Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Licznik NP73E.1-9-2 Jak to liczy?

lgurbiel 11 May 2016 10:28 25626 175
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    O właśnie coś takiego, ale najlepiej na trzy wyjścia. Chociaż na dwa też się nadaje. Przełączenie między fazą "wszysko na jednej", a normalną.
    snaffie
    Level 13  
    @Jan_Werbinski przewód neutralny z trzech falowników może być podpięty pod jeden zacisk, np. numer 7. Do całkowitego rozłączania obwodu falownika od sieci powinieneś mieć wyłącznik 2 polowy 0-1 zamontowany zaraz za falownikiem po stronie AC. Dlatego też nie ma potrzeby dublować funkcjonalności.
    Jack3030
    Level 15  
    Nie jestem elektrykiem więc z góry sorry za może głupie pytanie, ale czy można podłączyć inwerter 3-fazowy do 2 faz ( tzn 1 fazę pod 2 wyjścia), albo nawet do jednej fazy?
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    N i PE z wszystkich falowników będą podpięte do miedzianych listew. Przełączam tylko przewody fazowe. Idealnie by było, gdyby każdy inwerter miał swój przełącznik L1, L2 i L3. Do odłączania mam bezpieczniki nadprądowe w rozdzielni PV.
    To przyda się także podczas przekraczania 253V, bo można będzie wyłączający się inwerter przełączyć na fazę z bojlerem itp.
    Kolejny krok to przekaźniki zamiast przełączników i przełączanie wattrouterem albo przekaźnikiem prądowym na nadmiernie obciążoną fazę.
    snaffie
    Level 13  
    @Jack3030 - nie, nie można.

Jan_Werbinski wrote:
    N i PE z wszystkich falowników będą podpięte do miedzianych listew. Przełączam tylko przewody fazowe.

Więc tym bardziej ten przełącznik się nadaje. No chyba że (o czym piszesz dopiero teraz):
    Jan_Werbinski wrote:
    Idealnie by było, gdyby każdy inwerter miał swój przełącznik L1, L2 i L3. ...
    To przyda się także podczas przekraczania 253V, bo można będzie wyłączający się inwerter przełączyć na fazę z bojlerem itp.

Jeśli chcesz mieć możliwość wykonywania operacji typu: każdy falownik może pompować w każdą dowolną fazę, wtedy od razu zakładaj po 3 styczniki na wyjściu z każdego falownika i będziesz się wtedy zastanawiał tylko nad ich odpowiednim wysterowaniem. Na początku małymi przełącznikami, potem sobie dorzucisz automatykę. Ogólnie rozwiązanie fajne, ale kosztowne i w mojej ocenie przesadnie nakombinowane. Nie łatwiej po prostu odbiorniki poprzepinać w taki sposób, żeby nie było potrzeby mieszać dowolnie falownikami? A ewentualne nadwyżki kierować tylko na jedną, właściwą fazę? Ta dowolność sporo będzie kosztować.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Nie da się poprzepinać i mieć spokój. Przy 12 kWp (jeśli PiSda) mam nadprodukcję latem na każdej fazie i mało mnie obchodzi bilansowanie. Jesień i zima, to kombinacje i ile się da na jedną fazę. Także ładowanie pieców akumulacyjnych nadwyżkami przez wattrouter.
    Zima to znowu równomiernie rozłożone odbiorniki i pobór 10kW w II taryfie.
    Takie są plany, a za rok będę miał także doświadczenie.
    Tech132
    Level 25  
    Panowie ja dziś robiłem test swojego licznika ,,LANDIS GYR ,,i okazało się że PGE Skarżysko-Kamienna zakłada liczniki z bilansowaniem między fazowym . Więc nie muszę się martwić na której fazie mam podpięte odbiorniki,licznik zakładali mi w grudni 2014 być może dlatego tak mam.
    snaffie
    Level 13  
    @Tech132 to jesteś szczęściarzem.
    @Jan_Werbinski wiadomo, dowolność zawsze kosztuje, dlatego przemyśl wszystko dokładnie. Co mi przyszło na myśl, to napisałem w poprzednich postach.
    Oczywiście trzymam kciuki za Twoje testy i liczę, że podzielisz się spostrzeżeniami.
    Pozdrawiam.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Na razie testowo przekładam kabel fazowy inwertera z jednego bezpiecznika do drugiego. Każdy bezpiecznik jest na osobnej fazie. Działa dopóki się przewód nie ukruszy. :)
    Koczi23
    Level 13  
    Tech132 wrote:
    Panowie ja dziś robiłem test swojego licznika ,,LANDIS GYR ,,i okazało się że PGE Skarżysko-Kamienna zakłada liczniki z bilansowaniem między fazowym . Więc nie muszę się martwić na której fazie mam podpięte odbiorniki,licznik zakładali mi w grudni 2014 być może dlatego tak mam.

