Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór taśmy ledowej RGB do podświetlenia telewizora

rkossa 23 Lut 2016 21:11 678 4
  • #1 23 Lut 2016 21:11
    rkossa
    Poziom 8  

Witam!

Postanowiłem w swoim pokoju coś zmienić. Pomyślałem, żeby powiesić swój TV 32" i zamontować na jego tyle taśmę ledową. No i właśnie...nie wiem jaką. Wydaję mi się, że 2m starczy na taki TV. Nie wiem jaki rodzaj taśmy kupić 3528, 5050, itd. Z tego co czytałem na różnych forach sprzed 2-3 lat najlepsza była 5050. A jak jest teraz?
    Dlatego prosiłbym Was o pomoc w wyborze odpowiedniej taśmy LED. Może ktoś z Was mógłby pokazać mi jak ma u siebie założoną taką taśmę w telewizorze ;)

Dzięki wielkie za każdą radę. Pozdrawiam ;)

0 4
  • Pomocny post
    #2 27 Lut 2016 10:05
    polaklbn
    Poziom 23  

Witam.
    Jeśli chodzi o dobór taśmy, nikt Ci nie pomoże ponieważ nie wiemy co Ci się podoba.
    Jeśli chodzi o jej długość 2 metry wydaje się być ok. TV 32" ma wymiary ~70x40 cm czyli 220cm obwodu. Pamiętaj, że taśmę będziesz musiał uciąć w czterech miejscach i ją połączyć przewodem (tu wystarczy żyła linka 0,75mm2). Polecam lutowanie (dobry lut jest trwalszy niż każda złączka). Musisz też zaopatrzeć się w zasilacz VDC (dobór zasilacza dopiero po wyborze taśmy).
    Pozdrawiam.

Ps. Jeśli chodzi o dobrej jakości taśmy, polecam taśmy Nextec seria Premium. Są droższe niż taśmy z Castoramy czy Obi, jednak u każdego z klientów montuję zazqyczaj te taśmy i są bardzo zadowoleni.

0
  • #3 27 Lut 2016 10:42
    rkossa
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedź. Głównie zależy mi na oszczędności, ale przede wszystkim na zdrowiu dla moich oczu. W swoim sklepie elektrycznym znalazłem taśmę LED RGB 5050 ze sterownikiem i pilotem 2m razem kosztuje 100zł. Myślę, że to dobra cena, można sprawdzić na miejscu czy wszystko działa.
    A chciałem się spytać o rozmieszczenie diod 30/m, 60/m. Które jest lepsze czy to tylko kwestia gustu?

Dzięki i pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #4 27 Lut 2016 11:24
    polaklbn
    Poziom 23  

W taśmach z diodami rodzaju 3528 pamiętaj, że diody są montowane w sposób oddzielnych kolorów (czerwony, zielony, niebieski) przez co ciężko uzyskać jednolity kolor na całym odcinku, przeciwnie do taśm z zastosowanymi diodami 5050.
    Jeśli chodzi o zagęszczenie diod:
    30 led na metr stosuje się jako podświetlenie dekoracyjne, które charakteryzuje się małym czynnikiem lm.
    60 led na metr można stosować jako dodatkowe oświetlenie wnętrz, ponieważ jest na niej więcej diod, co powoduje zwiększenie współczynnika lm.

Do podświetlenia TV (w Twoim przypadku) proponował bym Ci wybranie taśmy z diodami 5050 z zagęszczeniem 30 LED na metr. Dzięki temu otrzymasz ładne dekoracyjne, jednolite podświetlenie telewizora.

Pamiętaj, że do tego będziesz również potrzebować zasilacza który zasili zarówno sterownik, jak i samo źródło światła.

Pozdrawiam!

0
  • #5 27 Lut 2016 11:29
    rkossa
    Poziom 8  

W takim razie wybiorę LED 5050 z zagęszczeniem 30 LED na metr z zasilaczem i pilotem za 100zł. Dziękuję bardzo za pomoc.

Pozdrawiam.

0