Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena logarytmiczna rtv a rozgałęzienie sygnału na radio fm

Riotta 25 Lut 2016 16:33 1980 19
  • #1 25 Lut 2016 16:33
    Riotta
    Poziom 2  

Witam serdecznie, mam mały problem albo raczej zagadnienie które chciałbym wyjaśnić, otóż mam zrobioną prostą instalację antenową na bazie małej anteny logarytmicznej mlog 6-60. Antena ta nie posiada i nie wymaga symetryzatora. Jest ona na chwilę obecną podłączona przy użyciu przejścia okiennego i kabla koncentrycznego bezpośrednio do telewizora, odbiera sygnał dvb-t bez żadnych problemów.

Chciałbym rozgałęzić jej sygnał również na odbiornik radiowy, do odbioru radia fm. Mam już rozgałęźnik, podłączony do przejścia okiennego i dwa kable jeden zakończony złączem F i wtykiem antenowym męskim, a drugi złączem F i wtykiem antenowym żeńskim (z myślą o wejściu antenowym radiowym w moim odbiorniku radiowym). Wszystko wygląda mniej więcej tak:

Antena logarytmiczna rtv a rozgałęzienie sygnału na radio fm Antena logarytmiczna rtv a rozgałęzienie sygnału na radio fmAntena logarytmiczna rtv a rozgałęzienie sygnału na radio fm

Mam w tej chwili jeden dosyć osobliwy problem z rozgałęzieniem sygnału dla radia fm, otóż jeśli przykręcę złącze F do wolnego wyjścia rozgałęziacza, słyszę jedynie szum, ale jeśli sam rdzeń tego kabla z efki dotknie do wnętrza wyjścia rozgałęziacza albo dotknięty zostanie do gwintowanej krawędzi, mam wtedy idealny odbiór radia fm w odbiorniku radiowym fm tak jakby dotknięcie nakrętki złącza F w kablu antenowym psuło sygnał, a sam rdzeń wręcz odwrotnie. Czego może to być wina, może nie potrzebuje rozgałęziacza a jakiejś zwrotnicy, jeśli tak to proszę o radę jaki model, albo po prostu o wyjaśnienie gdzie popełniłem błąd? Testowałem wszystko również przy użyciu prostego biquada przeznaczonego do odbioru radia fm i dvb-t i mam identyczne doświadczenia odnośnie radia, słychać ok tylko na samym rdzeniu nie wkręcając eFki.

Pozdrawiam

0 19
  • #3 25 Lut 2016 19:27
    Riotta
    Poziom 2  

Aha, a można załatwić temat jedną anteną, są w ogóle takie anteny które by miały zakres dvb-t i radia fm, na co zwracać uwagę? Odnośnie mojej anteny takie dane znalazłem na jej temat:

Cytat:
    do odbioru cyfrowych sygnałów DVB-T i analogowych nadawanych w paśmie III, IV i V.
    Antena pracuje w zakresie od kanału 6 do kanału 69.
    Zysk energetyczny na niższych częstotliwościach VHF wynosi 4dB, a na wyższych częstotliwościach UHF 8 dB.

Rozumiem że się nie łapie ten zakres kanału 6 do 69?

0
  • Pomocny post
    #6 26 Lut 2016 00:07
    Setel
    Poziom 25  

Jeżeli sygnał pobrany z gorącej żyły rozdzielcza daje zadowalający odbiór UKF, to w czym problem? Wystarczy usunąć ekran z kabla doprowadzającego sygnał do radia FM.

Dodano po 2 [minuty]:

W praktyce wystarczy zrobić 1 cm przerwę w tym ekranie, aby oddzielić galwanicznie odbiornik radiowy od rozdzielacza.

0
  • #7 26 Lut 2016 13:59
    Riotta
    Poziom 2  

Dziękuję za ciekawą sugestię. Tak sygnał z samej żyły daje idealny odbiór radia FM, czyli rozumiem że usunąć izolacje aż do plastikowego rdzenia 1cm zaizolować czymś i nakręcić na to efkę i powinno działać?

0
  • #9 27 Lut 2016 00:12
    Setel
    Poziom 25  

Sprawdź jak działa sugestia 11111olo; wg mnie lepiej przerwać ekran tak jak pisałem. Z anteny zewnętrznej, choć poza pasmem UKF, sygnał będzie lepszy, niż z kawałka drutu. Należy wypróbować w praktyce.

0
  • #10 27 Lut 2016 21:02
    PEPE64
    Poziom 16  

Kolega Setel ma rację. Wystarczył by nawet zwykły przewód bez ekranu, połączony z tą masą metalu jakim jest antena TV za oknem. Jeśli jednak chcesz mieć dobry odbiór z bardziej odległych nadajników, to wybór anten radiowych jest spory. Np: http://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p/ATK-TO...tena-radiowa-zewnetrzna-ze-wzmacniaczem/18010
    Pierwsza z brzegu prosta antena radiowa ze wzmacniaczem. Pozdrawiam.

