Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz centralny - niskobudżetowy

El Tomasso 24 Feb 2016 02:07 19602 24
 • Odkurzacz centralny - niskobudżetowy
  Witam.

  Chciałbym zaprezentować alternatywne wykonanie jednostki centralnej odkurzacza. Urządzenie powstało z banalnego powodu - koszt dedykowanych jednostek centralnych był dla mnie zaporowy.

  Instalację wykonałem wcześniej - na etapie budowy w stanie surowym. Po ukończeniu budowy zaś postanowiłem ją uruchomić przy użyciu minimalnych środków, ponieważ te zostały wykończone podczas wykańczania (budynku).
  Instalacja znajduje się w domu jednorodzinnym. Nie jest specjalnie rozbudowana - na poddaszu gniazdo węża, a na parterze gniazdo węża i szufelka automatyczna. Uprzedzając pytania - nie hoduję gadów. Mam raczej na myśli giętką rurę ssawną.

  Początkowo zastosowałem bezworkowy odkurzacz przemysłowy renomowanej firmy, który akurat miałem pod ręką, ale jego filtr często się zatykał i 1400W mocy nie zapewniało wystarczającej siły ssania, co zmusiło mnie do zakupu odkurzacza o lepszych parametrach.
  Wybór padł na produkt polskiej marki, o mocy 2200W, który nabyłem niezwłocznie z obawy, że nagle zostanie prawnie zakazany ze względu na swą prądożerność.

  Ponieważ ów odkurzacz jest typu kompaktowego na worki papierowe jednorazowe, wykonałem separator, który uchronić miał mnie przed częstym kupowaniem (ekonomia) i wymienianiem (brak czasu/lenistwo) worków.

  Separator oprócz włókniny filtracyjnej wykorzystuje efekt cyklonowy, co zapewnia efektywniejszą filtrację i wydłuża okresy międzyobsługowe. Wykonany został z tego co miałem akurat pod ręką. Zakupiłem jedynie parę kształtek hydraulicznych PCV i kawałek specjalnej włókniny filtracyjnej (w takiej fajnej hurtowni w Gdyni na Krzywoustego).
  Główny korpus stanowią dwa plastikowe wiadra po farbie, które nie są takie same, tylko góra od jednego wchodzi w drugie. W miejscu styku wiadro mniejsze opiera się swoim kołnierzem o większe i tam wystarczyło nakleić uszczelkę okienną, aby uszczelnić wiadra dociśnięte panującym w nich podciśnieniem. Tu pojawił się problem zapadania się wiader pod wpływem wzrostu podciśnienia podczas zatykania rury ssącej. Został rozwiązany przy użyciu wzmocnień z blachy, drugiego wiadra i jakichś rupieci. Króćce zostały włożone w wycięte otwory na wcisk i dodatkowo uszczelnione taśmą butylową.  Tak wyglądają elementy pokrywy górnej:
  Odkurzacz centralny - niskobudżetowy Odkurzacz centralny - niskobudżetowy Odkurzacz centralny - niskobudżetowy Odkurzacz centralny - niskobudżetowy Odkurzacz centralny - niskobudżetowy Odkurzacz centralny - niskobudżetowy Odkurzacz centralny - niskobudżetowy

  A tu dolna część separatora:
  Odkurzacz centralny - niskobudżetowy Odkurzacz centralny - niskobudżetowy

  Aby zachować funkcjonalność włączania odkurzacza, po włożeniu węża w gniazdo konieczny był niskonapięciowy włącznik, gdyż styki w gnieździe są odkryte i łatwo dostępne. Do tego celu wykorzystałem przekaźnik, w którym cewka jest sterowana przez baterię 9V. Gdy wąż zamknie obwód, przekaźnik załącza napięcie w gnieździe odkurzacza, który jest stale włączony. Równocześnie włącza się prosty zasilacz ładujący baterię małym prądem. W ten sposób układ w pozycji uśpienia nie pobiera żadnego prądu i jest całkowicie bezpieczny.

