Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomożecie przy kolumnie?

21 Cze 2005 05:29 3149 28
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich!
    Mam w planach zrobić do domu dwie kolumienki na przetwornikach:
    ARN-188-03/8
    ARX-150-25/8
    GDWK-11-200-8-AJ.
    Jednak nie wiem,jak się do tego zabrać.I czy w ogóle dobrze wybrałem głośniki.
    Mam jakiś stary wzmacniacz,z tyłu ma napisane 320 Watt,ale nie wiem,czy to wystarczy.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Teki napisał:
    Mam jakiś stary wzmacniacz,z tyłu ma napisane 320 Watt,ale nie wiem,czy to wystarczy.

A do czego ma wystarczyć?

ARN-188-03/8 w symulacji b-r wygląda nie najlepiej (group delay). Lepiej w zamkniętej, ale wskazany byłby do tego subwooferek.

Zwykle odpowiedzi na pytania o pomoc w doborze głośników kończą się serią bardzo różnych odpowiedzi, dezorientujących tylko pytającego.

Proponuję Ci przejrzeć podobne tematy i gotowe konstrukje w dziale DIY.
    Masz tam podane ceny, sposób budowy, parametry, efekt końcowy.
    Na pewno coś wybierzesz.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jeśli wybrałes taką konfigurację to nie spodziewaj sie ogromu basu. Ten ARN nie bedzie walił basami na prawo i lewo, tym bardzeij, ze bedzie w zamkniętej obudowie. Pomysł z subwooferem nie sjest zły, ale mógłbys zamist tego ARNa zastosowac GDN 17/80 albo tego nowego 18/120 bedziesz miał więcej basu i wiecej mozy. Poza tym musisz do tego zwrotnice zakupić. Pasmo bedzie raczej wyrównane i zadowalający dzwiek będzei sie wydobywał z tych kolumn. Moc na tym wzmacniaczu to pewnie transformatora jest, ale spokojnie bedziesz mógł podłączyc te kolumny do niego. Więc smaruj do sklepu po MDF, klej i wkręty i rób te kolumienki.
  • Poziom 10  
    Ładnie się prezentuje ten 18/120.W takim razie zaproponujcie jakiegoś średniaka STX-a,tylko nie żółtego (jakoś mi nie przypada do gustu taki kolor głośników).Czytając inne posty dowiedziałem zię o możliwości kupienia gotowych elementów na zwrotnicę do wybranego zestawu głośników.
    Co do wzmacniacza,to chciałem się zorientować,czy nie muszę kupić jakiegoś innego.Niedługo dołączę parę zdjęć środka owego wzmacniacza.Nie wygląda na badziew,ale to Wy już ocenicie.
    Suba też mam w planach,i chyba będzie musiał być aktywny.
    Podobają mi się takie kolumny:

-----------------------------------------------------------------------------
    Tą na pierwszym zdjęciu chciałbym zrobić na trzy głośniki,wykorzystując 18/120 i 11/200 nie wiem jakie wymiary,i jaki BR,i jakie elementy na zwrotniczkę-nie potrafię korzystać z WinISD i obliczać tego wszystkiego,co jest mi do stworzenia kolumny potrzebne.
    W przypadku drugiej,to chyba jakiś mocniejszy bas by się przydał.
    Bez Was nie dam sobie z tym rady.
    P.S
    Głośniki Tesli wybrałem przypadkowo,podobały mi się

----------------------------------------------------------------
    2 posty scalono
    j.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Broń Boże nie średniaki STX-a , polecam Sredniotonowca Tesli własnie, ARP 150..... całkiem niedrogi a efektywność wysoka.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Robiłem symulacje temu GDN 18/120 i szczerze mówiąc nie widziało mi sie to. WinIsd zaproponowal 3 litry!!! Kiedy dałem 30 l to strojenie dawało masakryczne podbicie:/ Nie wiem może coś schrzaniłem przy przepisywaniu parametrow. Ale tak szczerze mowiąc to ten glośnik mi sie nie podoba, może i ma ogrom watów i w cholere decybeli ale tak jakos nie moge sie do niego przekonać.
    No i teraz co do tego niby Altusa z STX to wydaje mi się, że na Teslach go nie zrobisz. C0hyba ze masz 190 zł na 30cm Tesle. No ale zawsze na bas mozesz dac tego STX a reszte czyli srediaka na Tesli (ARP 150) i gwizdek Tonsila GDWT 9/80. Wtedy to będziesz miał maszyny.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    No pewnie ze możesz mu dac tego STX jest mocny i ładnie sie prezentuje. Co do tego wzmacniacza to sie dowiedz i to szybko, zbierz wiele info na jego temat
  • Poziom 10  
    Więcej o wzmacniaczu próbuję się dowiedzieć nahttps://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=317897&highlight=
    Więc do kolumny wybrałem tak:

