Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Echo i pogłos na PT2399 - trochę bardziej skomplikowane

bobo 24 Lut 2016 22:27 7887 2
  • Echo i pogłos na PT2399 - trochę bardziej skomplikowane

Na elektrodzie układów echo lub pogłos było już sporo, jedne lepsze, drugie gorsze. Mam nadzieję, że to, które prezentuję , będzie należeć do grupy lepszych (przynajmniej w ocenie).

Układ jest dość skomplikowany konstrukcyjnie, zawiera sporo elementów: 7 układów scalonych, 3 tranzystory (4xPT2399 i 2xTL072, 1x78L05 oraz 2x2SK30 i 1xBC548 ), ok. 50 kondensatorów i 60 rezystorów, do tego dochodzi 6 potencjometrów, przełączniki, gniazda, itd. Cała zabawa z tym układem zaczęła się niewinnie, na jakimś forum padła propozycja delay na czterech PT. Niestety, zaprezentowany schemat posiadał w sobie tylko "wolne dywagacje" , że nie wspomnę o tysiącach błędów, ale koncepcja była interesująca. Mając już pewne doświadczenie z konstrukcjami zbudowanymi na tych układach, postanowiłem sam sobie opracować taki układ plus dodatki wg własnego upodobania. W efekcie, po jakimś czasie powstał układ (zaprezentowany poniżej), który pomimo dość prymitywnej konstrukcji, działa zaskakująco dobrze. Na pewno nie jest to układ na tzw. scenę (same PT są z góry dość mocno ograniczone parametrami, w końcu zostały opracowane do zastosowań w prostych - zabawkach muzycznych), ale do treningu i zabawy w domu w sam raz.

Echo i pogłos na PT2399 - trochę bardziej skomplikowane Echo i pogłos na PT2399 - trochę bardziej skomplikowane Echo i pogłos na PT2399 - trochę bardziej skomplikowane
    Dodatkowe foto ze środka:
    Echo i pogłos na PT2399 - trochę bardziej skomplikowane , , Echo i pogłos na PT2399 - trochę bardziej skomplikowane

Uzupełniając opis: całość została zmontowana i uruchomiona na stole, po pomyślnym zadziałaniu i regulacji , optymalnym "zdrutowaniu" upchnąłem to wszystko do przygotowanej obudowy ( w sensie mechanicznym i ozdobnym ). Przyznam szczerze że nie było łatwo ale cierpliwie i spokojnie, udało się. Praktycznie w przypadku awarii....to nie wiem jak będzie. Kluczowymi elementami w tej całej zabawie były, elementy SMD oraz potencjometry i przełączniki. To ich wymiary decydowały o tym czy to wszystko się zmieści czy nie. Np. potencjometry takie jak na foto.
    Echo i pogłos na PT2399 - trochę bardziej skomplikowane
    Ta część jest odpowiedzią na post kolegi Gigantor.
    cyt......- odnośnie pracy 2 pierwszych PT (od góry): mogą być połączone szeregowo lub równolegle, mają identyczne parametry i wspólny (podwójny) potencjometr regulacji czasu opóźnienia......
    Popełniłem błąd zamieszczając pliki montażowe ( poprawiono ) i zapewne porównanie schematu z nimi wykazało ten błąd. Potencjometry są pojedyncze :D

Prawdę mówiąc to nigdy się nad tymi schematami nie zastanawiałem, ciekawe z czego to wynika? :D A na marginesie mówiąc to, jak widzę schematy narysowane w Eagle to nie tylko ręce ale dosłownie wszystko opada, kto wymyślił taki koszmar do rysowania schematów? Jeszcze jak wpadnie to w ręce człowieka o marnym pojęciu rysowania , no to tragedia murowana. Jest naprawdę wiele świetnych programów do rysowania poprawnie schematów i wcale nie muszą być w komplecie z projektowaniem PCB.
    Załączniki w formacie PDF, zawierają schemat i rysunki montażowe ( poprawne )
    Pozdrówka.

Fajne!
  • #2 25 Lut 2016 15:06
    Gigantor
    Poziom 18  

Gratuluję konstrukcji,
    sam zabieram się za gitarowego delaya (Echo Base)
    mam garść pytań:
    - czy mógłbyś udostępnić fotę wnętrza? Jestem ciekawy, jak to wszystko się zmieściło w tak niewielkiej obudowie.
    - odnośnie pracy 2 pierwszych PT (od góry): mogą być połączone szeregowo lub równolegle, mają identyczne parametry i wspólny (podwójny) potencjometr regulacji czasu opóźnienia. Jaki jest sens ich pracy w trybie równoległym (czy sygnał na ich wyjściach nie będzie podobny bardzo)?
    - tutaj pytanie bez urazy, ale z ciekawości: dlaczego schematy gitarowe są prawie zawsze tak dziko rysowane, jakby ktoś chciał je upchnąć na jak najmniejszej przestrzeni, z masami sterczącymi ku górze i średnio logicznie rozmieszczonymi blokami funkcjonalnymi układu? (to nie przytyk (może minimalnie), po prostu w schematach efektów jest to notoryczne).
    Pozdrawiam!

• #3 03 Mar 2016 14:13
    nak71
    Poziom 16  

Witam.
    Czy jest możliwość wstawienia jakiejś próbki dźwięku z tego układu. Zastanawia mnie co daje budowa takiego efektu na 4 układach PT ????
    Ostatnio zrobiłem echo na jednym układzie PT i niewielkiej ilości innych część a sama płytka miała wielkość 1/3 część tej - efekt jest wystarczający a nawet przeszedł moje oczekiwania odsłuchowe - nie odstępuje od sklepowych za 1000zł. ( http://www.rocktone.pl/Mad_Professor_Deep_Blue_Delay-32.html ), choć podobno jest na nich wzorowany.
    Części bez obudowy wyniosły mnie ok. 30zł !!!!! (najdroższe części i to układ PT i przełącznik Footswitch 3PDT) do tej ceny należy doliczyć jeszcze obudowę ok 35zł. Aby nie uszkodzić układów zalecam użycie podstawek.Zmontowana płytka zajmuje w takiej obudowie jak na zdjęciu wyżej 1/4 miejsca i nie używałem części SMD.
    Wstępnie - jedynie dla sprawdzenia (nie chciałem wydawać niepotrzebnie kasy jakby układ wydał się kiczowaty) umieściłem to w obudowie plastikowej z ekranem wewnątrz aby układ się nie wzbudzał - efekt fajnie dział więc chyba dokupię obudowę.
    Tu jest link z próbką dźwięku tego efektu - https://www.youtube.com/watch?v=NOKJNrcGYJs&feature=player_embedded
    - czy ten efekt z 4 układami brzmi podobnie ??? [https://obrazki.elektroda.pl/5263271800_1457011654_thumb.jpg[/img][/url] [url=https://obrazki.elektroda.pl/1418264500_1457011655_thumb.jpg[/img][/url]

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME