Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji - Wymiana instalacji + przesunięcie licznika

26 Lut 2016 03:07 1311 6
  • Poziom 3  
    Witam.
    Odziedziczyłem stary dom i chce go doprowadzić do stanu...
    Czy może mi ktoś podpowiedzieć jak to wygląda .
    Chciałbym przesunąć licznik o około 1m.
    1. w tym celu elektryków ogłaszających się w regionalnej gazecie odpuścić a zgłosić się do zakładu energetycznego ?
    2. jak to wygląda od strony kosztów ?
    3. instalacje z tego co wiem mogę wymienić samemu, biorąc pod uwagę, że się na tym nie znam to wezmę kolegę elektryka który po godzinach mi to zrobi.
    4. czy będę potrzebował jakiś odbiór instalacji ?
  • Poziom 38  
    Zgłoś się do ZE ponieważ jest to dom to przy próbie przesunięcia licznika podejrzewam że zażyczą sobie wyniesienia go do skrzynki na zewnątrz domu. Zresztą bez kontaktu z ZE nie możesz nic zrobić przy liczniku. Zgadza się po godzinach kolega powinien ogarnąć temat jeśli posiada odpowiednie kwalifikacje. Po wszystkim przyjadą monterzy z ZE i założą plomby na licznik. Koszty całości będą zależały od ilości pracy.
  • Poziom 25  
    janek1815 napisał:
    przy próbie przesunięcia licznika podejrzewam że zażyczą sobie wyniesienia go do skrzynki na zewnątrz domu.

......lub na granice posesji.
  • Moderator - Elektryka
    jharlan napisał:
    ......lub na granice posesji.

A może od razu do trafostacji? ;)
    Bez przesady, zgłoszenie rozplombowania układu pomiarowego wystarczy.
    Telefonicznie lub na piśmie, z numerem Świadectwa Kwalifikacji lub bez - zależnie od lokalnych zwyczajów.
    Ale nikt nie zmusi do wyniesienia licznika na elewację lub granicę posesji.
    Podstawę prawną proszę podać albo głupot nie pisać.
  • Warunkowo odblokowany
    zbich70 napisał:
    Bez przesady, zgłoszenie rozplombowania układu pomiarowego wystarczy.
    Słyszałem, że niektóre ZE wymagają wydania przez nich zgody.

zbich70 napisał:
    Telefonicznie lub na piśmie
    Ja akurat zgłaszam e-mailem rozpoczęcie a potem zakończenie prac. Nigdy nie było problemu.

Z ciekawostek.
    Aby nie narobić sobie problemów najpierw zadzwoniłem na infolinie co i jak załatwić. Co konsultant to co innego mówił. Aż w końcu trafiłem na takiego co powiedział: Proszę zgłosić e-meilem rozpoczęcie a potem zakończenie prac. Żadnych zgód Pan nie potrzebuje. Tylko zgłoszenie.

W razie czego mam nagraną tę rozmowę ;-)
  • Specjalista elektryk
    Tak naprawdę to nie potrzeba żadnych zgód na rozplombowanie. Należy przygotować nowe miejsce do zamontowania licznika i zlecić dostawcy "przeniesienie licznika w uprzednio przygotowane miejsce w obrębie tego samego obiektu". Koszt ok.100 PLN. Wszystko jest w taryfie.
  • Moderator - Elektryka
    stomat napisał:
    Należy przygotować nowe miejsce do zamontowania licznika i zlecić dostawcy "przeniesienie licznika w uprzednio przygotowane miejsce w obrębie tego samego obiektu". Koszt ok.100 PLN. Wszystko jest w taryfie.

Ale - także z taryfy -"założenie plomb na urządzenia podlegające oplombowaniu" to ok. 30PLN

Taka operacja najczęściej odbywa się "na żywym organizmie", czyli z minimalną przerwą w ciągłości zasilania, więc czekanie na montera ZE, który za stówkę łaskawie zdejmie licznik z jednej tablicy i zamontuje go na drugiej, metr obok, jest trochę... bez sensu... ;)