Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

laptop - połaczenie z tv

ali23vp.pl 23 Lut 2016 10:25 903 17
  • #1 23 Lut 2016 10:25
    ali23vp.pl
    Poziom 5  

Witam . Posiadam laptopa DELL LATITUDE E6500 , który to nie ma wejścia hdmi, a chciałbym go podłaczać do tv. Prosiłbym o wskazówki , co mam dokupić , by mozna takie połączenie zrobić. Dzięki z góry za pomoc i pozdrawiam.

0 17
  • Pomocny post
    #2 23 Lut 2016 11:34
    Gitner
    Poziom 27  

Jeśli TV ma wejście RGB to kupujesz kabel RGB z końcówkami męskimi, w TV przełączasz na wejście RGB, w laptopie na klonowanie czy tam 2 monitory i korzystasz.

laptop - połaczenie z tv

Dodano po 25 [minuty]:

Widzę na aukcjach też kable RGB <-> HDMI, ale nie wiem czy się sprawdzają.

0
  • Pomocny post
    #3 23 Lut 2016 20:09
    oshii
    Poziom 19  

Czy ten laptop przypadkiem nie ma Display Port? https://pl.wikipedia.org/wiki/DisplayPort

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=t...ment-v6-promo-sm-sqm-dyn-fall-v2-ele-1-3-0205
    Uważaj na opisy, DisplayPort i Mini DisplayPort to fizycznie dwa różne złącza, upewnij się jakie masz w laptopie (prawdopodobnie pełnowymiarowe DP)

O wyższości sygnału cyfrowego (DP/HDMI) nad analogowym (VGA) pisać chyba nie muszę, więc jeśli masz taką możliwość to zawsze używaj złącz cyfrowych.

0
  • Pomocny post
    #4 24 Lut 2016 02:08
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Gitner napisał:

To nie ma prawa działać - ewentualnie tylko konwerter sygnału.
    ali23vp.pl napisał:
    do tv

Nazwa tego tv wielce tajemną jest?.

0
  • #5 24 Lut 2016 11:41
    oloo90
    Poziom 9  

a można znaleźć kable USB z wejściem RGB?

0
  • #6 24 Lut 2016 12:02
    Gitner
    Poziom 27  

KOCUREK1970 napisał:
    Gitner napisał:

To nie ma prawa działać - ewentualnie tylko konwerter sygnału.

Nie przeczę, ale po co więc ludzie to kupują?
    oloo90 napisał:
    a można znaleźć kable USB z wejściem RGB?

Wygooglaj

0
  • #7 24 Lut 2016 12:10
    jmnlabs
    Poziom 18  

Witam,
    Też mam Della E6500, podłączałem go do plazmy Panasonica przez przewód DisplayPort -> HDMI. Przewód ma wbudowany konwerter we wtyczce DP. Działa bez problemu, jest obraz (FHD 1920x1080) i dźwięk. Jeśli Twój telewizor ma HDMI to IMHO najlepsza opcja.
    Pozdrawiam
    jmnlabs

0
  • #8 24 Lut 2016 12:39
    Polon_us
    Poziom 40  

jmnlabs napisał:
    Też mam Della E6500, podłączałem go do plazmy Panasonica przez przewód DisplayPort -> HDMI. Przewód ma wbudowany konwerter we wtyczce DP.

Konwerter w przejściówce DP -> HDMI? To coś nowego. Przecież nie ma takiej potrzeby. DP zapewnia cyfrowy sygnał.

@jmnlabs -kolega mógłby zamieścić tego "konwertera"?

To tak na uboczu głównego tematu :)

0
  • #9 24 Lut 2016 14:13
    jmnlabs
    Poziom 18  

Polon_us napisał:

Cytat:
    @jmnlabs -kolega mógłby zamieścić tego "konwertera"?

Proszę bardzo, zdjęcia kabelka i przejściówki (bez obudowy) jakiej używałem przedtem zanim się zepsuła (psując mi jednocześnie wyjście DP na płycie laptopa) :cry: (wymieniłem płytę).
    laptop - połaczenie z tv laptop - połaczenie z tv laptop - połaczenie z tv

Jak widać na przejściówce jest jakaś elektronika. Kiedyś dawno sprawdzałem specyfikacje DP i HDMI i mimo że oba interfejsy są cyfrowe to coś było na rzeczy, że nie da się pin to pin ...
    Zresztą oszczędny Chińczyk nie bez powodu tak to zrobił.
    Przez domniemanie zakładam, że i w kabelku we wtyczce DP też coś musi być zamontowane. :D

edit: doczytałem trochę i wygląda, że HDMI jest wstecznie kompatybilne z DVI single-link. A jeśli chodzi o porównanie HDMI vs DP to:
    http://www.diffen.com/difference/DisplayPort_vs_HDMI
    Wspominają tam m.in. o różnicach w prędkości i różnicy protokołów.
    Pozdrawiam
    jmnlabs

1
  • #10 24 Lut 2016 15:01
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Gitner napisał:
    po co więc ludzie to kupują?

Bo to tańsze niż działający konwerter, a i sprzedawcy mijają się z prawdą w opisach, a cena takiego kabla tak niska, że nikt się nie bawi w zwroty do sprzedawcy - a biznes się kręci.

No i proszę pamiętać, że port/protokół VGA nie przekazuje audio.

0
  • #11 24 Lut 2016 15:21
    Polon_us
    Poziom 40  

@jmnlabs - dziękuję za wyjaśnienia. Zwracam honor.

Przyznam się, że nie zwróciłem uwagi na to, że w tej co nieco wydłużonej wtyczce może kryć się jakiś konwerter.
    Z drugiej strony, bardzo często można spotkać się z określeniem przejściówka/adapter DP na HDMI.

