Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie hdmi projektor - kino domowe - laptop

klet 25 Lut 2016 18:10 1338 9
  • #1 25 Lut 2016 18:10
    klet
    Poziom 7  

Mam projektor Optoma, kino domowe Sony i laptopa Apple. Wszystko połączone kablami HDMI. Obraz z DVD wyświetla się prawidłowo, ale z komputerem system Sony nie może się połączyć. Komputer widzi system kina domowego, dostosowuje tryb wyświetlania na monitorze (mirror), ale obraz nie jest wyświetlany na projektorze. Podłączając laptopa bezpośrednio do projektora również nic nie daje. Komputer co jakiś czas przygasa wykrywając zewnętrzny monitor, ale po sekundzie pokazuje obecność jedynie wbudowanego wyświetlacza. Laptop ten współpracował już bezpośrednio z podobnym rzutnikiem Optoma bezproblemowo. Jakiś czas temu ten cały zestaw działał doskonale z poprzednim rzutnikiem i identycznym laptopem. Wypróbowałem kilka kabli, przejściówek (Mini Display Port) i efektu brak. Czy ktoś miał podobne problemy? Gdzie mam szukać przyczyny?

0 9
  • #2 01 Sty 2017 22:47
    klet
    Poziom 7  

Kontynuując ten temat dodam, że rzutnik wyświetla obraz prawidłowo z odtwarzacza Blu-Ray, z AppleTv i z każdego innego źródła, a nie działa z żadnym laptopem po tym samym kablu HDMI. Wina pewnie leży po stronie rzutnika, ale jak dotąd nikt pytany w serwisach nie był w stanie tego wyjaśnić. Czyżby połączenie z komputerem wymagało jakichś dodatkowych informacji przesyłanych po HDMI, których ten rzutnik z powodu jakiejś usterki nie obsługuje?

0
  • #3 02 Sty 2017 18:51
    Polon_us
    Poziom 41  

Może więcej szczegółów?
    Model projektora i laptopa.
    Dodatkowo, jaką kartę graficzną ma laptop?
    Jak długi jest kabel HDMI łączący laptop z rzutnikiem?
    Z jakiej półki (jakość i cena) jest ten kabel HDMI?

0
  • #4 02 Sty 2017 20:00
    klet
    Poziom 7  

Komputer MacBook Pro 13" 2012
    Rzutnik Optoma DW318
    Kable używałem różne, różnych długości i zawsze z tym samym skutkiem. Ze wszystkim działa, a z komputerem (nie tylko moim) nie.
    Z identycznego komputera na innym rzutniku Optoma (o identycznych parametrach) i na tych samych kablach obraz wyświetlał się bez zarzutu.
    Z komputera obraz bez problemu wyświetla się na ekranie tv po HDMI.
    Wina leży po stronie rzutnika, to jest już ustalone, ale nikt nie wie, co to za wada może być.
    Myślę, że tak jak wspomniałem wyżej, połączenie z komputerem jest nieco bardziej "inteligentne" i jakaś usterka w rzutniku powoduje jakiś brak komunikacji z komputerem na tej "wyższej płaszczyźnie". Może jest to gniazdo, a może wada płytki obsługującej sygnały HDMI (niestety jest to płyta główna podobno i droga).

0
  • #5 03 Sty 2017 05:23
    Polon_us
    Poziom 41  

Dodatkowe pytania;

- kolega pamięta model uprzednio posiadanego rzutnika?
    - czy rzutnik był testowany dla różnych rozdzielczości podawanych przez laptop np. 720p czy 1080i?
    - jaki sygnał (rozdzielczość) ustawiony jest zwykle na wyjściu miniDP?
    - kolega próbował połączenia VGA?
    - czy to samo dzieje się na laptopie z systemem Windows?