GWDK 9/80
    ARP 150
    GDN 27-300-8-SC lub 32-300 SC (zależy od tego,co wzmacniacz powie)

Mam nadzieję,że to dobry wybór.
    No dobra,głośniczki są.Co dalej...(bo ja nic nie wiem o WinISD,zwrotnicach i dopuszczalnych rozmiarach kolumny :roll: ).
    Głośniki średniotonowe muszą być chyba zabudowane,więc powinna chyba wzrosnąć pojemność całej kolumny o tą właśnie wielkość,żeby z niskotonowym się wszystko zgadzało.Tak sobie myślę,ale nie wiem,czy dobrze to robię...
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    gdwk 9/80 zmień na 10/80... Kilka zł różnicy a efekt o niebo lepsiejszy. Poczekajmy na to co wzmacniacz powie bo stx'y są cholernie prądożerne, zwłaszcza te.... Może lepiej skoro już wydasz te 500 zł na kolumnę to zainwestować w tonsila? za 600 zł będziesz miał dużo lepszy efekt... Stx ostatnio trochę chałturzy.
  • Poziom 10  
    No tak,ale 10/80 jest kopułkowy,a kopułkowego mam w chacie STX-a po naprawie.Szczerze mówiąc,to najbardziej podobają mi się głośniki Tesli,no i wszyscy je chwalą,tylko cena...No nic to,chciałbym mieć raz zrobione kolumny na dłuższy czas,bo raczej na całe życie się nie da (chyba wiecie,o czym mówię :wink: ).Z zamówieniem poczekam jeszcze parę dni,bo naprawdę ciężko mi podjąć decyzję,każdy ARN taki ładny...
    Więc Tesla na 100%,tylko nie wiem,dlaczego nie mogę zrobić BR.Firma Empire w swoich kolumnach EASS ma owe tunele.
  • Pomocny post
    Spec od akustyki
    No bo 18-120 ma taki charakter bardyo mocnz naped dyieki temu spora efektzwnosc i niskie qts wiec Wypadalo by mala obudowe ale jak dasz za malo to nie zejdzie nisko ja chyba polecalem dla jednego 10L@60Hz albo 12l@50Hz trza by odszukac w temacie o tym wlasnie glosniku glosniczek nadaje sie swietnie do budowy satelitek do kina a nawet przedich zestawó podstawkowych ale baz suba nie ma co liczyc na niskie zejscie juz lepiej jak basu cza to lepiej wziac 2 szt 17-80 wyjdzie cenowo tyle co 1 szt 18-120 a zagraja zdecydowanie nizej
  • Poziom 10  
    Niestety,nie mam czesu na zrozumienie WinISD,poza tym zasiadam przed monitor późno w nocy po całodniowej harówie.I tak właściwie nic do mnie nie trafia z tym programem.Nie znam się na tych kodach,nie mogę tego rozszyfrować,także Qts kojarzy mi się tak,jak się czyta.Na pozostałe ślaczki nie mam niestety pomysłu.
    Wybrałem na jedną kolumnę tak :
    GDWK-11-200-8
    ARP-150/8
    2 x ARN-226-07/4 a może 08/4 i 07/4 będzie lepiej.
    Nie wiem,jaką zrobić do tego zwrotnicę,a czytając inne posty za pomocą "szukaj" nie dają mi odpowiedzi.Baniak mi już od domyślania się pęka.Mam nadzieję,że dobre głośniczki wybrałem,tylko nie wiem jaką zwrotnicę,bo tam trzeba coś ciąć,jakieś 6 lub 12 dB też się pojawia,ale o co cho...to ja nie wio!I jeszcze jakieś filtry na wysokotonowe dokładają...
    Jeżeli można prosić o gotowy schemacik,byłbym bardzo wdzięczny.
    Jeszcze tylko,czy te objętości,które są podane przy głośnikach np.:closed box 20 dm3 to pojemność i rodzaj kolumny? BR odpada chyba,chociaż w innych postach montowali ale inni ich tyrali.Nie mogę wybrać gotowej konstrukcji w DIY,bo mi nie odpowiadają.W 85% są robione najtańszym kosztem,ale teraz ceny się zmieniły,są niższe,więc można zaszaleć.
    Pomóżcie,proszę...
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Wieje desperacją z Twojej wypowiedzi. Dobrze, że jest też ciut humoru (Qt.s głośnika - :sm23:)

Zaczniemy od elementarza. Z jak zwrotnica.

