Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Viessmann Vitopend 100 WH1B - zawór bezpieczeństwa / odpowietrznik

26 Lut 2016 10:43 5655 11
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam problem z piecem dwufunkcyjnym Viessmann Vitopend 100 WH1B. Od jakiegoś czasu schodziło mi ciśnienie z c.o. - z 1,0 bar do 0,3 w ok. 2-3 tygodnie. Do tego zauważyłem kilka kropel pod piecem. Rozkręciłem go i zobaczyłem wilgoć oraz osady na odpowietrzniku (055 na rys.). Wcisnąłem go, już z tego nie cieknie, ale zaczęło ciec przez rurkę z zaworu bezpieczeństwa (056 na rys.) i to w większej ilości, bo ciśnienie schodzi z 1,0 do 0,2-0,3 w tydzień. Niecała szklana wody na dobę. Podane wartości dotyczą 'zimnego' pieca, gdy grzeje c.o. ciśnienie wzrasta o ok.0,5 bar, czyli jak na zimnym napełnię do 1,0, to na ciepłym max. 1,5bar. Sam układ jest małej pojemności - 2 panelowe grzejniki pokojowe, jeden łazienkowy, całość z 2008 roku, mieszkanie 45m2.
    Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Wyczyścić / wymienić odpowietrznik? Wiem, że wtedy z pieca zejdzie mi woda. Przy napełnianiu jak to odpowietrzyć? Pompę przez śrubę widoczną na foto (060), gdzieś jeszcze? Na zaworze bezpieczeństwa mam taką jakby dźwigienkę - gdy ją wcisnę, woda leci przez rurkę woda.

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator
    Zaznaczam, że nie jestem hydraulikiem, ale miałem podobny problem z piecem Junkers, woda powoli kapała z zaworu bezpieczeństwa. Jak się okazało, zawór z biegiem lat przestał być szczelny i wymieniłem go na nowy. Po wymianie problem zniknął. Zawory takie są na różne ciśnienia (mój na 3 bar) i być może mają różne gwinty.
    Co do odpowietrzenia pieca; u mnie jest odpowietrznik na górze naczynia wyrównawczego, umieszczonego we wspólnej obudowie z piecem. Po napełnieniu pieca odkręcam odpowietrznik aż do momentu ujścia całego powietrza, potem zakręcam. U ciebie pewnie będzie to odpowietrznik widoczny na foto. Pompę odpowietrzam przez odkręcenie na chwilę śruby.
  • Poziom 16  
    Najpierw należy zająć się dopompowaniem ciśnienia w naczyniu przeponowym. Temat milion razy powielany na forum. Dopiero później można pomyśleć o wymianie zaworu bezpieczeństwa czy odpowietrznika(nie ciekną bez przyczyny).
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Felini napisał:
    Zaznaczam, że nie jestem hydraulikiem, ale miałem podobny problem z piecem Junkers, woda powoli kapała z zaworu bezpieczeństwa. Jak się okazało, zawór z biegiem lat przestał być szczelny i wymieniłem go na nowy. Po wymianie problem zniknął. Zawory takie są na różne ciśnienia (mój na 3 bar) i być może mają różne gwinty.
    Co do odpowietrzenia pieca; u mnie jest odpowietrznik na górze naczynia wyrównawczego, umieszczonego we wspólnej obudowie z piecem. Po napełnieniu pieca odkręcam odpowietrznik aż do momentu ujścia całego powietrza, potem zakręcam. U ciebie pewnie będzie to odpowietrznik widoczny na foto. Pompę odpowietrzam przez odkręcenie na chwilę śruby.

To jest zawór do pompowania powietrza (azotu) do naczynia wyrównawczego!.

pozdrawim
  • Moderator
    paltolicho napisał:
    Najpierw należy zająć się dopompowaniem ciśnienia w naczyniu przeponowym. [...]

U mnie była uszkodzona przepona i musiałem wymienić naczynie, ale to było kilka lat przed wymianą zaworu bezpieczeństwa.
    Być może zbyt niskie ciśnienie w naczyniu było powodem uszkodzenia membrany, więc warto to ciśnienie sprawdzić.
    Przy uszkodzonej membranie ciśnienie na manometrze wahało się w większym zakresie (1-2,5 ) niż normalnie (1-1,3).

irus.m napisał:
    Felini napisał:

[...] Co do odpowietrzenia pieca; u mnie jest odpowietrznik na górze naczynia wyrównawczego, umieszczonego we wspólnej obudowie z piecem. Po napełnieniu pieca odkręcam odpowietrznik aż do momentu ujścia całego powietrza [...]

