Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena radiowa - zły odbiór

Adamos32 25 Feb 2016 17:33 3390 6
    Adamos32
    Level 9  
    Witam. Znów mam problem z antenami, i liczę na pomoc forum i znawców :) Problem właściwie jest szerszy, ale zacznę od pierwszego..., najbardziej palącego.
    Miałem mini wieżę JVC MX-J550 - teraz zamieniłem ją na Yamaha MCR-750 - no i pojawiły się problemy z odbiorem radia. Nowa wieża stoi w tym samym miejscu co poprzednia, ta sama antena - a jednak na poprzedniej łapałem 20 stacji, w tym 10 w stereo, a teraz tylko 10 stacji, w dodatku z zakłóceniami i tylko 2 stereo, radio ZET i I Program Polskiego Radia :( Czytałem już trochę - i dowiedziałem, się, że problem leży w czułości głowicy, po prostu ta w Yamaha jest gorsza wychodzi... Słucham dość często radia i zależy mi na dobrym odbiorze! - jak temu zaradzić?
    Kiedyś na początku zainstalowałem do tej wieży JVC antenę zewnętrzną, taką dookólną, ze wzmacniaczem chyba 15dB, taka podobna jak ta, tylko żółta była:
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_b_A0210.htm
    Połączyłem ją razem z telewizyjną, postawiłem na czubku dachu - i... miałem ją tylko 2 tygodnie. Było to na wiosnę, przyszła pierwsza burza, i wzmacniacz się spalił. Programy ściągała mi ona dość dobrze, tzn. pamiętam, że było ich dużo, z całej Polski, mieszkam w centrum, ale jakościowo też różnie to było, choć nie narzekałem ;) Zdenerwowała mnie ta sytuacja z burzą, tyle zabiegów i tylko 2 tygodnie satysfakcji - zrezygnowałem z tej anteny zewnętrznej radiowej, kupiłem pokojową, Classic, taką jak ta:
    http://anteny.pl/antena-radiowa-classic-pokojowa-p-305.html
    W tej wieży JVC się sprawdzała, może nie idealnie, ale sensownie, co chciałem mogłem słuchać, były programy stereo. Niestety, w nowej wieży już nie zdaje egzaminu, jak napisałem, widocznie słabsza czułość głowicy...
    Jak teraz to rozwiązać? - już pewnie lepszej anteny pokojowej nie ma - wychodzi mi znów przestawienie się na zewnętrzną- tylko tak czytałem (mieszkam około 40km od Warszawy, i fale łapię głównie z jednego kierunku, południowo-wschodniego), że w takim wypadku lepsza jest polaryzacja pionowa niż pozioma. Dlatego mam pytanie w wybór tej anteny, lepiej znających się, czy moje rozumowanie jest słuszne, która najlepiej zda egzamin, myślę o tej:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjno-radiowa_dipol-4-5-12_A0140.htm
    lub ta:
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_sv_total_A0228.htm
    albo też ta:
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_pm_b_A0221.htm
    Która z nich będzie najlepsza? Dodatkowe pytanie - myślę też o połączeniu tej anteny z anteną naziemną telewizyjną, tą:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-60_tri_digit_A2670.htm
    i anteną satelitarną, z konwenterem twin monoblock. Wszystko zewnętrznie, do domu na jednym kablu, a potem podzielone.
    Da to radę wszystko tak zbudować? :) Ale to wiosną. Na początek zależy mi na dobrym doborze tej anteny radiowej.
    Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi... Pozdrawiam
    Adamos32
    Level 9  
    Dzięki. Ta którą proponujesz wygląda na trochę dużą..., wolałbym mniejszą, ale być może jest dobra. Ona jest bez wzmacniacza, zasilacza, prawdą?
    Antena satelitarna ma być do dwóch odbiorników - stąd twin, na dwa satelity, hot bird i astra do dwóch telewizorów.
    Natomiast pozostałe, tylko do jednego, mojego, radiowa i naziemna
  • Helpful post
    11111olo
    Level 42  
    Duża bo fale radiowe mają taką długość. Pamiętaj że to dipol półfalowy. Fala ma około 3m długości.
    Antena jest z symetryzatorem. Mam taką w pomieszczeniu i pozwala mi ona na odbieranie stacji za 123km o mocy 10kW. Tobie na 40km zapewni bardzo dobry odbiór.

Jak chcesz 2 satelity to lepiej będzie kupić dwa konwertery twin, dwa przełączniki diseqc niż jeden podwójny monoblok. Oczywiście przy monobloku masz mniej roboty ale nie da się wykonać skrętu konwertera a tu często się traci 2-3dB, a to dużo, zwłaszcza przy złej pogodzie.
    Czy wszystkie anteny będą w miarę blisko siebie?
    Adamos32
    Level 9  
    Anteny będą na domku jednopiętrowym. Z tym że nie całkiem blisko siebie - antena naziemna i radiowa byłby na kominie, a satelitarna nisko, na ścianie południowej, już jest, z tym że na razie z jednym konwerterem, na Astrę. Odległość wzajemna około 10 metrów. A odległość z komina do odbiornika TV/radiowego około 13 metrów. A od anteny satelitarnej, jeden telewizor 3 metry, drugi 6 metrów.
    Z tym, że tak myślę - dokładnie wygląda to tak, że brat z rodziną mieszka na piętrze, a ja z rodziną na parterze, brat ma 2 odbiorniki telewizyjne, dla siebie i dzieci - i ja mam dwa odbiorniki telewizyjne :). A na kominie są 3 anteny naziemne, na maszcie, od góry do dołu, moja jest najwyżej, potem dwie są brata. i jest jeszcze 4 odbiornik, tylko z anteną satelitarną. Może zwalić te 2 anteny, pozostawić jedną naziemną, połączyć na niej wszystkie odbiorniki telewizyjne, plus dołączyć to niej tę antenę radiową. A satelitarną zrobić na drugim kablu. Bo... połączyć to wszystko, to będzie dość skomplikowane i dużo strat - być może by się dało, ale trzeba lepszego fachowca niż ja... ;) Choć sam przyznam, też lubię majsterkować, mam wyobraźnię :) Co o tym myślisz?
  • Helpful post
    11111olo
    Level 42  
    Nie wiem czy na pewno jest sens ciągnąc wszystko tym samym kablem co satelitarne, zwłaszcza że masz spore odległości między antenami.
    Dodatkowo przy przesyle jednym kablem zsumowanego sygnału TV naziemnej i satelitarnej potrzebujesz gniazdo RTV a z drugiej strony odpowiedni separator. To koszt minimum 40 zł na jeden kabel.
    Może rozważ rozprowadzenie kabli do każdego TV z jednego miejsca na poddaszu, w pobliżu komina (bo tam chcesz dać anteny).
    Adamos32
    Level 9  
    ok, rozważę to... Dzięki. Bo też tak właśnie myślę, czy to wszystko ma sens - choć ładnie by było i dobrze ;) Może na razie zrobię tę antenę radiową, na bieżące potrzeby - a potem poradzę się lepszego fachowca, co się tym zajmuje, ma sprzęt - mam nawet kolegę. Jeszcze raz dzięki za rady, pomoc. pozdrawiam.