Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suzuki Grand Vitara - Wada typu "słabe ciśnienie oleju"

wojlomza 22 Lut 2016 22:16 3792 16
  • #1 22 Lut 2016 22:16
    wojlomza
    Poziom 8  

Witam wszystkich serdecznie. Od jakiegoś czasu posiadam Suzuki Grand Vitara II 2.0 pb.
    Mam pytanie odnośnie wad "fabrycznych " silnika. Poprzedni właściciel wymieniał rozrząd (łańcuszek) i za długo na nim nie pojeździłem bo napinacz (olejowy) odmówił posłuszeństwa "puścił" i zaczęła się reakcja łańcuchowa. Na gwarancji powiedziano mi że może tak się dziać bo silniki te mają taka wadę i występuje u nich słabe ciśnienie oleju.
    Czy to prawda i mam się martwić czy też taka jakość części?

1 16
  • #2 13 Kwi 2016 21:27
    wojlomza
    Poziom 8  

Odświeżam temat. Po wymianie rozrządu po poprzedniej "przygodzie" zrobiłem niecałe 3 tyś. km. i profilaktycznie zajrzałem pod pokrywę zaworów. Okazało się że ślizg górny łańcuszka jest już nadpęknięty, kręcąc wałem łańcuszek nie jest wcale napięty i to jest przyczyną pękniętego napinacza bo wychylenie łańcuszka jest tak duże że powoduje jego uszkodzenie.
    Co jest tego przyczyną? Ciśnienie oleju, taki napinacz czy coś?

0
  • #3 13 Kwi 2016 22:09
    Don de Leon
    Poziom 23  

Górny napinacz oryginalny czy zamiennik. Robiłem ten silnik i zamienniki nie dają rady. Jaki olej, co ile wymieniany?

0
  • #4 13 Kwi 2016 22:34
    Hubert997
    Poziom 13  

Jedno pytanie.Jakie jest cisnienie oleju na rozgrzanym silniku?

2
  • #5 14 Kwi 2016 12:16
    wojlomza
    Poziom 8  

Przebieg 240tys, olej był Castrol 5W40 (ale spalał go jak paliwo) obecnie Valvoline 5w40 (trzyma stan).
    Co do ciśnienia nie wiem jakie, kontrolka nie świeci. Wiem, wiem trzeba sprawdzić. Dolny napinacz, nie wiem czy są powiązane ze sobą ale jest "twardy".
    Napinacz oczywiście zamiennik bodajże BGA, wsadzili taki jaki był poprzednio "w ramach gwarancji".

0
  • #6 14 Kwi 2016 12:29
    andrzej20001
    Poziom 43  

Straszny fajans. Szok.Kup oryginalny lub renomowanej firmy.

0
  • #7 14 Kwi 2016 13:26
    Don de Leon
    Poziom 23  

Nie lej Castrola, możesz zrobić płukanie silnika. Problemem tego silnika jest tylko górny łańcuch i jego napinacz. Zamieniając go na podróbę nic nie zdziałasz.

0
  • #8 14 Kwi 2016 15:24
    wojlomza
    Poziom 8  

To co dzieje się z tym napinaczem to już czytałem.
    W sumie nie miałem dużego wyboru co wsadzają. Ogólnie na reklamacji chciałem zwrot kasy i zakup oryginalnego rozrządu sklep i mechanik wykorzystali sytuację i moje zmęczenie tym wszystkim (byłem poza domem 500km i raczej chciałem auto szybko) i sklep wydał rozrząd mechanik wsadził i kazał płacić. Co do rezultatu czy reklamacja została uznana czy nie można się domyślać (wydano nowy rozrząd) ale kwitu żadnego nie dostałem.
    Obecnie czekam na napinacz oryginalny, ślizg przyszedł i jakość wizualna mówi sama za siebie. Oryginał to kawał blachy wzmocniony wybrzuszeniem a zamiennik to jakiś odlew z materiału wtórnie odzyskanego (chłam)

1
  • #9 16 Kwi 2016 00:30
    Hubert997
    Poziom 13  

Napinacz czy tani czy orginał i tak padnie tylko sprawdz cisnienie oleju to jest podstawa.
    Bedzie za wysokie może go uszkodzic bedzie za niskie tez go uszkodzi.
    A orientujesz sie czy była może w tym silniku wymieniana uszczelka pod głowicą?

1
  • #10 16 Kwi 2016 08:46
    andrzej20001
    Poziom 43  

Prosty patent z silników Forda 2.0 2.3 16v tłok napinacza z wyskakujacym pierścieniem blokującym jego powrót i finito , nikt na to doskonałe rozwiązanie nie wpadł?? Celowe działanie konstruktorów?

0
  • #11 17 Kwi 2016 18:49
    wojlomza
    Poziom 8  

Uszczelka była wymieniana była ściągana głowica bo pogięło zawory (ostatnia awaria) a wcześniej nie wiem.
    Na razie czekam na napinacz, następnie płukanie zrobię (może pomoże) i sprawdzenie ciśnienia.

0
  • #12 18 Kwi 2016 21:28
    wojlomza
    Poziom 8  

Nadal czekam na napinacz. Jak skleję do kupy to te ciśnienie sprawdzę. Co do ciśnienia oleju gdzie znajdę ten czujnik?
    A tu załączam zdjęcie. Przeszedł by taki patent. Skok został około 2-3mm. Raczej nie będę próbował ale jakby co.

1
  • #13 28 Kwi 2016 21:27
    wojlomza
    Poziom 8  

Ciśnienie według mechanika książkowe. Czujnik też sprawny. Napinacz i ślizg założony oryginał, zobaczymy co będzie.

0
  • #14 13 Lip 2016 02:36
    mohinder
    Poziom 10  

Witam
    Powiedz jak mozesz jak sie silnik zachowuje po ostatniej wymianie napinacza? Ja czekam na caly rozrzad, bo dzwoni mi cos a nie rozbieralem. Przyjda czesci bedziemy rozbierac i wymieniac. Jestem ciekaw jaki bedzie wynik. Czytalem o oleju ze ten silnik lubi jak jest wysoki poziom oleju ale czy to prawda czy tylko powielany mit, nie wiem. Pozdrawiam

0
  • #15 15 Lip 2016 23:59
    Don de Leon
    Poziom 23  

Don de Leon napisał:
    Problemem tego silnika jest tylko górny łańcuch i jego napinacz. Zamieniając go na podróbę nic nie zdziałasz.

Wymieniałem u klienta na oryginał i bez problemu jeździ do tej pory ponad dwa lata. Te łańcuchy już nie są tak wytrzymałe, szczególnie jak przeciągasz wymiany oleju a i jazda na wysokim biegu przy niskiej prędkości (duże obciążenie) też mu nie pomaga.

1
  • #16 22 Lis 2016 14:42
    wojlomza
    Poziom 8  

Witam. Mohinder przepraszam, że tak późno odpowiadam. Zrobiłem już 12tyś i na razie się wszystko kręci (odpukać). Co do oleju to mam 3-4mm pod max na bagnecie.

0
  • #17 02 Gru 2016 21:39
    mohinder
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź. Ja już wymieniłem dawno rozrząd kompletny na oryginał i już przejechałem ponad 7000km i wszystko nadal pięknie działa. Olej wlany to Castrol 5W30 i wymieniłem pirwszy raz po 4000km i teraz jeszcze tysiąc i znowu wymienie. Następna wymiana będzie po 10000km i tak już następne. Teraz częściej zrobiłem bo silnik u poprzedniego właściciela jeździł chyba po 30000 od wymiany i był trochę taki ciemny i chciałem go trochę "umyć" olejem. Nie lałem żadnego specyfiku do płukania bo to na pewno nie pomaga silnikowi. Jak widzieliście średnicę otworków olejowych w napinaczach to wiecie dlaczego.
    Pozdrawiam

0