Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessman 200W - Jak prawidłowo wyregulować.

Mirao 24 Feb 2016 16:36 3030 12
 • #1
  Mirao
  Level 6  
  Mam mały problem z ustawieniem swojego pieca, no ale może od początku.

  Budynek nowy.
  Ściany 25 cm styropianu
  Dach - 30cm styropianu
  Podłoga 20 cm styropianu
  Rekuperacja z odzyskiem ciepła

  Ogrzewania na parterze - podłogowe
  Ogrzewania na piętrze - grzejniki bez termostatów

  Instalacja:
  1. Kocioł Vitodens 200
  2. Divicon do rozdziału obiegów grzejnych - osobno podłogówka na parterze i grzejniki
  3. Vitotrol 200A - osobny na podłógówkę na parterze i osobny na grzejniki na piętro.
  4. Do CWU Vitocel 150l  W tej chwili ustawiłem po kilku zmianach krzywą na podłogówkę na 0,3 a na grzejniki na 1,2. Temperatura za oknem +5.
  Temperatura na Vitotrolu na parterze ustawiona na +13, a na piętrze na +15.
  Temperatura ww pomieszczeniu na parterze 24,5, a na piętrze 23,8 - trochę za dużo.

  W instrukcji obsługi jest kilka zakresów krzywych grzewczych:
  A - Instalacja ogrzewania podłogowego, nachylenie 0,2 do 0,8
  B- Ogrzewanie niskotemperaturowe, nachylenie 0,8 do 1,6
  C - Instalacja grzewcza o temperaturze wody w kotle powyżej 75°C, nachylenie 1,6 do 2,0
  Co do instalacji podłogówki to wiem jaki mam zakres bo jest to w oczywisty sposób napisane - krzywa A
  Nie wiem natomiast jaki zakres obowiązuje mnie przy grzejnikach? Czy zakres B czy też C?

  Zużycie gazu z sieci 6,5m3/dobę

  Na Vitotrolach ładnie pokazana jest temperatura z czujnika zewnętrznego.

  Chciałbym, aby temperatura ustawiona na Vitotrolu była faktyczną temperaturą osiąganą na parterze i na piętrze, czyli na parterze ustawiam 21 stopni i tyle jest w pomieszczeniach, na piętrze daję 19 i też tyle jest.
  W tej chwili mam 23,2 stopnia na parterze i 22,8 na pietrze przy temperaturach zadanych na Vitotrolach 11 stopni, więc ni w dupę ni w oko. Nie po to są te urządzenia, aby zadawać temperaturę o kilkanaście stopni niższą, żeby uzyskać o kilkanaście stopni wyższą.

  Jaka temepratura powinna być ustawiona dla CWU?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  paltolicho
  Level 16  
  Trzeba sprawdzić kodowanie. Czy vitotrole są prawidłowo zakodowane. Poza tym miejsce w którym się znajdują. Czy kolega ma sprzęgło hydrauliczne ? Uruchamiał autoryzowany serwis?
 • #3
  Mirao
  Level 6  
  Czy są prawidłowo zakodowane to nie wiem :) Nie znam się na tym. A jak powinny być zakodowane? Na które miejsca zwrócić uwagę w kodowaniu?

  Vitotrol na parterze znajduje się prawie w salonie na wysokości 1,5m
  Vitotrol na piętrze w korytarzu przy klatce schodowej na wysokości 1,5m
  Czy mam sprzęgło to nie wiem - jutro zapytam.
  Uruchamiał Viessman.

