Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Licznik NP73E.1-9-2 Jak to liczy?

lgurbiel 11 May 2016 10:28 25626 175
 • #121
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  O właśnie coś takiego, ale najlepiej na trzy wyjścia. Chociaż na dwa też się nadaje. Przełączenie między fazą "wszysko na jednej", a normalną.
 • #122
  snaffie
  Level 13  
  @Jan_Werbinski przewód neutralny z trzech falowników może być podpięty pod jeden zacisk, np. numer 7. Do całkowitego rozłączania obwodu falownika od sieci powinieneś mieć wyłącznik 2 polowy 0-1 zamontowany zaraz za falownikiem po stronie AC. Dlatego też nie ma potrzeby dublować funkcjonalności.
 • #123
  Jack3030
  Level 15  
  Nie jestem elektrykiem więc z góry sorry za może głupie pytanie, ale czy można podłączyć inwerter 3-fazowy do 2 faz ( tzn 1 fazę pod 2 wyjścia), albo nawet do jednej fazy?
 • #124
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  N i PE z wszystkich falowników będą podpięte do miedzianych listew. Przełączam tylko przewody fazowe. Idealnie by było, gdyby każdy inwerter miał swój przełącznik L1, L2 i L3. Do odłączania mam bezpieczniki nadprądowe w rozdzielni PV.
  To przyda się także podczas przekraczania 253V, bo można będzie wyłączający się inwerter przełączyć na fazę z bojlerem itp.
  Kolejny krok to przekaźniki zamiast przełączników i przełączanie wattrouterem albo przekaźnikiem prądowym na nadmiernie obciążoną fazę.
 • #125
  snaffie
  Level 13  
  @Jack3030 - nie, nie można.

  Jan_Werbinski wrote:
  N i PE z wszystkich falowników będą podpięte do miedzianych listew. Przełączam tylko przewody fazowe.

  Więc tym bardziej ten przełącznik się nadaje. No chyba że (o czym piszesz dopiero teraz):
  Jan_Werbinski wrote:
  Idealnie by było, gdyby każdy inwerter miał swój przełącznik L1, L2 i L3. ...
  To przyda się także podczas przekraczania 253V, bo można będzie wyłączający się inwerter przełączyć na fazę z bojlerem itp.

  Jeśli chcesz mieć możliwość wykonywania operacji typu: każdy falownik może pompować w każdą dowolną fazę, wtedy od razu zakładaj po 3 styczniki na wyjściu z każdego falownika i będziesz się wtedy zastanawiał tylko nad ich odpowiednim wysterowaniem. Na początku małymi przełącznikami, potem sobie dorzucisz automatykę. Ogólnie rozwiązanie fajne, ale kosztowne i w mojej ocenie przesadnie nakombinowane. Nie łatwiej po prostu odbiorniki poprzepinać w taki sposób, żeby nie było potrzeby mieszać dowolnie falownikami? A ewentualne nadwyżki kierować tylko na jedną, właściwą fazę? Ta dowolność sporo będzie kosztować.
 • #126
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Nie da się poprzepinać i mieć spokój. Przy 12 kWp (jeśli PiSda) mam nadprodukcję latem na każdej fazie i mało mnie obchodzi bilansowanie. Jesień i zima, to kombinacje i ile się da na jedną fazę. Także ładowanie pieców akumulacyjnych nadwyżkami przez wattrouter.
  Zima to znowu równomiernie rozłożone odbiorniki i pobór 10kW w II taryfie.
  Takie są plany, a za rok będę miał także doświadczenie.
 • #127
  Tech132
  Level 25  
  Panowie ja dziś robiłem test swojego licznika ,,LANDIS GYR ,,i okazało się że PGE Skarżysko-Kamienna zakłada liczniki z bilansowaniem między fazowym . Więc nie muszę się martwić na której fazie mam podpięte odbiorniki,licznik zakładali mi w grudni 2014 być może dlatego tak mam.
 • #128
  snaffie
  Level 13  
  @Tech132 to jesteś szczęściarzem.
  @Jan_Werbinski wiadomo, dowolność zawsze kosztuje, dlatego przemyśl wszystko dokładnie. Co mi przyszło na myśl, to napisałem w poprzednich postach.
  Oczywiście trzymam kciuki za Twoje testy i liczę, że podzielisz się spostrzeżeniami.
  Pozdrawiam.
 • #129
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Na razie testowo przekładam kabel fazowy inwertera z jednego bezpiecznika do drugiego. Każdy bezpiecznik jest na osobnej fazie. Działa dopóki się przewód nie ukruszy. :)
 • #131
  Koczi23
  Level 13  
  Tech132 wrote:
  Panowie ja dziś robiłem test swojego licznika ,,LANDIS GYR ,,i okazało się że PGE Skarżysko-Kamienna zakłada liczniki z bilansowaniem między fazowym . Więc nie muszę się martwić na której fazie mam podpięte odbiorniki,licznik zakładali mi w grudni 2014 być może dlatego tak mam.