A osobiście nie posiadam żadnego urządzenia z tym portem i nie miałem możliwości bliższego zaznajomienia się z tym standardem.

Mea culpa :(

0
  • #12 24 Lut 2016 15:51
    jmnlabs
    Poziom 18  

Polon_us napisał:
    @jmnlabs - dziękuję za wyjaśnienia. Zwracam honor.

Przyznam się, że nie zwróciłem uwagi na to, że w tej co nieco wydłużonej wtyczce może kryć się jakiś konwerter.
    Z drugiej strony, bardzo często można spotkać się z określeniem przejściówka/adapter DP na HDMI.

A osobiście nie posiadam żadnego urządzenia z tym portem i nie miałem możliwości bliższego zaznajomienia się z tym standardem.

Mea culpa :(

Żaden problem, nie wziąłem tego do siebie, ja też nie jestem specem w tej dziedzinie.
    Jedynie trochę poczytałem i poukładałem w łepetynie :D
    Z opisu różnic wynika, że ten tajemniczy scalak jest jednak (sic!) konwerterem i to od warstwy fizycznej aż do transportowej. (jeśli się mylę to proszę poprawić)
    A samo określenie przejściówka/adapter jest nazbyt często nadużywane.
    Pozdrawiam
    jmnlabs

0
  • #13 24 Lut 2016 15:56
    oshii
    Poziom 19  

Jeśli jedno złącze jest ogólnodostępne (DP) a za drugie trzeba opłacać licencje (HDMI) to wiadomo, że nie różnią się wyłącznie kształtem wtyczki.

0
  • #14 24 Lut 2016 16:08
    jmnlabs
    Poziom 18  

oshii napisał:
    Jeśli jedno złącze jest ogólnodostępne (DP) a za drugie trzeba opłacać licencje (HDMI) to wiadomo, że nie różnią się wyłącznie kształtem wtyczki.

No tak, to by było zbyt proste. Ciekaw jestem jak wyglądają kwestie licencyjne tego kabelka, którego zdjęcia zamieściłem parę postów wcześniej.
    Dodam, że nie miał zbyt wygórowanej ceny.

0
  • #15 24 Lut 2016 16:36
    oshii
    Poziom 19  

Wydaje mi się, że opłaty licencyjne pobiera się od producentów urządzeń końcowych (dekodery, TV, rzutniki, monitory itp).

Ogólnie według wikipedii koszty wyglądają tak:

Cytat:
    DisplayPort has a royalty rate of $0.20 per unit (from patents licensed by MPEG LA) while HDMI has an annual fee of $10,000 and a per unit royalty rate of between $0.15 and $0.04

Natomiast co do tego, w jaki sposób DP i HDMI sie dogadują:
    Cytat:
    Dual-mode DisplayPort (also known as DisplayPort++[43]) can directly output single-link HDMI and DVI signals using a simple passive adapter that adjusts from the different connector and the lower voltages used by DisplayPort.[44][45] When a dual-mode chipset detects that a DVI or HDMI passive adapter is attached, it switches to DVI/HDMI mode which uses the 4-lane main DisplayPort link and the AUX channel link to transmit three TMDS signals, a clock signal and Display Data Channel data/clock. Dual-mode ports are marked with the DP++ logo; most DisplayPort graphics cards support this mode.

In January 2013, a new VESA specification was released called DisplayPort Dual-Mode Standard version 1.1, which brings dual-mode capabilities on par with HDMI 1.4, allowing a TMDS clock rate of up to 300 MHz, 1080p deep color, 4K resolution, and stereoscopic 3D formats. Passive adapters and ports which support the new data rate will be marked "Type 2" and will be backwards compatible with existing "Type 1" ports.[46]

https://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort#Dual-mode
    Niestety polska wersja haseł "hdmi" i "DisplayPort" nie jest zbyt rozbudowana.

Generalnie sprowadza się to do konwersji protokołu (TMDS w HDMI, LVDS w DP) i w w związku z tym również napięć (5V HDMI, 3,3 V DP)

1
  • #16 24 Lut 2016 18:10
    jmnlabs
    Poziom 18  

@oshii Dziękuję za wyjaśnienia.

Z tego co przeczytałem standard Dual-mode DisplayPort wszedł na początku 2013 roku. Zastanawiam jak to się ma w stosunku do mojego staruszka Della E6500, który wszedł na rynek w sierpniu 2008 roku. Czyżby coś takiego jak przez analogię do Wi-Fi jak standard 802.11 draft n. Chodzi mi o to, że sprzętowo mógłby (?) być już do tego przystosowany.

0
  • #17 24 Lut 2016 18:24
    oshii
    Poziom 19  

W 2013 wyszła kolejna wersja tego standardu wspierająca rozdzelczości 4K. Wcześniej max co dało się wyciągnąć z DP->HDMI to FullHD, czyli realnie nie miałeś okazji żeby się o tym ograniczeniu przekonać ;)

1
  • #18 24 Lut 2016 18:34
    jmnlabs
    Poziom 18  

oshii napisał:
    W 2013 wyszła kolejna wersja tego standardu wspierająca rozdzelczości 4K. Wcześniej max co dało się wyciągnąć z DP->HDMI to FullHD, czyli realnie nie miałeś okazji żeby się o tym ograniczeniu przekonać ;)

Wszystko jasne, do Della podłączałem przez DP monitor 1900x1200 i telewizor 1920x1080. W domu nic (niestety :cry: ) w 4K nie mam a i chyba C2Duo @2.8 GHz by chyba sobie nie poradził. Tak czy owak dzięki za zaspokojenie ciekawości.
    Pozdrawiam
    jmnlabs

0