Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Objętość paki do głośnika no-name

LordOfTheDeath 23 Lut 2016 14:51 708 10
  • #1 23 Lut 2016 14:51
    LordOfTheDeath
    Poziom 11  

Witam, mam 2 chińskie 10" głośniki na sztywnym zawieszeniu i chciałbym zrobić z nich jakiś użytek. Parametry (więcej nie znam) :

Qts = 1,2
    Vas = 84 dm3
    Fs = 55Hz

Z tego co wyczytałem, paka do tego teoretycznie zamknięta. Pomoże ktoś z doborem objętości ?

• #2 23 Lut 2016 15:19
    Revidion
    Poziom 5  

Może poprostu 84l :D ?

Moderowany przez telecaster1951:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• #3 23 Lut 2016 16:10
    DjMapet
    Poziom 42  

Do 10"? bez przesady.
    Góra 25l.
    Będzie miał niewielki x-max więc w zasadzie do domu się ten głośnik nie nadaje. No może do muzyczki w garażu. :-)
    Można by z nich zrobić co najwyżej pseudo estradowe satelity, ale obawiam się ze mają niski SPL a poniżej 93 dB, to mało sensowne.
    Wrzuć fotki tych głośników.

Pozdrawiam.

• #4 23 Lut 2016 17:15
    LordOfTheDeath
    Poziom 11  

To chyba coś takiego, bo też taką trąbkę miały i podałem ich parametry:

-10ma250c8hw-8ohm

Ich historia u mnie wyglądała następująco: zrobiłem sobie paki do GDN koło 60L br wyliczone w w programie ale po jakimś czasie zaniemogły i potrzebowałem wsadzić coś na szybko. Coś czego nie załatwi gitara ani wokal. No i siedzą w tych pakach już chyba z 6 czy 7 lat.

• #5 23 Lut 2016 17:40
    DjMapet
    Poziom 42  

He, he.
    Fajne nam tu kawały opowiadasz.
    To że głośniki są podobne, nie świadczy o tym, ze będą miały nawet zbliżone do siebie parametry.
    Jak mają tubki, to są to głośniki szerokopasmowe i nadają się w zasadzie tylko do wokalu. :-)
    No, wokal a zwłaszcza gitara, szybko "załatwi" GDN-y na miękkich zawieszeniach. :-)
    Nawet typowe "chinole", w takim zastosowaniu, sprawią się lepiej.
    Jak siedzą i jakoś grają, to po co chcesz cokolwiek zmieniać.? :-)

Pozdrawiam.

• #6 23 Lut 2016 20:14
    LordOfTheDeath
    Poziom 11  

Że tak powiem mam okazję zrobić nowe paki i chciałem zrobić coś "pod to" ;)

A są jeszcze jakieś inne z tubkami w tej cenie ?

Powiedz mi tylko czy jak dam zamkniętą obudowę ~90L jaki efekt mogę uzyskać zakładając że to te głośniki z tymi parametrami.

• #7 24 Lut 2016 02:10
    Mr Killer
    Poziom 13  

Wsadź to w dwie osobne zamknięte komory po 20-25l każda, obudowa 90l to wooohooo. Bezwładność ciśnieniowa powietrza będzie w nich an tyle mała, że tylko rozbujasz membrany do Xmax i dalej i za jakiś czas mechanicznie padną te głośniki.
    Znasz ich dobroć mechaniczną?
    Zresztą jeżeli to jakieś nijakie chińczyki to na parametry nie ma co patrzeć. Zrób jak wyżej napisałem będzie najlepiej.

• #8 24 Lut 2016 11:53
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Mr Killer napisał:
    Bezwładność ciśnieniowa powietrza
    Jakaś nowa jednostka? Nie ma czegoś takiego. Jest sprężystość - zdolność do zmniejszenia objętości przy zmianie ciśnienia; A to właśnie zbyt duża wartość objętości powoduje "łatwiejsze" (bo w mniejszym stopniu) sprężenie powietrza w obudowie.
    Dla głośników o nieznanych parametrach (lub znanych, ale niewiarygodnych jak w wypadku chińskich wynalazków) najbezpieczniej jest stosować obudowy zamknięte o objętości dostosowanej do średnicy i charakteru głośnika ( dopuszczalny skok membrany może być inny w zależności od realnej mocy, rodzaju głośnika /nisko - nisko-średniotonowy/).
    Dla tego głośnika ( jak w temacie -25 cm/55Hz) nawet 20 litrów będzie wystarczające.