  U Mnie w styczniu zmieniali z Landis Gyr bo zmieniałem taryfe na G12W i zaozyli jakiś AS 1440 i tez jest bilansowanie ,chyba PGE tylko takie zakłada nie kombinują .Za jakies 2 tyg bedą wymieniać koledze zobacze jaki mu wcisna i czy bedzie bilansował.

  Tylko nie wiem po kiego diabła go wymieniali zamiast przeprogramować :-D.
 • #132
  Tech132
  Level 25  
  Ja też zmieniałem taryfę z G11 na G12W i u mnie tylko przeprogramowali .
 • #133
  Koczi23
  Level 13  
  Tech132 wrote:
  Ja też zmieniałem taryfę z G11 na G12W i u mnie tylko przeprogramowali .  U mnie na terenie są trochę nieogarnięci Ci monterzy :-). Wiedziałem więcej od nich .Sami mi się przyznali ze nie maja szkoleń że dostają licznik w łapy i nie wiedza co i jak i przed klientem robią sobie obciach !!!. Szkoda mi tych monterów było,bo naprawdę by chcieli zapewne ale ktoś im nie chce albo nie umie przekazać wiedzy albo ewidentnie ma w dupie jakiś kierownik wszystko!!!.
 • #134
  lgurbiel
  Level 11  
  W programie Mój Licznik (ENERGA) pojawiła się zakładka WYTWÓRCA . Coś kombinują i może będzie można odczytać energię oddaną do sieci i zobaczyć bilans.
 • #135
  marcinbbb
  Level 26  
  Potwierdzam uruchomili A+ i A- przynajmniej w aplikacji na stronie www. W aplikacji na telefon nadal nie działa.
  W zakładce wytwórca podane są miesięczne zestawienia oddanej energii do sieci, z możliwością wprowadzenia korekty.
 • #136
  lgurbiel
  Level 11  
  A+ i A- jest ale przy zużyciu błąd serwera. Re: Licznik NP73E.1-9-2 Jak to liczy?
 • #137
  marcinbbb
  Level 26  
  U mnie działa.
  Re: Licznik NP73E.1-9-2 Jak to liczy?

  Tylko dlaczego proszą nas o wprowadzenie wartości En. wytworzona [kWh] bo En. wprowadzona [kWh] jest spisywana z licznika.
  Skoro mamy wysyłać listownie ile wytworzyliśmy i ile sprzedaliśmy po co mamy to robić co miesiąc?
 • #138
  agent0007
  Level 11  
  Myślę ,że to wpisywanie było przygotowane pod montaż liczników ENERGA w domu dotyczące produkcji. Pewnie myśleli , że będą mieli obowiązek jako ZE zliczać produkcję i tak zostało.
  Ja tam nic nie wpisuje.
 • #139
  marcinbbb
  Level 26  
  A do mnie dziś kolejny raz zawitał Pan spisujący stan liczników energii elektrycznej:) Oczywiście nr. licznika w swoim elektronicznym logbook`u nie miał spisał na kartkę i poszedł. Oczywiście faktury też mi nie omieszkają przysłać:/
 • #140
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Zadzwoniłem w kilka miejsc. Enea Poznań twierdzi że liczniki programowane są w regionalnych oddziałach Enei. Wydział Układów Pomiarowych w lokalnym oddziale twierdzi że oni wgrywają gotowe oprogramowanie lub konfigurację, którą przysyła Poznań i niczego nie zmieniają, a nawet nie mają możliwości zmienić. Mam wrażenie że oni nie wiedzą co to jest bilansowanie lub jego brak.
 • #141
  daann
  Level 16  
  Kiedyś kontaktowałem się z producentem w sprawie bilansowania międzyfazowego licznika Landis*Gyr Dialog ZMG poniżej odpowiedź serwisu .W tym liczniku nie ma możliwości ustawienie czy ma bilansować fazy czy nie ale ustawia się czy ma być z hamowaniem wstecznym czy nie , poniżej przykłady zużyć i opis jak licznik się zachowa :


