Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny 2way na ARN150, SC10N

pawelloo3 25 Feb 2016 01:16 11352 10
 • Kolumny 2way na ARN150, SC10N

  Hej. Chciałem przedstawić wam wytwory mojej wyobraźni. Bo po co tworzyć, jeśli nie można się pochwalić. ;)

  1. Wstęp, założenia.
  Celem było zbudowanie nagłośnienia pokojowego w miarę uniwersalnego, budżetowego, na którym znośnie będzie się dało odsłuchiwać, muzykę, ale również filmy. Słucham głównie muzyki alternatywnej i oczywiście oglądam filmy. Zestaw miał być uzupełniony o subwoofer dlatego dolne pasmo przenoszenia delikatnie podniosłem o ich normalne możliwości. Kolumny spełniają swoje przeznaczenie. Fakt brakuje trochę średnicy, ale tylko wtedy, gdy przypomnę sobie o opisach tego projektu. :D

  Napędem jest wzmacniacz Yamaha A 760, mający dobrą kontrolę nad głośnikami oraz lekki zapas mocy.
  Kolumny 2way na ARN150, SC10N

  2. Konstrukcja.
  Kolumny powstały na podstawie klonów a’la totem mite na przetwornikach ARN i Visatonie. Inspiracją były gotowe projekty dostępne w sieci.
  Co do wykonania - nie obyło się bez małych błędów. Podstawowe zasady były spełnione. Oddzielna komora na poszczególne sekcje i zwrotnice. Dodane zostały wsporniki. Tylna ścianka pochylona pod niewielkim kątem. Odległości od tunelu bass reflex zachowane. Wyciszenie - wełna, watolina. Kolce regulowane. Kształt kolumn w zamyśle był taki, że ścianka tylna jest nachylona pod kątem, następnie kolcami reguluje nachylenie ścianki przedniej tylna ustawia się w pion. Maskownic nie wykonywałem, lubię czasem po patrzeć na pracujące głośniki, a więc jest to kwestia gustu.

  3. Realizacja projektu, materiały, uwagi.
  Odnośnie problemów, frezy pod głośniki, zabrakło precyzji i przede wszystkim sprzętu. Na szczęście pomalowanie podfrezowania na czarno, udało się zamaskować delikatne szczelinki. Kolejny błąd, nie przesezonowałem kolumn, tzn. nie dałem czasu fornirowi na ułożenie się i dostosowanie do wilgotności pomieszczenia. Użyta została laminowana płyta wiórowa z recyklingu, dlatego klej, wydaje mi się, był mniej adhezyjny na takim podłożu. Użyłem Patex moment, tworzy on elastyczna spoinę. Następnie pomalowałem bejcą spirytusową rustykalną, potem lakierem bezbarwnym półmatem, domalux do parkietów, o ile dobrze pamiętam. Po pewnym czasie na lakierze pojawiły się pęknięcia. Kolumny po oklejeniu powinny odstać swoje, po malowaniu bejcą również. Ale nie dzień-dwa, no cóż, gorąca krew. :D
  Co do trików i sztuczek np. łączenie forniru. Idealne połączenie wychodzi na zakładkę tylko po przyklejeniu trzeba złącze przygnieść trochę mocniej punktowo następnie po wyschnięciu kleju wygładzenie złącza papierem ściernym. Mówię oczywiście o łączeniu wzdłuż słojów. Największy problem nie rozwiązany z resztą, mam z sygnałem. Czasami coś nie łączy. Być może wejście wzmacniacza ma zużyte gniazda i czasami słychać przyciszone trzaski. Po poruszeniu kablem problem znika. Zapewne do wymiany gniazda, na audiofilskie złocone.

  4. Zwrotnice.
  Zwrotnice z elementów konkretnych jakościowo. Cewki powietrzne, kondensatory Jantzen audio. Tłumik niestety to tylko opornik ceramiczny. Zwrotnica i przetworniki zasymulowane w WinSID strojenie BR na 50 Hz.
  Kolumny 2way na ARN150, SC10N

  5. Koszty
  -ARN 150 4szt. 132zł
  -SC10N 2szt. 92,71zł
  -Zwrotnice 109zł
  -BR i terminale ok. 50 zł
  + fornir, klej, lakier, bejca, wkręty
  W 500 zł zamknęła się cena zestawu.