Zwrotnica jak wiadomo służy do odfiltrowania z całego pasma akustycznego pewnej części, którą ma grać dany głośnik.
    W przypadku kolumny trójdrożnej składa się z trzech torów: dolno-, pasmowo-, i górno- przepustowego.

Pierwszym z głównych parametrów takiego toru jest częstotliwość graniczna. Nazwijmy ją fg (to ta, przy której się "tnie").

Weźmy na przykład tor dolnoprzepustowy z fg=700Hz.
    Nie jest możliwe takie odcięcie częstotliwości aby przy 701Hz głośnik niskotonowy już nie grał - zwrotnica ma swoją mniejszą lub większą stromość filtrowania (nachylenie), która jest drugim z jej (a w zasadzie danego toru) podstawowych parametrów.

Stromość tą określa się w dB/oktawę. (Nie przerażaj się się).
    Typowe wartości to 6dB/okt (1 rzędu), 12dB/okt (2 rzędu) i rzadziej stosowane 18dB/okt (3 rzędu) i 24dB/okt (4 rzędu).
    Każde 3dB to spadek mocy dochodzącej do głośnika o połowę na oktawę.
    6dB to spadek mocy 1/4 na oktawę, 12dB to 1/8 na oktawę itd.

Oktawa to dwukrotna różnica czestotliwości.

Nachylenie.Wróćmy do naszego przykładu. Jeśli damy filtr 6dB/okt to głośnik dostanie przy 1400Hz (700-1400Hz to jest oktawa) ćwiartkę (bez skojarzeń!) mocy doprowadzonej do wejścia filtra. Gdy zrobimy 12dB/okt będzie to już tylko 1/8 mocy, dla 18dB/okt - 1/16 itd.

fg to częstotliwość przy której głośnik pracuje z połową mocy wejściowej.

W przypadku toru zwrotnicy dla głośnika średniotonowego mamy oczywiście dwie wartości fg - dolną i górną i dwa nachylenia, co może wyglądać np. tak: 0,7kHz 12db/okt - 3kHz 6dB/okt.

Z elementarza to na razie tyle. Proste?

Teraz Twoja koncepcja. Po pierwsze musisz postanowić, czy robisz duże pełnopasmowe kolumny, czy monitorki uzupełnione subwooferem (w tym przypadku trójdrożne nie mają sensu).

Co wybrać ? Zależy od Twoich umiejętności, kasy, możliwości ustawienia głośników w pokoju. Radziłbym Ci wybrać to pierwsze rozwiązanie.

Jeśli 2 x ARN-226-07/4 bez suba to obudowa 65 l. , tunel 7x10 cm (fb czyli częstotliwość dostrojenia obudowy/tunelu 35 Hz).
    Uzyskasz f3 (częstotliwość przy której efektywność przetwarzania osiągnie -3dB czyli spadnie do połowy) około 47Hz przy wytrzymałości mocowej Πxoko 80W. To "tak sobie".

Lepiej jeśli zdecydujesz sie na 32-300 SC, o którym wspominałeś. To będzie miało uderzenie!
    A gdybyś przekonał się do żółtego to bierz wersję SS, zobacz: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=311092&highlight=
    i https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=314977&highlight=

Closed to oczywiście obudowa zamknięta. Otwarta to bas-reflex albo vented. 20 dm3 czyli 20 litrów to objętość wnętrza obudowy.