  Całość schowana jest w przestrzeni pod schodami, do której dostęp jest przez... szufladę na buty... Na szczęście szuflada jest na tyle duża, że nawet całkiem spory grubas sobie poradzi.
  Odkurzacz centralny - niskobudżetowy

  Sprzęt służy od około dwóch lat i spełnia swoją funkcję poprawnie. Jedyny problem, który pojawił się po pewnym czasie, to wciągnięcie się dolnego wiadra prowadzące do rozszczelnienia połączenia góry z dołem. Dodatkowe wzmocnienia, widoczne na fotografiach, rozwiązały problem.
  Separator jest skuteczny - fabryczny worek w odkurzaczu pozostaje pusty. Na dnie osadza się wszytko oprócz psiej sierści i pewnej warstwy lekkiego kurzu, które to pozostają u góry na tkaninie filtracyjnej. Spora powierzchnia filtracji oraz wykorzystanie efektu cyklonowego powoduje, że opory przepływu powietrza nie wzrastają mocno nawet przy sporym napełnieniu dolnego pojemnika. Wystarczy opróżnić go tylko raz na dwa miesiące.
  Samo opróżnienie polega na wysypaniu śmieci z dolnego wiadra i wytrzepaniu lub wypłukaniu pierwszej warstwy włókniny filtracyjnej, a co jakiś czas także drugiej.

  Efekt ssania jest o wiele lepszy niż przy użyciu odkurzacza 1400W. W porównaniu do fabrycznej rury podłączonej bezpośrednio do odkurzacza, wyczuwalny jest spadek siły ssania, ale to już wynika z oporów przepływu instalacji, przede wszystkim w elastycznej, rozciąganej do 7 metrów rurze ssawnej.

  Starałem się wszystko drobiazgowo opisać, gdyby jednak pojawiły się jakieś pytania, chętnie na nie odpowiem.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  El Tomasso
  Level 12  
  Offline 
  Has specialization in: elektryka samochodowa
  El Tomasso wrote 36 posts with rating 42, helped 2 times. Live in city Puck. Been with us since 2007 year.
 • #2
  gbd.reg
  Level 21  
  Dwa lata pracuje to urządzenie z bieżącym odkurzaczem, czy ogólnie? Zastanawia mnie żywotność samego odkurzacza, który co prawda jest przystosowany do pracy przy zwiększonych oporach ssania, ale przez jakiś czas, a nie przez cały czas, a takie opory z pewnością są większe w instalacji centralnego odkurzacza, niż w wężu dołączonym fabrycznie do odkurzacza.

  I drugie pytanie - co ze zbieraniem wody? Czy zabezpieczyłeś w jakiś sposób odkurzacz przed wciągnięciem wody?
 • #3
  a_noob
  Level 23  
  Wykonywałem jakiś miesiąc temu separator do frezarki, więc z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to świetne rozwiązanie. Spróbuj zamontować rurę o większej średnicy między separatorem a odkurzaczem, poprawia to znacznie ciąg. Instalacja w ścianach to rozumiem zwykłe rury pcv?

  Dodano po 2 [minuty]:

  gbd.reg wrote:
  I drugie pytanie - co ze zbieraniem wody? Czy zabezpieczyłeś w jakiś sposób odkurzacz przed wciągnięciem wody?

  Separator zabezpiecza odkurzacz przed zbieraniem wody, cała wilgoć osadza się na ściankach i spływa na dno.
 • #4
  El Tomasso
  Level 12  
  W bieżącej konfiguracji działa to ok. 1,5 roku. Pierwsze pół roku korzystałem ze wspomnianego odkurzacza przemysłowego 1400W bez separatora, ale to była mordęga z ciągłym zaklejaniem się filtra.
  Opory są na tyle duże, że po włączeniu odkurzacza przyłączając tylko elastyczny wąż ssący, wskaźnik napełnienia na odkurzaczu nieznacznie się przesuwa. Natomiast przy włączeniu szufelki automatycznej to się nie dzieje.
  Aby trochę odciążyć silnik, wyciągnąłem filtr HEPA z wydechu, co dało wyraźny rezultat w postaci większej siły ssania oraz subiektywnie-na słuch lżejszej pracy silnika.

