Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tia Portal S7-300 - Jak się dostać do poszczególnych bitów?

25 Lut 2016 18:10 1635 6
  • Poziom 28  
    Witam

Potrzebuję porady jak odczytać poszczególne bity ze słowa #SW w bloku FB. Czy da się to zrobić w prosty sposób? W tym przypadku chciałbym odczytać powiedzmy bit 1 i bit 5 ze słowa #SW i przepisać te bity na #Praca i #Awaria.

Używam Tia Portal V13 UP7, sterownik S7-313C-2DP.

Tia Portal S7-300 - Jak się dostać do poszczególnych bitów?

W S7-1200 nie mam problemu, tam adresuję np. #SW.x1 i działa.
  • SterControl
  • Pomocny post

Specjalista Automatyk
    Przepisz na LW0 (słowo 0 z obszaru zmiennych tymczasowych). Przez np.: L0.0 będziesz miał dostęp do 8 bitu (zamiana bajtów w słowie).
    Możesz skorzystać też z komendy AT (zadeklarować Twój WORD jako np.: array[0..15] of BOOL), ale w S7-300 dostępna jest tylko w SCL'u.
  • SterControl
  • Poziom 28  
    Dzięki, przepisałem do LW0 i działa jak chciałem.
  • Poziom 11  
    Witam . Czy możecie to dokładniej objaśnić ?

• Specjalista Automatyk
    Czego konkretnie nie rozumiesz? Na obrazku w miarę oba sposoby widać.
    Obszar zmiennych tymczasowych można adresować przez L. Słowo LW0, składa się z bajtów LB0 i LB1, a do bitów można odwołać się przez L0.0, L0.1, L1.0, itd.
  • Poziom 11  
    Wybacz że może zadaję dziwne pytania ale mam trudnego przeciwnika a mianowicie jest to Lenze 930M/W w połączeniu z S7-314c 2PN/DP w TIA V15 gdzie muszę wysyłać do sterownika S7-1212c gdzie do dyspozycji mam tylko GSD Z PPO-Write Typ1, PPO-Read Typ2_3_3 . Udało mi się coś odczytać tylko nie bardzo wiem jakie stany odczytuję .

• Specjalista Automatyk
    Nie do końca zrozumiałem co chcesz zrobić, ani jak załączona funkcja ma działać. S7-300 ma być bramką między falownikiem a S7-1200?