Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikser + końcówka mocy -> mocno budżetowe

25 Lut 2016 19:50 4071 64
  • Poziom 8  
    Witam,

mam zagwozdkę. Potrzebuję nagłośnienia dla mojego zespołu. Mamy 2 kolumny Stac Session 15 (200W). Chcemy zaopatrzyć się w mikser (min 6 kanałów - używamy 3 mikrofonów i 3 instrumentów do nagłośnienia) i końcówkę mocy. Jako, że ma to być sprzęt tylko na próby, zależy nam na jak najniższej cenie, zapewne przy sprzęcie używanym. Póki co myślimy o końcówce mocy Behringer NU1000 i
    mikserze Behringer 1202FX, mamy ofertę na to za 1130zł (nówki). Co sądzicie o tym sprzęcie i czy jesteście w stanie polecić coś sensownego taniej?
  • Poziom 22  
    Nie behringer. Nawet na próby. Znajdzie jakiś stary powermikser albo starą, polską końcówkę mocy (np. używanego elmuza) i jakiś używany mikser. Teraz ze względu na cyfrę analogi chodzą po dobrych cenach.
  • Poziom 13  
    ADS PMR 10, taniej niczego lepszego nie znajdziecie ;)
  • Użytkownik obserwowany
    No nie wiem czy nie znajdą - kwestia czy może jednak by się skusili na używki. Ktoś wspomniał Elmuza - ładne brzmienie i jeszcze ładniejsza cena(taki 2x300 spokojnie za 400pln kupisz). Zostaje 800zł na mixer a to...dużo jeśli może być używany. Od EPM8FX, przez Yamahy FX z kompresorami na kanałach mikrofonowych aż po ZEDa 12tkę czy 14tkę(trafiają się w założonym budżecie a to już "zawodowy" mixer z pięknym brzmieniem. Także nie kombinuj z jakimś cienkim jak kiszka na kaszance ADSem czy innymi powermixerami - idź w końcówkę mocy i mixer jeśli to stacjonarne próby.
  • Użytkownik obserwowany
    To nie jest 2x500 tylko w NAJLEPSZYM razie 2x300/4. Od 2x400/4 na przednim panelu występował wskaźnik wysterowania końcówki wyrażony w %. Elmuzy są pancerne jeśli się o nie dba.
  • Poziom 8  
    PANICZKAMIL napisał:
    To nie jest 2x500 tylko w NAJLEPSZYM razie 2x300/4. Od 2x400/4 na przednim panelu występował wskaźnik wysterowania końcówki wyrażony w %. Elmuzy są pancerne jeśli się o nie dba.

Hm, ale tam nie ma nigdzie o 2x500, jest 2x250, czy czegoś nie widzę? To chyba wystarczające dla 2 kolumn 200W na 8 ohmach?
  • Użytkownik obserwowany
    Wystarczające będzie 2x200 przy 8om a na prawdę dobrze będzoe 2x250 przy 8om.
  • Poziom 43  
    Widać sprzedający ma niewielkie pojęcie o tym co sprzedaje.
    Pisze ze to jest "Elmuz 2504". Jeśli faktycznie był by to 2504, to powinien mieć moc (zgodnie z cyfrowym kodem modelu) 2x500W, przy obciążeniu 4 om. Po czym pisze, że końcówka ma moc "2x250W przy 4 omach". Jeśli faktycznie ma taką moc, to będzie to model 2254 a nie jak napisał - 2504.
    I tu się mniej-więcej można zgodzić, bo to co jest na fotkach, nie ma więcej jak 2x200-250W/4om. Oczywiście mogę się mylić, bo rozpoznanie konkretnego modelu Elmuza, to nie lada sztuka, i nierzadko trzeba przeprowadzić drobiazgowe dochodzenie, by poznać prawdę. :-)
    Jednak dla Twoich kolumn to za słaby wzmacniacz. Obciążony kolumnami o impedancji 8 om, odda jakieś 2x100-150W.
    Poza tym, kiepsko to wygląda. :-(

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    DjMapet napisał:
    Widać sprzedający ma niewielkie pojęcie o tym co sprzedaje.
    Pisze ze to jest "Elmuz 2504". Jeśli faktycznie był by to 2504, to powinien mieć moc (zgodnie z cyfrowym kodem modelu) 2x500W, przy obciążeniu 4 om. Po czym pisze, że końcówka ma moc "2x250W przy 4 omach". Jeśli faktycznie ma taką moc, to będzie to model 2254 a nie jak napisał - 2504.
    I tu się mniej-więcej można zgodzić, bo to co jest na fotkach, nie ma więcej jak 2x200-250W/4om. Oczywiście mogę się mylić, bo rozpoznanie konkretnego modelu Elmuza, to nie lada sztuka, i nierzadko trzeba przeprowadzić drobiazgowe dochodzenie, by poznać prawdę. :-)
    Jednak dla Twoich kolumn to za słaby wzmacniacz. Obciążony kolumnami o impedancji 8 om, odda jakieś 2x100-150W.
    Poza tym, kiepsko to wygląda. :-(

Pozdrawiam.