U Mnie w styczniu zmieniali z Landis Gyr bo zmieniałem taryfe na G12W i zaozyli jakiś AS 1440 i tez jest bilansowanie ,chyba PGE tylko takie zakłada nie kombinują .Za jakies 2 tyg bedą wymieniać koledze zobacze jaki mu wcisna i czy bedzie bilansował.

Tylko nie wiem po kiego diabła go wymieniali zamiast przeprogramować :-D.
    Tech132
    Level 25  
    Ja też zmieniałem taryfę z G11 na G12W i u mnie tylko przeprogramowali .
    Koczi23
    Level 13  
    Tech132 wrote:
    Ja też zmieniałem taryfę z G11 na G12W i u mnie tylko przeprogramowali .

U mnie na terenie są trochę nieogarnięci Ci monterzy :-). Wiedziałem więcej od nich .Sami mi się przyznali ze nie maja szkoleń że dostają licznik w łapy i nie wiedza co i jak i przed klientem robią sobie obciach !!!. Szkoda mi tych monterów było,bo naprawdę by chcieli zapewne ale ktoś im nie chce albo nie umie przekazać wiedzy albo ewidentnie ma w dupie jakiś kierownik wszystko!!!.
    lgurbiel
    Level 11  
    W programie Mój Licznik (ENERGA) pojawiła się zakładka WYTWÓRCA . Coś kombinują i może będzie można odczytać energię oddaną do sieci i zobaczyć bilans.
    marcinbbb
    Level 26  
    Potwierdzam uruchomili A+ i A- przynajmniej w aplikacji na stronie www. W aplikacji na telefon nadal nie działa.
    W zakładce wytwórca podane są miesięczne zestawienia oddanej energii do sieci, z możliwością wprowadzenia korekty.
    lgurbiel
    Level 11  
    A+ i A- jest ale przy zużyciu błąd serwera. Re: Licznik NP73E.1-9-2 Jak to liczy?
    marcinbbb
    Level 26  
    U mnie działa.

Tylko dlaczego proszą nas o wprowadzenie wartości En. wytworzona [kWh] bo En. wprowadzona [kWh] jest spisywana z licznika.
    Skoro mamy wysyłać listownie ile wytworzyliśmy i ile sprzedaliśmy po co mamy to robić co miesiąc?
    agent0007
    Level 11  
    Myślę ,że to wpisywanie było przygotowane pod montaż liczników ENERGA w domu dotyczące produkcji. Pewnie myśleli , że będą mieli obowiązek jako ZE zliczać produkcję i tak zostało.
    Ja tam nic nie wpisuje.
    marcinbbb
    Level 26  
    A do mnie dziś kolejny raz zawitał Pan spisujący stan liczników energii elektrycznej:) Oczywiście nr. licznika w swoim elektronicznym logbook`u nie miał spisał na kartkę i poszedł. Oczywiście faktury też mi nie omieszkają przysłać:/
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Zadzwoniłem w kilka miejsc. Enea Poznań twierdzi że liczniki programowane są w regionalnych oddziałach Enei. Wydział Układów Pomiarowych w lokalnym oddziale twierdzi że oni wgrywają gotowe oprogramowanie lub konfigurację, którą przysyła Poznań i niczego nie zmieniają, a nawet nie mają możliwości zmienić. Mam wrażenie że oni nie wiedzą co to jest bilansowanie lub jego brak.
    daann
    Level 16  
    Kiedyś kontaktowałem się z producentem w sprawie bilansowania międzyfazowego licznika Landis*Gyr Dialog ZMG poniżej odpowiedź serwisu .W tym liczniku nie ma możliwości ustawienie czy ma bilansować fazy czy nie ale ustawia się czy ma być z hamowaniem wstecznym czy nie , poniżej przykłady zużyć i opis jak licznik się zachowa :