Z pytaniem o schemat i wartości elementów zwrotnicy wstrzymaj się do czasu ostatecznego wyboru głośników.
  • Poziom 10  
    DUŻE PEŁNOPASMOWE TAK TAK TAK
    Z tego co powyżej - rozumiem,że nic nie rozumiem.Przeczytam to jeszcze ze sto razy,ale w efekt wątpię.
    Tak,tak,najgorzej jak jest wybór,w tym przypadku w głośnikach.Pokoik mam na razie mały ok 15 m²,i zapowiada się,że jeszcze pare latek w nim pozostanę.
    Kasa=Allegro,czyli jak z niczego zrobić coś - nie ma większego problemu.
    Problem jednak pojawia się z wyżej wymienionym wyborem.
    Wyobraźcie sobie gostka,który chciałby zrobić kolumnę.Nie słyszał nigdy żadnych z głośnimów,o których tu na forum jest tyle napisane.Z cewkami,kondensatorami i innymi takimi rzeczami miał do czynienia w podstawówce - 11 lat temu.Ale w podstawówce nie uczyli go,jak te elementy mają się do dźwięku,niestety.Jest trochę zabiegany w pogoni za "lepszym jutrem",ale nie ma na to jutro czasu.Mimo to chciałby przyjść do domu i zrelaksować się przy muzyczce,i dzięki niej wymasować sobie plecy.Nie to,że się teraz żalę,ale ten gościu to ja...
    Dobra,głośniki takie
    GDN-32-300 SC (żółty,to jakieś paskudztwo)
    ARP-150
    GDWK-11-200
    Znam troszkę wzmacniacz i myślę,że podoła.Zawsze grał tylko na 1/2 mocy,zobaczymy jak teraz.
    Jeszcze raz proszę o schemat zwrotnicy,i tu,że tak powiem litraż kolumny,i wymiary BR,bo nie rozumiem,co ten koleszka z tym żółtym 32-300 namodził.
    Pozdrawiam wszystkich,dzięki.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Szybka decyzja to dobra decyzja!

Rozumiem wszystkie rozterki techniczne, ale nie przejmuj się :masz Elektrodę!

"Przeczytam to jeszcze ze sto razy" - bardzo dobrze a jakby nie było efektu to powtórz.

Obudowa 60 litrów netto (czyli wewnętrzna po odliczeniu miejsca zajmowanego przez tunel, głośniki, wzmocnienia itp), tunel o średnicy 10,5cm i długości 20cm dający fb=40Hz.

f3 (to już znasz) wyjdzie około 40 Hz - mogłoby być lepiej, ale za to dobre wyniki wytrzymałościowe i impulsowe.

Uprzedzając pytanie zaproponuję wymiary kolumny o modnym wąskim i wysokim kształcie i głośnikiem niskotonowym z boku:
    19x35x100 cm - szer,głęb,wys. Wymiary wewnętrzne, które możesz zmienić według upodobań.
    Na ścianki polecam mdf minimum 19mm.

Zwrotnica - najprościej bedzie jak kupisz http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0&vSubPage=274 (800/5500 Hz 12dB).
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Wystarczy jak klepniesz na "pomógł" 8O, ale jestem nachalny.

