Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TONSIL SCHERZO 120 - wymiana głośników wysokotonowych

szczypiorek3323 24 Lut 2016 13:45 1587 6
  • #1 24 Lut 2016 13:45
    szczypiorek3323
    Poziom 9  

Witam. Mam przerobione Tonsile Scherzo 120 (nowe obudowy z MDF, nowe głośniki niskotonowe i średniotonowe). Podczas słuchania muzyki mam lekki niedosyt wysokich tonów, zwłaszcza przy muzyce poważniejszej.

Czy ktoś z Was jest w stanie zaproponować głośniki wysokotonowe, które pasowałyby do tych kolumn? Budżetu ogromnego nie mam, raczej wolałbym wyszukać dobrych używek.

Muzyki słucham na Marantz'ach PM6002 i SA7001.

Będę mocno wdzięczny za pomoc.

0 6
  • #2 24 Lut 2016 18:40
    wkj
    Poziom 35  

Same głośniki niewiele dadzą, trzeba zmienić zwrotnice.
    Proponuje rozejrzeć się za GDWK 11/100.

0
  • #3 01 Mar 2016 12:50
    szczypiorek3323
    Poziom 9  

Zwrotnice mam oryginalne sprzed 20 lat, czy wiek rzutuje w jakikolwiek sposób na odsłuch? Jeśli tak, to czy jest ktoś w stanie zmontować nowe zwrotnice do tych kolumn?

0
  • #4 01 Mar 2016 13:06
    wkj
    Poziom 35  

Jeżeli masz oryginalne zwrotnice, niegrzebane to moim zdaniem wiek nie rzutuje na odsłuch. Jak mam prawie 40 letnie i nawet nie ruszam póki gra.

0
  • #5 31 Mar 2016 10:35
    szczypiorek3323
    Poziom 9  

Witam ponownie. Na priv'ie odezwał się do mnie Pan Wiesław, który, jak się okazało, ma bardzo dużą wiedzę na temat elektroniki, akustyki i budowy kolumn (zwłaszcza Tonsila). Zaproponował szereg rozwiązań, które znacznie poprawiły odsłuch w moich Scherzo 120. Zdecydowałem się opisać cały proces, ponieważ sądzę, że jest jeszcze wielu miłośników tej marki, którzy chętnie skorzystają.

WYSOKIE TONY:

Są dwie opcje poprawy, tańszy, wymagający umiejętności manualnych i droższy, łatwiejszy do wykonania.
    - Tańszy: wyjmujemy GDWK, odkręcamy maskownicę od reszty (uwaga na bardzo cienkie kabelki), wyjmujemy cewkę z magnesów i w komorze kompresyjnej wyjmujemy plastikowy stelaż. W jego miejsce naklejamy krążek z cienkiego filcu (ok. 1-2mm).
    W sklepie z lakierami samochodowymi kupujemy lakier uretanowy z utwardzaczem, proporcja 3:1, niewielką ilość i nim malujemy kopułkę. To rozwiązanie jest przydatne, gdy kopułka jest miękka. Uwaga: nie należy malować zawieszenia!
    - Droższy - zakup nowych głośników GDWK 10/80/T (kopułka tytanowa, ja się zdecydowałem na tą opcję, ponieważ z całego zestawu głośników, tylko wysokotonowych nie wymieniałem. Koszt to ok. 140zł). Zdecydowana poprawa, wysokie tony są głośniejsze i wyraźniejsze. Rozjaśniło to cały odsłuch.

ŚREDNIE TONY:

Ze zwrotnicy wyjąłem rezystor i wstawiłem w jego miejsce zworkę. Cewkę 0,5mH sprzed GDM'a wymieniłem na 0,22mH (koszt z przesyłką z Polinku to ok. 30zł). Zmieniłem tym samym podział średnich tonów, górną granicę podniosłem i tym samym odsłuch stał się bardziej spójny z GDWK. Teraz średnie są wysunięte w przód, ale nie ordynarnie. Poprawiło to znacznie scenę.

NISKIE TONY:

Włożyłem wygłuszenie z 1cm wełny, skróciłem bas reflex do ok. 10cm (wcześniej miałem włożony nieoryginalny i był po prostu za długi). Wyeliminowało to pudełkowe tętnienia w górnym paśmie niskich tonów (np. przy uderzeniach bębna w rockowych kawałkach). Dodatkowo będę zamawiał dodatkowy magnes:

http://www.skleptonsil.pl/441882/mp-90-x-45-x-15-5-f30-magnes-ferrytowy,,

który sprawi, że niskie tony zejdą z dolną granicą (subbas).

Dodatkowo w planach jest zabudowanie GDWK i GDM (odizolowanie od fal wytwarzanych przez GDN-y). Jedną komorę dla obu, lub zrobienie "puszek" na każdy oddzielnie. Średnica niewiele większa od samych głośników, dla GDWK ok. 10cm długości, dla GDM trochę więcej. Wtedy w GDM można wyjąć wygłuszenie z kosza, co też pozytywnie wpłynie na jego pracę.

Wiesiu, jeszcze raz wielkie dzięki!
    TONSIL SCHERZO 120 - wymiana głośników wysokotonowych TONSIL SCHERZO 120 - wymiana głośników wysokotonowych TONSIL SCHERZO 120 - wymiana głośników wysokotonowych TONSIL SCHERZO 120 - wymiana głośników wysokotonowych TONSIL SCHERZO 120 - wymiana głośników wysokotonowych

0
  • #6 01 Kwi 2016 16:22
    Tomek_Schulz
    Poziom 12  

Tomek_Schulz napisał:
    ŚREDNIE TONY:

Ze zwrotnicy wyjąłem rezystor i wstawiłem w jego miejsce zworkę. Cewkę 0,5mH sprzed GDM'a wymieniłem na 0,22mH (koszt z przesyłką z Polinku to ok. 30zł). Zmieniłem tym samym podział średnich tonów, górną granicę podniosłem i tym samym odsłuch stał się bardziej spójny z GDWK. Teraz średnie są wysunięte w przód, ale nie ordynarnie. Poprawiło to znacznie scenę.

TONSIL SCHERZO 120 - wymiana głośników wysokotonowych

Mała uwaga:
    Masz tą nową cewkę w bliskiej odległości od reszty, w których indukcyjnosci sa fabrycznie niższe (to 0,5 nie ma tak naprawde 0,5 mH) bo wchodzi w interferencje z pozosałymi cewkami co podbija ich indukcyjność. W ten sposób zmieniłeś parametry wszystkich cewek. Nie twierdzę, że to źle, jeśli odsłuchowo odczuwasz poprawę - mozesz jeszcze pokombinowac umieszczając tą cewkę blizej, na poprzedniej lub dalej od reszty. To samo dotyczy polozenia jej bokiem
    polecam artykuł ]Link

0
  • #7 19 Kwi 2016 12:37
    szczypiorek3323
    Poziom 9  

Mam pytanko, czy ktoś wie jakiej dokładnie średnicy i długości był oryginalny bas-reflex?

0