Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Konserwator Urządzeń Dźwigowych
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór spawarki a zabezpieczenie prądowe w domu.

25 Lut 2016 21:17 2811 11
  • Poziom 11  
    Witam, chce sobie kupić spawarkę. I z tego co zauważyłem to spawarki na 230 są dość sporo tańsze. Wszystko może było by i piękne jeśli nie to że taka spawarka potrzebuje zabezpieczenie 16A lub 20A a nawet 25A. 16A no to takie właśnie mam, a do garażu leci kabel 2,5mm^2. Powinien wytrzymać, ale jak długo ? Godzinę spawania? A co jeśli będę spawał przez 4 i to 3 razy w tygodniu? Jak długo taki posłuży? Druga sprawa jak już taka spawarka będzie potrzebować 20A lub 25 A to co w tedy? Kto w ogóle zgadza się na zakup takiej spawarki ? Jak sobie radzą z tym inni?
    Znalazłem ciekawego magnuma mig tig mma, lutospawanie itp.. 200A podobno i wymagane zabezpieczenie 16A. Czy to da radę ? A może znacie jakiś zamiennik na 3f?
  • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
  • Poziom 10  
    Spokojnie wytrzyma. Nie będziesz przecież spawał na 200A przez cały czas, prawda? 100A to max do spawania stali o grubości 6mm. Jeżeli spawarka ma zabezpieczenie 16A i taki masz bezpiecznik to chwilowy pobór 20A nic nie uszkodzi.
    Jeżeli planujesz przemysłowe spawanie to zdecydowanie kup spawarkę trójfazową i postaraj się o dobre przyłącze.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Zdaje sobie sprawę że spawa się punktowo i często na 3/4 mocy lub mniej. Ale czasem są takie elementy które po prostu trzeba przetopić i właśnie tego się obawiam...
  • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
  • Poziom 10  
    To zależy co chcesz spawać. Elementy powyżej 10mm to faktycznie trzeba troszkę podpalić ale garażowe konstrukcje zazwyczaj nie przekraczają 5mm grubości. Jeżeli faktycznie potrzebujesz dużej mocy, to sprawdź instrukcję spawarki! Tam na pewno znajdziesz maksymalny czas spawania maksymalnym prądem. W przypadku spawarek inwertorowych nie przekracza on kilkunastu minut. Także sama spawarka nie pozwoli ci na dłuższe spawanie.
  • Poziom 38  
    grzebcio napisał:
    ? Kto w ogóle zgadza się na zakup takiej spawarki ? Jak sobie radzą z tym inni?

Przecież nikt nikomu nie zabrania używania takich spawarek. Sam mam potwora który działa na 25A i ma prąd ciągły 225A. Przy 315A jest 60% przy 400A chyba 40%. Co prawda używam tylko prądu do 200A. Pełna moc rozwija na zabezpieczeniach 35A. Przed licznikiem mam 40A. Sąsiedzi nie narzekają że im coś migota w domu. Dawniej były większe problemy ludzie psioczyli jeden na drugiego jak się spawało spawarkami teraz sieć jest jakby sztywniejsza w porównaniu z tym co było lat 30 temu.
  • Poziom 10  
    Tak, tylko koledze chodzi o to, czy wytrzyma mu instalacja?!
  • Poziom 11  
    A tak w ogóle to co sądzicie o takiej 3 w jednym? MIG TIG MMA?

Dodano po 7 [minuty]:

No dokładnie czy taka instalacja mi wytrzyma? Co z tego że mam 2.5mm razy 5 żył skoro na jednej fazie mam światło, na drugiej gniazdka, a na 3 zrobił bym spawarke. To i tak przewód N ma się najgorzej bo do jego obciążenia dochodzi jeszcze światło, i oczywiście radio itp...
  • Poziom 10  
    sporo. Fajna zabawka ale jak chcesz zaoszczędzić grosza to kup inwertorową MMA/TIG pospawasz wszystko a wydasz pewnie połowę tej ceny. Jedyny haczyk to musisz mieć TIGa AC do spawania aluminium bo DC nie pospawasz. Ja miałem taką i była naprawdę do wszystkiego. Ale jak chcesz kupić to tyko upewnij się że TIG ma załączenie gazu i prądu przyciskiem na rączce. Są takie co mają zaworek do gazu na rączce i prąd jest non stop. Te nie są zbyt praktyczne i gaz nie płynie stabilnie. Do MIGa też musisz mieć inną wkładkę do drutu aluminiowego i inną rolkę. Rozległy temat. Jak dopiero się uczysz spawać i masz kasę to kup tą co chciałeś i próbuj co będzie ci lepiej szło. TIG jest najtrudniejszy do nauki.
  • Poziom 11  
    Dobra rada z tym przyciskiem. Miga ogarniam i wiem, ze w przyszlosci bedzie to dla mnie za malo.. tig na pewno mi sie przyda.
  • Poziom 22  
    Z tego co widzę, to Magnum ma wymagane zabezpieczenie 20A. I szkoda, że jest TIG Lift, a nie HF. Kolega ma jakiegoś Magnum i nie narzeka, ale nie pamiętam jaki model.
  • Poziom 10  
    Nie powinno ci się nic dziać z bezpiecznikiem 16A. Są w razie czego takie duże kondensatory jak byś miał spadki napięcia. Ale powinno grać.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    lary1110 napisał:
    Tak, tylko koledze chodzi o to, czy wytrzyma mu instalacja?!

O tym, czy instalacja "wytrzyma" decyduje nie przekrój przewodu a zabezpieczenie obwodu, które nie może być większe niż 16A, czasami mniej.
    grzebcio napisał:
    To i tak przewód N ma się najgorzej bo do jego obciążenia dochodzi jeszcze światło, i oczywiście radio itp...

W tym przypadku nie ma to znaczenia.
    Prąd zadziałania zabezpieczenia nadmiarowego typu "S" mieści się w granicach 1.13 - 1.45 x In