To jest zawór do pompowania powietrza (azotu) do naczynia wyrównawczego! [...]

Może kolega wie, który element z rysunku miałem na myśli, A czy B?

• Moderator
    Oba elementy, odpowietrznik i króciec do napełniania gazem są dokładnie na górze naczynia czyli w pionie (na rysunku naczynie jest nieco przekręcone/pochylone).
  • Poziom 9  
    Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi i mam kolejne pytania:
    1. Rozumiem, że ciśnienie w naczyniu mogę zmierzyć zwykłym manometrem samochodowym, tak? Póki co nacisnąłem ten zaworek i leciało powietrze, nie woda.
    2. Czy jeśli ciśnienie jest za małe, mogę dopompować zwykłym powietrzem? W końcu azot to ponad 78% powietrza, chyba że chodzi jeszcze o wilgoć itp.
    3. Przy jakiej temperaturze, jakie powinienem mieć ciśnienie w naczyniu?

Pozdrawiam,
    Chevy
  • Moderator
    Na przykładzie kotła Junkers ZWR 18-3 KE w naczyniu wzbiorczym jest ciśnienie wstępne 0,75 bara, pojemność naczynia 11 litrów. Musiałbyś znaleźć ciśnienie dla twojego naczynia, możliwe że nie będzie znacznej różnicy. Pewnie można i sprawdzić zwykłym ciśnieniomierzem (aby w miarę dokładnym), i napełnić powietrzem. Pytanie tylko czy należy mierzyć pod ciśnieniem instalacji CO, czy nie. Mnie się wydaje, że naczynie lepiej wymontować i dopełnić ciśnienie do wartości podanej przez producenta.
    @chevy01
    Zamknij zawory pod kotłem. Wypuść z kotła wodę tak, by manometr pokazał ,,0''. Następnie zmierz manometrem samochodowym ciśnienie na wentylu naczynia wzbiorczego. Pompką dopompuj do 0.8 - 1 bar.
    Następnie dolej wody o 0.4 bara więcej.Odkręć zawory.

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam,
    Zrobiłem dokładnie jak napisał irus.m, i tak:
    piec 0,0bar / naczynie 0,0bar - po zamknięciu zaworów na instalację i spuszczeniu wody z pieca
    piec 0,0bar / naczynie 0,9bar - po dopompowaniu naczynia przed napełnieniem pieca
    piec 1,3bar / naczynie 1,3bar - po napełnieniu pieca wodą
    piec 1,7bar / naczynie 1,3bar - przy ok. 50 stopniach na piecu

Niestety dalej przepuszczał zawór i wylatywały niewielkie ilości wody, a po ok. tygodniu było tak:
    piec 0,7bar / naczynie 0,7bar - przy temp. pokojowej
    piec 0,0bar / naczynie 0,7bar - po spuszczeniu wody z pieca (czyli w tydzień zeszło ok.0,2bar, ale nie wiem czy to nie przez wykręcenie i wkręcenie manometra, bo trochę syczało - mam taką nakręcaną końcówkę)
    piec 1,4bar / naczynie 1,3bar - po dopompowaniu naczynia do 1,0bar i napełnieniu pieca
    piec 1,8bar / naczynie 1,3bar - przy ok. 55 stopniach na piecu

Jeszcze co zauważyłem to teraz przy spuszczeniu wody z pieca (było ok.0,7bar) z zaworku zleciało może 1/3-1/2 szklanki wody i kropli więcej - wtedy na piecu było 0,0bar.

Jeszcze jedno - czy temp. max na piecu rzędu 50-60 stopni nie jest czasem nieco za mała?
    Temperatura pracy jest właściwa.
    Jeżeli dalej ulatuje Ci woda z zaworu bezpieczeństwa, wymień zawór.
    Zwróć uwagę, czy w innym miejscu nie cieknie. Może to być mały wyciek i może na bieżąco parować pod wpływem większej temperatury.
    Z Twoich pomiarów wynika, że naczynie trzyma właściwie.
    pozdrawiam