Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Projekt" mini sieci LAN

toogre 24 Feb 2016 14:18 3303 20
    toogre
    Level 7  
    Cześć,

mój powitalny post.

Mam do zaprojektowania (tak, wiem, duże słowo) mini sieć komputerową w nowym mieszkaniu.
    We wnęce przy wejściu mam skrzynkę teletechniczną do której doprowadzone są m.in. przewody prowadzone w peszlach z każdego pomieszczenia w domu, mianowicie:
    4 przewody sieciowe
    3 przewody koncentryczne
    I dodatkowo urządzenie z którego wypuszczony jest światłowód do modemu GPON HUAWEI - do tego modemu podłączony jest router wi-fi i dekoder tv (za pomocą skrętki i RJ45).

Do tego doprowadzony jest przewód światłowodowy z 'rozdzielni' poza mieszkaniem.

Dostawca mediów (internet + tv) opiera się tylko na skrętce, więc temat koncentryka narazie zostawiam - gniazdka w pokojach zaślepiam, ale instalację zostawiam nienaruszoną, bo nigdy nie wiadomo na czym będzie operował potencjalny następny dostawca).

W kwestii kabli sieciowych:

nad skrzynką teletechniczną mam półkę z kilkoma gniazdkami elektrycznymi. Na półce planowane jest ustawienie routera wifi, NAS'a i potencjalnych innych tego typu urządzeń. Pomiędzy półką a skrzynką teletechniczną pociągnięty w ścianie jest peszel.

Jakbyście proponowali rozmieścić poszczególne składowe?
    Ja to widzę tak:
    na półce NAD skrzynką teletechniczną:
    - GPON huawei (przez światłowód puszczony w peszlu)
    - router wifi ( 4 porty LAN) i inne urządzenia sieciowe które będą mogły się tam znaleźć (NAS, etc)

Jednak mam zagwozdkę jak podłączyć przewody sieciowe idące w peszlach z poszczególnych pokoi do sieci?
    Wstawić switch 6-8 portowy do którego wpinam kable z pokoi a switch do router'a ?
    Jeśli tak, to czy lepiej ten switch wstawić do skrzykni teletechnicznej (mam tam podciągnięty 3żyłowe zasilanie) i potem jednym przewodem sieciowym w peszlu do router'a, czy przedłużać kable sieciowe za pomocą złączek i puścić je przez peszel do switch'a postawionego na półce? (nie wiem czy uda mi się przez peszel przepchnąć 4 kable sieciowe)

A może zmienić router na taki z większą ilością portów LAN? ( o ile uda mi się przepchnąć te kable przez peszel..)

I jeszcze inna zagwozdka to taka:
    pomiędzy tv (modemem) a skrzynką teletechniczną puszczony jest jeden przewód sieciowy za pomoca którego jest spięty modem TV z GPONem. Jak to rozwiązać, aby przy TV był internet na kablu? Bo aby mieć internet, to kabel musi być podpięty do router'a/switcha podłączonego do GPON'a. Jakiś "trójnik" sieciowy, są takie cuda?

Eh..

Wszelkie sugestie mile widziane. Dzięki!
    bogiebog
    Level 43  
    Jesteśmy wzrokowcami, wrzuć schemat.
    toogre
    Level 7  
    W tej chwili wygląda to tak:

"Projekt" mini sieci LAN
    bogiebog
    Level 43  
    Daj zdjęcie skrzynki i półki.
    toogre
    Level 7  
    Półki jako takiej jeszcze nie ma, ale to po prostu będzie półka z mdf umieszczona tuż poniżej skrzynki z bezpiecznikami elektrycznymi.
    Zdjęcia:
    "Projekt" mini sieci LAN "Projekt" mini sieci LAN "Projekt" mini sieci LAN
    bogiebog
    Level 43  
    IMO Postaw wszystko w jednym punkcie, na dole.
    Jak chcesz router (ale nie widzę potrzeby) router możesz postawic na górze, ale wtedy switch na dole i dwa kable do routera, od gpona i od switcha.

Dodano po 43 [minuty]:

Jak masz możliwość dociągnąć kable na górną półkę to też będzie OK
    Może tam będzie nawet bezpieczniej niż na dole jak nie trzymasz w domu żyrafy.

Przewody z pokoi by pasowało zakończyć patch panel-em (google images patch panel portowy) i potem patchcordy z patch panelu do routera/switcha.
    toogre
    Level 7  
    W tym rzecz, że jeśli cokolwiek ma być na dole, to powinno być zamknięte w tej skrzynce teletechicznej, na górze jest więcej miejsca - cała półka (1x0,3m) do zagospodarowania.
    Czy znajdę takie krosownice, które zmieszczą się w tego typu skrzynce? A może lepiej już tam zarobić te kable i wpiąć do jakiegoś względnie małego switcha i wted y puścić przewód od switch'a na dole do router'a na górze?

No i pytanie co zrobić z wyprowadzeniem net'u do TV? Czy mogę na przewód między skrzynka a gniazdkiem za TV dać dwa trójniki sieciowe i podłączyć do jednego z nich zarówno gpon'a i router aby zapewnić net po drugiej stronie kabla?
    bogiebog
    Level 43  
    Gpon jest trójnikiem, i rozdziela optyczny na siec komputerowa i TV
    toogre
    Level 7  
    Może i tak, ale dostawcy interetu musze podać jeden mac adres na który puszczony jest internet. I jest to adres MAC router'a...
    bogiebog
    Level 43  
    Podaj mac routera co masz, dzisiaj każdy router ma opcję 'mac clone', wpisania dowolnego macu na wan-ie, jak kupisz inny router nie będzie problemów.

