Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacze ATX - Sprawny zasilacz, sprawna płyta, brak znaku życia.

Kamillo678 26 Lut 2016 17:12 810 13
  • #1 26 Lut 2016 17:12
    Kamillo678
    Poziom 6  

Witam!
    Mam poważny problem i nie do końca wiem o co chodzi i czemu tak się dzieje. Otrzymałem w 100% sprawną, sprawdzoną przez poprzedniego właściciela płytę główną na AMD Athlon XP i zasilacz ATX, sprawny, sprawdzałem na moim komputerze do pracy codziennej, żadnych problemów.

Jednak gdy podłączam zasilacz do otrzymanej płyty nic się nie dzieje. Dosłownie nic, sprawdzałem 10 razy czy czegoś głupiego nie przeoczyłem, podłączałem przyciski kilka razy(przyciski sprawdzone multimetrem, działają jak należy), sprawdzałem czy może gdzieś ukryła się jakaś wtyczka, bez skutku.

Dodam, że zasilacz ma 3 lata, współpracuje z 8-pinowym zasilaniem procesora i 24-pinowym złączem ATX.

Płyta główna ma jednak tylko 20-pinowe złącze ATX, podłączyłem ją we właściwy sposób, bo w zasilaczu 4 piny są odłączane. Na płycie nie ma oddzielnego zasilania procesora.

Czy problemem może być brak podłączenia wtyczki zasilania procesora? Czy zasilacz może nie odpalić, bo stwierdził że procesor nie jest podłączony?

Szczerze zdurniałem w tym momencie i nie wiem co z tym fantem zrobić.

Dziękuję za odpowiedzi.

Zasilacz Qoltec 505 Wind numer seryjny B00415185 sprawny czysty zero kurzu, nierzucany nie był nigdy topiony

Płyta główna ECS K7S5A numeru seryjnego nie znam, sprawna nietopiona, kondziory całe, ścieżki OK, stan wizualny wzorowy

Procesor AMD Athlon XP 2x00+ nie chce mi się radiatora i pasty zmieniać 3 razy jednego dnia, cały, czysty, brak oznak spalenizny.

RAM DDR 128MB 266MHz lub SD RAM 256MB 133MHz Samsung

Grafika brak

Dysk brak

0 13
  • #2 26 Lut 2016 18:42
    TechLOG
    Poziom 18  

Ale po czym wnioskujesz, że płyta jest 100% sprawna? Masz ją od sprawdzonego znajomego, czy kupiłeś od kogoś, kto Cię tak zapewniał tylko?
    Z tego co widzę na zdjęciach płyty nie ma dodatkowego złącza do zasilania procesora, stare płyty go nie miały po prostu. To nie jest czynnik decydujący o włączeniu się lub nie płyty.
    Przycisk SW (Power/StBy) dobrze podłączony?

1
  • #3 26 Lut 2016 18:54
    Kamillo678
    Poziom 6  

Tak, przycisk jest podłączony w dobrym miejscu, płytę mam od sprawdzonego kumpla, chodzi na pewno bo ją wyjął dzień przed ze sprawnego kompa. Ja się nie martwię o to, że to płyta się buntuje, tylko o to, że zasilacz mógł stwierdzić, że skoro rezystancja na 12V procesora wynosi +/- nieskończoność to że procesor jest walnięty. Zasilacz jest chiński, więc nie do końca mi wiadomo co w nim siedzi.

0
  • #4 26 Lut 2016 18:59
    TechLOG
    Poziom 18  

Podłącz samo zasilanie do dowolnego dysku lub napędu CD żeby dać obciążenie zasilaczowi. Miałem kiedyś taki wynalazek (zasilacz), był lekki jak piórko i tak dziwnie skonstruowany, że jak miał za małe obciążenie to się nie chciał włączyć. Spróbuj, może masz ten sam problem.

0
  • #5 26 Lut 2016 19:04
    Kamillo678
    Poziom 6  

OK Podłączyłem jako obciążenie dwa dyski HDD i nadal brak oznak życia ze strony płyty. Mogę spróbować powkładać RAMy i włożyć grafiką ale nie sądzę, że to coś zmieni.

0
  • #6 26 Lut 2016 19:08
    kokapetyl
    Poziom 43  

Kamillo678 napisał:
    Zasilacz jest chiński, więc nie do końca mi wiadomo co w nim siedzi.

To podstaw sprawdzony zasilacz i będzie już coś wiadomo.
    Kamillo678 napisał:
    Procesor AMD Athlon XP 2x00+ nie chce mi się radiatora i pasty zmieniać 3 razy jednego dnia,

To znaczy, że przed uruchomieniem płyty już u siebie, coś przy niej działałeś, może coś poszło nie tak ?

Dodano po 3 [minuty]:

Kamillo678 napisał:
    OK Podłączyłem jako obciążenie dwa dyski HDD i nadal brak oznak życia ze strony płyty

Kolega proponował, abyś uruchomił sam zasilacz bez płyty, obciążony tylko napędem i sprawdził napięcia zasilacza.

0
  • #7 26 Lut 2016 19:10
    Kamillo678
    Poziom 6  

OK co do zasilacza podłączyłem go pod zestaw FX6100, 12GB RAM, na zintegrowanej karcie graficznej (dedykowana ciągnie 350W) i komp śmigał pięknie ładnie, nie było żadnych kwiatków w postaci resetu czy wyłączenia.