  Co do spalania gazu:
  Powierzchnia użytkowa - 155m2
  Powierzchnia netto - 214m2
  Powierzchnia całkowita - 263m2
 • #4
  Zbigniew Rusek
  Level 36  
  Myślę, że zakres B. Jeżeli C dotyczy sytuacji, kiedy woda grzewcza ma ponad 75 stopni, to "niskotemperaturowa' instalacja zapewne oznacza do 75 stopni. To i tak jest dużo (parzące grzejniki) i jest to w praktyce maksymalna temperatura, kiedy nie trzeba osłaniać grzejników (by się od nich nie poparzyć - 75 stopni i tak parzy). Co do temperatury CWU, to nie powinno się z nią przesadzać. Po pierwsze, zbyt gorąca woda, to wzrost zużycia gazu. Po drugie, grozi poparzeniem (przecież to ma być CWU a nie GWU - gorąca woda użytkowa). Myślę, że temperatura CWU w punkcie odbioru (w kranie) nie powinna przekraczać 45 stopni (by się nie parzyć) - to i tak wymaga zmieszania z niewielka ilością zimnej wody przy prysznicu, myciu głowy, rąk. Nonsensem jest podgrzewanie CWU do bardzo wysokich temperatur.
 • #5
  paltolicho
  Level 16  
  Dla podłogi ustawia się w zakresie A. Dla grzejników to zależy na jaki parametr były dobrane z reguły 0.8 do 1.2(dla mnie ocieplonego) ale nie ma zasady.

  Co do kodowania to trzeba wejść w drugie kodowanie(patrz instrukcja serwisowa) i ustawić kod B0 na 3 dla obiegu grzewczego grzejników i podłogówki (dla kazdego oddzielnie).
 • #6
  Mirao
  Level 6  
  jaki wpływ na spalanie gazu ma zmiana krzywej grzewczej:
  1. Zmieniamy o jeden poziom niżej z 0K na -1K
  2. Zmieniamy z np. 0,3 na 0,2
 • #7
  paltolicho
  Level 16  
  Zmieniając poziom 0 "-1", niejako obniżamy o "-1" temperaturę zadaną. jednakże kocioł pokazuje nam to cośmy ustawili a obniżoną temp bierze tylko do obliczeń.
  Zmieniając krzywą wywieramy bardzo duży wpływ na całość procesu grzania, szczególnie zauważalna zmiana jest dla niskich temperatur na zewnątrz.

  Ustalając pierwszy raz krzywą dla nowych budynków(podczas uruchomienia) robię z reguły krótki wywiad z użytkownikiem, krzywą ustalamy wstępnie i się umawiamy, że nie kręci mi cały czas krzywą(b o inaczej nigdy nie ustawię tego dobrze).
  Po roku mam pełen przegląd co się działo i jestem w stanie odpowiednio skorygować aby było lepiej. (oczywiście jeśli nie dogrzewa gdzieś trzeba temp podnieść odpowiednio, lub odwrotnie).

  Jaki to ma wpływ na spalanie? w % nie powiem, ale im niższa krzywa tym niższy parametr co się wiąże z mniejszym zużyciem gazu.
  Mówi się :
  Jeśli dom zaprojektowany na +20 to jest nasza baza wyjściowa - każdy dodatkowy stopień do temp 23 st to +5% zużycia gazu , każdy stopień powyżej 23st to 10% dodatkowego zużycia.