  Co do zaciągnięcia wody - nie ma problemu gdyż po prostu znajdzie się na dnie wiadra tam gdzie opadają zanieczyszczenia. Aby dostała się do odkurzacza trzeba by zassać ze 20 litrów, aż do wypełnienia całej objętości separatora.

  Instalacja typowa dla centralnych odkurzaczy - białe PCV 50mm średnicy łączone na klej i kabelek 2x0,75 równolegle z rurami do włączników przy gniazdach i szufelce.
 • #5
  Pyzaczek
  Level 20  
  El Tomasso wrote:
  Separator oprócz włókniny filtracyjnej wykorzystuje efekt cyklonowy, co zapewnia efektywniejszą filtrację i wydłuża okresy międzyobsługowe.

  Spróbuj zrobić to tak: Odkurzacz centralny - niskobudżetowyWyeliminujesz dwa kolanka co zmniejszy opory przepływu i zwiększy efektywność cyklonu.
 • #6
  Tommy82
  Level 41  
  A nie myślałeś o zastosowaniu gotowego separatora. Są takie bo popiołu na przykład.
  Pomyślał bym też nad zastosowaniem samem turbiny z odkurzacza na zbiorniku.
  Sam odkurzacz też będzie swoje opory dodawał np sam worek jednorazowy.
 • #7
  El Tomasso
  Level 12  
  Pyzaczek wrote:
  Spróbuj zrobić to tak:

  Owszem opory by zmalały, ale zapewne trudniej by było uszczelnić przejście rury przez powierzchnię wiadra pod tym kątem.

  Tommy82 wrote:
  A nie myślałeś o zastosowaniu gotowego separatora. Są takie bo popiołu na przykład.
  Pomyślał bym też nad zastosowaniem samem turbiny z odkurzacza na zbiorniku.
  Sam odkurzacz też będzie swoje opory dodawał np sam worek jednorazowy.

  Gotowce zauważyłem kiedy moja konstrukcja już działała i nie było potrzeby zmiany, poza tym zdaje się, że mają mniejszą objętość niż mój, a także podobny filtr jak w odkurzaczu przemysłowym, który w moim wypadku się nie sprawdził.

  Wyciągniecie turbiny też by było dobre, ale skomplikowałoby konstrukcję i pozbawiło mnie gwarancji na odkurzacz.
 • #8
  gbd.reg
  Level 21  
  El Tomasso wrote:
  Co do zaciągnięcia wody - nie ma problemu gdyż po prostu znajdzie się na dnie wiadra tam gdzie opadają zanieczyszczenia. Aby dostała się do odkurzacza trzeba by zassać ze 20 litrów, aż do wypełnienia całej objętości separatora.


  Separator niestety nie jest wystarczającym zabezpieczeniem... wilgoć w małych ilościach jest w stanie wydostać się z takiego separatora i dotrzeć do silnika. W takiej ilości nie byłaby ona problemem, gdyby nie to, że silniki odkurzacza są zwykle chłodzone tym samym powietrzem, które zasysają (z tego powodu odkurzacz z zatkaną rurą się szybko przegrzeje). Zassane przez odkurzacz powietrze po prosu owiewa uzwojenia silnika.

  Odkurzacze przystosowane do zaciągania wody mają z tego powodu odseparowane turbiny od silnika i chłodzi je wiatraczek znajdujący się na 2 końcu osi silnika. Dzięki temu bardzo rzadko się przegrzewają :)

  Zastanów się nad zamontowaniem filtra stożkowego wewnątrz separatora (na wylocie powietrza do odkurzacza), będzie on bardzo skuteczny (ze względu na to, że powietrze już wiruje wewnątrz) i ze względu na dość sporą powierzchnię, nie będzie blokował tak bardzo przepływu powietrza.
 • #10
  janek1815
  Level 38  
  Super rozwiązanie jestem na etapie posadzek na parterze. Oczywiście rury odkurzacza rozłożone już dawno. Na pewno spróbuję pomysłu z wykorzystaniem zwykłego odkurzacza.
 • #11
  El Tomasso
  Level 12  
  greenpeace wrote:
  Separator można zrobić również z dwóch wiaderek w tak sposób:
  Odkurzacz centralny - niskobudżetowy

