Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch młot - Iskrzenie komutatora

grzebcio 23 Lut 2016 21:03 6045 24
  • #1 23 Lut 2016 21:03
    grzebcio
    Poziom 11  

Witam, dostałem wiertarkę, stan nie znany.. Po próbie uruchomienia zauważyłem silne iskrzenie z szczotek.. Rozebrałem, ale szczotki były nawet w miarę.. za to komutator wyglądał okropnie, przeszlifowałem go takiej tokarce samoróbce... Włożyłem wirnik i szczotki na miejsce i docieram na niskich obrotach zdawało się być dobrze, wiec po jakimś czasie dałem większe i zaczęło sie strasznie iskrzyć... wyciągnąłem wirnik bo dalsze docieranie nie miało chyba sensu i zauważyłem takie coś na 2 wycinkach wirnika, mają inny kolor niż pozostałe.. Dlaczego i jak zrobić żeby w końcu zadziałało?

0 24
  • Pomocny post
    #2 23 Lut 2016 21:22
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Niestety muszę cie zmartwić. Ten co dał ci wiertarkę, chciał się pozbyć złomu.

grzebcio napisał:
    silne iskrzenie z szczotek
    Zwarcie zwojowe. Wymiana wirnika, ,ale czy ma sens, to zależy od jakości sprzętu. Przy lepszych ... być może. Przy tańszych, lepiej kupić nową wiertarkę.

0
  • #3 23 Lut 2016 21:27
    grzebcio
    Poziom 11  

Po pomiarze okazało się że między obojętnie którym wycinkiem jest około 5 om.. Z tego co się uczyłem tak nie powinno być. A te przebarwienie to oznaka przegrzania ? Co się stało? Pytam żeby uniknąć problemów na przyszłość..
    I przy okazji chciałem się spytać, jak dobrze dotrzeć takie szczotki do wirnika? Będę wymieniał go na pewno więc pytam już teraz...

1
  • #4 23 Lut 2016 21:32
    stanislaw1954
    Poziom 41  

grzebcio napisał:
    jak dobrze dotrzeć takie szczotki do wirnika?
    Nowych szczotek nie dociera się do nowego wirnika. Zakłada się i mają chodzić.

0
  • #5 23 Lut 2016 21:34
    grzebcio
    Poziom 11  

No oby tylko tak było... a czy szlifowanie komutatora papierem ściernym przyłożonym przez coś twardego ma w ogóle ?

0
  • #6 23 Lut 2016 21:39
    stanislaw1954
    Poziom 41  

grzebcio napisał:
    a czy szlifowanie komutatora papierem ściernym przyłożonym przez coś twardego ma w ogóle
    Można szlifować, jeśli są nierówności komutatora, ale nie ma nadmiernego iskrzenia - w celu lepszego przylegania szczotek.

0
  • Pomocny post
    #7 23 Lut 2016 22:25
    supchem
    Poziom 21  

grzebcio napisał:
    Po pomiarze okazało się że między obojętnie którym wycinkiem jest około 5 om
    Czym to mierzyłeś? Pewnie multimetrem, multimetr ma za małą dokładność by wykazać zwarcie międzyzwojowe. Nawet pomiar mostkiem Thomsona nie da pewności. By to sprawdzić trzeba użyć przyrządu do sprawdzania wirników (rozciętego transformatora).

1
  • #8 23 Lut 2016 22:37
    grzebcio
    Poziom 11  

Właśnie chcialem powrócić do tematu pomiaru. Z ciekawości chcialem zobaczyc jak dziala prawidłowy wirnik. Przemierzylem pare i kazde z nich ma kilka om i to kazdy wycinek z kazdym. Zauwazylem tez ze zazwyczaj psuje sie przy łączeniu drutu komutatorem.. moze da się to jakoś zrobić? Wiec jak zmierzyc dokladnie? Jak zrobic takie urządzenie ? Jak dokladnie przeciac transformator?

2
  • #9 24 Lut 2016 00:28
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Dobrym zwyczajem jest podanie danych wiertarki lub z braku ich załączenie zdjęcia.

1
  • #10 24 Lut 2016 07:41
    grzebcio
    Poziom 11  

Bosch gbh 2-24 dsr. Tylko po co to?
    Ponawiam pytanie... jak wyciac transformator żeby można było nim sprawdzać uzwojenia?

0
  • #11 24 Lut 2016 14:39
    Topolski Mirosław

grzebcio napisał:
    Bosch gbh 2-24 dsr. Tylko po co to?
    Ponawiam pytanie... jak wyciac transformator żeby można było nim sprawdzać uzwojenia?

