Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - obróbka danycha i zakresy, średnia ważona z warunkam funkcją tablicową

jomsborczyk 24 Lut 2016 18:13 429 0
  • #1 24 Lut 2016 18:13
    jomsborczyk
    Poziom 6  

Cześć, mam problem z obróbką danych potrzebnych do naliczania indywidualnych wyników ludzi.
    Ciężko będzie mi opisać problem :) Otóż mam tabele z kolumnami data, miejsce pracy,id pracownika, czasami rozpoczęcia i zakończenia zadań. Efektem końcowym ma być średnia ważona z zadań wykonywanych w poszczególnych miejscach w przeciągu dnia. Średnia z wartości zadań w w czasie pracy w danym miejscu, i nakońcu średnia ważona ze wszystkich miejsc. Tu sobie poradziłem tablicową funkcją suma.iloczynów (dla dwóch warunków: data + id pracownika), podzieloną przez suma czasów pracy w danych miejscach. Jakby ktoś szukał (ja szukałem):

Code:
    =SUMA.ILOCZYNÓW(kolumna z czasami pracy;kolumna z wartościami pracy;--(kolumna daty=data kryterium);--(kolumna z id pracownika=id pracownika kryterium))/SUMA.WARUNKÓW(kolumna czasów pracy;kolumna dat;data kryterium;kolumna id pracownika;id pracownika kryterium)
    ctrl+shift+enter oczywiście

Mój problem zaczyna się przy przygotowaniu danych. Czyli ze sporego raportu wylistowanie dla każdej daty, id pracownika miejsc pracy i przypisanie czasów w miejscach w których pracował. W raporcie, każdy wiersz to osobne zadanie.
    Problem największy z tym że pracownik parokrotnie zmienia miejsce pracy w ciągu dnia, nieraz wracając do miejsca gdzie danego dnia już pracował. Czyli praca w miejscu A, potem B, potem znowu A. W tym przykładzie ciężko zastosować funkcję MIN tablicowo (z warunkami), bo jak wyznaczyć 2 różne czasy rozpoczęcia pracy w miejscu A? Próbowałem posiłkować się dodatkową kolumną
    z kolejnymi liczbami porządkowymi, przy wcześniejszym odpowiednim sposobem jej posortowania. Jednak obliczanie czegoś takiego dla dwoch dni pracy i ok 40 pracowników to ok 30 min mielenia i liczenia excela po skopiowaniu formuły. A potrzebuję wyznaczyć takie zakresy np z całego miesiąca. Czyli kolumnami : data, id pracownika, miejsce pracy, czasy od i do. Zliczenie wartości będzie już formalnością.

Ma ktoś jakieś pomysły, wskazówki? Mam nadzieję że objaśnienie choć zagmatwane to wystarczająco jasne :|

0 0