhas77 napisał:
    Po przeszukaniu forum znalazłem że góra to U1,V1,W1 a dół to W2, U2, V2. Czy tak jest w moim przypadku?
    Nie można tego powiedzieć patrząc na zdjęcie, ani sugerować się kolorami podpiętych przewodów. Tylko miernik.