Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa mini wzmacniacza "złomka"

23 Lut 2016 20:08 1191 21
 • Poziom 18  
  Cześć. Dziś wygrzebałem z gratów swoich klika ciekawych pozostałości po innych urządzeniach. Dokładnie jest to płytka wskaźnika wysterowania magnetofonu Unitra ZRK M9115. Oraz płytka regulacji barwy tonu z amplitunera WS 304s. W związku z tym przyszło mi do głowy, by zrobić mały wzmacniacz do laptopa . Układ końcowy mocy, będzie też z pozostałości bo innym wzmacniaczu, jakim są typowe stołowe głośniczki do komputera. Głośniczki potrzebują max 18V zasilania. Prąd mi nie znany. Moc głośników nie więcej niż 5W.
  Z tego co znalazłem w sieci, tak samo przedwzmacniacz,jak i wskaźnik potrzebują około 12-15V. Nie jest potrzebne zasilanie symetryczne. Tylko że zastanawiam się nad jedną sprawą. W które miejsce wpiąć układ wskaźnika wysterowania.
  Przykładowo .
  Miedzy audio laptopa a przedwzmacniacza .
  Między przedwzmacniacz a końcówkę audio(głośniczki)
  Oraz, czy będzie on miał wpływ na dźwięk.
  Zasilanie chcę zrobić na stabilizatorze, i transformator od halogenów. Lub trafo wtyczkowe, o napięciu 15-18V i prądzie 1.5A. Albo też, przetwornica od taśmy led, o napięciu 12V i prądzie 5A.
  Moim zdaniem, zasilacz o napięciu do 15V i prądzie 2A wystarczył do zasilania.
  Mogę też wykorzystać trafo od OR Śnieżnik, gdzie posiada uzwojenia o napięciu 2x15V przy prądzie około 2x1,5A. Nie pamiętam symbolu,ale to chyba TS50/25. Dorobić do tego ,dwa osobne układy zasilania, jeden dla wzmacniacza, a drugi dla wskaźnika, oraz przedwzmacniacza. Co o tym myślicie.
 • Specjalista elektronik
  Jeśli masz dwa uzwojenia 15V 1.5A, to ciężko będzie wyciągnąć z zasilacza 15V 2A - nawet z diodami Schottky w prostowniku, stabilizatorem ultra-low-drop przy obciążeniu 2A transformator będzie przeciążony.

  Co do wskaźnika wysterowania - pytanie, co jest na tej płytce, jeśli tylko diody, oporniki i kondensatory, to (1) nawet po przedwzmacniaczu sygnał może być za słaby, i (2) wskaźnik może powodować zniekształcenia.
 • Poziom 18  
  Poprawny symbol transformatora to ts25/6 . Niestety ten nie nadaje się ,ma za mały prąd.
  Myślę też o trafie TS50/1456 prod. Zatra . Z niego można otrzymać około 13V AC, przy prądzie 2.2A na uzwojenie. (chyba)
  Nie chcę stosować przetwornic, bo wiem że one same potrafią wprowadzać zakłócenia, które trudno jest wyeliminować. Dla tego chce złożyć tradycyjny zasilać, opierający się na transformatorze.

  Najważniejsze jest zagadnienie w kwestii podłączenia wskaźnika, jak opisałem w pierwszym poście.
  Niestety nie mam schematu wskaźnika, ale patrząc "na oko" są tylko rezystory , i do scalaka. pojemność też jest. Tylko nie bardzo rozumiem. Dla czego może być zniekształcony sygnał, lub za słaby, jeżeli jest to wskaźnik na ledach,i nie przechodzi sygnał przez niego i idzie dalej, tylko do niego,i na tym się kończy. Można by skusić się na twierdzenie, że wskaźnik jest urządzeniem końcowym.A nie przelotowym.