  źródło: http://wiatraki.memu.pl/viewtopic.php?f=19&t=357


  Kolego gratuluje starannego i estetycznego wykonania. U Ciebie problem zaciągania wiader do środka nie zaistniał, czy zrobiłeś jakieś wzmocnienia wewnątrz?
 • #12
  terminux
  Level 23  
  Dobry pomysł na odkurzacz centralny.
  Czy podłączałeś "stary" odkurzacz przemysłowy do tego cyklonu? Ciekawe, jaka teraz byłaby siła ssania. Mam wrażenie, że żywotność odkurzacza przemysłowego jest wyższa niż takiego "cywilnego" nawet z mocniejszym silnikiem.
  Co jaki czas musisz opróżniać wiaderko? Tak jeszcze niedyskretnie spytam - ile razy odkurzasz w tygodniu?
 • #13
  El Tomasso
  Level 12  
  Nie próbowałem tego starego przemysłowego podłączać do cyklonu, ale przy porównaniu bezpośrednim subiektywnym, różnica była spora - adekwatna do różnicy w mocy.

  Co do żywotności - na razie żaden się nie zepsuł, więc trudno ocenić. Obiektywnie ten przemysłowy powinien rzeczywiście mieć większą trwałość, ale pewności mieć nie można. Producentom sprzętu chyba jakiś czas temu przestało zależeć na wysokiej trwałości produktów. Tak jakby ekonomiści wepchnęli się przed inżynierami za stery firm.

  Te dwa miesiące okresu między opróżnieniami zbiornika to raczej maksimum, bo wtedy już zaczyna gorzej zasysać. Niektóre pomieszczenia odkurzam prawie codziennie, a tak po całości to minimum raz w tygodniu.
 • #14
  greenpeace
  Level 23  
  El Tomasso: Dziękuję. :)
  Wiadro z blachy ocynkowanej jest idealnie sztywne, nie stosowałem żadnych dodatkowych wzmocnień.
  Pierwsze testy wykonywałem jednak na wiaderkach plastikowych i tam faktycznie występował problem który opisujesz.
 • #16
  janek1815
  Level 38  
  Wszystkie śmieci będą przelatywaly przez silnik co na pewno się odbije na jego trwałości.
 • #18
  janek1815
  Level 38  
  Danie silnika z boku to też kolejny problem ponieważ on jest chłodzony zasysanym powietrzem.
 • #19
  El Tomasso
  Level 12  
  Wylot powietrza z odkurzacza na zewnątrz budynku przygotowałem na etapie wykonywania instalacji, jednak cały układ na tyle skutecznie oczyszcza wyrzucane powietrze, że nie było potrzeby go wykorzystywać.
 • #20
  User removed account
  User removed account  
 • #21
  lelum0
  Level 16  
  Zrób jakieś zdjęcia, na pewno wielu osobom powiedzą więcej, niż... tysiąc słów :P
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  stani^c
  Level 12  
  Odkurzacz centralny - niskobudżetowy
  ja proponuje do wykorzystania jako dawce cyklonu kanister z tego odkurzacza Dyson DC07 - spalone chodzą po kilkanaście złociszów a rurki dolotowe pasują bez żadnych przeróbek w dodatku mamy uniwersalny i funkcjonalny system opróżniania
 • #24
  Pyzaczek
  Level 20  
  stani^c wrote:
  ...spalone chodzą po kilkanaście złociszów...

  Mógłbyś wskazać link, bo jestem mocno zainteresowany, a nie mogę takiego znaleźć
 • #25
  stani^c
  Level 12  
  Pyzaczek wrote:
  stani^c wrote:
  ...spalone chodzą po kilkanaście złociszów...

  Mógłbyś wskazać link, bo jestem mocno zainteresowany, a nie mogę takiego znaleźć

  OLX - sprawne ale trafiają się i uszkodzone ja kupiłem 3 szt w tym jeden sprawny za 100zł
  Teraz kombinuje zmontowanie potwora z 21 cyklonami - każdy kubełek dysona ma 7 cyklonów (2 kubły wstępne + 1 doczyszczający) + silnik bez żadnych filtrów Link