  Ciężko to jednoznacznie wytłumaczyć na forum. Lepsza jest rozmowa, kiedy oboje widzimy wykres krzywych grzania i zależne na nim opisane.
 • #8
  Mirao
  Level 6  
  Wczoraj był u mnie instalator na serwisie gwarancyjnym kotła. Poczyścił, poprzestawiał i miało być dobrze. Dzisiaj sprawdzam licznik gazu - wzrosło z 5,5 do 14m3/dobę :) Czyli jednak coś nie tak :)
  Dzwonię do Viessmana do Krakowa. Opowiadam co i jak, jaką mam instalację, ogrzewanie, podział, izolację itp. Okazało się na dzień dobry, że mam źle przypisane obiegi grzewcze. OG1 w Vitodens 200W to zawsze obieg bezpośredni (bezmieszczaczowy) czyli grzejniki, a OG2 to mieszaczowy czyli podłogówka. Szkoda, że miałem ustawione odwrotnie niż być powinno. Z rzeczy dodatkowych zmienił mi Pan kodowanie w A0 na 1, B0 na 0, B5 na 5 i A3 na 2. Krzywe grzewcze zostawiliśmy bez zmian czyli 0,3 dla podłogówki i 1,2 dla grzejników. Zostałem poinformowany, że jeżeli będzie za gorąco lub za zimno, to mam to regulować kątem krzywej, a nie jej przesunięciem.
 • #9
  paltolicho
  Level 16  
  ogólnie nie da się odwrotnie przyporządkować obiegów grzewczych. Nie ma takiej możliwości. Można co najwyżej wtyczki pomp zamienić.
  Jeśli chodzi o kodowanie to a0 - kod który mówi, że mamy podpięte lub nie zdalne sterowanie(dla każdego obiegu oddzielnie).
  B0; 0 jak nie ma zdalnego sterowania to nie bedzie widzial tego kodu(nie da się go zmienić)
  A3:2 standardowa temperatura antyzamrożeniowa.
 • #10
  Mirao
  Level 6  
  Opisane miałem
  OG1 - Parter i wprowadzone parametry jak dla podłogówki.
  OG2 - Piętro i wprowadzone parametry jak dla ogrzewania grzejnikowego.
  Pisząc o parametrach mam na myśli krzywe grzewcze.

  Teraz zamieniłem to wszystko i opisałem to zgodnie z zaleceniami konsultanta.
 • #11
  paltolicho
  Level 16  
  No i trzeba poczekać co się będzie działo.
 • #12
  Mirao
  Level 6  
  Kociołek chyba wyregulowany. Obecne zużycie gazu spadło do 50m3/miesiąc - ogrzewanie + CWU
 • #13
  mamograf
  Level 11  
  Co do krzywych grzewczych. Ustawienie właściwej wymaga czasu. Prawidłowo chociaż wkurzające dla domowników powinno się to zrobić tak że przy różnych temperaturach zewnętrznych jest stała temperatura w domu. A zatem najpierw szukamy nachylenia. Możemy ustawić przykładowo 1.2 na grzejniki. Jeżeli temperatura na zewnątrz wzrośnie i w domu tez to trzeba ją spłaszczyć czyli ustawic np 1,1 lub 1,0. Jak się okaże że pasuje 0,8 to też jest dobrze. Jeżeli temperatura zewnętrzna spadnie a w domu zrobi się zbyt zimno trzeba krzywą grzewczą podnieść. Jak juz osiągniemy takie nachylenie, że niezależnie od temperatury na zewnątrz mamy jednakową temperaturę w domu, ustawiamy drugi parametr czyli przesunięcie równoległe. Uwaga temperaturę oczekiwaną w domu ustawiamy np na 20 stopni i nie zmieniamy jej aż ustalimy właściwe przesunięcie równoległe. Jak jest w domu za wysoka temperatura to przesunięcie zmniejszamy również w zakresie wartości ujemnych. Jak za niska to zwiększamy. I teraz jak już ustalimy nachylenie i przesunięcie równoległe tych zmiennych nie regulujemy. Do chwilowych zmian dopasowujących temperaturę do potrzeb stosujemy temperaturę pokojową i ta zwiększamy lub zmniejszamy w zalezności od potrzeb. Uwaga! Dla podłogówki bezwzględnie nie wolno stosować temperatur wyższych niż 45 st C. Grozi to tym że możemy sobie zniszczyć podłogę! W dobrze zabezpieczonej instalacji warto zastosować termostat na zasilaniu podłogówki z odcinaniem (odłączaniem) pompy obiegu podłogowego po przekroczeniu 45 st C. Koszt nie wielki a zabezpieczenie pozwala spać spokojnie.

  Dodano po 13 [minuty]:

  A co do prawidłowości to masz kolego tryb serwisowy i tam możesz wykonać test przekaźnikowy. Możesz sprawdzić czy pompa działa OK i czy wszystkie obiegi właściwe działają: tzn zamykają i otwierają zawory trójdrogowe. Instrukcja serwisowa jest do pobrania ze strony Viessmann.pl