Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć dzwonek do drzwi

24 Lut 2016 13:52 9996 10
  • Poziom 13  
    Witam,
    Chciałem podłączyć dzwonek do drzwi, niestety nie bardzo się odnajduję w tym co napotykam.

Sprawa wygląda następująco, w puszcze przełącznika są 2 żyły, a przełącznik wygląda tak:

W puszcze w ścianie (zasilanie), też są 2 żyły. Wymyśliłem taki schemat podłączenia:

Czy jest poprawny?
  • TestoTesto
  • Poziom 39  
    Nie bardzo rozumiem to co napisałeś, ale włącznik dzwonka powinien przerywać tylko przewód fazowy.
  • Poziom 13  
    A ja myślałem, że na odwrót. Przełącznik zwiera przewód fazowy, gdy naciskam żeby zadzwonić, bo inaczej to dzwonek tarabani cały czas.
  • TestoTesto
  • Poziom 39  
    Tak. Napisałeś ok.
    Wcześniej napisałem, że przełącznik dzwonka powinien być zainstalowany wyłącznie na przewodzie fazowym a nie na neutralnym.
  • Poziom 13  
    Czyli mój schemat jest poprawny?
    Z tym, że w przewodzie, który wraca z przełącznika do dzwonka (nie wciskam przełącznika) chyba jest napięcie, ponieważ świeci się dioda w testerze (wkrętak). Tylko świeci jakby słabiej niż na tym przewodzie wchodzącym do przełącznika.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Tak, jest ok.
  • Poziom 13  
    Czy to wina przełącznika i nie izoluje fazy?
  • Moderator Elektrotechnika
    A przycisk jest dzwonkowy ?
  • Poziom 13  
    Tak, dzwonkowy.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Neonówka świeci ale słabiej bo w przewodzie powrotnym z łącznika indukuje się małe napięcie gdyż żyła ta biegnie równolegle obok żyły idącej do łącznika która jest pod napięciem - neonówka jest bardzo wrażliwa i dlatego lekko się świeci.
  • Poziom 13  
    Dzięki za oświecenie :-)