  Liczniki ZMG umożliwiają włączenie funkcji hamowania wstecznego ( pomiar jak w liczniku indukcyjnym) lub bilansu energii.
  1. Dla przypadku gdy hamowanie wsteczne nie jest włączone poniżej przykład:
  L1 – 0,5A – pobór energii
  L2 – 1A – pobór energii
  L3 – 2A – oddawanie energii

  Z powyższych wartości widać, że energia przepływająca w kierunku oddawania jest większa.
  W liczniku, w takim przypadku przyrastać będzie jedynie rejestr 2.8.1 ale pomniejszony o wartość energii pobieranej czyli: 2A – (0,5+1) = 0,5A. Energia czynna oddawana (rejestr 2.8.1) będzie liczona dla wartości 0,5 A.
  Jeżeli zaś energia w kierunku poboru będzie większa będzie wtedy przyrastał rejestr 1.8.1 a rejestr 2.8.1 będzie „stał w miejscu”.

  2. Dla przypadku gdy hamowanie wsteczne jest włączone (większa wartość energii oddawanej) poniżej przykład:
  L1 – 0,5A – pobór energii
  L2 – 1A – pobór energii
  L3 – 2A – oddawanie energii

  Zgodnie z powyższymi wartościami energia czynna w kierunku oddawania jest większa, zatem licznik nie będzie mierzył rejestru 1.8.1 ale zmierzy rejestr 2.8.1 dla wartości 2A bez uwzględniania wartości energii w kierunku poboru.

  3. Dla przypadku gdy hamowanie wsteczne jest włączone (większa wartość energii pobieranej) poniżej przykład:
  L1 – 2A – pobór energii
  L2 – 1A – pobór energii
  L3 – 0,5A – oddawanie energii

  Zgodnie z powyższymi wartościami energia czynna w kierunku poboru jest większa. W takim przypadku w liczniku będzie przyrastał rejestr 1.8.1 dla wartości (2+1) – 0,5 = 2,5A
  W tym przypadku również będzie przyrastał rejestr energii czynnej w kierunku oddawania ale o wartości 0,5A.
 • #142
  Aleksander_01
  Level 41  
  Przeczytałem kilka pierwszych postów i chcę wyjaśnić co niektórym forumowiczom jak działa w Polsce system energetyczny.
  Po pierwsze i najważniejsze - wszystkie elektrownie w Polsce pracują na wspólną sieć (te małe też).
  Dwa - "wyprodukowaną" energię wtłaczamy do tej sieci, czyli sprzedajemy za powiedzmy 40 groszy/kWh.
  Trzy - pobieramy energię z sieci czyli kupujemy za powiedzmy 50 groszy/kWh.

  Nie ma czegoś takiego że w słoneczny dzień nie powinniśmy płacić za pobraną energię ponieważ wytworzyliśmy jej dużo więcej. Wytworzenie to wytworzenie a pobór to pobór, do tego właśnie służy bilans.
 • #143
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Bilans tak, a bilansowanie międzyfazowe nie. Piszemy o tym drugim.
 • #144
  marcinbbb
  Level 26  
  Dziś nasz ukochany operator energetyczny wpadł na genialny pomysł, wziął się i wystawił mi fakturę. Oczywiście zapomnieli że jestem prosumentem i wszystko policzyli po stawkach sprzedażowych. Na infolinii oczywiście niczego nie wiedzą wyślij Pan maila ;)

  Ale i tak jest pewien progress zawsze dostawałem faktury po 350-380 PLN a teraz przysłali tylko 191 PLN ) Twierdzą że zużyłem 272kWh
 • #145
  piotr macierzyński
  Level 9  
  Witam.

  Napisałem pismo do Enea w Poznaniu z prośbą o przeprogramowanie licznika by bilansował fazy przed naliczaniem. Zobaczymy co odpowiedzą.
 • #146
  lgurbiel
  Level 11  
  ENERGA coś kombinuje w aplikacji Mój licznik bo brak danych A- czyli oddana energia do sieci za okres 6.06 do 8.06. Tylko energia pobrana A+.
 • #148
  marcinbbb
  Level 26  
  U mnie dane z A- są jednak ostatnie dane są z 5.06 więc już nie aktualne.
  Re: Licznik NP73E.1-9-2 Jak to liczy?
 • #149
  amalino
  Level 13  
  Czy ktoś widzi w aplikacji "mój licznik" energię oddaną?
 • #150
  agent0007
  Level 11  
  Tak . Ja widzę jak zmienię na A-.
  Dodatkowo jest zakładka "WYTWÓRCA"

  Jak nie masz takich "bajerów" to wystarczy kontakt z ENERGA OPERATOR przez formularz lub z konta i uruchomią.