Dodano po 1 [minuty]:

TV po sieci to jest coś od dostawcy neta ?
    Czy Jest specjalny port TV w gponie ?
    toogre
    Level 7  
    Czyli coś na tej zasadzie, że będą jakby dwa te same MAC'i w sieci? Router + TV ?

TV po sieci, czyli: do modemu TV (Arris VIP1113) idzie kabel sieciowy z GPON'a (dowolne gniazdo LAN), z Arris'a do TV sygnał po HDMI.

I pytanie co zrobić przy TV - rozgałęziacz kabla sieciowego?
    michalb77
    Level 15  
    @toogre chodzi oto aby do dekodera Arris i osobno do TV podłączyć kabel LAN?, a teraz masz tam tylko jeden kabel doprowadzony?
    bogiebog
    Level 43  
    Jak podłaczysz komputer do gpon-a to jaki komputer ma ip adres, daj zrzut.
    toogre
    Level 7  
    @bogiebog - popołudniu, w tej chwili nie mam możliwości.

@michalb77 - GPON ma 4 wyjścia LAN i jedno wejście na światłowód. W tej chwili na jeden port LAAN wpięty jest Arris, na drugi router wifi którego mac adres został podany dostawcy sieci.
    Chodzi o to, żeby na tym gniazdku sieciowym na kórym jest podłączony Arris mieć też dostęp do internetu. Nie mam mozliwości (albo może to być mocno skomplikowane) pociągnięcia kolejnego kabla w peszlu od arrisa do skrzynki teletechnicznej.
    bogiebog
    Level 43  
    TV dostarcza dostawca neta ? czy TV jest od innego całkiem dostawcy ?
    toogre
    Level 7  
    Jeden dostawca - JMDI.
    bogiebog
    Level 43  
    Czyli dostawca wie że podłączysz 2 urządzenia conajmniej do gpona,
    komputer i tv, i oba urządzenia muszą dostać IP adresy

Ip adresy na te dwa urządzenia są publiczne czy prywatne ?

gpon działa jako router+nat ?
    toogre
    Level 7  
    Tak, dostawca wie, że podłączę dwa urządzenia do gpona: modem TV (arris) i komputer/router wifi czy inny switch.

Dobre pytanie co ma adres prywatny a co publiczny, w tej chwili nie wiem: czy public jest gpon czy router. Jakie IP dostaje arris to też musiałbym sprawdzić (znaleść jakiś jego panel administracyjny, o ile będę się mógł do niego dostać). TV nie dostaje żadnego adresu, bo nie jest podpięty do sieci - w tej chwili jest podłączony tylko do Arrisa przez HDMI.

Co masz na myśli piszać czy gpon działa jako router + nat ? Czy to o czym pisałem wcześniej, mianowicie czy gpon jest widoczny pod publicznym IP czy router ?
  • Helpful post
    michalb77
    Level 15  
    toogre wrote:
    Chodzi o to, żeby na tym gniazdku sieciowym na kórym jest podłączony Arris mieć też dostęp do internetu. Nie mam mozliwości (albo może to być mocno skomplikowane) pociągnięcia kolejnego kabla w peszlu od arrisa do skrzynki teletechnicznej.
    Może takie coś , czyli wykorzystać wolne żyły w kablu LAN. Nie jest to może najlepsze rozwiązanie, ale zawsze coś.

Albo podpiąć przy dekoderze jakiś mały AP, np: 8level wrp-300. Tylko przy tym AP właściwie oba gniazda masz zajęte, chyba że istnieją takie małe z trzema gniazdami LAN.
    toogre
    Level 7  
    Chyba że do takiego AP podpiąć jeszcze jakiś mały switch za tv.. ale wtedy robi się jakaś masakra :)

Początkowa idea była taka, aby urządzenia stacjonarne, typu TV, radio etc. które stoją po pokojach były podpięte do sieci po kablu, nie wifi. Tylko umknął mi fakt, że Arris jest podpięty po kablu sieciowym i nie zostaje mi tam nic więcej.

Nie przemyślałem tematu, bo do tej pory zawsze miałem tak, że router dostępowy stał w najbliższej okolicy tv.
    Patent z 4 wolnymi żyłami może być sensowny. Sporo grzebania, ale ma to jakiś sens. Ewentualnie tak jak już wcześniej napisałem - AP + mini switch za TV. Wszystkiego na wifi nie wepnę, bo nie wszystkie moje sprzęty około telewizorowe mają moduły wifi.
    ziras
    Level 17  
    Witam!
    Serwery NAS są zazwyczaj duże (większe niż router, modem, etc) zwłaszcza gdy mają więcej dysków możesz mieć problem z włożeniem tego do szafki na dole (z odprowadzeniem ciepła też możne być problem) ta szafka ma pełne drzwiczki.

Moja rada to zamiast kombinować na tym etapie instalacji zastanów się nad opcją zamontowania szafki sieciowej wiszącej (małej na kilka U, płytkiej, 10") zamiast tej szafki na dole.
    Koszt nie aż tak wielki a nie będziesz musiał nic przeciągać przedłużać (chyba ze dodatkowe zasilanie peszlem z góry), wszystko CI się zmieści i nie będziesz miał sterty kabli zaraz z progu a i możliwość dowolnej konfiguracji w razie czego.

Kable zakończysz patchpanelem po bożemu (zarówno LAN jaki i koncentryki, światłowód też możesz) skrosujesz sobie wedle potrzeb krótkim kabelkam.

Router głowny najlepiej zmień na coś z większą ilością portów (im mniej urządzeń po drodze tym generalnie lepiej)

A do TV możesz wykorzystać nie używane żyły w kablu lan (założyć rozdzielacz w szafce i przy TV) jak się nie da inaczej, a to tak będziesz miał 2 polaczenia lan szafka <->TV

Pozdrawiam