Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele Fotowoltaiczne 1,5 kW+ podłączenie grzałek

vegeta11 26 Lut 2016 14:53 6477 6
  • #1 26 Lut 2016 14:53
    vegeta11
    Poziom 2  

Witam jestem nowy i chciałbym wykorzystać Panele PV do podgrzania wody w zbiorniku 120l. Posiadam 3 panele 240W i 4 180W takie jak w linku. http://www.0800sparks.com/SolarPower/pdfs/bp-essex-solar-power-3220t.pdf
    Na tą chwile mam podłączone wszystko równolegle do KONTROLER ŁADOWANIA TRACER-4210RN 12V/24V 40A MPPT i akumulatora 500ah. Proszę o jakieś podpowiedzi jak zabrać się do tematu. Pozdrawiam

0 6
  • #3 26 Lut 2016 16:02
    Rzuuf
    Poziom 43  

Przechowanie "darmowej" 1kWh w akumulatorze kosztuje kilka razy więcej, niż zakup 1kWh od Energetyki.
    Kolektor słoneczny w ciągu roku "odbiera" od słońca KILKANAŚCIE RAZY WIĘCEJ energii, niż panel fotovoltaiczny o takiej samej powierzchni. A obydwa dają najwięcej energii właśnie wtedy, gdy jest ona najmniej potrzebna: w słoneczny, lipcowy dzień.
    Akumulator 12V/500Ah gromadzi energię 6kWh (czyli 21,6 MJ), tyle samo daje spalenie 1,5kg drewna. Zamiast budować instalację fotovoltaiczną, zbieraj leżące na ziemi gałęzie, gdy idziesz do parku na spacer ...

3
  • #4 26 Lut 2016 16:24
    Xantix
    Poziom 40  

Rzuuf napisał:
    obydwa dają najwięcej energii właśnie wtedy, gdy jest ona najmniej potrzebna: w słoneczny, lipcowy dzień.

Nieprawda. Panel PV w warunkach Polski najwięcej energii produkuje w miesiącach maj-czerwiec (temperatury powietrza są niższe i panel ma wyższą sprawność).
    Rzuuf napisał:
    właśnie wtedy, gdy jest ona najmniej potrzebna:

Mnie tam ciepła woda użytkowa potrzebna jest także w słoneczny, lipcowy dzień.

0
  • #5 26 Lut 2016 16:46
    PM2016
    Poziom 9  

Jest już gotowe rozwiązanie np. http://elektronix.pl/inwpv.htm
    Zaleta, podłączasz jedną grzałkę o mocy od 1 do 4KW na napięcie 230V. W innych układach tzw. sterownikach trzeba wymieniać standardową grzałkę na 230V na kilka od 3 do 7 o napięciach niestandardowych.
    Prosta instalacja - schemat.

0
  • #6 26 Lut 2016 16:47
    Rzuuf
    Poziom 43  

Xantix napisał:
    ... najwięcej energii produkuje w miesiącach maj-czerwiec ...

Masz rację, rzeczywiście czerwiec jest "uprzywilejowany", ale maj i lipiec często "idą łeb w łeb", a i sierpień bywa słoneczny. Statystyki są tutaj: http://www.andretti.pl/wxsolardetail.php?year=2015 , dla innych lat zmień ostatnią wartość w linku, np. na 2014, średnia z lipca była lepsza, niż z czerwca.
    OK, koryguję moją wypowiedź: "... w słoneczny letni dzień".

1
  • #7 26 Lut 2016 16:51
    kortyleski
    Poziom 41  

Jeśli do grzania wody to rzeczywiście lepiej dołożyć kolektor, nawet klasyczny płaski i tym grzać. 1,5kW z 2 mkw to w lipcu norma. A fotowoltaiczne do inwertera i do ze. Zimą się wróci jak słoneczko zgaśnie

3