Liczniki ZMG umożliwiają włączenie funkcji hamowania wstecznego ( pomiar jak w liczniku indukcyjnym) lub bilansu energii.
    1. Dla przypadku gdy hamowanie wsteczne nie jest włączone poniżej przykład:
    L1 – 0,5A – pobór energii
    L2 – 1A – pobór energii
    L3 – 2A – oddawanie energii

Z powyższych wartości widać, że energia przepływająca w kierunku oddawania jest większa.
    W liczniku, w takim przypadku przyrastać będzie jedynie rejestr 2.8.1 ale pomniejszony o wartość energii pobieranej czyli: 2A – (0,5+1) = 0,5A. Energia czynna oddawana (rejestr 2.8.1) będzie liczona dla wartości 0,5 A.
    Jeżeli zaś energia w kierunku poboru będzie większa będzie wtedy przyrastał rejestr 1.8.1 a rejestr 2.8.1 będzie „stał w miejscu”.

2. Dla przypadku gdy hamowanie wsteczne jest włączone (większa wartość energii oddawanej) poniżej przykład:
    L1 – 0,5A – pobór energii
    L2 – 1A – pobór energii
    L3 – 2A – oddawanie energii

Zgodnie z powyższymi wartościami energia czynna w kierunku oddawania jest większa, zatem licznik nie będzie mierzył rejestru 1.8.1 ale zmierzy rejestr 2.8.1 dla wartości 2A bez uwzględniania wartości energii w kierunku poboru.

3. Dla przypadku gdy hamowanie wsteczne jest włączone (większa wartość energii pobieranej) poniżej przykład:
    L1 – 2A – pobór energii
    L2 – 1A – pobór energii
    L3 – 0,5A – oddawanie energii

Zgodnie z powyższymi wartościami energia czynna w kierunku poboru jest większa. W takim przypadku w liczniku będzie przyrastał rejestr 1.8.1 dla wartości (2+1) – 0,5 = 2,5A
    W tym przypadku również będzie przyrastał rejestr energii czynnej w kierunku oddawania ale o wartości 0,5A.
    Aleksander_01
    Level 41  
    Przeczytałem kilka pierwszych postów i chcę wyjaśnić co niektórym forumowiczom jak działa w Polsce system energetyczny.
    Po pierwsze i najważniejsze - wszystkie elektrownie w Polsce pracują na wspólną sieć (te małe też).
    Dwa - "wyprodukowaną" energię wtłaczamy do tej sieci, czyli sprzedajemy za powiedzmy 40 groszy/kWh.
    Trzy - pobieramy energię z sieci czyli kupujemy za powiedzmy 50 groszy/kWh.

Nie ma czegoś takiego że w słoneczny dzień nie powinniśmy płacić za pobraną energię ponieważ wytworzyliśmy jej dużo więcej. Wytworzenie to wytworzenie a pobór to pobór, do tego właśnie służy bilans.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Bilans tak, a bilansowanie międzyfazowe nie. Piszemy o tym drugim.
    marcinbbb
    Level 26  
    Dziś nasz ukochany operator energetyczny wpadł na genialny pomysł, wziął się i wystawił mi fakturę. Oczywiście zapomnieli że jestem prosumentem i wszystko policzyli po stawkach sprzedażowych. Na infolinii oczywiście niczego nie wiedzą wyślij Pan maila ;)

Ale i tak jest pewien progress zawsze dostawałem faktury po 350-380 PLN a teraz przysłali tylko 191 PLN ) Twierdzą że zużyłem 272kWh
    piotr macierzyński
    Level 9  
    Witam.

Napisałem pismo do Enea w Poznaniu z prośbą o przeprogramowanie licznika by bilansował fazy przed naliczaniem. Zobaczymy co odpowiedzą.
    lgurbiel
    Level 11  
    ENERGA coś kombinuje w aplikacji Mój licznik bo brak danych A- czyli oddana energia do sieci za okres 6.06 do 8.06. Tylko energia pobrana A+.
    marcinbbb
    Level 26  
    U mnie dane z A- są jednak ostatnie dane są z 5.06 więc już nie aktualne.
    amalino
    Level 13  
    Czy ktoś widzi w aplikacji "mój licznik" energię oddaną?
    agent0007
    Level 11  
    Tak . Ja widzę jak zmienię na A-.
    Dodatkowo jest zakładka "WYTWÓRCA"

Jak nie masz takich "bajerów" to wystarczy kontakt z ENERGA OPERATOR przez formularz lub z konta i uruchomią.