Płytę główną przyniosłem do domu i przedmuchałem powietrzem ze sprężarki, zmieniłem pastę na procku i włożyłem do obudowy. Wymieniłem też bateryjkę i zresetowałem BIOS.

EDIT: już się za to zabieram.
    EDIT EDIT: Nie mam możliwości obciążenia go nawet o 10%, nie mam ani rezystorów dużej mocy ani nic czym mógłbym to zrobić. Pomiary napięcia bez obciążenia nie należą do zbyt obiektywnych.

W tej marce zauważyłem też, że zasilacze nie mają wewnętrznych rezystorów obciążających, co powoduje np. -60V na szynie -12. Co prawda szyna nie jest wogóle używana ale coś takiego się zdarza. Podobnie jest na -5V.

0
  • #9 26 Lut 2016 19:19
    Kamillo678
    Poziom 6  

Dokładnie w taki sposób jest podłączone.

0
  • #10 26 Lut 2016 19:21
    antek1cza
    Poziom 29  

Kamillo678 napisał:
    Tak, przycisk jest podłączony w dobrym miejscu,
    do tego gniazda Zasilacze ATX - Sprawny zasilacz, sprawna płyta, brak znaku życia.
    Kamillo678 napisał:
    chodzi na pewno bo ją wyjął dzień przed ze sprawnego kompa
    to znaczy , że kumpel nic nie wyciągał z niej (pamięci, procesora) ?
    Kamillo678 napisał:
    Zasilacz jest chiński, więc nie do końca mi wiadomo co w nim siedzi
    prawie wszystko jest Chińskie. Zasilacz można łatwo sprawdzić :
    1. Odłączyć od płyty głównej.
    2. Podłączyć zasilanie
    3. Zewrzeć pin 16 (zielony lub szary) z masą GND (czarny).
    4. Jak jest miernik to sprawdzić napięcie 5V i 12V we wtyczkach idących np.do HDD.
    5. Jak są kłopoty z uruchomieniem to obciążyć zasilacz np. CD, HDD.

Warto podłączyć głośnik lub piszczek piezo gdyż przy wystąpieniu błędu w procedurze startowej objawi się to sygnałem - kod błędu
    Uwaga jest kilka wersji tej płyty głównej.

Kamillo678 napisał:
    co powoduje np. -60V na szynie -12.
    taki zasilacz to dopiero bałaganu może narobić . Bez obciążenia i z obciążeniem występują podobne napięcia.

Kamillo678 napisał:
    zmieniłem pastę na procku i włożyłem do obudowy
    wyciągany był procesor ? Jeżeli tak to proponuję lupkę i dokładnie obejrzeć nóżki czy się nie powyginały

1
  • #11 26 Lut 2016 19:28
    Kamillo678
    Poziom 6  

Tak, do tego gniazda.

Były włożone 3 RAMy, ale je wyjąłem, aby nie połamać złącz w razie wypadku, zdjąłem radiator.

Głośniczek jest podłączony cały czas, ale płyta nie otrzymuje zasilania wogóle.

Pomiar zasilacza mającego 300W na 12V z obciążeniem 10W nie ma dużego sensu, gdyż wady jako takie wychodzą przy dużo większych obciążeniach (dostałem kosę za pomiar zasilacza impulsowego ze zbyt małym obciążeniem, 20W na 150W zasilaczu wyglądało na sprawne. Nie, nie był on sprawny). Jestem w trakcie wyciągania zasilacza z innego kompa, spróbuję odpalić na nim.

0
  • #12 26 Lut 2016 19:30
    TechLOG
    Poziom 18  

Zaraz, zaraz, manual do jakiego podałem link wskazuje inne piny PWR niż obrazek z postu kolegi @antek1cza - może faktycznie nie rusza, bo tak naprawdę dostaje sygnał RST zamiast PWR.
    Niech kolega spróbuje wpiąć PWR w piny 2-4 zamiast 6-8.

0
  • #13 26 Lut 2016 19:34
    antek1cza
    Poziom 29  

Kamillo678 napisał:
    Były włożone 3 RAMy
    a czy ta płyta nie ma 4 gniazda pamięci 2x DDR + 2x DIMM ? Generalnie płyty nie chcą pracować z mieszanymi pamięciami a nie startowanie płyty może być powodem pamięci. Czasami przy wkładaniu wyginają się złącza i to warto obejrzeć.

TechLOG napisał:
    manual do jakiego podałem link wskazuje inne piny PWR
    antek1cza napisał:
    Uwaga jest kilka wersji tej płyty głównej.

0
  • #14 26 Lut 2016 20:34
    Kamillo678
    Poziom 6  

Włożona aktualnie jest jedna kość RAM DDR 128MB, według instrukcji może ona pracować z zapełnionymi wszystkimi slotami.

Już się zabieram za próbę z zamianą pinów.

EDIT: Zmiana zasilacza nic nie dała, zamiana pinów również nie przyniosła skutku. Jestem coraz bardziej przekonany, że to przez te felerną 4-pinową wtyczkę w zasilaczu.

EDIT EDIT: Przycisk podłączałem zgodnie z manualem oraz z opisem na płycie głównej do miejsca "P/RSW". "RSW" jest niepodłączone

EDITx3: piny 2-4 to jest połączenie diod LED do przedniego panelu, opis na płycie: ACPILED

Dodano po 57 [minuty]:

OK znalazłem rozwiązanie. KABEL od zasilania był przełamany -_-' Zapisać w dzienniku: sprawdzać wszystko po kolei a nie od dupy strony. Dziękuję za odpowiedzi i temat do zamknięcia.

3