Zepsuł mi się samochód czy opłaca się wymienic rozrusznik .... typ samochodu-tylko po co?
    Czy teraz rozumiesz ? Jeśli chodzi o urządzenie do sprawdzania wirników było opisane na elektrodzie - opis wykorzystania do tego celu elektropompki od pralki.
    PS
    Patrząc na wirnik( który zamieściłeś) podejrzewam że to chińska podróbka a tam były różne zębniki.Sprawdź jaki masz wyłącznik ( co na nim pisze ) i jakie są dławiki ( okrągłe z nawiniętym przewodem czy zalane białe podłużne).

2
  • #12 24 Lut 2016 21:40
    pppooo
    Poziom 16  

Witam pierwsze to wyczyść komutator włókniną ścierną potem przerwy między lamelkami najlepiej zeszlifowaną piłką do metalu i potem na włączonej maszynie dotrzeć szczotki używając do tego zwykłego pumeksu (przykładając kawałek pumeksu do komutatora)

2
  • #13 24 Lut 2016 21:43
    grzebcio
    Poziom 11  

Pierwsze 2 rzeczy zrobiłem. . Ale pumeksu nie da się dołożyć podczas pracy wiertarki ponieważ nie ma na to miejsca. I co w takim wypadku?

1
  • #14 24 Lut 2016 22:07
    Topolski Mirosław

Patrząc na zdjęcie wygląda na to że wirnik do wymiany.Czy sprawdzałes to o czym pisałem w poście 11.
    Jeśli masz truności w sprawdzeniu możesz podejść do najbliższego serwisu i tam Ci sprawdzą.

1
  • #15 24 Lut 2016 22:18
    grzebcio
    Poziom 11  

No raczej jest to podróba, ale sądzę że wirnik za 70zł i tak się opłaca skoro wszystko inne działa jak należy.

0
  • #16 24 Lut 2016 22:41
    Topolski Mirosław

Tylko zwracaj uwagę ( jeśli będziesz kupował nowy) na zębnik, gdy nie będzie taki sam musisz kupić z zębatką.Do podrób chńskich pasują orginalne części Boscha.

1
  • #17 24 Lut 2016 22:57
    grzebcio
    Poziom 11  

Tak wiem, do wyboru jest 5 lub 6 zębów.. Dzięki za radę.

0
  • #18 02 Mar 2016 22:01
    grzebcio
    Poziom 11  

Po krótkiej przerwie, dorwałem takie trafo. Da się coś z niego zrobić ? Chodzi o urządzenie do sprawdzania zwarcia wirników.
    Bosch młot - Iskrzenie komutatora Bosch młot - Iskrzenie komutatora

0
  • #20 04 Mar 2016 21:50
    grzebcio
    Poziom 11  

A takie trafo? Z pralki wziąłem. I teraz moje obserwacje gdy kładę wirnik na nie i włączam 230V. Wirnik jest od razu przyciągany, samo połączenie miedzy trafem a wirnikiem wydaje dźwięki, sądzę to po tym że gdy docisnę to zmienia dźwięk. Nie miałem pod ręką jakiejś normalnej blaszki wiec raz użyłem brzeszczotu a raz bletki z noża i za każdym razem po położeniu na wirnik nie było żadnego drżenia blaszki. Wirnik parokrotnie obracałem i próbowałem.
    Co robię nie tak? Jak interpretować to co się dzieje.

0
  • #21 05 Mar 2016 13:01
    pppooo
    Poziom 16  

Jeśli nic ni drga przy przykładaniu blaszki to wygląda że wirnik jest sprawny.Zrób jeszcze próbę zewrzyj kilka lamelek komutatora jakimś drutem miedzianym i wtedy wykonaj jeszcze próbę wtedy powinno w pewnych miejscach blaszka drgać i przyciągać ją.

0
  • #22 06 Mar 2016 19:02
    grzebcio
    Poziom 11  

A problem nie jest to ze wirnik jest obejmowany tramsformatorem pod takim malym katem?

1
  • #23 06 Mar 2016 23:53
    krzysiek7
    Poziom 34  

Tym przyrządem możesz zdiagnozować tylko zwarcie, a ten wirnik ma przerwę. Tu wystarczy pomiar rezystancji.

pppooo napisał:
    Zrób jeszcze próbę zewrzyj kilka lamelek komutatora jakimś drutem miedzianym i wtedy wykonaj jeszcze próbę wtedy powinno w pewnych miejscach blaszka drgać i przyciągać ją.

Co tu próbować, przecież tam gołym okiem widać, że wirnik złom.

1
  • #24 07 Mar 2016 19:55
    grzebcio
    Poziom 11  

Skoro wystarczy pomiar rezystancji to dlaczego wszędzie pokazuje wartości?
    A gołym okiem to możesz sobie w piłkę pograć.

0
  • #25 07 Mar 2016 22:16
    Krzysztof Reszka

Temat zamykam 24 posty w tym temacie wystarczyły by zdiagnozować usterkę.

0