Wytłoczki nadają kolumnie jajcarskie brzmienie. Najlepiej słychać to w "Piejo kury piejo" Grzegorza z Ciechowa. :wink:
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    WooooooooooW! Piórko zrobiłeś na mnie taakie wrażenie za ten wykład o zwrotnicach... Trzeba zbierać takie wypociny i w ulubionych odnośniki zapisywać.... Masz ochotę zrobić topic pt. "co to jest zwrotnica i jak ją zrobić?"
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Przeciwnie, uważam że jest to b.chwalebne. Ani cienia ironii. Szczerze mówiąc to gdyby nie nawał pracy to może sam bym się pokusił o jakieś wypracowanko, ale znając moje możliwości językowe zagmatwałbym się i popisał bzdury...
    Co do zwrotnicy to NJAPIERW wybierasz głośniki, projektujesz obudowe, sprawdasz czy to na pewno wszystko wypali potem dopiero projektjesz zwrotkę.
    Co do moich sugestii to zamieniłbym jednego stx'a na dwie tesle, jakość rośnie znacznie w tym układzie. stx'y mają cholernie ciężkie membrany, niskie spl i wogóle. Raczej można je traktować do suba. Może byś się zdecydował na naszego kochanego tonsilka? taki gdn 25/60 na pewno ci przyniesie dużo radości. stx mu do pięt nie dorasta. Wiem że jest droższy ale to inwestycja na kilka latek, jak mówiłeś.... Poza tym to chyba nieduża różnica - kolumna za 400 lub 500 zł przy znacznym skoku jakości i efektywności?
    Przejżyj przede wszystkim dział diy i koniecznie weź poprawkę na to że każdemu się podoba co sam zrobił :). No może się nie sugeruj niektórymi "wielkimi" subami na gdn 16.. ;).... Zobaczysz jak to robią ludzie którzy mają jakieś doświadczenie. Sam wybór głośnikó zależy głównie od twoich preferencji muzycznych. Opisz jak głośno i czego słuchasz, co w muzyce uważasz za najważniejsze (pewnie bas jak znam życie ale też napisz jaki - szybki, szczegółowy czy przytłaczające ogólnie natężenie).... Potem możemy porozmawiać, bo ogólnie o akustyce to trochę strata czasu (dla mnie np, nie obrażaj się ale teraz nawet nie powinienem siedzieć przed kompem...). Podaj konkrety to coś się dobierze. Jak najbardziej staraj się nam ułatwiać pomagnanie, pamiętaj że im więcej napiszesz tym więcej będziemy wiedzieli o twoim problemie. Nie wstydź się że czegoś nie rozumiesz, pokaż palcem to się wyjaśni. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Z rodzajem muzyki miewam różne napady.W większości jednak jest to muzyka z dość dużą ilością basu.Jak widzicie,ze wzmacniaczem nie mogę poszaleć,a do Tesli potrzebowałbym suba.Dlatego wolałbym zrobić kolumny pełnopasmowe takie,jak te Altusy.łatwiej byłłoby mi je kupić,ale chcę zrobić coś sam.Wiem,że wzmacniacz poradzi sobie z 32-300.Poza tym mieszkam z kobitą,która też czasem chce coś posłuchać.Na tym,co miałem wcześniej głos Nelly Furtado brzmiał,jakby śpiewała z zatkanym nosem,o Planetfunk już nie wspomnę.Zostanę przy tych STX-ach.Mam złe doświadczenia z Tonsilem,a na ich stronie nie ma zamieszczonych zdjęć głośników,wymiary i parametry niewiele mi mówią.
    Takie pytanko Pyroaniach,dlaczego tonsilowskie?W STX-ie teraz urlop,jeszcze nic nie zamówiłem,w każdej chwili mogę zmienić zdanie,ale wolałbym już tego nie robić.I tak mam mętlik w głowie.
    Zamieściłbym tu parę kawałków do odsłuchania,ale nie wiem,czy można.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Dzięki za miłe słowa. Jakaś wena mnie naszła sobotniego poranka... :)

Miałem rzeczywiście kiedyś pomysł napisania abc zwrotnic głośnikowych. Musiałbym tylko mieć trochę więcej wiedzy ale taki topic zaginąłby w morzu pytań o obliczenie filtru do konkretnego zestawu.

Teraz chciałbym z Tobą Pyroaniah ciut popolemizować ("góra" wybaczy :?:)
    Nie kwestionuje walorów tesli ani tonsila. Ale nie widzę też bezwzględnej przewagi kolumn z nimi od takiego np. stx'a.
    Ten GDN32 ma 91,5 dB. 226 tesli - 88dB. Tu zapewne narażę się wyrażając wątpliwość we wzrost efektywności poprzez użycie 2 głośników. Jakoś to do mnie nie trafia.
    Tonsil - ile w jego zachwalaniu jest przywiązania do tradycji i "cudu" ALTUSÓW ???

Patrząc na podstawowe parametry wszystkich tych basowców i wykresy WINISD obstaję przy GDN-32-300.

Absolutnie nie chcę zaczynać 5487 dyskusji a przewadze Alpharda nad Aldą. Chodzi mi o opracowanie reguł dotyczących odpowiedzi na pytania doboru głośników (mniej więcej co 4 temat w Akustyce).

Przykład tego postu jest klasyczny.

Pytanie: Jakie głośniki do kolumny...
    Odp. 1: Weź 888. Takie ma mój szwagier i jest zadowolony.
    Odp. 2: Nieee. Mam kolumnę na 999 i szyby drżą.
    Odp. 3: Co ty ...lisz? Najlepsze są XXX.
    ...

Pytający otwiera szeroko oczy i...
    - zakłada nowy temat "jakie głośniki do trójdrożnej" *
    - zakłada nowy temat "jakie kupić kolumny" *
    - zakłada nogę na nogę i bierze pilot od tv *
    * właściwe podkreślić.

Czy edukacyjna rola Akustyki nie powinna być nastawiona bardziej na pokazanie sposobu a nie gotowego wyniku (zasady doboru głośników, pomiar przebiegu impedancji, podstawy teorii obudów, zwrotnice i pomiar ich rzeczywistych charakterystyk itd.)?