  Tu opis podłączenia takiego jak i ja mam.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2666150&mark=topic
 • Poziom 18  
  Czyżby temat był nie do rozwiązania ?
 • Specjalista elektronik
  Piszesz "do scalaka" - czy to jest scalak na płytce wskaźnika (i jaki?), czy wzmacniacz do głośnika magnetofonu, czy jeszcze jakiś?
 • Poziom 28  
  Najlepiej będzie jak zamieścisz zdjęcia.
 • Specjalista elektronik
  Jeśli to jest UL1980, to mam wrażenie, że on potrzebuje sygnału wyprostowanego - gdzieś musi być dioda prostująca, i ona może zniekształcić sygnał.
 • Poziom 18  
  Dodaję schemat ws304s, gdzie w czerwonej ramce ramce zaznaczyłem schemat przedwzmacniacza.
  Jeżeli chodzi o sam wskaźnik, to zgadza się, jest on na układach UL1980.
  Dodaje też jego schemat. Z tego co widzę, po opisach elementów, zarówno na płytce wskaźnika, jak i jego schemacie, to jest ten sam jak mam.
 • Specjalista elektronik
  Układ wskaźnika ma na wejściu opornik 2k2, więc wiadomo, że nie obciąży źródła sygnały bardziej, niż taki opornik - ale to obciążenie będzie zmienne i przez to może powodować zniekształcenia, raczej nieduże dla takiego przedwzmacniacza, jaki masz, ale ktoś z dobrym słuchem może je usłyszeć. Więc po pierwsze sugerowałbym dodanie wtórnika emiterowego między wyjściem przedwzmacniacza, a wejściem układu wskaźnika, jeśli chcesz brać sygnał z wyjścia przedwzmacniacza.

  Po drugie, zastanów się, co ma wskazywać ten wskaźnik - amplitudę na wyjściu przedwzmacniacza, czy na wyjściu wzmacniacza? Bo między jednym i drugim są potencjometry, więc zależność między nimi może się zmieniać.

  Po trzecie, dobrze byłoby wiedzieć, na jaki poziom sygnału jest przewidziany ten wskaźnik - czy na wyjściu przedwzmacniacza sygnał jest wystarczający, czy na wyjściu wzmacniacza mocy nie jest on za duży?
 • Poziom 18  
  Ma być to prosty mini wzmacniacz do komputera. Taki na biurko. Więc sygnał sterujący będzie wystarczający. Dobrze by było, gdyby wskazywał sygnał miedzy komputerem, a przedwzmacniaczem. Czyli na wejściu przedwzmacniacza. Wskaźnik, nie będzie służył jako wskaźnik mocy na wzmacniaczu końcowym. Bardziej ma służyć jako wizualny dodatek do pudełka na biurku. Do osłuchu będą służyć słuchawki, lub małe kolumny.

  Poniższy rysunek ma przedstawiać zamierzony cel .Wybaczcie za jakość. Po za paintem nie posiadam innego programu do rysowania. Myślę że jest dość czytelny.
 • Specjalista elektronik
  Czy sygnał z komputera jest wystarczający, by wskaźnik go pokazywał? Sprawdź to.
 • Poziom 18  
  50% ustawień na regulacji głośności, i wskaźnik świeci w całości. W odsłuchu na słuchawkach nie ma różnicy, albo jestem głuchy.
 • Specjalista elektronik
  Być może na wyjściu audio z komputera (jeszcze kwestia, którego używasz - do słuchawek, czy liniowe - jest wystarczająco mała impedancja, żeby obciążenie wskaźnikiem nie przeszkadzało. A jak sprawdzasz na słuchawkach o impedancji 32R, to raczej nie usłyszysz zniekształceń wnoszonych przez ten wskaźnik.
 • Poziom 18  
  Na słuchawkach 8R też nie ma różnicy. A wskaźnik nadal w całości świeci przy połowicznym ustawieniu głośności. Dopiero gdy nieco zmniejszę, to zachowuję się jak wskaźnik. Więc wniosek nasuwa mi się sam. Że jest wystarczająca wysokość sygnału ,by wysterować wskaźnik, i przedwzmacniacz . Wiec też jeżeli wskaźnik jest aż tak czuły, to kto wie czy nie będzie za mały sygnał na przedwzmacniacz, a za duży na wskaźnik.

  Ba. Rzekł bym twierdzenie że na 8R jest nieco głośniej. Ale to wiem. Spowodowane jest to ,niższą opornością słuchawek.
 • Specjalista elektronik
  Pytanie, co by było, gdybyś używał słuchawek 2k - masz takie? Wtedy może dałoby się usłyszeć jakieś zniekształcenia. Ale to "może". Czy podłączenie słuchawek powoduje zmianę poziomu na wskaźniku wysterowania? Jeśli słuchawki 8R nie powodują dużej zmiany, to zniekształceń od wskaźnika nikt nie usłyszy.
 • Poziom 18  
  Nie. Nic nie dzieje się, czy z słuchawkami, czy bez, wskaźnik pracuje tak samo. Słuchawki 2k? nie znam sie, może jestem głuchy .:P
 • Specjalista elektronik
  Jeśli poziom sygnału nie zmienia się od podłączenia słuchawek 8R, to impedancja na wyjściu z komputera jest tak mała, że wskaźnik nie spowoduje wykrywalnych zniekształceń.
 • Poziom 18  
  Czyli jednym słowem, można to w całość składać. Ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy trafo, wraz z stabilizatorem, o zdolności prądowej 12V 2A z uzwojenia , da redę . Gdzie osobny będzie układ zasilania dla wskaźnika i przedwzmacniacza, a osobny dla wzmacniacza. Trafo daje z siebie 2x15V ,2x2A. Dając dwa osobne stabilizatory myślę że nie powinno być problemów z zasilaniem. Do tego filtr z kilku pojemności. Rzędu 4400uf/25 lub 40V. Gdzieś akurat takie mam. Większe też się znajdą.
 • Specjalista elektronik
  A to zależy od tego, jakiego napięcia potrzebujesz, jaki prąd będzie pobierać wzmacniacz. Uzwojenie 12V~ (nominalnie) powinno dawać napięcie szczytowe 18.6V, a po wyprostowaniu mostkiem, na kondensatorze, przy małym obciążeniu, powinno być 17V. Przy większym obciążeniu napięcie będzie spadać - prąd 1A (chwilowy) powinien obniżyć napięcie transformatora (też chwilowe) o 0.6V. Kłopot w tym, że jak jest prostownik z kondensatorem, to prąd płynie przez małą część czasu - wtedy, gdy chwilowe napięcie transformatora jest największe - i ma wtedy dużą wartość, więc (1) powoduje duże zmniejszenie napięcia, i (2) obciąża transformator znacznie bardziej, niż taki sam prąd płynący przez opornik, albo żarówkę, podłączone bez kondensatora.

  Przykładowo, prąd 1A przez jeden półokres rozładuje kondensator 4400uF o 2.3V, na naładowanie się ma on 16% półokresu, a więc potrzebny jest prąd ładowania ponad 6A, co dałoby spadek napięcia o 4V przy ładowaniu przez jedno uzwojenie, 2V przy ładowaniu przez dwa. To oznacza, że kondensator nie naładuje się do pełnego napięcia, za to będzie się ładował dłużej, niż te 16% półokresu. Do tego typowy stabilizator ma spadek napięcia ze 3V - pewnie do zasilania wzmacniacza pozostanie około 11V przy prądzie 1A. Dla uzyskania wyższego napięcia można użyć mostka z diod Schottky (1V więcej), stabilizatora low-drop (ze 2V)...
 • Poziom 18  
  Można też dać trafo gdzie na jego wyjściu będzie około 20V AC, następnie mostek ,stabilizator 15V, i nie będzie problemów z spadkami napięcia.
 • Specjalista elektronik
  Natomiast nadal można przegrzać transformator, jeśli za mostkiem będą kondensatory o dużej pojemności, a pobierany prąd będzie spory, bo transformator będzie obciążany dużo większym prądem, niż pobierany przez wzmacniacz. Tyle, że transformator wytrzymuje bez problemów krótkie przeciążenie (np. kilka minut), jeśli potem może przestygnąć, a wzmacniacz zwykle nie pobiera cały czas jednakowego prądu, tylko chwilami większy, a chwilami mniejszy.
 • Poziom 18  
  No niestety . Układ wskaźnika wymaga reanimacji . Po około minucie od podłączenia zasilania znacznie grzeje się scalak drugiego kanału, przy czym jednocześnie rezystor o symbolu (RW7) ,na schemacie wartość 1k2 (1,2Kohm). Trzeba będzie wymienić raczej wszystkie elementy ,koszt nie wysoki. Dobrze że odkryłem to teraz ,a nie gdy już było by poskładane.

  Mam jeszcze jeden wskaźnik, pochodzący od MDS 432. Sprawdzić muszę jego działanie.