• #9 24 Lut 2016 14:22
    DjMapet
    Poziom 42  

Z tym 55Hz (Fs), to też jest niewiadoma, bo autor podał parametr podobnego głośnika do tego co ma.
    Powątpiewam w jego wiarygodność w przypadku 10" GDS-a, marki no name, na 1", góra 1,5" cewce.
    Jak wcześniej napisałem:

DjMapet napisał:
    Góra 25l.

Co do typu paczki, to można by poeksperymentować z br, ale jak już napisano wyżej, obudowa closed przysporzy mniej problemów.
    Ale jak już napisałem:
    DjMapet napisał:
    są to głośniki szerokopasmowe i nadają się w zasadzie tylko do wokalu. :-)

Lub można by na nich wystrugać:
    Revidion napisał:
    pseudo estradowe satelity

Ew. zastosować jako średniotonowce, do pełnopasmowej, trójdrożnej paczki "estradowej".

Pozdrawiam.

• #10 25 Lut 2016 20:58
    Mr Killer
    Poziom 13  

398216 Usunięty napisał:
    Mr Killer napisał:
    Bezwładność ciśnieniowa powietrza
    Jakaś nowa jednostka? Nie ma czegoś takiego. Jest sprężystość - zdolność do zmniejszenia objętości przy zmianie ciśnienia.

Tak, przepraszam trochę zafantazjowałem, o sprężystość mi chodziło.

Daj znać coś tam w końcu wybrał.
    Btw, to 4 czy 8Ω?

• #11 10 Kwi 2016 21:04
    LordOfTheDeath
    Poziom 11  

Mogę już pisać ?

EDIT: Jakiemuś moderatorowi nie spodobała się nazwa własna głośników bo "pisownia" ją podkreślała i przez jakiś czas nie mogłem nic pisać w swoim temacie mimo że "błędy" poprawiłem od razu.

Oczywiście dziękuję za porady - ktoś powiedział 20 L, ktoś 25 L więc zrobiłem 23 L. Ładnie zapakowałem, wytłumiłem i jakoś gra. Do normalnej muzyki to im niskich tonów brakuje, ale gitara i wokal brzmią fajnie. To były te głośniki z linka - nazwy nie podam bo znowu mnie zablokują, 8 Ohm. Wytrzymują odkręcenie głośności 25% w KR-9600 przy sygnale podawanym bezpośrednio z laptopa, więc w pełni wystarczająco jak dla mnie.

Moderowany przez telecaster1951:

Nie chodziło o fakt, iż nazwy własnej nie ma w słowniku. Jest wiele słów, których próżno szukać w słownikach zaimplementowanych w przeglądarkę internetową. Chciałbym nadmienić również, że bardzo znany, trzytomowy słownik języka polskiego, wydany przez PWN, nie zawiera wielu określeń technicznych. Jedno z wydań nie zawierało słowa komputer. Zatem brak określonego słowa w jakimkolwiek słowniku, nie jest i nigdy nie będzie powodem do wydania polecenia moderacyjnego. Gdy polecenie takie wydaję, mam zastrzeżenia do pisowni wiadomości. Do gramatyki, ortografii, składni czy interpunkcji. Często również do pisowni wielkości fizycznych i ich jednostek. Tak jak w przypadku tej wiadomości. Jednostką oporu elektrycznego jest om, zaś Ohm był niemieckim fizykiem. Nigdy nie wydaję takiego polecenia z powodu literówek czy drobnych pomyłek!
    Zasady pisowni języka polskiego są jasno określone i należy ich przestrzegać. Osobiście nie zgadzam się na okazywanie pogardy i braku szacunku do Języka ojczystego. Okazuję to zarówno moim studentom, jak i w działach dotyczących akustyki, na Forum.

gulson napisał:
    Jeżeli posiadasz uwagi o pracy moderatora lub jesteś niezadowolony z pracy moderatora, proszę zgłoś do mnie
    https://www.elektroda.pl/email.html

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson