Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant VCW PL 18-10 XH - Brak obiegu wody C.O.

23 Feb 2016 23:43 2094 4
  • Level 9  
    Witam,

mam następujący problem:
    posiadam piec Vaillant VCW PL 18-10 XH.
    Z wodą użytkową nie ma problemu.

Natomiast jest problem z C.O.
    Kaloryfery grzeją tylko chwilowo, a większość czasu są zimne.
    Otworzyłem piec
    Pompa obiegowa działa cały czas. W "obiegu wewnętrznym" (nie wiem, jak to nazwać, nie jestem specjalistą od piecy gazowych) krąży ciepła woda, przepływa przez wymiennik wody użytkowej. Palnik według mnie włącza się prawidłowo, podgrzewa wodę, po nagrzaniu prawidłowo się wyłącza.
    Natomiast ciepła woda krążąca w obiegu pieca nie jest kierowana na grzejniki.

Ściągnąłem sobie instrukcję pieca Vaillant VCW 180 XEU, jest bardzo podobny, widzę schematy obiegu wody.

Podejrzewam zawór trójdrożny (lub jego sterowanie?)
    Co powinienem sprawdzić, jak zdiagnozować usterkę?

Pozdrawiam
    Krzysztof
  • Level 34  
    Może też być problem z zapchanym filtrem na obiegu centralnego lub innym brakiem przepływu przez ten obieg lub z zaworem by-pasowym w kotle (jeśli występuje w tym modelu).
    Trzeba wszystko po kolei sprawdzić i przeczyścić.
  • Level 9  
    To nie moja instalacja, staram się tylko pomóc w rozwiązaniu problemu.
    Nie wiem, czy w instalacji jest filtr. Ja przynajmniej go nie widzę albo nie wiem, jak wygląda.
    Na schemacie pieca Vaillant VCW 180 XEU jest zawór by-pass, ale ja mam starszy model i nie wiem, jak wygląda zawór by-pass. Mógłbym poprosić o zdjęcie tego zaworu?

Czy zawór trójdrożny można wyczyścić?
  • Level 34  
    Generalnie chodziło mi o to żeby wszystko sprawdzić i przeczyścić. Ten zawór by-pasowy (nadmiarowy) w momencie zamknięcia przepływu przez instalację CO (np. jak zamkną się wszystkie głowice to nie było by przepływu przez nie) kieruję wodę z powrotem do pompy (tak by pompa nie pracowała "na sucho").
    Miałem taki przypadek z innym kotłem, że filtr na powrocie przed kotłem był tak zabrudzony że nie było przez niego przepływu i woda z gorącego palnika była zawracana przez ten zawór nadmiarowy do pompy i znów do wymiennika nad palnikiem. Efektem było bardzo szybkie nagrzewanie i wyłączanie palnika. Jak dotykało się ręką rur to było wszystko widać, tzn. czuć. Wszędzie w kotle gorąc a rurka z powrotem zina.
    Do tego doszły jeszcze zabrudzenia w tym zaworze nadmiarowym, że się nie zamykał do końca. Podobnie może być z zaworem przełączającym - też może nie zamykać do końca i gorąca woda wraca z powrotem do pompy. Wtedy powinien też robić się ciepły wymiennik na CWU.

Wracając do tego kotła to znalazłem coś takiego:
    ten zawór upustowy to nr 13 na schemacie, ale szukając po numerze katalogowym (150216) wygląda tak:
    Powinien kosztować w serwisie około 100zł netto.
  • Level 9  
    Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź.
    Powinienem sobie już z tym poradzić.
    W piątek zabiorę się za pracę, w razie czego pozwolę sobie na dodatkowe pytania.

Pozdrawiam
    Krzysztof