0
  • #11 27 Lut 2016 21:52
    11111olo
    Poziom 43  

@PEPE64 ta antena za przeproszeniem to g... 20dB nie ma żadna antena radiowa. Owszem można taką zbudować ale jej długość przekraczała by 30m.
    Najsilniejsza antena ma zysk dochodzący do 11dB.
    Link
    Te 20 dB to ma wzmacniacz bo sama antena przy dobrych wiatrach ma 0dB.

Jak by iść dalej to do gwoździa wystarczy przyczepić wzmacniacz 100dB i będzie "wszystko łapała" :D

1
  • #12 27 Lut 2016 23:20
    PEPE64
    Poziom 16  

@11111olo, zgadzam się, producenci albo podają zawyżone parametry, albo jak w tym przypadku te 20 dB dla wmacniacza. Chodziło mi jednak o to, że: antena jest mała, ma charakterystykę dookólną, jest tylko do radia. Ta podana przez Ciebie w linku (ciekawy, dzięki) jest może dobra, a może najlepsza, ale jest 19-elementowym potworem o charakterystyce kierunkowej. Musiałby kolega Riotta zamontować ją nie na parapecie, a na dachu, skierowaną na nadajnik, bo inaczej odbierałby to samo co z gwoździa o którym wspomniałeś.

0
  • #13 28 Lut 2016 08:30
    11111olo
    Poziom 43  

Ta antena jest najlepsza, a przynajmniej lepszej nie znalazłem.
    Pręt 20dB jest faktycznie anteną dookólną ale tylko do polaryzacji pionowej.
    Jak chcesz łapać wszystko z każdego kierunku rozważ taką antenę.
    Link

Cytat:
    Musiałby kolega Riotta zamontować ją nie na parapecie, a na dachu,

Tą też musi zamontować na dachu bo inaczej jej zakup nie ma żadnego sensu.

0
  • #14 25 Lut 2018 17:56
    pingwin137
    Poziom 11  

/s @Riotta sorki za odkop kolego. Ale chodzi mi o twój montaż anteny. Mógł byś na PW napisać jak ją zamontowałeś? Wynajmuję pokój w mieszkaniu w bloku i też odpada jakiekolwiek wiercenie itd a chciałbym właśnie tak samo zamontować antenę. Do nadajnika mam 20km w prostej także z odbiorem nie będzie problemu. Chodzi mi jedynie o sam montaż na parapecie. Będę ogromnie wdzięczny za jakiekolwiek informacje jak to zrobiłeś.

0
  • #16 25 Lut 2018 20:03
    pingwin137
    Poziom 11  

11111olo napisał:
    Jak masz 20km to spróbuj z mieszkania.

Próbuje ale jednak bezskutecznie. Nadajnik niestety jest od drugiej strony bloku. Nie mam w tamtą stronę niestety żadnych okien. Jak wystawiam antenę za okno i skręcam trochę w prawo to siła i jakość są na poziomie 80%, odbiór jest prawidłowy bez zacięć i pikselozy. Niestety jak schowam antenę do mieszkania zasięg znika. Muszę jakoś zamontować antenę na parapecie. Niestety nie mam żadnego pomysłu jak... dlatego zaciekawiło mnie to rozwiązanie.

0
  • #18 25 Lut 2018 20:18
    pingwin137
    Poziom 11  

Praktycznie taką samą jak w 1 poście tylko z symetryzatorem w środku.

0
  • #19 25 Lut 2018 21:18
    _kli_
    Poziom 33  

pingwin137 napisał:
    Ale chodzi mi o twój montaż anteny

Co prawda nie mój montaż, ale wygląda mi to na taki uchwyt - położony na parapecie i obciążony ciężkim kawałkiem metalu (magnes?).
    Do lekkiej antenki możesz użyć uchwytu na szybę.
    pingwin137 napisał:
    Praktycznie taką samą jak w 1 poście tylko z z symetryzatorem w środku

Anteny logarytmiczne nie mają symetryzatorów. Jeżeli masz płytkę, to jest wzmacniacz.
    http://www.barczak.com.pl/uploaded_files/antena-zewnetrznabr--49/2log.pdf

0
  • #20 25 Lut 2018 23:26
    zetdeel
    Poziom 38  

W Warszawie wszystko (poza radiem Jutrzenka) nadaje w polaryzacji pionowej, więc nie ma co kombinować, tylko dać SV Total bez wzmacniacza. Do anteny trzeba dokupić uszczelkę złącza F, bo producent nie daje. Antena jest wygodna w montażu, można zamontować na czubku masztu, albo na uchwycie balkonowym, np. takim.

0