Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań dotyczących wzmacniacza na TDA 7377

22 Lut 2016 22:18 1095 18
  • Poziom 5  
    Witam serdecznie.
    W poszukiwaniu prostego w budowie wzmacniacza stereo natrafiłem na ten schemat :
    Kilka pytań dotyczących wzmacniacza na TDA 7377
    Mam kilka pytań :
    1. Out L i Out R to wyjścia na głośniki, IN R i IN L to wejścia sygnału np. telefon, Vs jest to + zasilania, masa zaznaczona jest grubszymi poziomymi kreskami w takim razie co oznacza ST-BY - stand by? Co mam podłączyć w to miejsce ? Włącznik do Vs ?
    2. Kondensatory 100nF oraz 470nF dać MKT czy MKP ?
    3. Reszta kondensatorów to elektrolity ?

Pozdrawiam serdecznie.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    W tym schemacie masz opóżnione włączanie jak podasz na ST-BY napięcie.
    Nie ma znaczenia czy MKT czy MKP. Ten z białą kreską u góry to elektrolit, a biała kreska to +.
  • Poziom 5  
    @ziomus90210
    1. Zadziała to wtedy jakby opóźnione załączenie wzmacniacza ? Jeśli nie chce z tego korzystać to nóżkę nr 7 połączyć włącznikiem z nóżką nr 13 ?
    2. W takim razie skoro jest jakakolwiek różnica, to który lepszy ?
    3. C4 będzie lepszy ceramiczny od np MKT ? Możesz powiedzieć dlaczego ?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    1. Podłącz STBY do zasilania czyli użyj C5R1 zapobiegnie to przykrym stukom w głośnikach w chwili włączania.
    2. Dla mnie nie ma, naprawdę bez sensu jest rozwodzić się nad tym tematem, choć są tacy którzy "słyszą różnicę" nawet po wymianie przewodu zasilającego :)
    3. Jest to kondensator blokujący w.cz. chyba ceramik będzie lepszy ale możesz próbować i MKT dużo zależy od zasilacza.
  • Poziom 5  
    Do filtracji chce użyć 2x4700uF zamiast 1000uF ewentualnie 10000uF. Wzmacniacz będzie zasilany z transformatora unitry nie pamiętam dokładnego modelu ale chyba miał on 2x7,5V i chyba coś ok 2,6A na wyjściu.
    STBY włączyć za 100nF czy przed 1000uF ?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Połączone szeregowo 7,5V + 7,5V zmiennego po wyprostowaniu da ponad 20V co dla kostki może okazać się zabójcze wg datasheet maksymalne napięcie zasilające wynosi 18V.
    Co do drugiego pytania nie ma to znaczenia o ile połączenia pomiędzy kondensatorami nie będą liczone w metrach :)...

A o kondensatorach poczytaj http://forum.conrad.pl/showthread.php?239-Rodzaje-kondensator%C3%B3w
  • Poziom 5  
    Uzwojenia można łączyć szeregowo i równolegle także z tym nie ma problemu.
    Na pewno nie ma znaczenia czy za 100nF czy przed 1000uF ??
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Przecież to ten sam punkt rezystancja nawet kilkunastu centymetrów ścieżki czy kabelka nie ma znaczenia. Oczywiście kondensatory włączone są równolegle do zasilania. Nie ma znaczenia.

Przy połączeniu równoległym będziesz miał ok. 10V trochę mało.
  • Poziom 5  
    ziomus90210 napisał:

Przy połączeniu równoległym będziesz miał ok. 10V trochę mało.

Nie zależy mi na dużej mocy. Wzmacniaczyk robię bardziej w celach edukacyjnych. :)
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    W takim razie wystarczy.
  • Poziom 5  
    Mam jeszcze pytanie co do dodania do układu potencjometru do regulacji głośności. Mogę użyć do tego celu podwójnego czy może być pojedynczy i czy 10K liniowy będzie ok ?
  • Poziom 35  
    Powinien być logarytmiczny. Pojedyńczy to będziesz miał tylko mono (1 kanał) i trzeba będzie zrobić rozgałęzienie za nim.
  • Poziom 5  
    A ile powinien mieć Ohm ?
  • Poziom 35  
    Myślę że 100kΩ będzie w sam raz tylko raczej podwójny kup.

PS. Ale jak np. masz 47kΩ czy też 220kΩ to też się nada .
  • Poziom 5  
    Podwójnego nie mam żadnego dlatego chciałbym kupić już odpowiedni.
  • Poziom 35  
    Zwykle stopień wejściowy wzmacniacza jest sterowany napięciowo, czyli jego impedancja wejściowa jest na tyle duża, żeby prąd pobierany ze źródła sygnału (odtwarzacza CD, magnetofonu, gramofonu, mikrofonu) był pomijalnie mały. Oznacza to w praktyce, iż impedancja wejściowa wzmacniacza powinna być co najmniej 10 razy większa od impedancji źródła sygnału. Na przykład, jeśli impedancja wyjściowa odtwarzacza CD wynosi 1 kΩ, to impedancja wejściowa wzmacniacza powinna być większa niż 10 kΩ w Twoim przypadku, zależy co będzie żródłem. Spokojnie mozesz kupić coś w granicach 10 - 220kΩ.
    Jak pisał kolega ważna jest również charakterystyka.
    " Ze względu na zależność oporu od położenia ślizgacza wyróżnia się potencjometry liniowe (typ A) gdzie opór liniowo zależy od położenia suwaka, logarytmiczne o zależności logarytmicznej (typ B) ze względu na wykładniczą czułość ucha (w ten sposób człowiek ma wrażenie, że głośność regulowana jest w sposób liniowy) stosowane do regulacji głośności, oraz o charakterystyce wykładniczej (typ C). W niektórych krajach stosuje się odwrotnie oznaczenia literowe A i B." cyt.wiki
    Tobie potrzebny jest typ B.
  • Poziom 5  
    Źródłem będzie przeważnie laptop i telefon. Kupię logarytmiczny. Byłem w błędzie myśląc, że jeśli zastosuję potencjometr liniowy będę miał liniową regulację głośności :)
  • Poziom 35  
    Laptop i telefon ma bardzo małą impedancje wyjściową więc nie powinieneś mieć żadnych problemów. Zbyt duża wartość rezystancji potencjometru może wnieść do układu niepotrzebne szumy.