Zapędziłem się ponad to co chciałem odpisać Pyroaniah.
    Wena mnie nie opuszcza :wink:
  • Poziom 10  
    piórko napisał:

Pytający otwiera szeroko oczy i...
    - zakłada nowy temat "jakie głośniki do trójdrożnej" *
    - zakłada nowy temat "jakie kupić kolumny" *
    - zakłada nogę na nogę i bierze pilot od tv *
    * właściwe podkreślić.

Jeżeli to dotyczy mojej osoby,to jesteś w błedzie.Wystarczy przecież zobaczyć godziny pisanych przeze mnie postów,w których zresztą napisałem,dlaczego idę na łatwiznę.Ambicji mi nie brak,gorzej z czasem.No ale w takim razie,to dzięki chłopaki za wszystko,i przepraszam za starte opuszki od pisania i zajęty czas.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Nie nie, Teki, to nie tak. Przypadkowo wyszło tak, że dałem upust swoim przemyśleniom w Twoim poście.

Gdybyś zrobił na mnie wrażenie lenia to przecież nie pisałbym tutaj.

Chodziło mi o to, że utarty schemat takich dyskusji prowadzi przeważnie do... i tu cytuje Twoje słowa: "I tak mam mętlik w głowie", "Baniak mi już od domyślania się pęka".
    Taki rezultat przewidziałem już w pierwszej swojej odpowiedzi, nieprawdaż?

Dlatego chciałbym znależć jakiś sposób na bardziej rzeczowe dyskusje.

Jedyne co moge Ci zarzucić to zbyt zwięzłe sformułowanie zapytania - teraz już chyba wiesz, że należałoby opisać nieco swój poziom umiejetności, preferencje muzyczne, fundusze, oczekiwania itp.

Przepraszam, że moja wypowiedź zrobiła na Tobie takie wrażenie.

Z niecierpliwością oczekuję na opis postępu prac nad kolumnami, tym bardziej, że sam robię bardzo podobne. Mam nadzieję, że bedę mogł jeszcze pomóc w granicach moich umiejętności.
  • Poziom 10  
    Jakie umiejętności potrzebne są,do stworzenia kolumny?Jakieś specjalne,chyba nie.Technik plastyk - renowacja mebli stylowych,chyba sobie poradzę.Nie będę jednak robił intarsji,inkrustacji ani markieterii na kolumnach.Z kształtem chcę jedynie pomodzić.Oczywiście na stolarzu zaoszczędzę,idzie mi to całkiem nieźle.Okleinował będę po staremu-rajbowanie na klej kostny (jak czytam zamieszczone na elce metody...szkoda czasu,okleiny a faza musi być przy tym nieziemska,butapren sam nieźle dryfi,a co dopiero pod żelaskiem).Materiał mam,gdwk 11-200 mam więc kolumny wyniosą mnie około 400 pln,ale są to obliczenia wstępne,bo nie wiem,co mi jeszcze do głowy wpadnie z zewnętrznym wyglądem.Jednak mogę poszaleć,edukację już zakończyłem,tym samym mam czas na zdobywanie pieniąchów,i to zgodnie z przysłowiem-pieniądze na ziemi leżą,tylko trzeba się schylić.Ja ze schylaniem nie mam problemu.Dużo też czytam teraz o kablach i takich innych drobnych rzeczach - nie sądziłem,że mają taki wpływ na jakość dźwięku.
    Z tym ABC zwrotnic,to niezły pomysł,myślę,że powinno być coś takiego.Ile razy wpisywałem,jeszcze jako gość,interesujące mnie zagadnienia w "szukaj",i nic z tego.Nie,żebym chciał od razu - IDŹ i jest ,nie nie,naprawdę duuużo szukałem.A jak już znalazłem,coś co by się nadawało,to takim językiem napisane,że ciężko mi dojść,co jest co!A zamiast kupować zwrotnicy,chciałbym ją zrobić.Ta w stx-ie ma,chyba to się podział nazywa,800-5500 Hz,nie wiem,czy to dobrze,czy bas "nisko zejdzie"(chyba dobrze napisałem).Z tego co się doczytałem, wszyscy starają się,aby filtr dolnoprzepustowy opcinał przy jak najmniejszej częstotliwości.Jak coś pomerdlałem,to sorki,na razie tyle z tego rozumiem.
    Pozdrawiam i przepraszam za wczorajsze uniesienie.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Teki napisał:
    Pozdrawiam i przepraszam za wczorajsze uniesienie.
    Nie mam pojęcia o czym piszesz :wink:

Swoje dywagacje powinienem był chyba umieścić w osobnym temacie, może wtedy pojawiłby się jakiś komentarz szefostwa akustyki (liczę na to).