  6. Miało być świetnie, a jak wyszło?
  Zaskakujące miłe czyste brzmienie, pierwsze kolumny, a więc jest pełen zachwyt słyszalną sceną muzyczną. Dźwięk nie męczy, słucha się go z uśmiechem, najlepiej przy wyższej głośności. Fakt, tak jak wspomniałem, brakuje subwoofera do pełni szczęścia. Niskie tony szybkie, nie przytłaczają ale są dobrze słyszalne. Visaton jakościowo mi odpowiada nie słyszałem w nim niczego niepokojącego. Trochę mniej średnich tonów, o których sobie przypominam opisując ten projekt. :D

  7. Ale.
  Co do szczegółów wizualnych, każdy ma swój gust i upodobania, a więc ja, tak to sobie wymyśliłem nie inaczej i co do tego proszę nie dyskutować. ;)
  Pozdrawiam.


  8. Zdjęcia. Więcej zdjęć, jak będzie dobre światło. :)

  Kolumny 2way na ARN150, SC10N
  Kolumny 2way na ARN150, SC10N Kolumny 2way na ARN150, SC10N
  Kolumny 2way na ARN150, SC10N Kolumny 2way na ARN150, SC10N Kolumny 2way na ARN150, SC10N Kolumny 2way na ARN150, SC10N Kolumny 2way na ARN150, SC10N Kolumny 2way na ARN150, SC10N

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  pawelloo3
  Level 14  
  Offline 
  pawelloo3 wrote 200 posts with rating 63, helped 1 times. Been with us since 2008 year.
 • #2
  nici
  Moderator Chiptuning
  Bardzo mi się podoba !
  Zawsze podobał mi się taki wzór kolumn. Fakt, posiadam 4x gdn17-150 z stx i mogę zrobić, ale w moim wykonaniu to by był wstyd to pokazać

  Ja gratuluje, i yamahy też, antyk :] ale jaki !

  Dodano po 1 [minuty]:

  btw., moje obecne kolumny Yamaha wyglądają podobnie, stąd pozwoliłem sobie na opinię
 • #3
  pawelloo3
  Level 14  
  Dzięki. Starałem się, jak zawsze. Oprócz brzmienia wygląd też ma znaczenie, jak wszędzie :D. Choć po zrealizowaniu projektu, osłuchaniu się z kolumnami, dostrzega się pewne wady i niektóre rzeczy, można było zrobić inaczej. Może nawet jeszcze lepiej.
 • #4
  Wiju 81
  Level 16  
  Witam
  Wyszło estetycznie gratuluję. Jeśli to możliwe to podaj więcej informacji, wymiary pojemności wykresy z Winsid.
 • #5
  kotuniunia
  Level 29  
  A co będzie jak się stanie "pif paf". Trochę się tego obawiam. Jak tam spłonka i cała reszta tej "dekoracji"?
 • #9
  Bucefal76
  Level 15  
  Proszę zdejmij te naboje i kup zwyczajne nóżki chociażby u stx. Kupa solidnej pracy i szkoda było zepsuć taką wiochą. Jak nie wiesz jaki detal dać to lepiej nic nie dać. Mniej znaczy lepiej.
  Ps. Czekamy na pomiary.
 • #11
  operator321
  Level 9  
  Nie przejmuj się wadami,które dopiero teraz zauważasz.To znaczy,że nauka nie idzie w las.Pewnie z czasem będą następne.Estetyka-jak dla mnie idealna (oczywiście bez tych naboi).
  Ale kolor,proporcje-BINGO.Słabe niskie tony? Ano teraz już wiesz,że z tych głośniczków na dobre niskie liczyć nie można.
  Moim zdaniem byłoby jednak błędem robić suba-lepiej zrobić wyprzedaż i następne kolumny z lepszym dołem.
  Zainwestować w niskie o lepszych parametrach.