O super konkretnie, dzięki! Czyli idąc tym tropem powinienem szukać końcówki, która przy 4 ohmach, powinna mieć tak z 500, 600 W?
  • Użytkownik obserwowany
    Przy 4om powinna mieć z 2x350-400/W to analogicznie będzie miała 2x200-250W przy 8om.
  • Poziom 43  
    Widzisz, to nie do końca jest takie proste, bo sporo też zależy od jakości zastosowanych w kolumnach głośników. Dobry głośnik, bez problemu można zasilić końcówką o mocy dwukrotnie wyższej. Na kiepski, strach podać nawet połowę jego znamionowej.
    Kompletnie nie znam kolumn:
    gilujunior napisał:
    Stac Session 15

...więc nie wiem co tam siedzi.
    Wzmacniacz o mocy mniej-więcej 2x200W/8om (ok 2x350W/4 om), będzie odpowiedni, pod warunkiem, że te kolumny mają 200W mocy nominalnej (RMS) a nie tzw. "szczytowej", czy "max".
    A najlepiej napisz, jakie w tych paczkach zastosowano głośniki.

Obejrzyj sobie: https://www.youtube.com/watch?v=FkDmtMSCwh4 https://www.youtube.com/watch?v=6KEhgRTr69E :-)

Pozdrawiam.
  • Użytkownik obserwowany
    Stac widziałem w loombardzie kiedyś - na dynamiku wysokim i na Celestionie 15" był. Średnio-niska półka, więc nie ma biedy.
  • Poziom 8  
    Co do kolumn - takie tajemnicze, że sam nie wiem, jutro będę na salce, to spróbuję ogarnąć, ale boję się, że bez rozkręcenia się nie dowiem, a nie będę miał czasu rozkręcać. Ostatnio graliśmy na nich podpiętych do jakiegoś mego mocnego Crowna (jutro napiszę jakiego konkretnie), Crown był rozkręcony tak na 1/4 mocy i kolumny działały wzorowo, spokojnie się przebijały przez cały rockowy zespół i selektywnie oddawały 2 wokale, syntezator i sampler naraz. Więc chyba nie są najgorsze.

Ale póki co kolejne pytanie o Elmuz, znalazłem taki oto:

http://olx.pl/oferta/godna-uwagi-koncowka-mocy-elmuz-2304m-CID99-IDdQfw5.html#5138542827

I znowu, w opisie, że 2x300 przy 8 ohmach, a kod serii 2304. Pod wyjściami na głośniki jest napisane "8 ohm". I sam już nie wiem. Końcówka 8 ohmowa, a kod mówiący o jej mocy przy 4 ohmach? To by się troszeczkę nie trzymało kupy...
  • Użytkownik obserwowany
    Słuchaj - jeżeli ma "minimum output 8om" to jest to 2308 - podłączasz 4om kolumny na własne ryzyko. Będzie ok do Twoich kolumn ale cena MEGA kosmiczna. Elmuza 2x8om minimalnie(Czyli 8 omowe) są tańsze niż 4omowe. Kurczę a ja się zastanawiam czy za mojego 2304 dostanę 400zł :P
  • Poziom 15  
    Na tylnym panelu wpisano model 2304,i taki jest pewnie stan faktyczny.Były takie modele że wychodziły od producenta z opisem 2304 i na wyjściu 8Ω. Ktos tu na forum pisał do Elmuza w tej sprawie i odpisali j.w. czyli należy je traktować jako 4Ω.

Dodano po 17 [minuty]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1650694.html
  • Poziom 43  
    To, czy dany wzmacniacz może, czy nie pracować z obciążeniem niższym, zależy od prądu jaki z tego wzmacniacza można "wyciągnąć". A ten zależy od: Zasilacza (transformator, mostek/ki, kondensatory w zasilaczu i mocy (ilości) tranzystorów wyjściowych. ELMUZ niestety dość często praktykował takie dziwne podchodzenie do oznaczeń w stosunku do realnych możliwości wzmacniacza. Po mojemu wynikało to z tego, że obudowa (więc i napisy na niej) były robione "z zapasem magazynowym"; więc być może przy braku odpowiedniej (z właściwymi opisami) brano to co jest.
    Tak więc - opisy swoją drogą, a możliwości faktyczne wzmacniacza to zupełnie co innego w tym wypadku. Aby mieć pewność "co zacz" musiałbyś mieć możliwość porównania "bebechów" wzmacniaczy - swojego i wzorcowego, którego parametry są rzeczywiste z w/wymienionymi elementami składowymi.
    Inna możliwość to info od producenta z wyszczególnieniem co ma w danym modelu być. Można chyba napisać do producenta i zapytać na co zwracać uwagę.
  • Poziom 8  
    Dzięki za wszystkie dotychczasowe opinie, dużo się już dowiedziałem n/t sprzętu, cenne to dla mnie - laika :) Niestety bez rozkręcenia kolumn nie dowiem się jakie mają głośniki, ale może te zdjęcia więcej Wam powiedzą:

Mikser + końcówka mocy -> mocno budżetowe Mikser + końcówka mocy -> mocno budżetowe

Jak widać ten Crown wcale nie taki mocny, dla 8 ohm ma 250W i jak widać, nie był rozkręcony za mocno, a głośność kolumn i jakość dźwięku była zupełnie wystarczająca. Czy teraz łatwiej będzie cokolwiek zaproponować?
  • Poziom 35  
    gilujunior napisał:
    Jak widać ten Crown wcale nie taki mocny, dla 8 ohm ma 250W i jak widać, nie był rozkręcony za mocno, a głośność kolumn i jakość dźwięku była zupełnie wystarczająca.