Wracamy do sedna.

Proponuję abyś w celu "namacania" pojęć typu "częstotliwość" i "spadek efektywności" zrobił następujący teścik:
    Ściągnij sobie prosty generator (fg.lite.exe) i uruchom go. Amplitudę (czyli poziom napięcia wyjściowego) ustaw na średnim poziomie.
    Włącz głośniki przy komputerze (zakładam, że masz standardowe pudełka) ustaw głośność na około 1/3.
    Teraz pobaw się przestrajaniem czestotliwości generatora. Teoretycznie powinieneś usłyszeć wszystko pomiędzy 20 a 16000 Hz. Na pewno tak nie będzie. Dlatego, że głośniki, które posiadasz nie są doskonałe.
    Zwróć uwagę przy jakich częstotliwościach nastepuje wyraźny spadek natężenia dźwięku. Przypuszczam, że na dole będzie to około 80 Hz, na górze w okolicach 12 kHz - podaj swój wynik.
    Niemożność przetwarzania całego pasma wynika z ich "naturalnych" ograniczeń technicznych.

Dlatego stosuje się układu dwu- i trój- głośnikowe z przetwornikami skonstruowanymi specjalnie dla określonego zakresu czestotliwości. W takich konstrukcjach zwrotnica spełnia podwójną rolę. Do każdego głośnika przepuszcza tylko to co trzeba i po drugie zapobiega powstaniu oporności kolumny, która byłaby wynikiem równoległego połączenia oporności wszystkich głośników.

Przestrajając generator "zobaczysz" jakie częstotliwosci bedą przetwarzały głośniki w Twojej kolumnie: do 800Hz - basowy, 800-5500 - średniotonowy, powyżej - wysokotonowy.

Czestotliwość odcięcia głośnika niskotonowego nie wpływa na "zejście basu". To zależy od głośnika i obudowy.
    Nie jest też powszechnym dążenie do jak najniższej fg toru dolnoprzepustowego. Wartość tą dobiera się biorąc pod uwagę charakterystykę przenoszenia głośników współpracujących przy fg ze sobą (tu: nisko- i średnio- tonowych) oraz ich moc.
    Te same zasady obowiązują przy doborze fg pomiędzy średnio- i wysokotonowym.

Zwrotnicę możesz oczywiście zrobić sam, ale o tym póżniej bo znowu wychodzi mi tasiemiec.

Elementarz nie tylko o zwrotnicach na pewno by się przydał, Pyroniah deklaruje swój udział, zobaczymy...

Teki, dlaczego dopiero teraz objawiłeś nam swój fach!? Przecież znajomość technologii drewna to jest to czego na forum brakuje. Królu Złoty bierz czym prędzej klawiaturę i pisz... Pisz co to jest "intarsji,inkrustacji ani markieterii" (kopiuj/wklej to super funkcja). I jeszcze o rabowaniu :wink: na klej. I o fazie i o dryfieniu 8O.
    Tu masz pole do popisu. Czekamy!

Namalowałem uproszczony wykresik pokazujący działanie zwrotnicy.
    Przesuwając się wzdłuż osi "częstotliwość" widać że przy pewnej wartości moc która przepuszczana jest do głośnika niskotonowego zaczyna maleć.
    Przy fg wynosi połowę wartości - tej z prostoliniowego odcinka wykresu.
    Przy tej samej fg z połową mocy pracuje już średniotonowy, nieco dalej gra już "na full"
    To samo dzieje się przy drugiej fg.
    Na odcinku "niskotonowym" narysowałem 3 różne nachylenia zbocza filtrowania. Oczywiście każde z 4 zboczy może mieć któreś z tych nachyleń.
    W praktyce nie zawsze jest tak idealnie z podziałem ale o tym w następnym odcinku.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Piórko, zakładam temat i trzeba poprosić adminów o przeklejenie tego. Teki, nie martw się, oprócz radosnej twórczości tobie też pomożemy.