0
  • #6 03 Sty 2017 12:24
    klet
    Poziom 7  

To jest chyba klucz do rozpoznania problemu - rozdzielczości, a raczej proporcje obrazu.
    Poprzedni rzutnik, to był Optoma HD600X-LV - z wyglądu identyczny, parametry obrazu również takie same (sam nie wiem skąd takie różnice w w symbolice).
    W instrukcji wyraźnie są wymienione proporcje obrazu, z którymi funkcjonuje i są tam wszystkie możliwe opcje dostępne chyba na świecie. Niestety po wybraniu proporcji na menu ekranowym są tylko dwie: 16X10 i 16X9 i na tym koniec. To może wskazywać na jakąś wadę softwarową i być związane z brakiem współpracy z komputerem (pod Windows również sprawdzałem).
    Pod VGA nie podłączałem, bo nie mam źródła, a poza tym VGA nie rozwiązuje mojego problemu, bo potrzebuję HDMI.
    W testach zmieniałem rozdzielczości w laptopie i czekałem na jakieś zająknięcie się rzutnika, ale cały czas niebieski ekran i brak sygnału.
    W serwisie FIXIT twierdzą, że to może być firmware i EDID, ale to się da załadować wyłącznie na miejscu, więc będę musiał przywieźć ten rzutnik z tej mojej tu "dziczy" do Polski i zostawić go im do testów.

0
  • #7 03 Sty 2017 15:39
    Polon_us
    Poziom 41  

Cóż, między tymi projektorami jest pewna różnica.

Ten nowy projektor - DW318 - wspiera standard HDPC.
    Przy poprzednim projektorze - HD600X-LV - nie ma słowa o tym. Ale to bardzo leciwy projektor.

Tak dla przypomnienia - HDPC - High Definition Copyright Protection - jest to standard służący ochronie przed kopiowaniem materiałów wysokiej rozdzielczości.
    Z założenia - urządzenie "nadawcze" np. DVD, BR i "odbiorcze" np. TV muszą spełniać ten standard, aby materiał był odtwarzany.

Kolega sprawdzi, czy ten McBook tzn. jego wyjście miniDP spełnia te wymaganie.
    Lub, czy w ustawieniach karty graficznej jest możliwość włączenia/wyłączenia tego wymagania.

0
  • #8 03 Sty 2017 17:22
    klet
    Poziom 7  

Ale z założenia materiały na moim komputerze są moją prywatną własnością, więc nikt nie może ich przede mną zabezpieczać, a szczególnie klonowania ekranu, bo tak przede wszystkim sprawdzałem. No ale sprawdzę, choć nie wiem jak, to może być jakiś ślad. Tyle, że ten rzutnik nie łączył się z żadnym komputerem, nawet pan w serwisie nie był w stanie uzyskać obrazu z laptopa.

Dodano po 11 [minuty]:

Sprawdziłem i tak łącze Mini Display Port, jak i adapter MDP - HDMI spełniają standardy HDCP w moim MacBooku i powinny funkcjonować z innymi urządzeniami w tym standardzie.

0
  • #9 04 Sty 2017 07:10
    Polon_us
    Poziom 41  

No cóż, trzeba mieć tylko nadzieję, że zmiana firmware pomoże.

0
  • #10 12 Wrz 2017 18:00
    klet
    Poziom 7  

OPtoma nie oferuje nowego firmware'u do tego rzutnika, a przynajmniej online. Niestety zanim dotarł do serwisu autoryzowanego, posypały się inne sprawy, tj. błąd chłodzenia. Rzutnik wyłącza się po 2 minutach zgłaszając błąd. Podobno musi być oryginalny identyczny wentylator, ale i tak nie wiadomo, czy to pomoże. Wszystko to razem sprawiło, że zrezygnowałem z reanimacji. Kupiłem identyczny używany, a ten pozostawiam jako dawcę takich organów, jak koło kolorów, lampa, chip DMD, zasilacz itp. Dziękuję za porady i temat zamykam.

0