Mylisz pojęcia. Potencjometry w końcówce mocy nie służą do zwiększenia/zmniejszenia jej mocy, tylko do tłumienia sygnału (działają tak samo jak fadery w mikserze). Wysłałeś za mocny sygnał z miksera, który potem zmniejszyłeś potencjometrami końcówki.

http://forum.estradowiec.pl/printview.php?t=8045&start=0
  • Poziom 43  
    Niewiele wynika z tego terminala, może tylko tyle ze głośnik jest słabiutki. 200W AES, to jakieś 150W RMS - mówiąc oględnie.
    Nie zastosował bym do tych kolumn, wzmacniacza o większej mocy jak 2x200 -250W/8 om.
    LPS-1500, to Chińczyk ze znaczkiem. W zasadzie nic lepszego od Elmuza 2304.
    Tak LPS-1500 wygląda w środku :-):
    https://obrazki.elektroda.pl/35_1248892277.jpg
    A tak wygląda w środku końcówka o rzeczywistej mocy 2x250W/8 om. :-):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3028068.html

Dodam jeszcze do tego co napisał Alojzy, że ustawienie gałek końcówki, w żaden sposób nie odzwierciedla mocy oddawanej przez końcówkę mocy. Nawet przy ustawieniu w takiej pozycji j/w, końcówka może grać już pełną mocą.

Wstawiaj też inne końcówki do oceny, nie tylko Elmuzy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Okej, dzięki, póki co chodziło mi o sprecyzowanie, jakiej mocy końcówki szukać. Stąd chciałbym się od Was dowiedzieć, co możecie polecić, teraz już wiemy, że tak 2x200-250W przy 8 ohm. Ja niestety nie siedzę w ogóle w nagłośnieniach i nie wiem, która firma i która seria robi solidnie, a która chińszczyznę ;) więc jeśli możecie rzucić markami, modelami, za jakimi warto się rozglądać, będę super wdzięczny :) przy czym podkreślam, że budżet mnie nie rozpieszcza, muszę patrzeć przede wszystkim na cenę.
  • Poziom 35  
    DjMapet napisał:
    A tak wygląda w środku końcówka o rzeczywistej mocy 2x250W/8 om. :-)

Tylko, że wspomniany BELL PCX-8024 kosztował 1185 GBP.

Dodano po 3 [minuty]:

gilujunior napisał:
    budżet mnie nie rozpieszcza, muszę patrzeć przede wszystkim na cenę.

Czyli jaka ma być maksymalna?
  • Poziom 8  
    Do 1200 za całość końcówka+mikser, więc zapewne w grę wchodzą tylko używki i to też okazje.
  • Poziom 35  
    gilujunior napisał:
    nie siedzę w ogóle w nagłośnieniach i nie wiem, która firma i która seria robi solidnie, a która chińszczyznę ;)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic729664.html

Dodano po 58 [sekundy]:

gilujunior napisał:
    Do 1200 za całość końcówka+mikser.

Ile kanałów mikrofonowych/stereo potrzebujecie? Musi być z procesorem efektów?
  • Poziom 8  
    o, dzięki za ten temat; tak jak napisałem w pierwszym poście, potrzebujemy nagłośnić 3 mikrofony i 3 instrumenty. Procesor efektów nie jest nam niezbędny.
  • Poziom 35  
    Na znanym i (nie przez wszystkich) lubianym portalu aukcyjnym jest Elmuz D1022. Mam taki sam (kupiłem pod koniec zeszłego roku za 350 zł, głównie ze względu na konferencje), więc mogę polecić.
  • Poziom 8  
    Okej, spróbuję go wygrać, a coś w kwestii końcówek? Wystarczy mi kilka poleconych modeli, za którymi będę przeczesywał sieć, lombardy i tak dalej
  • Poziom 28  
    Hand Box ATX 800; ADS LX 800; T.amp TA 600, TA 1050; T.amp E800; Dap audio P700, P900

To takie z najbardziej popularnych modeli dostępnych obecnie na rynku, w miarę przyzwoicie grających i nienjagorzej wykonanych. No i wspomniane Elmuzy- dość już leciwe, ale bardzo je lubię za brzmienie.
  • Użytkownik obserwowany
    Może kup nowego stx-a d1000? 7xx zł kosztuje a leciutki, moc dla Ciebie odpowiednia no i wygodniej będzie 3kg nosić niż 15kg. "Spalić" się jej nie da - próbowałem ja i zapewne parę osób, które ową końcówkę pożyczały.

Ww. przez Wiśnia to spoko końcówki.

Ja też 3mam Elmuza 2804 i Cresta8001 z sentymentu dla ich właśnie brzmienia:)